LANDBOUW. VEEZIEKTE. 1NGEZÜNDEN STUKKEN. ANTWOORD m SEMPER IDH AAN L~ Tot notaris le 's Hcrlogcnbosch is benoemd de lieer A. J. C. V. Drossacrls, lhaos uolaris le Hon to uisse. Tot ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnzen Ie Pullen is be noemd de heer YV'. G. Smits Lhans in diezelfde betrekking le Overslag c. a. en Ie Overslag c. a. de beer J. L. de Weille, thans hoofdcommies bij 's Rijks belastingen te Maastricht. Tot luitenant ter zee 2de klasse is bevorderd de adelborst Isto klasse A. E. Dronkersouder bepaling dal hij zal rang nemen lusschen de lui tenants Ier zee 2de klasse YV. JYl. E. Bervoets en YV. G. Bölhlliugk. Bij liet lusschen Nederland vn Hannover gesto len "postverdrag is het port van een enkelen brief uil hel eerste Hannoverschc of Nederlandsche rayon op 10 cent en uit het tweede op 20 cent bepaald het port van en naar do plaatsen aan wederzijden van de grenzen binnen een kring van 30'Nederlandsche mijlen van bet kantoor van afzending zal slechts 5 cent 'bedragen. Deze posten zijn die der frankeering; alle ongefran- kcerde brieven worden met eene surtaxe van 5 cent bezwaard. Het voornemen beslaat om behalve de thans in gebruik zijnde postzegels van 5, 10 en 15cent, andere van een hooger bedrag in omloop te bren gen en levens om postzegels ter fraukeering van drukwerken voor hel publiek gebruik verkrijgbaar te stellen. De effecliéve sterkte des legers bedroeg op 1 Augustus dezes jaars: 1817 officieren e» 48.531 man waarvan (5175 kader en 7872 vrijwillig dienende soldaten de overige zijn miliciens. Het getal ontbrekende vrijwilligers was 5GS>. Er wa ren 609 officiers- en 3175 troepenpaarden aan wezig. Onlangs zijn de ratification uitgewisseld van bet lusschen Nederland, Baden, BelgieDenemar ken Frankrijk groothertogdom Hessen Italië, Portugal Pruisen Spanje, YVurtoinberg en Zwit serland gesloten verdrag tot verbetering van het lot der gewonden bij de legers le velde in oor logstijd. De ambulances en militaire hospitalen zullen als onzijdig erkend en door de oorlogvoe renden geëerbiedigd en beschermd worden. Hel daaraan verbonden personeel, waaronder begre pen zijn de intendance, de geneeskundige dienst, de administratie, de dienst voor het vervoer der gewonden alsmede do aalmoezeniers zuilen in de uitoefening hunner bedieningin die onzij digheid deejen.Al deze personen zullen zelfs nu de bezetting door den vijand, met hunne dienst kunnen voortgaan of naar hunne corpsen mogen terugkeeren. De inwoners, die hulp aan gewon den verstrekken zullen geëerbiedigd en in vrij heid gelaten worden: eene gewonde, in eene woning verpleegd zal aan deze tot vrijwaring strekken en de bewoner van dal huis zal worden vrijge steld van de huisvesting van troepen alsmede van zijn deel der oorlogslasten die mochten wor den opgelegd. De gewonde of zieke militairen zullen zonder onderscheid van nationaliteit ver pleegd worden degenen die na hunne genezing ongeschikt voor de dienst blijken zullen naar hun land worden teruggezonden, terwijl de ove rigen evenzeer zullen kunnen teruggezonden wor den, op voorwaarde van de wapens gedurende den oorlog niet weder op te vatten. Het onder scheidend toeken voor de hospitalen zal eene vlag en voor de bovengenoemde beambten eene arm- plaat zijn die beide een rood kruis op een wit ten grond