Algemeen Overzicht L Éloile Beige besprak in haar hoofdartikel van 23 Augustus de verkiesingen in Frankrijk en vergeleek het werk der vrijheid in dal rijk bij het water dat langzaam maar zeker zelfs het marmer uitholt. Bij die gelegenheid geeft ze ook het volgendeder opmerking ovcrwaardigc overzicht, der Europcsche Staalsvcrdceling: „Daags na den val van Napoleon Itelde het Eurbpcsch hersteld Staatsgebouw van 1815, 58 Staten, waarvan 47 onder cene absolute-, 5 onder eene constitulionele- en 6 onder eeneu republikeiuschen regeeringsvorm. (Groot-Brittanje, Frankrijk, de Nederlanden, Zwe den en Noorwegen bezaten constitution.) lieden is het getal Staten in Europa lot 5i terug gebracht, maar daaronder zijn er slechts 3 absolute: llusJand Turkije en de Pauselijke Staten. In spijt van het Heilig Verbondin weerwil der sterkste ligue, in weèrwil van de despotieke besluiten van het congres te Aken. in spijt van alle zedelijke slag- boomen dammen eti bloedige onderdrukkingen heerschl dus thaus het constitutioneel stelselzij het ook in meerdere of mindere huichelarij (a la Bismarck?) dat doet er niet toe, het feit alleen, dat deze vorm zich sedert 1815 tot die hoogto heeft verhevenis liet bewijs voor zijne kracht en de verzekering zijner toekomst!"1 hot belang dezer onderneming was dus ook de Spoorweg wenschelijkalzoo men niet behoefde reeds van des morgens half vier ureenz.in de weer te zijn voor dc heenreis naar Holland zou men dus tijd en geld sparen en gemak winnen. Maar ook de landbouwer, de nijverheidsman, het brievenvervoer zouden er bij winnenterwijl cene telegraaflijn voor deze onderneming cene bijzaak zou zijn. Geschikte gebouwen te Eede Aardenburg aan de Draaibrug, te Oostburg Schoondijkeaan den Kruis- dijk en te Breskenszouden stapelplaatsen worden voor granenvee en allerlei koop manschappen en de onderneming zou zeer zeker op de ondersteuning van het publiek kunnen rekenen; te meer, indien daarbij een nevenplan kon verwezenlijkt worden namelijkhet slichten van eene bad-inrich- ting te Breskens I Een daverend geschreeuw gaat op door heel dit landIs de Iledaclie van het Sluische Weekblad bijgeval gek geworden Eene bad-inrichling te Breskenszoo laat men zich lioorendunkt onswant we kennen ons volkje zoo waten buiten dien is het tamelijk waterschuw ook; genoeg te bejammeren I uit een gezoudlieidskundig oogpunt (over dit laatste wenschten wij wel eens een paar onzer medici te booren misschien hielpen ze ons een vooroordeel bestrijden!) zoowel als uit een iiuantieel Het denkbeeld is niet van onshet is afkomstig van een belanghebbende hij den Keclooschen Spoorwegmaar al ware dit zoo nietwij zouden den ondernemende!) Vlaming schuttendezelf de verantwoorde lijkheid van het idéé op ons durven nemen. Wat toch zien we gebeuren Do ziekte verschijnselenvan bijzonderen aard, veelal 't gevolg van een te weinig natuurlijke leef wijze zenuwziektenverlammingen ver ouderde kwalen en klierziektente voel om te noemen richten hunne gewone verwoes tingen in de rijen der levenden aan en eindigen met het aanvullen ten ontijdo van die der dooden. Onze gewone genees- heeren die der steden die we consulleren (in Brugge en Gent niet weinigen I), hebben nog één raad koud waterbij voorkeur zeewaterbovenal hel gebruik der baden. Reeds nu bevinden zich lijders te Ivadzand en elderswier laatste hoop eene badkuur is. Weldadige adem der zeeis de grond toon van de bede om raad en hulp. Eene liefderijke Voorzienigheid plaatste de grond stof onder ons bereiken wij wij weten ze niet te gebruiken I Is het denkbeeld van den Vlaming, om met de Spoorweg onderneming eene bad-inrichting te verbin den dan we!bij nader inzienzoo her senschimmig, vooral wanneer hot fiksch aangepakt en uitgevoerd werd Geen schitterend Oostendegeen weelderig Blan- Uenbergegeen opgroejjend Ueijst dienen ons neen I eene flinke reine goedkoope boerenplaatsWij zijn een boerenvolk onze Heeren zijn meest Boerenheerenof van boeren afkomst. Daar is niets verne derends in de gezonde flinke onbevoor oordeelde landbouwersstand is de eersle stand in de werelden bet scheldwoord lompe boer I™ behoeft niemand onzer zich aan te trekkenom de eenvoudige reden, dat wij met