BINNENLAND. gen van troepen uit Algcrie naar Mexiko onafge broken voort, list getal manschappen, dat op die wijze in de jongste dagen naar het nieuwe Kei zerrijk scheep ging wordt op 6 a 8,0:10 begroot. Daarenboven wordt aan het ministerie te Parijs een plan tot vermeerdering van het Fransch© vreemdenlegioen met een bataljon in gereedheid gebracht. Men verneemt daaromtrent nog het volgende Van kolonel van der Smissenkoramandant van het Bclgisch-Mexicaansch legioen is een belangrijk rapport., *26 Jul ij gedagteekend ont vangen. Daaruit blijkt, dat eene koloncc van 8000 man het Juaristisch legerhoofd Ortega aan het hootd van 3500 man geslagen heeft. De Juaristen hadden zes stukken de Belgen geen enkel. Eerstgenoemden hebben 3 a 400 dooden waarbij eeu kolonel en 165 man werden krijgsge vangen gemaakt. Zij verloren verder al hun ge schut 600 geweren enz. De Belgen daarentegen hadden slechts den dood van een luitenant en 10 man te betreuren. Opmerkelijk is hel hierbij, dat deze overwinning behaald werd op do plaa'ls waar den 6 April een gedeelte van het Belgisch legioen krijgsgevangen gemaakt isna dapper gestreden te bobben. Dit wapenfeit van 16 Juli desorganiseert het Juaristisch leger in Michoagan, hel meest onrustige gewest van Mexico. De opstand in Peru duurt voort. Dezer dagen werd gemeld dat de opstande lingen zich meester gemaakt hebben van drie oorlogsvaartuigen. Hel blijkt thansdat dit door overrompeling plaats had. De regeering heeft door dit verlies niet meer dan twee oorlogschepen, die bovendien in geen goeden slaat zijn en eenige gepantserde vaartuigen die op de Chinca-cilau- den behooren te blijven om deze te verdedigen. Do regeering heeft nu dezer dagen oen groot oorlogschip in Engeland "laten bouwen maar er gaat cenige tijd voorbij vóór dat dif vaartuig ter plaatse zelve eenige diensten kan verrichten. Ove rigens verneemt men nog, dat de regceringslrocpen in een gevecht met de opstandelingen op eenige mijlen der hoofdstad overwinnaars zijn gebleven niettegenstaande de eersten slechts zes duizend man en de laatsten bijna tweemaal zoo sterk waren. Uit Lima wordt bericht, dat het Peruaanschc gouver nement ten gevolge van een vermetelen aanslag (zie hoven) eeu deel zijner scheepsmacht heeft verloren. In den nacht van 23 op 24 Juni kwamen de mari niers van hel fregat Amazona in opstand daartoe opgestookt door zeven sergeants twee korporaals, en een soldaat. Deze drongen naar de kajuit van den vice-admiraal Janizoalwaar zij de deureu met de kolven der geweren trachtten open te slaan. De vico-admiraal op het gerucht te voor schijn komendewerd onmiddellijk doodgeschoten, waarna de heer Corueo prefect van Arica in zijn bed werd vermoord. Do tweede komraamlant Itaygadan, een vijandelijken aanval vermoedende, kwam uit zijne kajuit eii gaf het voornemen to kenneu van des nood.-; het schip in do lucht te doen vliegen doch viel op het /.elfde oogenblik door drie kogels getroffen, dood neder. Terwijl tc gelijkertijd twee luitenants doodelijk werden gewond en een ander op zijn matras werd om gebracht sloegen do oproermakers in de kajuiten der officieren alles aan stukken. De manschappen zagen dit alles werkeloos aan en inmiddels bega ven zich eenige matrozen naar deu walom van het gebeurde'kennis te gevenwaarop een zee- oflicier, behoorende tot de medeplichtigen in de revolutiezich iu eene sloep er naar toe liet roeien en hel schip uit naam van zijn chefMoulero in bezit nam. Deze laatste ontving vervolgens de oproermakers bij zich en bracht hen naar het bu reau der onder-prefectuuralwaar hij onmiddellijk een besluit uitvaardigde waarbij vijf der insur- genten tol officiers en anderen lot onder-luitenants benoemd werdeu. Eenmaal meester van het fregat, begaf Monlera zich naar de korvet lumber in de haven van Islay. De