1 3 TT n H §3 .SS NIEUWS - Ei ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH - VLAANDEREN. N°. 34. Zesde jaargong. A0 18(35. ;Qj Vrijdag 25 Augustus. WEST-ZEEUWSCII-YLAAMM Nauwere betrekking met bet Meetjesland. Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1.3 J Afzonderlijke Nummers fOAQ. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel daarboven f 0,12Va» behalve bet zegel van f 0,35 voor iedero plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken cn Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondentie!!. In den Eccloonaer van 30 Juli I!. vinden wij het volgende opstel over dit onderwerp datalhoewel onze woorden van vroeger nog al eens herhaald zijn ons het bewijs oplevert van de overeenstemmingdie er onder ons en onze Vlaamsche buren op stoffelijk gebied heerschten die wij gaarne voor zooveel zulks met denkwijze en rede overeen te brengen isonder de gulden spreukéénheid in het noodigevrijheid in het twijfelachtigein alles de liefdeook op geestelijk gebied wenschen te blijven handhaven of uitbreiden. Deze verklaring onzerzijds is noodig, omdat in hetzelfde Eecloo dezer dagen een weekblad is ver schenendat den welgeschreven, voorzich- tigen en doorgaans onpartijdigen Eccloonaer, zoo al geene directe afbreuk doendetoch een sterk concurrent zal zijnjuist om de strekking van dat nieuwe weekblad daarin toch worden ons feiten voorgestelddie eene zóó bepaalde kleur dragendat we ons oumogelijk met doel en strekking van dat blad kunnen vereenigentoch ook dat blad zullen we op stoffelijk gebied gaarne hooren De Eecloonaer dan geeft het volgend artikel: DISTRIET EECLOO. NAUWERE AANSLUITING BIJ ZEEÜWSCH VLAANDEREN. Altijd hebben wij aangedrongen op do nauwere aansluiting van ons distrikt bij Zeeuwsch-Vlaanderen. Door dit denk beeld zijn wij gansch ingenomen want on wankelbaar staat de overtuiging vast in onzen geestdat voor beide de grootste mate stoffelijke voorspoed daarin ligt opge sloten. Zeeuwsch-Vlaanderen zeiden wij vroe ger en herhalen wij hier die streek langs de cene zijde afgebakend door de Zee cn langs de andere zijde door de Schelde heeft het distrikt Eecloo ten cenigen uitweg voor haren uitvoervoor haren overvloed. De natuur zelve wijst het district Eecloo Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaande ren het distrikt Eecloo ten bondgenoot aan op het drievoudig gebied van Landbouw Handel en Nijverheid. Uit den aard van hunne ligging zijn beide bestemdom ten nauwste aan elkander te zijn gesloten - bestemd om elkander te verrijken. „Ten nauwste aan elkander gesloten; Helaashoe oneindig verre zijn beide zus- terstreken van elkander afgescheiden Zie geen gewest in gansch llelgie cn in gansch Nederland treft men aan alwaar de betrek kingsmiddelen zoo moeijelijk, zoo schaarsch zijn als tusschen Vlaanderen en Zeeland Geen enkele spoorweg, geen cene telegraaf lijn zelfs geen regelmatig postverkeer niets dan een paar bochtige steenwegen ten grootcr: koste d:r gemeente aangelegd en onderhoudenom ons district met de rijke Zeeuwsche streek te verbindenniets dan de scheidmuur der douarie langs beide zijden Aan wie de schuld van dien gebrekkigen toestand Aan wie Aan ons en aan hen! Ja, aan ons, ingezetenen van het district Eecloo, en aan hen, ingezetenen van Zeeuwsch-Vlaanderenwelke al te lang de voordeelenin eene nauwe aansluiting tusschen beide gelegenuit het oog ver liezen. Overalhier en daarbij ons en bij henin België en in Nederlandzien wij cn zij, nu sedert hét vierde eener eeuw,, hoe steden cn stedenprovinciën en pro vinciën landen cn landen alles naar aansluitingnaar eenheid streeft en vadsig ingedommeld bij het genot, 't welk op voorvaderlijke wijze ons de Landbouw de Handel en do Nijverheid schenken - wenden wij geene enkele poging aan om op te slaanom deel te nemen aan de algemeene beweging rondom onsom aan elkaar de hand te geven engelijk alles ons nauwer aan elkander