Algemeen Overzicht. Grave Jansdijk ligt de zandstreek Vlaanderen noordwaarts de kleistreek Vlaanderen. Deze kleistreek nu isook na de verlanding van het Zwinop verschillende punten door de staatkundige grenslijn gescheiden en zoo de toestand, tengevolge der tractaten, nog dubbelzinniger geworden. Ware de Grave Jansdijk tevens de natuurlijke grensdan zouden het geheele Sint Anne ten Vrijen de Lapschuursche Vaart-, Papen-, Middcl- burgsche-Beooster- en Bewester Eede- Polders met het geheele gewezen Ambacht van Bouchauteaan het Koninkrijk der Nederlanden komen. Thans zeggen wij is de grenslijn eene denkbeeldige lijn die ons van België scheidtde kleistreek kon anders niet onnatuurlijk Zeeuwsch zijn en even natuurlijk kon Belgio bij de zandstreek bepaald zijn. Doch or is meerwijzen enkele geslachten en familiën nog op onze oude Vlaamsche afkomst (getuigen de echte Nederlandsche, Vlaamschvormige familiën en geslachten) het meerendeel onzer familiën is vanNoord Nederlandscben,veelalZeeuwschen stamvermengd met Fransclien (réfugiés) Walen (nit de oude krijgsregimenten) en Duilschers (Saltzburgschc Lutherscben)de Katholieken zijn op weinige uitzonderingen na, met de Doopschgezinden, van Vlaamsche afkomst: Ziedaar waarom wij niet onbepaald kunnen toestemmendat ons Zeeuwsch- Vlaanderen tot Vlaanderen behoort. Maar, wanneer wij het Zeeuwsch Vlaanderen noe men met voorliefde noemendan vergelijken wij ons gaarne met een zedelijkzoowel als stoffelijk overgangs- of gemeenschaps middel en dan gaan ons de welvaart van Zeeland en Vlaanderen evenzeer ter harte als onze eigene jawij achten onze wel vaart gröotendeels afhankelijk van die van Vlaanderen en Zeeland beide. Daarom wanneer er van onze zijde voor het heil van Vlaanderen en Zeelandzoowel op zedelijk als stoffelijk gebied iels kan verricht wordenwenschen wij ons in de voorste gelederen der beweging te plaatsen en daar, ware het slechts als trommelslager of trompettertrouw te helpen wacht houden en dienst te doenop post te staan en ons veldgeschrei te doen hoorenons wachtwoord vooruitgang" te doen weer klinken. Wij hebben behoefte aan het verkeer met de eilanden en met Holland Vlissingen, Middelburg DordrechtRotterdam de Zaan, zij voorzien bij ons in behoeften, die ons eigen geworden zijn die we (getuige onze slavernij onder het ijzeren juk van Buona parte) niet missen kunnen. De koffie, de thee, de suiker, de tabak, we behoeven ze van ecu van Europa's grootste marktenonze zuslergewestcn van Holland en Zeeland; maar wij hebben ook behoeften, die alleen Belgio kan voldoen onze stroohoeden (der vrouwen, de eigenaardige Kadzandsche, enz.), onze linnensonze garensvele soorten van lederwerk en verdere behoeften moeten wij uit Belgio hebben kortomieder land moet ons't zij uit eigen boezem't zij uit de tweede hand de daar eigenaardig verhandelde voorwerpen van behoefte weelde en smaak afstaan voor ons geld onze producten en onze grondenofschoon we dit laatste uit een oeconomisch oogpunt bejammeren daar we in iederen landbouwer ook een grondbezitter wenschten te mogen begrooïen. In één woordwij kunnen ons aandeel aan liet wereldverkeer door middel onzer noordelijke en zuidelijke naburen niet missen wij hebben elkander noodig wij bidden om rust en vrede, zoowel in bet bedehuis van den Protestant als vóór bet rijke altaar van den Katholiek 1 Daarom juichen wij de mannen der onderneming en der dadelijke werkzaamheid in Beigie toewanneer ze pogingen aan wenden om onze gemeenschapsmiddelen te verbeterenen we roepen onzen landge- nooten toeOpniet gesufthanden uit de mouw en den Belg op het stoffelijk gebied te gemoet gegaan 1 Opofferen helpen steunen is onze zaak. De grenslijn blijve wat ze zij eene denkbeeldige lijn kleuren op de landkaart afgetrokkenen zij toone ons alleen de grens van het Huis Willem en Leopold zij zij nimmer eene koord die de volken van elkander scheidt zij ontaarde nooit in oene kloof, die de gemeenschapsoefening belemmert! Het ijzeren spoor snijde haar weldra door en zij zicht baar voor het oog