aanslag gelukte en hij maakte zich aldaar bovendien nog meester van de voort vluchtige officieren der Amazoneaan boord van een neutraal vaartuig, het stoomschip eener En- gelsche mail-compagnie de Baliviawaarvan zij met geweld zijn afgehaald. De particuliere correspondent van het Algemeen Handelsblad schrijft uit New-York van 'den 9 dezer het volgende „Het is lang geleden sedert wij hier de Ne- derlandsche vlag op een oorlogschip gezien hebben; voor ongeveer 13 jaren kwam hier de Prins van Oranje van 60 stukken naar ik meen en maakte eene ontzachlijke furore onder het Yankecdom. De Watergeus echter wekt, behalve naval circles weiuig attentie of liever men wil er maar weinig van weten. Het zal u bekend zijn dat genoemd schip ten vorigen jarc gebouwd is te Amsterdam volgens het niodcl van de zoo beruchte n°. 290 of Alabama, waarvan het dan ook een volmaakt evenbeeld is. fs'u weet ik niet of deze omstan digheid de overheden hier geërgerd heeft, of wat hot zijn moge maar het heeft minstens een paar dagen geduurd vóór men het salr.tvan den Wa tergeus heeft beantwoordccuc soort van onwel levendheid die de wakkere Watergeuzen aan boord van de tweede Alabama het bloed tamelijk naar de w. igen heeft gejaagd. Maar de dag bladen. die overal hij zijnveel sneller dan do rcgceringhadden spoedig een kolom vol van onzen Iiollandschen bezoeker, gaven hem do eerdat hij er net en hij de baud uitziet en verderzeker om het artikel wat langer te maken dat de Ilollauders zulke goede zeelieden zijn, hoo groot hunne marine is hoe vele schepen zij in Oost-Indie hebbenwie admiraal van de vloot is, hoe veel knoopen do Watergeus loopt onder stoom alleen, eene lijst der officieren, enz.information die zij spoedig aan boord op gedaan hebben, daar die hoeren zeer innemend en hoffelijk genoemd worden en zeer vloeiend hel Engelsch sprekenhetgeen een geluk is voor de Amerikanen die niets anders verslaan." De Jlalia van Turijn bevestigt de berichten der Katholieke bladen aangaande de benoeming van Corlcsetot minister. Ook dit blad zegt, dat een zijner eerste daden na zijne benoeming lot minister van gratie en justitie zal zijn eeu wclsoulwerplot gehecle suppressie van alle geestelijke orden welk wetsontwerp bij de eerste zitting der kamer zal worden aangeboden. DDirSCHLAND. Het zeer oude en vermaarde astronomische uur werk aan het raadhuis le l'raag is thans geheel hersteld en in orde gebrachtnadat sommige ge deelten vooral de werkende figuren gedurende bijna eene eeuw hadden stil gestaan. Het uurwerk wijst aan de uren van dag en nachtnaar de thans gevolgde wijze van berekening en naar de oud-Boheemsche manier hel op- en oódergaan van zon en maande schijngestalten van laatst gemeld hemellichaam, de leekenen van den die renriem, H guldengetal, enz. enz. Al de zichtbare gedeelten hebben transparante platen en worden met gas verlicht. De Europa van Frankfort meldt een zelfmoord, die le Czernowitz, iu zonderlinge omstandigheden, is gepleegd. Mej. N. sedert langen lijd door eene kwijnende ziekte aangetast, wilde een einde aan haar loven stellen zij wond hare haarlokken zich tweemaal rond den hals en trok zoo geweldig met do ein den derzelve, dat zij slikte. FRANKRIJK. Den 8 dezer heeft het hof' le Parijs een echt genoot vrijgesproken die met voorbedachten rade een moordaanslag gepleegd heelt tegen den min naar van zijne vrouw. Nadat hij namelijk van deze een volledige sehulderkenlenis had ontvangen, wist de bclecdigde echtgenoot haar onder belofte van zijne volledige vergiffeniste overreden met zijne voorkennis haren minnaar huilen 's huis tót eene bijeenkomst uit le noodigen en toen de laatste op het bepaalde uurdes avonds laat verschenen was op de aangeduide eenzame plaats, had de eerstgenoemde die hem aldaar opwachtte, den minnaar met een moordtuig drie steken