BINNENLAND. houwen, zijne arsenalen niet oorlogswapenen op vulde bracht dit bij de vrienden van den vrede cenen pijnlijken uitdruk te weeg. Vernielend zou de oorlog zijn miljoenen zou hij verslinden, de grond zou met kostbaar raen- schenbloed doorweekt worden maar, was de kruiddamp eens opgeklaard, kwame de vrede dan ook terug, om de wonden te genezen die de oor log geslagen had toch zou do oorlog een diep spoor achterlaten en da vrije Amerikaan zou gelijk de volken in het oud Europa met het ge weer in den arm en met de brandende lont in de hand blijven. Vroeger besteedde Amerika zijn miljoenen aan de ontwikkeling van handel en nijverheid, en het had geen kostbaar leger met kostbare hoofdoffi cieren te onderhouden. Na den oorlog, zoo zeide men zal hel den militairen geest bewaren en van den kanker der slaande armeeën niet meer gene zen worden. Dit vooruitzicht was wettig; maar het heeft zich niet bewaarheid. Do Yankeedie aan de oude wereld zooveel lessen van gezond verstand en doorzicht heeft gegeven, geeft er ook andermaal cenewelke ons tot voordeel zou kunnen dienen, indien onze regeering het wilde zien, zooveel ge zond verstand wilde hebben als de onbeschaafde Amerikaan. Ziehier wat Amerika doet: het stelt, nu de oorlog gedaan is, zijn oorlogsmaterïeel te koop; het brengt in publieke veiling zijne kanonnen bommen arlillerie-efcwipages sabels pistolen geweren hospitaal-gereedschappen geneeskun dige provisie iburgons paarden locomotieven waggons kanonneerbooten kortom alles wat voor den oorlog beeft gediend. De oorlog is gedaanal die moordtuigen zijn er niet meer noodig en mocht de lont andermaal aangestoken wordenT geen niet lc hopen is dan heeft Amerika geleerd, hoe men in een om zien een leger inricht, en vooral, hoe onnoodïg het daarom is jaren en jaren een groot leger te onderhouden, om de officiers, zooals de heer Ro gier in Belgie zegtzich te laten vervelen en achter de kachel cigaren te laten rook en en dit bovenal niet voor Stalen als Nederland en Belgie, die uitwendig alleen hun bestaan op een welwillend geloof in de Iraclatenen inwendig op eene onbepaalde liefde tot de vrijheid en hel ver stand van Vorsten en Staatsdienaren moeten bouwen. Amerika biedt aan het oude Europa een grootsch schouwspel. Het is inderdaad echt Amerikaansch te zeggen „Wij hebben ons. Legen onzen wil. gewapend voor een beginseldaarvoor hebben wij eenen bloedige» oorlog gevoerd doch het begin sel zegevierde en nu leggen wij de wapenen neer; wij zenden de troepen naar huis we geven pensioen'aan do generaals, en wij verkoopen de oorlogsvoorwerpcü publiek die nu een nutteloos en een al te kostelijk speelgoed zijn geworden. "Wij verkoopen dit alles zonder spijt, zonder be rouw: integendeel, het zal kapitalen opbrengen, die wij zuilen besleden lot het doen bloeien van handel, nijverheid en onderwijs.1' Het is. wij herhalen het. een schoon cn navol genswaardig voorbeeld voor de godsgenadigen die in Europa deu meester spelen, cn zich gedurig wapenen om hunne eigene heerschzucht lc vol doen en voor eene vorstelijke verwaandheid het geluk van do volken, hun goed en bloed, opofferen! Eenige dagen geleden bevestigde de Indepen- dance stellig dat de Koning der Belgen, strijdig met 't geen verschillende dagbladen aankondigden, zich niet naar 't Zuiden van Frankrijk zal hege ven. Z. M. zal gedurende den aanstaanden winter Brussel niet verlaten. Verder zegt dat blad Van een anderen kant bevestigt men ookdat de Koning do aanstaande zitting der wetgevende Kamers zal openen. Een hooggeplaatst persoon die tijdens de Septemberfeesten mot Z. Al. ge sproken heeft, verklaarde dal de Koning hem te kennen had gegeven, dat hij vast besloten was, indien de voordeelige gezondheidstoestand waarin