xWM 1IESJWS - El ADYERTENTSEBLAO VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. VEEMARKT TE OOSTBURG. X". 43. Zesde jaargang. A° 180® 8 LM S B SWBÏMD *- Dit Weekblad verschijnt iè'dcren Vïujdag.Prijs per drie Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke rcm l MAAXDEN voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; Vriirlnrv 97 Oolnhm* daarboven fOA2y2, behalve het /egel van ƒ0.35 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f l.'JJ I IJUtlg 6 A/blUUL/1. plaatsing. Groole letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Nummers f 0.10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondenten te bezorgen bij'den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. BURGE1ÏEESTER f.n WETHOUDERS van OOSTBURG maken bij dezen bekend dat op de Veemarktalhier te houden op Maandagden 30 October a. s.geen RUNDVEE zal worden toegelaten. Oostburg den 13 October, 1863. De Burgemeester, F. L. BENTEIJN. De Secretaris L. THE 10 Mz. De betrekking van HOOFDONDERWIJZER aan de Openbare Lagere School te SCUOON- DIJKE met den 1 Januarij I860 vacant komende zoo worden Sollicitanten naar die betrekking uitgenoodigdzich met franco Brieven aan te melden bij den Burgemeester dier Gemeente vóór of op den 15 November 1865onder overlegging der bij de Wet ge vorderde stukken. Vereiscliten voor die betrekking zijn het bezit eener Akte als Hoofdonderwijzer, bene vens bevoegdheid tot liet geven van onderwijs in de Fransche taal en de Wiskundebe voegdheid tot het geven van onderwijs in de Engelsche en Hoogduilsche talen zal tot aan beveling strekken. Benevens het genot van vrije Woning en Tuin, is, onder nadere goedkeuring, aan die betrekking eene Jaarwedde verbonden van f 925,,-. Sciioo.ndijkeden 10 October, 1865. S. DE GRAAGBurgemeester. J. M. DE SMIDTSecretaris. IJ. Wij zouden de gronden voor onzen aanhef opgeven. Voor onzen aanhef, zeg gen wij met nadrukomdat ons opstel getuige is van de opgewekte stemming waarin wij dat artikel schreven. Wij weten niets beter, dan ons gewestelijk blad, de Uiddelburgsche Courant, in dezen te laten medespreken. Zij grijpt het onderwerp aan als van belang voor Vlissingen en Middelburg, èn met het oog op de onderhandelingen diemet liet oog op het veruitziend plan met liet Rijk beliooren te worden aange knoopt èn omdat zijnaar haar oordeel de aigemeene belangstelling verdienen. Met die laatste meening vereenigen wij ons volkomen wij zijn overtuigddat de Mid- delburgsche Courant, zonder opoffering van 't algemeen belang, ons gewestelijk belang voorstaathare richting in den jongstcn tijd waarborgt ons de gegrondheid dezer onderstellingen liet zal ons aangenaam zijnhaar dit belang in 't bijzonder te liooren bepleiten. Wellicht vinden ook wij later gelegenheidom ten dezen nog een woord in 't midden ibrengen. Dus luidt haar opstel De door den Heer B. J. Tideman aan gewende pogingen tot oprichting van eene uitgebreidfabriek van staaf- en plaatijzer ijzeren vaartuigen niacliinerien enz.te Vlissingen, verdienen ruimschoots de aige meene belangstelling Niet alleen toch zou bet oprichten eener fabriekals door den Heer Tideman bedoeld wordtvan groot belang zijn voor Vlissingen en ook voor Middelburg, dat daar insgelijks groote voordeden van zou kunnen trekken maar de onderhandelingendie tot dat einde met liet Rijk behooren aangeknoopt te worden zijn van dien aard dat zij tot velerlei beschouwing aanleiding geven en wel van alle zijden ernstige overweging zullen vorderen. „Wat de Heer Tideman voorstelt, grijpt in ons tegenwoordig stelsel van defensie leidt tot wijziging van de door het Rijk ontworpen kanaalwerken,vordert de opheffing van iict marine-station te Vlissingen en eisclit maleriëeie ondersteuning van den Staat. „Al deze punten aan het algemeen belang te toetsen is ons althans voor liet oogen- biikonmogelijk. Doch