vast te sluiten Die waarheidwel mogen we 't zeg gen hebben wij meermalen uitgeroepen. Is zij eindelijk doorgedrongen Gewis want sedert cenigen tijd wordt de voorkeur tot aanleg van internationale spoorwegen tusschen Vlaanderen en Zeelan 1door de concessievragers aan elkander betwist. Sedert eenigen tijd ook wordt onze denkwijze over dit belangrijke punt uit Zeeuwsch Vlaanderen teruggekaatst. Het is 't orgaan van Wes telijk Zeeuwsch Vlaanderen het Sluisch Weekbladdateven als wij wijst op cene nauwere aansluiting tusschen Zeeuwsch Vlaanderen en het district Eecloo, als op eenen waarborg van wederzijdschc welvaart. Onder de punten aizoo drukte het Sluischc blad zich onlangs uit die zeer ieders overweging verdienen behooren voor zeker al diegenen welke de strekking hebben om van invloed Ie zijn op onze gemeenschaps-middelen met Belgie. „Onze gemeenschapsmiddelen met Belgie behooren vermenigvuldigd en gemakkelijk gemaakt te worden. De industrie der Ylaan- derens is van dien aarddat ze ons vlas vraagt voor hare linnens, onze garst en roggo voor hare brouwerijenons vee ter verwisseling van hunnen veestapelen ter voeding van hunne ingezetenen hooi, strooi, mestvaalt, haardasch zijn dringende behoeften voor het zusterlanden onze kleistreek kan ze missen. Zo behooren dus snel cn ge regeld uitgevoerd te kunnen worden omdat lijd geld is en de handel eene beweging genomen heeft die geen talmen of achter blijven meer dulden kan." „Het blad haalde vervolgens een aantal steenwegen aan welke te leggen zijn om het verlangde doel nader te komen daarbij zag Eecloo in 't verschiet ais na Aarden burg de naaste weekmarkt voor de land- bouwgemeente St. Kruishet doelde op den aanleg eens steenwegs van St. Kruis naar Aardenburg en noemde dien van St. Kruis naar St. Margarile een werk van tijd, als de eerste maar eens zij aangelegdzoo dat daarmede de gemeenschap zou zijn tot stand gebracht tusschen Aardenburg, Eede, St. Kruis met de polderstreken van St. Margarite, Waterland Oudeman Watervliet, IJzendijke en met Gent en Eecloo. Dan kwam liet Sluisch Weekblad tot het vol gende besluit De Eecloonaar acht voor Zeeuwsch- Vlaanderen twee spoorwegen noodig en waarlijk daarin heeft hij gelijkMaldegem (of Eecloo)- Aardenburg-Ooslburg Sehoon- dijke-Breskens en Gent-Neuzen roepen luid om levenen met bescheidenheid vragen we 't Rijksbestuur Hebt gij ook niets voor ons uwe landgenooten en medebeiasten van de overzijde der Schelde?" „Zoo komt eene zaak van hoofdbelang voor aan den tolk van Zeeuwsch-Vlaanderen, het Sluisch Weekblad; zoo komt ze voor aan den Eecloonaar den tolk van het distrikt Eecloo zoo moet ze voorkomen aan eiken gewestgenoot der belangen van zijn oord verknocht. De hand reiken wij toe aan onzen Zeeuwschen broeder; hij reike ons de zijne, en die handdruk zij een verbond tusschen ons beide om dat hoofdbelang met evenveel aandrift te behartigen I" Het gulle aanbod onzes Vlaamschen broe ders nemen wij goed rond goed Zeeuwsch aanook wij bieden hem de broederhand! Wanneer wij nu nagaan (de jongste berichten ook officiële, verteilen het om het luidst)dat het meesterwerk van Neêr- landsch genie, de Zeeuwsch-Limburgsche spoorwegmet eiken dag zijne voltooiing te gemoet gaat. Wanneer we zien hoe ruim het rijke Middelburg en het handel drijvend Vlissingen daarbij bedacht zijn wanneer wij met trots denken hoe (wij zeg gen haast niet te veel wanneer wij 't zeggen) in 't belang van twee li drie stedeneene reusachtige onderneming, als het afdam men der Ooster-Schckie en van het Sloe het graven der kanalen door Zuid- Be veland en Walcheren, ook met dmd^. penningen, lot stand zal komen, niegw a land zal scheppen en de Ministers ;,Tan, Binnenlandsche Zaken en ITnanliënfctóoneri. wat ze in Neêrland kunnen en dufénn- en de schatten des lands voor die schoonoren stoute ontwerpen veil hebben, dan vloerf'

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1