de middelen, onderons bereik, dien scheldnaam leugenachtig kunnen maken I Ook de Vlaamschc grondbezitter in onze nabuurschapeene menigte opge komen rijke lui" in Gent, Eecloo en Brugge zijn boeren, óf van boeren af komst, óf populair genoeg, om onder hoeren te verkeeren. Er is dus geen bezwaar, om in ons midden eene flinkeweldadig wer kende cn rentcgevende bad-inrichting te kunnen doen bloeijen; eene inrichting, waar men goedengezonden kost schaftgoene weelderige lillafjos der Fransche keuken maar vleeschwat zichtbaar vleesch is groenten onzer hoven, fruiten onzer boom gaarden zuivel onzer weidengevogelte onzer erven en wild van onze velden flink vriendelijk en niet te duur toegediendeen gezond, krachtig glas bier of onvervalschten wijn; maar dan geene kurzalcngeene speelholen en dergelijke de maatschappij verpestende inrichtingenverzamelplaatsen van leègloopers en zakkenrollers waar men niet komt om herstel te vinden cn zoo tijd te winnenmaar om den kostelijken tijd te dooden. Zou in Zeeuwsch Vlaanderen geen enkel menschenpaar energiek en onbedorven ge noeg te vinden zijnom aan het hoofd van zoodanige inrichting te staan Zouden te Kadzand Zuidzande Sluis en waar men wildaarvoor niet voor een groot deel de kapitalen gevonden worden en te bekomen zijn? Zou de stroom der landverhuizers, der familie-timmerlui, familie-molenaars, familie-winkeliers, niet nuttiger kunnen aangewend worden, dan nu geschiedt? Gewis cn zeker. Het menschenverkeer brengt wisseling van gedachten en gevoelens modedc gezellige mensch doorwandelt eene groote leerschool. De tijd is voorhij, dat de Kadzandsche hoer een spot cn aan fluiting op de markten washij ziet uit eigen oogenl Handelc hij nu ook met eigen hoofd, als een verstandige! In onze afzondering is onze kracht niet I Wrijving, beweging is leven, rust is roest! Het is gemakkelijk een eenvoudig denk beeld eene hersenschim te noemendom melend in den broeden leunstoel voor zijn haardvuurbij den ruischenden theeketel maar tusschen heiden gaat misschien de toekomst van cc» geslacht cn hij gevolg de levenskracht van !^en volk verloren I Geschreven op den dag der onthulling van de Gedenknaald te ScheveningenLicht uit duister Wij herhalen het, deze opmerking verdient wel de overweging van allen! En de vruchten zijn nog rijkerwanneer men bedenkt, naar welke groote overzeesche gewesten zij zijn overgeplant de reusachtige Republiek der Vereenigde Staten, Nieuw-Briltanje, Nieuw-SchollandNieuw-JBnins- wijk StikkeeiiBritsch-ColumbiaCanada en do Eilanden, Mexico, West-lndie, de Guiana's en Brazilië, ziedaar bijna de geheclc nieuwe wereld constitutioneel. Voorts Brilsch- cn Nederlandsch- Indie Brilsch- en Fransch-Afrika Nieuw-Holland en Nicuw-Zeelanden alles wat beschaafd is is constitutioneel De berichten uit Neufcliatel melden dat de Kei- zeren de Keizerin der Franscheu die stad verlaten hebben, en te Fontainebleauterug zijn gekeerd. De redevoeringenbij dc opening der zittingen van de algemeene raden door de voorzitters uit gesproken hebben dit jaar geene politieke kleur. Eenigen gewagen oppervlakkig van het nuttige der decentralisatie welk punt thans aan dc open bare dagorde is. Men heeft veel de afwezigheid bemerkt van den Hertog de Persigny, bij de opening des zillijds van don departcmentalen raad der Loirevan welken hij de voorzitter is. Men had minstens van hem eene politieke redevoering verwacht. Het dagblad le Temps kondigt een artikel van den heer Nefftzor af, aangaande de overeenkomst van Salzburg. Daarin wordt gezegd dat er geene kwestie is van nationaliteitmaar van verdrukking en verbeurdverklaring, welke aanleiding zullen geven lot wederwraak. Bijaldien Laueuburg goed to pas komt aan Pruisen dan kan dit of dat punt op den Rijn zeer goed te pas komen aan Frankrijkdat het dan maar, met heizelfde recht, zich zou kunnen loeeigenen. Men schrijft uit Brestaan den Monitcur „Ein delijk is de zoo ongeduldig gewachte vloot op onze reede verschenenen het schoonste weder heeft de plechtigheid der ontvangst en begroeting be gunstigd. Van den morgen waren de Engelsche schepen gepraaid en, als bij looverslag, zag men de kaaien in weinig lijds bezaaid met nieuwsgie rigen. Ten half