der broedervolken Deze uiting van gevoelens stroomt ons te vlugger uit hart en pen nu we zien dat er een adem des levens waait van do overzijde der Schelde! Men zegt, en ons harte trilt, dat er in Ylissingen eene hoop is levendig gpworden die, zoo zij verwezenlijkt wordt, geheel Zeeland eene nieuwe toekomst be reidt, op Zeeuwsch Ylaanderens bestaan krachtdadig zal inwerken eu alzoo ook op het handelsbelang van Beigie. Ylissingen, we kennen liet, die wieg en bakermat der vrijheid, met zijne stoute kinderen der zee. In de laatste jaren met ondergang bedreigdrijst daar de scheme ring van een nieuwen dag! Die dag worde'. Wij willen de voordeden opsommen aan Ylissingens natuurkundige ligging voor onsvoor Zeelandvoor Antwerpen en Ylaanderen voor Beigie verbonden We willen onzen Vlaamschen broeders toeroepen Wendt bet oog naar het Oosten van uw land en waakt, met ons, dat uwe en onze belangen niet worden opgeofferd aan wat eene verkeerde eigenbelangzuchtige ziens wijze in 't Noorden van Nederland en in 't Oosten van Beigie algemeen belang zal gelieven te noemenen 't welk daarop uilloopen zouom bet reeds zoolang mis kende Ylaanderen in 't Zuiden Zeeland in 't Noordennog immer ten onder te bonden. En 't zal aan de Begeeringen der beide Staten staanom deze pogingen te verijdelendaarom roepen wij 1111 reeds Nederlands en Belgics Staatsdienaren toe Gij hebt de toekomst van Zeeland en Ylaanderen in banden wij de betalenden en bestuurden nevens anderen doch minder door u begunstigd dan die anderenwij leggen de gansche macht der verantwoor delijkheid van onze toekomst op uwe schouderen Dat we geene ijdelc woorden geene begeesterde uitingen des gevoels schrijvenmaar dat we nuchteren en wakendmet het oog op de toekomst handelenwenschen we onzen Lezers te toonen. Maar daarvoor is 't noodighun de aanleiding tot dit ons schrijven te herinneren of voor 't eerst onder 't oog te brengen, getrouw aan eene belofte, die we reeds vroeger hebben afgelegd. Vervolg in 'l volgend nommer. Sic Keizer en de Keizerin der Franschen zijn, niet al hun gevolg, in Parijs teruggekeerd. De ministerraad zal zich vereenigen in 't paleis van Saint-Cloud onder 's Keizers voorzitting. De Koning en de Koningin van Portugal zijn aldaar insgelijks aangekomen. Zooals raen lich telijk begrijpt, zal de heer von Dismark zich niet lang laten wachten. Een artikel der Provincial Correspondenteen ministerieel blad van Berlijnis het groot onder werp der gesprekken. Daarin wordt gezegd dat het onthaal des Pruisischen ministers to Biarritz onderscheiden en trouwhartig is geweestdat de zienswijze, door den Keizer uitgedrukt betrekke lijk do'hangende vraagstukken, een waarborg zal zijn voor de voortduring der goede betrekkingen tusschen Pruisen eu Frankrijk Die goede betrekkingen hebben dan ook mer kel ijk bijgedragen om bet vraagstuk der Elbe- hertogdommen eene voldoende oplossing te geven voor de belangen van Pruisen en Duitschland zonder dat daaruit eene Europeesehe verwikkeling is voortgesproten. De Frausche Keizer heeft vast besloten voort te gaan in zijne voorzichtige, trouw hartige en belanglooze staatkunde zegt het Berlijner ministerieel blad. Als de vos de passie preekt enz. Men ziet, derhalve, dat men te Berlijn hoogst vergenoegd is over den uitslag der zending van den minister naar Biarritz. Spreekt hel Pruisisch blad dc waarheid, en zal de staatkunde van Na poleon III voorlaan inderdaad voorzichtig trouw hartig en belangloos zijn, dan zal ze den vrede van Europa niet in gevaar brengen en de vriend schap jegens Pruisen zal door geene schadeloos stelling beloond moeten worden. De Rijnprovin ciën en Beigie mogen dan gerust zijn, dat er geene geheime plannen tegen hun toekomstig lot gesmeed worden. Een merkwaardig feit is hetdatop denzelfdcn oogenblik dat de Berlijner bladeu zich zoo vol daan toonen over de inzichten der Fransche re- gcering schier al de berichten uit, Weenen ons lecren dat de Fransche gezant, Hertog de Gra- mout op eene officieele wijze den wensch heeft uitgedruktmet het