zeker vinden wij later gelegenheid omtrent bet een en ander eenige beschouwingen aan liet oordeel onzer lezers te onderwerpen. Voor lieden bepalen wij ons dan tot mededeeling der hoofdpunten van liet adres van den Heer Tideman, in dato 11 September tot Z. M. den Koning gerichten van de daarbij gevoegde brochurewelke de dag- teekening van Junij 1865 draagt. Want nu ook in den gemeenteraad van Vlissingen de zaak is ter sprake gekomen achten wij liet oogenblik geschiktom daaraan eenige meerdere openbaarheid te geven. „Nadat tie adressant de gronden ontwik keld heeft, waarop zijn plan rustverlangt hijdat liet den Koning beliagede regeering te machtigenom 1. Aan den adressant voor den tijd van dertig jaren kosteloos af te staan het gebruik met liet recht van opstalvan het Rijks maritieme etablissement te Vlissingen, met inbegrip van dok, haven, sluis, terrein, gebouwen buizen kadenbeschoeiingen hellingen droogdok omrasteringen enz. in andere w oordenhet geheelmet uit zondering alleen van het zoogenaamde ton- nenmagazijn klecderenmagazijn en de loods wezen-gebouwen onder verplichtingom aldaar te vestigen eene fabriekin staat om ijzeren schepen van alle soort en van de grootste, algemeen gebruikte afmetingen te bouwente reparccrcnte dokkeu staal en ijzer te verwerkenpantserplalen te walsenstoom- en andere werktuigen te makenterwijl tevens de som bepaald wordt, voor welke de adressant vóór of hij het einde van het tijdvak van 30 jaren, den eigendom van liet genoemde onroerend goed zal kunnen verkrijgen. 2. Aan adressant op dezelfde wijze af te staan een deel der vestingwallen gelegen ten noordenen door den zoogenaamde» Nieuwen Weg" gescheiden, van de tegen woordige constructiewerf der marineten einde die werf uit te breiden nadat van de gemeente de afstand van genoemden Nieuwen Weg zal zijn vorkregen. Dit deel wordt begrensdten noorden door de Binnengracht of Vestten zuiden door den Nieuwen Wegten oosten en westen door de lengte van de werf, en bevat alzoo één bastion en de beide daaraan grenzende courtines. 3. Aan adressant op dezelfde wijze af te staan dat deel der vestingwerken van Vlissingenmei inbegrip der zoogenaamde Binnen- en Buitenvesten gelegen bezuiden den straatweg naar Middelburg en verder begrensd door de tegenwoordige werf van uitrusting der marine en den Schelde-oever, en zulks om daar te graven en aan te leggen een groot bassin diep genoeg voor geladen koopvaardijschepen en daarvoor toegankelijk door behoorlijke sluizenvoor zien van kaden om te lossen. Het te heffen haven- uf sluisgeld te regelen met goed vinden der regeeringen de faculteit voor den Staatom liet dok met sluizen te naastentegen een te bepalen bedrag onder voorbehoud van liet voortdurend kosteloos gebruik van de haven en sluizen door schepen, welke uit bet etablissement komen of daarvoor bestemd zijn. 4. Aan den adressant in eigendom al' te staan de werktuigen op 's Rijks werf in gebruiktegen betaling eener som van 50,000, te voldoen drie maanden na do overdracht der le vcrleenen concessie aan eene daartoe op te richten maatschappij. 5. Te verklaren dat de stad Vlissingen op een zeker te bepalen tijdstip zal ophou den eene vesting te zijn. 6. Om de maatschappij aan welke de concessie zal worden overgedragente machtigen tot bet negotieeren van zeven millioen gulden, legen den intrest van 4'ó ten honderd 's jaarsaf te lossen binnen 20 jaren en die intrest-betaling en aflossing te gurandeeren. Tenviji de geiden, voor welke de Staat de haven en sluizen zou overnemen zullen strekken tot aflossing der genegotièerde gelden. „Dat de concessie, onder N°. 1 2, 3 en 4 bedoeld, door Uwe Majesteitvoorho pig moge worden verleend aan den adressant, te gelijk met de verklaring onder 5 bedoeld en definitief, zoodra al de noodige bepaiiu-

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1