iu den rug toegebrachtdie slechts hij toeval niet doodelijk geweest zijn. l)e jury heeft in aanmer- king genomen dat de echtgenoot een man was van sine'.lcloozen levenswandel terwijl de ver leider zijner vrouw gebleken is ecu trouweloos en slecht mensch le zijn. De heer Henri Grignon heeftonder medewer king van een zijner vrienden, den heer A. Castel, een toestel uitgevonden, waarmede hij beweert hot gehoor terug te kunnen geven aan do dooven, en met name aan de doofstommen. Het is hem hij enkelen gelukt, zegt hij, en hij twijfelt niet, of die ongelukkigcn kunnen door zijn middel de spraak terugkrijgen. 'I Is een soort van spreek buis waarvan hij zich bedient samengesteld uit dunne metalen platen hij brengt het trillende deel niet aan het oor in maar tusschen de landen van den doove. Voorzeker is zijne uitvinding wel waardig dat er de aandacht op gevestigd wordt. Dat de stank van slraatgoteu en bedorven lucht in de vertrekken de hoofdoorzaak is, welke de sterfgevallen hij choleralijdcrs doel toenemen is den 7 dezer tc Ancona op eene treffende wijzo gebleken. Den 6 telde men daar 207 gevallen waarvan 102 lijders bezwekenden volgenden dag had een klein onweer plaatsvergezeld van he vige regenbuijen; onmiddellijk ontdekte men hier van de gelukkige uitwerking aangezien er op den 7 slechts 147 lijders waren waarvan er 83 stierven, terwijl op den 8,99 personen aangetast werden waarvan er 57 overleden en op deu 9 92 lijders met 62 dooden. ENGELAND. Een deskundige geeft de volgende beschrijving van de veeziekte die thans in Engeland hcerscht De eerste verschijnselen van de ziekte loopen uiteennaarmate de hevigheid van den aanval en of de ziekte haar oorsprong neemt in de vcr- teriugs- dan wel in de ademhalingsvermogens. Zoodra hel heest is aangetastweigert hel alle voedselen in de meeslo gevallen zells water. Het herkauwen houdt opde kop buigt lusteloos neer en de ooren liggen in den nek. Indien men het tracht in beweging le brengen, blijkt het, dat de kracht geweken is en dat het beest moeito heeft om zelfs tc blijven staan. De huid is hier en daar heel en voornamelijk hij het achterdeel van het lichaam die hecle dcclcn beginnen spoe dig tc zwcelcn en wel zoodanig, dat de huid sterk wordt aangetast. De haren gaan opstaan voornamelijk op den nek de schouders en den rug. De uiterste deelen zijn koud zelfs hij den aanvang der ziekte, en later wordt de hitte ver vangen door koude. De oogen zijn sterk aangedaan, terwijl eene waterachtige zelfstandigheid steeds uit de neusgaten loopt. Do bek is heet en rood en hierdoor gevlekt. Het heest loeit onophoude lijk waaruit blijktdat het inwendig veel pijn lijdt. De pols is zwak ja nauwelijks voelbaar, behalve nabij hel hart. Do ziekte gaat meestal vergezeld van diarrhée die in dyssenlerie ontaardt. Indien de ziekte eene doodelijke wending neemt wordt het lichaam kilkoudde ademhaling korter en korter do bloedontlastingen nemen toe en niet zelden zakt het heest 12 uren na den aanval ineen, om niet weder op te slaan iu andere gevallen biedt het 6 a 8 dagen wcêrsland; genezing behoort lot da allerzeldzaamste gevallen. BELGIE. EECLOO, 22 Augustus. Eene bijzonderheid die in zekere deelen des Rijks niet is bekend is dat onze stad de grootste varkensmarkl van Belgie bezit. De zaken die er wekelijks onder dit opzicht behandeld worden, zijn zeer aanmerkelijk eu heb ben sedert eenigen tijd de groolste uitbreiding ge nomen. Eiken Donderdag brengt men ter markt teu minste 1060 varkeus, sommige marktdagen zijn er wel 1500. Het zijn de boeren van het Meet jesland eu van het land van Kadzand, die allen deze varkens kweeken en ze wekelijks naar de Eecloosche markt brengen. De kooplieden der heide Vlaandereus komen er regelmatig hunne aankoopen doen eu sturen dc gekochte varkens naar Engeland. Da