oog op het laatste manifest van Keizer Frans Joseph dal Oosteurijk in zijne taak gelukkig moge slagen, opdat het, in het belang van hel Europeesche evenwichtde leemte kunne aanvullenonLslaan door doszelfs binnen- Jandsche moeilijkhedenen aldus in den Euro- peschen volkenraad de plaats hernemen welke liet toekomt. Wat beteekenen die plotselinge vriendschappe lijke vieijerijen van Napoleon jegens Pruisen en Oostenrijk Zou de Belgische minister Dechamps in zijne laatste politieke brochure den nagel op den kop hebben geslagen To Munchen hebben Woensdag ernstige rust verstoringen plaats gehad infanterie en kavallerie zijn in groolcu getale gedurende geruimen tijd op het terrein met de menigte handgemeen geweest, alvorens de orde was hersteld; men verneemt dat ruim 70 personen in verzekerde bewaring zijn genomen. Toen ten 10 ure des avonds de troe pen waren afgetrokken liep de uiteengejaagde menigte andermaal te hoop en was men verplicht den bijstand dor soldaten op nieuw in te roepen; ten 12 ure ongeveer rukten do troepen met ge veld geweer ten tweeden male op de onruststo kers in. Niemand heeft hierbij echter het leven verloren. Het Diario di Roma zegt dat de Parijzer bladen la France en le Pays hebbeu willen bctoogen dat het Staatsbestuur van Victor Emmanuel sinds eenigen tijd overtuigende blijken eener grondige verandering beeft gegeven dat de bedreigingen van aanranding veranderd zijn in belofteu van beschermiug, en deze herschepping toegeschreven moet worden aan de verschillende grondstellingen door het tegenwoordige ministerie te Florence gevolgd. Het Diario doet opmerken dat de feilen niet overeenstemmen met die beweringen. Talrijke aanrandingen of schendingen van grondgebied worden gepleegd zoowel' door de geregelde troe- peu als de burgerwachten der Italianen zelfs on langs nog in tegenwoordigheid derFransche troepen. Het Staatsblad voegt erbij dat de beweringen van de twee Parijzer bladen evenmin overeen stemmen met de grondregelendie het gouverne ment van Viclor-Ernmanuel bezielenaangezien het laatste niet opgehouden heeft de Kerk te ver volgen de bisschoppelijke seminarie» te sluiten enz. De oflicieële tolk der Romeinsche regering besluit als volgt: „Hij, die zich den driftigen vijand toont der gr'oote Katholieke instellingen welke overal geëerbiedigd worden zelfs bij de ongeloovigen en van de Kerk afgescheidene'vol keren kan immers nooit de vriend van den Paus zijn.1' Alzoo nog geen verzoening! Een geval waarmede de Engelscho drukpers zich reeds heeft bezig gehouden docli dat in het vergeetboek scheen geraakt te zijn dreigt op nieuw de betrekkingen tusschen de Verccnigde- Staten en Engeland te verwikkelen. Het gouver nement van Washington heeft onlangs al de Arae- rikaansche burgers die verliezen hebben geleden, hun door Zuidelijke kapers toegebrachtuilge- noodigd om hunne reklamen le laten gewordeu ten einde zij het Eugelsch gouvernement zouden kunucu aangeboden wordeD. Ten zelfden tijde heeft het kabinet van Was hington te Londen aangedrongen op dc vertoogen en aanvragendie het reeds in het begin van dit jaar had geformuleerden waarmede het Eu gelsch parlement zich herhaalde malen voor zijne ontbinding heeft bezig gehouden. Dc Engelscho dagbladen kondigen de briefwisseling af, onlangs daarover tusschen den heer Adams en graaf Rus sell gehouden. Daaruit blijkt dat hel gouvernement der Koningin alie schadevergoeding weigert en de bemiddeling eener derde mogendheid niet aan neemt door hel gouvernement der Vereenigde- Staten voorgesteld. Het zou toestemmen in de benoeming eener commissievoor welke de re klamen zouden gebracht worden en onderzocht. Do heer Adams heeft dit voorstel naar Was hington gezonden, doch heeft graaf Russell ten zelfden tijde gezegd dat hij niet geloofde dat hot zou aangenomen worden. Tocu Amerika een ontelbaar leger onder de wapens riep om het Zuiden te bovechteD toen het do zeeën met monitors en andere schepen overdekteop de bedreigende punten forten deed

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2