verloouen. Men schrijft uit Schiedam van 39 September: Sedert de vorige opgave hebben nog onder scheidene met roem bekende veeartscnijkunciigen deze stad bezocht, daartoe door hunue regerin gen of overheden afgevaardigdmei het doel ge heel met den heerschenden besmelL.Iijken run- der-typhus bekend te worden. Onder dezen lelt men: Gcriach professor en directeur der veeart senijschool te Hannover; Dr. Fuchs, Medicinalrath en professor aan de veeartsenijschool te Karlsruhe dr. Leisering, hoogleeraar aan de veeartsenijschool le Dresden dr. ilahnhetzelfde le Munchcn.; II err Prietsch Bezirksveearts le Leipzig li err Schleg hetzelfde te Meissen 11 err.Win ter, Kreizthierartz te YVesel; HerrEdel, Thicr- artz en landbouwer te Munster de heer Franz Th. Convent, voornaam landbouwer en grondei genaar bij Emmerich. Heden zijn weder een paar Duilsche veeartsen aangekomen. Uit Belgie is ook den heer Delé van Antwerpen verlof cegeven zich voor eigen rekening hierheen tc begeven. Ook do Nederlandsche veeartsen betoonen aller- wege hunne belangstelling o. a.de heer direc teur der veeartsenijschool te Utrecht en de hoer YVirtzleeraar aan die inrichting, alsmede de veeartsen Huffnagelvan Haarlem Voetelink van Zwolle, Werkman, van Leeus in Groningen, van Hulstvan Nieuwvcen en andoren wier na men later zullen worden opgegeven. 31. Maandag.kwam op den weg lusschen Rot terdam en Delfshaven een boer met een wagen aanrijden onder het uitventen van „IJbot! tijbot!" llij werd door eene aldaar wonende jufvrouw aangeroepen doch scheen zijne waar niet le willen verkoopen althans hij'reed stevig door. Dit (rok de aandacht van stedelijke beambten aldaar surveillerende. Zij hielden den boer staande, die niet anders doen kon dan eenige mandjes met bot le laten zien doch zij verlangden ze onder uit den wagen le hebben en bij het op lichten der mauden vonden zij daar in stede van bot, een aanzienlijke boeveelheid vleesch, die bet boertje gedacht had de stad binnen le smok kelen. Woensdag morgen heeft de vrouw van zekeren Timmerman, blcckersgastte Brugge (Belgie), hel leven geschonken aan oenen tweeling. Het eerste dier kinderen is mager als ecue graat, het andere is een natuurwondereen wanschepsel. De voorkant van het lichaam beeft eene menschc- lijke gedaante, doch slecht gevormd; het hoofd is platvormig en gelijkt op dat van zekeren visch, bekend onder den naam van Barselool: hel ge heel van dit wanschepsel, dat zes uren geleefd heeftis wonderlijk om te zien. Zoohaast de ge- buren kennis hadden van dit natuurwonder, was de woning der kraamvrouw te klein de menigte kwam van alle kanten toegestroomd waaronder meest vrouwen om hunne nieuwsgierigheid le voldoen. Maar "s anderendaags zijn politiecom missarissen en schabeletlers gekomenhebben hel wanschepsel opgenomen en het naar Sint Janshospilaalgebracht. AARDENBURG, 4 September. In een der tui nen dezer gemeente staat een jonge appelboom voor de tweede maal in vollen bloei. Dit is ook in andere gemeenten het geval. Te Schoondijke merkten wij onlangs niet alleen ver scheidene appel-en perenboomen op, die voor de tweede maal bloeideu maar plukten wij zelfs de tweede rijpe vrucht van eeaige frambozenstruiken. Weersgesteldheid, waargenomen te Groedc, in de maand September 4S6S. Z.t.O. N.t.O. Z. t.YV. N.t.YV. 2S N. N.O. 