hij verkeerde, voortduurde, in persoon do Kamers te openen. Z. AL acht hel zich tou plicht, voegde die persoon erbij bij den gespannen toeslaud waarin de bullen- en binnenlandsche politiek thans verkecrenzich bij middel der troonrede rechtstreeks tot het volk', tot het land te richten. Des to meer, daar er in Juni aanstaande ver kiezingen moeien plaats hebben, verkiezingen welke men, tengevolge van het voorstel OIITS, dat in den beginne van den zittijd weer op het tapijt zal gebrachten er is geen twijfel aan aangenomen wordenals eene algemeeno verkie zing mag opmerken. Men weet inderdaad dat er tengevolge van dit voorstel in verschillende arrondissementenwelke in de aanstaande verkiezingen niet begrepen wa rentoch gedeeltelijk verkiezingen moeten plaats hebben. Antwerpen bevindt zich in dit geval. Het is dus stellig, tenzij eene onverwachte omstan digheid Z. M. verhinderde, dat de zittijd met eene troonrede zal geopend worden. Wat de groote manifestatie, de algemeene volksbeweging"' betreftwelke volgens den Brus- selschen correspondent van de Nieuwe Rottere!amsche Courant te Brussel zou plaats hebbenbij dc ope ning der Kamer daarvan hooren wij geen enkel woord spreken 't geen doet veronderstellen dat dit ontwerp slechts bestaat in de gedachten der schrijvers of wel dat zij dien ballon d'essai heb ben 'opgeworpen om den eenen of den anderen officieusen ministerieelen vriend pleizier te doen. Daarenboven bestaan er ergens in hel hoofd van den oenen of den anderen onzer naburen annexie plannen, dan mag hel ministerie zich vlcijen de oorzaak te zijn dat deze geboren ■werd." Dit is snijdend bitter. Het grootste gevaar 't welk volgens mij, een land bedreigen kan is er toe gedreven te wor de» zijn eigen gouvernemet als zijn groolstea vijand aan te zien. Welnu zeggen wij bet rond uit, dit gevaar bedreigt Belgie. Zoo verre beeft de willekeurige handelwijze van ons ministerie hel gebracht, dat velen zich afvragen wat wij het meest te vreezon hebben of de annexie-plannen van deu vreemdecf kiemen van ongenegenheid en wetteloosheid welke door eene politiek van tweedracht onophoudelijk lusschen de bevolking gezaaid worden. Het grootste deel cles lands is steeds blootge steld aan willekeurige kwellingen al de pogiugcu strekken om zijnen 'invloed te verminderen stel selmatig wil men hen die er toe behooren uit dc openbare ambten, uit de Kamers sluiten, zelfs het deel nemen aan de verkiezingen beletten. Men overstelpt met walging en verdriet de man nen die zich nog uit vaderlandsliefde on uit plicht, niet uit heerschzucht of belang met politiek be zig houden men duld dat onbeschoflen ol dwa zen hen in de volle Kamer beleedigenmen maakt de uitvoering van hun mandaat zoo pijn lijk mogelijkmen verplicht hen gekheden vit terijen woordspelingen aan te hooren welke het minste onzer hekelschriften zou doen blozen erf die door deu ernsligen Monitcur zorgvuldig en met eerbied opgenomen worden. Kortom 4 de parlementaire waardigheid wordt onder de voeten getrapt, en alzoo zal men onver mijdelijk uit de Kamers de mannen verwijderen welke door hunne beginselen, hun talent en hun karakter, groote dieasten aan bet vaderland zou den kunnen bewijzen. En niet alleen zai men de beste burgers van alle meèdeclug tot de openbare zaken aikeeren; maarnatuurlijk gevolg, men zal den politie ke» geest des lands bederven of wol hel volk- ecnen afkeer doen opvallen voor onze instellin gen cn onze wellen. Alen ziet: de nood dor clerical en klimt ten top. De tijd zal recht doen! DÜ1TSCHLAND. Uit Abeam in Tyrol wordt dato 3 jl. gemeld, dat aldaar sedert vier dagen een hevige woudbrand beerschtwelke derwijze door ecu feilen wind wordt aangewakkerd, dat ccu uitgestrekte berg rug als het ware in een enkelen