varkenskooplieden der Provincie Antwerpen die aankoopen doen le Eecloo, zenden ze naar Noord- Brabant, terwijl de Rijsselsche kooplieden ze voor hel Noorden van Frankrijk besteramen. De varkens, bestemd voor Engeland zijn de meest gezochte het zijn de half volwassenen, die gevild en gekist langs Oostende naar Londen gestuurd worden. AISCHE-EN-REFAIL 18 Augustus. Een groot ongeluk is^zalerdag-avond jl. te Siut-Michiels op den weg van Namen naar Leuven voorgevallen* Zekere Nikolaas Laurentvan Aische-en-Refail, geleidde, door verscheidene mannen geholpen, eenen zeer krachtigen slier. De reis gebeurde zonder moeilijkheid en men was op eenige meiers afstand der plaats gekomenwaar do manueu den stier moesten achterlaten. Het dier scheen zeer rustig: men mistrouwde het niet en dit ver oorzaakte het ongeluk. Nauwelijks zag het een der mannen voor zich gaan. of in eenen aanval van woede wierp hel er zich op sloeg hem ten gronde eu liep hem over hel lichaam. Dit was hel werk van een oogenblik. Woedender ge worden, sprong het naar een ander man, ter hulp van zijnon ongelukkigen gezel gesneld. Ge lukkig kou hij door eene spoedige beweging den sloot vermijden hij werd maar aangeraakt en licht gekwetst. Verre van gestild le zijn scheen het dier een nieuw slachtoffer te zoeken. Eenen man bij eenen vijver slaande, bemerkt hebbende, ging het op nieuw aau het loopeu bereikle dien man en scheurde hem met eenen boomsloot den huik open. De wond was schrikkelijk om le zien. De slier verdween vervolgeus in eene naburige weide, waarvan al de uitgangen zorgvuldig be waakt worden. Do ongelukkige Laurent, die eerst getroffen werd, had nog de krnchtomop te staanen zich naar een naburig huis te slepen, alwaar hij eenige ureu daarna den geest ga''. De wonden van den derden stellen zijn leveu in gevaar. Een lief jong meisje van driejaren is (e Ho- wardries (Henegouwen) gestorven als slachtoffer cencr onvoorzichtigheid van haren vader, thans aan de hevigste wanhoop ter prooi. Zekere Len- zentrc werkman had zondag namiddag den steen weggenomen die over het gemak lag en er eenige emmers heir uilgehaaldom er zijnen kleinen moestuin mede le vetten. Terwijl hij dit ver richtte was zijn kind den gapenden put genaderd en er ingevallen zonder den minsten kreet te slaken. Eenige oogenblikken daarna het kleine meisje in huis niet bemerkendekreeg hij een noodlottig voorgevoel. De werkman daalde' aan stonds in den put, en haalde er het kiud uit, dat geen teekens van leven meer gaf. NOORD-AMERIKA. Een dienstmaagd te Chicago kwam op de ge dachte om ralten met brandewijn te doodenzij maakte ccn pastei gereed van brood en suiker met brandewijn gemengd welke zij op een schotel in den kelder nederzette. Toen zij een paar uren later de uitwerking daarvan ging 'zien, vond zij dc ralten in beschonkeu toestand al dansende cii huppelende. Hierdoor hadden zij de gewone voor zichtigheid uil het oog verloren eu de noodige snelheid missende liete'n zij zich nu gemakkelijk vangen. Slechts eenige enkeleu, die niet geheel door den drank bedwelmd waren, wisten toen nog te ontsnappenmaar zijn kort daarop in een vlaag van dolzinnigheid bezweken. SLUIS, 31 Augustus. In verhand met do reeds door de regecring gegevene voorschriften, zijn do verschillende inspecteurs over het loodswezen de zer dagen door den minister van marine aangeschre ven, om hij hel binnenkomen vauschepeij ofstoom- booten uit Engeland, wanneer aanboord dier vaar tuigen vee is ingescheept, daarvan dadelijk kennis te geven aan de plaatselijke autoriteit; zullende die schepen niet verder mogen worden opecloorist. dan nadat die autoriteit daartoe machtiging zal hebben verleend. De naald iot herinnering aan do komst van Willem I to Schcvcningen is den 24 Aug. jl. in-

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3