0. z.o. z. Z.W. YV. N.YV. S" O.l.N. O.t.Z. YYr.t. Z. YY.t.N. p- iq O 3 8 4 4 - 1 4 6 30 Regen2 Lucht onbewolkt's middags22 Hoogste thermometerstaud den 7 Sept., 'smid dags 2 ure83" Fahr. 22,7° Réaumur. De paarden hebben buitengewoon veel geleden, gedurende de hitte welke wij doorgekomen zijn van de menigvuldige vliegen en vooral van de dazen of paardevliegen die niet wegvliegen als men ze verjaagt, maar zich aan de huid vasthech ten. Hare aanhoudende kwellingen hebben dikwijls ongevallen na zich gesleept die het leven der voerlieden in gevaar brachten. Yrcel middelen heeft men aangeprezen: de meeste hebben het nadeel van te duur en derhalve onbruikbaar te wezen. Bij eene meeting onlangs iu Engeland gehouden door verscheidene eigenaars van "paar- tbnsloeterijenbeeft men erkend dat een sterk en kort getrokken afkooksel van notenbladen een even zoo krachtdadig uitwerksel had als om het even welke dure apotheek-medicijn met dit voor deel dat het afkooksel van notenbladen zonder onkosten door den paarden-eigenaar zeiven kan worden vervaardigd. Niet alleenlijk worden de vliegen door den geur van het notenblad verdre ven maar door in de lengte dikwijls liet lichaam der paarden le wasschenvoornamelijk nabij den staart, de leeldeeleu de manen, het voelbaar, zijnde de deden waar de paardenvlieg bij voor keur hare eieren legt, worden deze eieren on vermijdelijk vernietigd door het afkooksel van notenbladen. Verder wordt er ten slotte bijge voegd dat om de remedie al de krachtdadigheid bij te zetten waarvoor zij vatbaar is haar gebruik algemeen moet worden opdat de eieren die bij den onachtzame ontluiken, geen ongedierte bij den zorgvuldige zouden doen omstaan. 1L Bi. Uit Belgie deelen wij mede het volgende: Protc'tatie. ..De centrale landbouw-maalschappij van Belgie heeft aan den lieer Alpn. van den Peereboom minister van binneulandsche zaken eenen brief gezonden om in het belang der land bouwers, te protestereu tegen de genomene maat regelen, voor bet afmakeu van het vee. door de runderpest aangetast, of dat iu gevaar verkeert, daardoor aangetast te worden. Volgens de ministerieele cirkulaire van 8 Sept., aan do gouverneurs gezonden zijn deze ambte naren met eene bijna absolute volmacht bekleed om eenen stal van 30 stuks vee, waarvan vijf of zes stuks door de ziekte zouden aangetast zijn geheel tc doen afmaken. Welnu, daarvoor be taalt 'l gouvernement maar juist evenveel als aan den laudbouwer van wiens 30 afgemaakte stuks vee, er 29 door de ziekte aangetast zijn. Om groote kwalen le keer tc gaan zijn er ongetwij feld groolo hulpmiddelen noodig, doch de cen trale landbouw-maalschappij van Belgie beweert, dat dc pachter, wiens gauscho stal men uitroeit, j omdat slechts eenige zijner dieren aan de ziekte I lijden, recht heeft op eene billijke schadeloos stelling. Ook wij zijn deze meening toegedaan het af maken is'in 't algemeen belaag, de last moet dus door allen gedragen worden. 