reusachtige» vuurhaard is herschapen. Te vergeefs zijn de gewone middelen tot blussching van den "brand aangewend. Gedeeltelijk behooren die wouden aan particulierengedeeltelijk aan het domein. ENGELAND. De Alpine-club te Londen heeft aan eenige zijner te Parijs woonachtige leden een plan me degedeeld, dat bij die vereeniging door een in genieur is ingediend. Het betreft het toegankelijk maken van den top van den Montbhmc voor ieder cn de oprichting van een observatorium daar Ier plaatse. Naar men weet worden dc kosten van de bestijging van dal gedeelte der Alpen, om niet van de daaraan verbonden gevaren tc spre ken op 2000 fr. geschat, lïet plan heeft ten doel den weg lusschen Chamounix en Aionlauvertdie over den Monlblanc looptin zijn tegenwoorrfi- gen toestand te laten, maar van het laatstgenoem de punt een tunnel te borendie nabij den top des bergs zal uitlóopen. In den tunnel zal een spoorweg worden gelegd, waarvan dc wagons door eene stoommachine in eenige minuten kunnen worden opgetrokken. Behalve een observatorium, zullen op den bergtop ook uitmuntende hotels worden aangelegd. Wat de finanlielc zijde van het ontwerp betreft, berekent men dat jaarlijks 20 a 30,000 personen te Chamounix dc bestijging van con gedeelte van den Alont blanc ondernemen. Indien men aanneemt dat slechts de helft van dat getal reizigers van het nieuwe vervoermiddel ge bruik maakt, cn ieder hunner 50 frs. of het 40ste deel der tegenwoordige kosten betaalt, dan zullen de inkomsten 750,000 frs. per jaar bedragen. BELGIE. In den Monitcur leest men het volgende besluit van den heer minister van openbare werken: „Ge zien art. 6 van het Koninklijk besluit van 25 Sep tember, luidende, dal de minister van openbare werken den vorm en de kleur der postzegels re gelen zal, alsmede den datum der in gcbruikstel- liug van de verschillende modelleneiiz. Besluit: „Art. 1. Do kleur der zegels, bestemd lot bet frankecren der voorwerpen langs de post ver zonden, is vastgesteld ais volgt: „Zegeis van 1 en van 10 centiemen grijs, van 2 en van 20 centiemen blauwvan 5 en van 30 centiemen roetbruin (bistro), van 40 centiemen karmijnrood cn van 1 frank liiaklcurig." Bij koninklijk besluit van 11 October zijn de in- en doorvoer der dieren van het schapenras even als dc versehe huiden cn allo andere vcrsche overblijfsels dier dieren verboden door de zee- en laudgrenzen van aan de zee tot aan Gcminich niet medebegrepen. BRUGGE, 14 October. Wij vernemen dat het ontwerp van den spoorweg van Nicuwpoort zich thans in de besto voorwaarden bevindt. Dc laatste studiën der ontworpenc banen yan Brugge langs Nieuwpoort naar Veurne met vertakking naar de stad Oostende zijn bijna geëindigd cn al de er mede in betrekking staande stukken zullen nog voor het einde dezer maand den heer minis ter van openbare werken toegezonden worden. ilet gouvernement zal dus reeds van bij de aanslaande wetgevende sessie de noodige mach tiging kunnen aanvragen en aan de verzoekers de concessie verleenendie zij reeds van over een jaar bobben aangevraagd. Daar het geld aan die onderneming niet ont breekt, zullen het gouvernement en de kamers hunne hulp aan dit werk Jeencn door het alge meen belang gccischt, en vooral door dat der siad Nieuwpoort. Wij weten insgelijks dat eene Engelsche maat schappij zich tot handelaars van Nieuwpoort ge wend heeft, om te weten of de gevraagde con cessie zal verleend cn de spoorbaan gelegd worden, daar de maatschappij voornemens was eenen stoomvaartdienst lusschen Nieuwpoort en de Eu- gelscho kust in te richten derwijze om eenen geregclden dienst daar te stellen lusschen Enge land en Belgie. Volgens onze inlichtingen cn indien de con cessie dier lijn van bij de opening van den zittijd verleend wordt