drie ure zag men den Edgar met de admiraalsvlag in top: een prachtig zeilschip; daarop verschenen achtereen volgens en als ware het een oproep geweest, dc. Hector, de Defensede Blaeli Princede Achilles en de Prince Consort. In de masten wuifden dc matrozen met hunne hoeden onder dc kreten van Leve de Keizer! die beantwoord werden door dc Fransche hoeras en 't Leve de Koningin Ten anker gekomen, hebben dadelijk de we- derzïjdschc bezoeken plaats gehaddaarna een feestbanket, gegeven door den Frauschen marine minister, den heer Chasseloup-Laubat. Ten 6 ure des namiddags is de emir Abd-el Kader herwaarts gekomen. Des avonds waren do zeekust en de schepen schitterend verlicht; do aanblik van dat schouwspeldoor duizenden en duizenden bezichtigd cn toegejuicht, was inder daad grootsch en indrukwekkend. De regallemeesteu haddon op zee plaats, die bijgewoond werden door den marine-minister en Abd-el-Kader. Men verzekert dat do Fransche regeering van den gezant te Washington den heer do Monl- hoion dépêches heeft ontvangen, waaruit blijkt dat die heer thans niet meer zoo gerust is 'als vroeger omtrent de zaken van Moxiko. Niettemin beweerden staatkundige personen vrienden Yan Frankrijk dat hot bevel over do troepen aan de golfeerlang den generaal Sheridan zou worden ont nomen, wiens ongunstige gezindheid togen hetMe- xikaansche Keizerrijk bekend is door zijnen be ruchte;] brief aan het Juaristische comité te Nieuw- York. De sluizen van liet Suez-kanaal zijn geopend. Eene lading steenkolen is dien dag 'rechtstreeks van de Middellaudsche naar dc Roodc Zee door gevaren. De Morning Post nu zegt, dat deze zege der werktuigkunde siechls lijdelijk zal zijn want dat het niet missen kan of ccne verzanding zal de scheepvaart ondoenlijk maken. De Fransche rcgceriug heeftzoo als uit Parijs gemeld wordt lijdingen uit Japan ontvangen volgens welke de Prins van Nagato iu zijn con flict met den Taikoendie een "leger van 30,000 man tegen hem op de heen heeft gebrachtde bemiddeling van Frankrijk en Engeland heeft in geroepen. Deze hebben daarop hunne goede dien sten beloofd doch inmiddels ook bevel gegeven om hunne maritime stations in de Japansche wa teren tc versterken. In Nederland zijn met het stoomfregat Adolf hertog van Nassau o. a. aangebracht 7 metalen stukkenbenevens een metalen veldstuk met toebekoorenhij het gevecht in de straat van Si- monoseki op de Japanners veroverd. IIEL MM. de Keizer van Oostenrijk en de Koning van Pruisen hebben elkander te Salzburg ontmoet. Gok de groothertog van Oldenburg aartshertog Jozef, de heeren von Bismarck von MensdorR, von Werther en Bloome bevondeu zich iu die stadvolgens telegrammen uit Salzburg heeft de eerste zich weder naar Weenen en de laatste zich naar Muuchen begaven. Het navol gende is in de te Salzburg geratificeerde overeen komst vervat: de beide mogendheden zullen het beheer over de hertogdommen verdeden en wei op zoodanige wijze, dat Pruisen dat van Slees- wijk en Oostenrijk dat van Holsteiu op zich neemt. Lauenhurg is tegen schadeloosstelling door Oos tenrijk aan Pruisen afgestaan: naar men zegt, zou die schadeloosstelling een a twee miljoen tha ler bedragen. Volgens de Ncue Preuss. Ztg. zou de gesloten overeenkomst nog de volgende bepa lingen bevatten. Strenge handhaving der lands wetten, vergunning aan do pretendenten het land te bezoeken en ook zclls daar te rosideeren, doch onder voorwaarde dat zij geen inbreuk maken op de daar heerschende ordo van zaken, eu ein delijk het uitsluitend recht van Oostenrijk en Prui sen om een definitief gouvernement te vestigen. Uit officiële bron wordt gemelddat de opper vlakte van Lauenhurg is 19 vierkante Duitsche mijlenmet eene bevolking van 55,000 zielen. De Lauenburgsche domeinen zijn groot 16,000 morgen bouwland en de bosschen 50,000 morgen. Binnen de tien jaren van 1853 tot 1863, heeft het hertog dom een batig saldo in de Deensche schatkist ge stort ten bedrage van 286,829 thaler. Niettegenstaande de nieuwe overwinningdie weder volgens den Franscheu Monitcur op de Ju- aristen en w!el ditmaal door de Belgische vrij willigers is behaald, duren de heimelijkezendin-

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2