1 October. GENT. Oostakker SL Amand, een os afgemaakt. Vijf koeien iu het slachthuis afgemaakt en gedol ven. Zes ossen idem. Zes hoornbeesten op de laatste Genlsche markt gekocht, ziek verklaard. AALST. Van de 37 beesten in eene weide 16 afgemaakt cu gedolven, de 21 anderen gezond afgemaakt en verkocht voor de consumlie. Naar men verneemt zal le Gent een cellulairo stal voor ziek en verdacht vee worden opgericht in dezen stal wenscht men op de zieke dieren de meest uileenloopende proeven te nemen. In T Arrondissement Eocloa heeft zich geen enkel geval voorgedaan. Men schrijft aan den Eecluonaer uit Adegem 27 September De varkensziekte schijnt bepaaldelijk lol deze gemeente overgekomen te zijn en begint er slacht offers te maken. Dewijl geblekeu is" uit dc amb telijke aanschrijving afgekondigd iu den Eecluo naer van den 17 dezer, dal de varkensziekte, de kool of kwaadaardige, puistziekte genaamd zich overzet aan den mensch, en het vleesch der var kens zelfs bij de eerste aanranding der ziekte gedood nadeelig is voor de gezondheid, heerscht hier eene algemeene vrees en onthouden zich velen varkcnsvleesch le eten. Van Texel meldt men het volgende: Het eiland wordt thans door eene groote ramp bedreigd, die «algemeen verslagenheid te weeg brengt. Zooals bekend is beslaat de hoofdbron van ons bestaan en onzen welvaart uil cle schapenfokkerij. Dezer dagen is bier eene zeer besmettelijke ziekte onder de schapen uilgebroken. Men heeft de overtui ging verkregen dat het de pokziekle is, eene ziekte die buiten twijfel nog veel verwoesleuder is dan de elders hecrschende runderpest. Zooals men vermoedt is de ziekte voor het tegenwoordig.! nog niet iu haar hopgslcn graad van kwaadaar digheid echter ziju reeds eenige schapen gestor ven en niettegenstaande de tot nog toe genomen maatregelen neemt dc ziekte toe. HULST, 25 September. De ziekte onder de varkens schijnt hier in deze omslrckcu te ver minderen. iu de laatste dagen hebben wij er weinig van gehoord zoodat zij die hunne var kens nog nut hebben verloren, du de hoop moe ten koesteren dit jaar van die plaag bevrijd te blijven. Maar er is hier in den omtrek naar het schijnt ook eene sterfte onder cle boenders uitge broken eenige landbouwers hebbende hunne alle in slechts korten tijd verloren. Naar wij vernemen heeft die besmetting zich zelfs onder de duiven verspreid. YVij kennen een liefhebber buiten de stand, die n ar zijne verklaring, op slechts weinige dagen e n twiuligtil heeft ver loren. GRAANMARKT te AARDENBURG. Verkoopprijs per Muddo. D1NGSDAG DINGSDAG, 3 Oei 1883. 26 Sopt, 1863. LAAGSTE HOOGSTE LAAGSTE HOOGSTE Tarwe 1 8,30 8,50 f 8,00 f 8,25 Rogge 5,10 5.25 5,10 5,20 YY'intergerst 4.70 5,00 4,50 4,70 Zomergerst 4.10 4.40 4,10 4,20 Boekweit 4,90 5,00 5,10 5,20 Haver 3,00 3,20 3,00 3,50 Paardeboonen 7.00 7.00 7.00 7.00 Erwten 7,90 8,20 0,00 0,00 OOSTBURG4 October. De aanvoer was heden ruimer dan vorige week en er bestond goede kooplust, inzonderheid voor puike Tarwe en Wintergerst welke laatste vlug is opgeruimd lot omtrent 25 Cents boven vorigeu cours. Jarige tarwe i 8.00 a f 8.7o, nieuwe dito f 7.30 a f 8.00, rogge f 5.60 a 3 80, wintergerst f 4.3) k f 5.20. zomer dito f 4.53 a f 1.70, haver f2.00 a f 3.25, paardeboonen f 6.00 a f6.25, erwten f7.00 a f8.50. Onkunde dwaling en vooroordeel te bestrijden waar die ook aangetroffen worden en een wenk le geven om kennis en verlichting voor te staan ziedaar X 1 het voorname doel van mijn schrij ven in Nummer 36 van bet Sluisch Weekbladen dat ik ten plicht oordeel van ieder denkend we zen vooral wanneer het in zijne roeping ligt om daartoe mede tc werken, zonder, dat men daar-

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3