dan zullen de werken onmiddel lijk aangevangen worden en de dienst zal nog voor liet badsaizoen kunnen beginnen. Te Hulsen, onder Baelen (Antwerpen), op eenen akker dicht bij de kerk, waarop dit jaar nog koren gepikt is, staat thans wcêr koren dat vol komen en omtrent rijp is. Als de hoeren gaan uitvinden van twee graanoogsten op een jaar lo winnen dan zullen ze spoedig rijk zijn. Te Elseue hangen er voor de tweede maal druiven aan eenen wijngaard te Luik staan perenboomen in de bloem, en in de omstreken van Namen be merkt men krieken-, peren-, perzik- en abriko- zenboomen met bloemen overdektte Arloii is dit hetzelfde geval, en wat meer is, daar heeft men op nieuw meikevers gezien. SLUIS, 19 October. Bij Koninklijk besluit zijn o. a. in hunnen raug overgeplaatst bij heL rêg. grenadiers cn jagers, de 1ste luils. J. F. Rocls cn N. van Hille, van het 6de reg. inf. Bij besluit van den 7 dezer, heeft Z. AI. het volgende bepaald: aan alle ambtenaren van "s Rijks belastingen wordt opgedragen om te waken voor de handhaving der maatregelen, genomen of nog to nemen ter bestrijding der thans heerschende Veeziekte; van elke overtreding der lot die ziekte betrekkelijke verordeningen wordt door hen pro ces-verbaal opgemaakt op don ccdbij den aan vang hunner bediening afgelegd. In eene buitengewone vergadering van den Oranjepolder te Biervliet, is do heer j. F. Carpreau te IJzeudijke benoemd lot ontvanger-griffier in plaats van den heer A. B. Carpreau, overleden. Naar aanleiding van een berichtonlangs in de Midd. Cowmufopgenomen,betrekkelijk den gezond heidstoestand van het garnizoen te Vee re, VIïs- singen en Middelburg achten wij ons gelukkig te kunnen berichten dat die van het garnizoen te Sluis dit jaar, in verband met de hevige en langdurige warmte gedurende dezen zomer, zoer gunstig mag genoemd worden. Gedurende het 1ste kwartaal zijn slechts 2 militairen in het gasthuis opgenomen in liet 2de kwartaal 28 en in het 3de kwartaal 39: dc gemiddelde sterkte der kompagnie was 75 a 89 man. Op 10 October waren aanwezig in het casthuis 4 zieken, terwijl Y.in 15 Augustus tot 10 October 22 zieken zijn behandeld geworden. Alen meldt ons uit Colijnsplaat, van 17 dezer: De nieuw gebouwde Alecstoof de Eendracht1* alhier, is voltooid. Den aannemer Tazelaar, van Wissekcrke wordt veel lof toegekend voor de gedane werkzaamheden en voor "de goede orde, die hij onder dc werkmenschen heeft gehandhaafd. Van liet begin tot het einde is met vlijt en ijver daaraan gearbeid, en niet dc minste oneenigneid. heeft daarbij plaats gehad, hetwelk wel onder de zeldzaamheden mag gerekend worden bij derge lijke werkzaamheden en voor vele ambachtslieden lót navolging kan strekken. Dc rechtbank van Maastricht heeft vervolgingen ingespannen tegeu de slachters dier stad welke voorledene weck verklaard hadden don prijs van. het vleesch 10 centen te verhoogen. De rechtbank grondt zich op de volgende beweegredenen dat zij art. 419 van het Strafwetboek welk artikel allo samenspanning of overeenkomst verbiedt, en straft met gevangenisstraf van ééne maand cn eene boete van 500 tot 1ÖÜ0 francstusschen per sonen die dezelfde wareu verkoopen hebben geschonden, door den prijs te verhoogen boven den prijs van dc vrije concurrentie. Nu komt een ongeluk zelden alleen. Dc slach ters met hunnen opslag n:et tevreden, voerden in dc vorige week hoornvee in dat zij aan het kantoor der stedelijke accijnzen voor zulk eene lage waarde aaugavesdat dc beambten het benaderden voor eigen rekening deden slachten en het vleesch voor veel minderen prijs dan de slachters hebben verkocht. Mot het oog op de heerschende veeziekte mag zeker wel dc aandacht worden gevestigd op het

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3