LANDBOU\ MARKTBERICHTEN^ de plaatselijke commission medegedeelddat de plechtige onthulling der Gedenknaald in het Zeeduin bij Scheyeningen zal plaats hebben op .Donderdag den 24 Augustus e. k. des namiddags ten drie ure. De plaatselijke commission zijn uiigenoodigd zich daarbij te doen vertegenwoor digen. Hare leden zuilen lot die huldiging op vertoon van een toegangkaart worden toegelaten. Aan de leden der genoemde commission is tevens voorgesteld om na afloop van de plechtigheid, deel te nemen aan een gemeenschappelijke» maaltijd (zes gulden per couvert)en zijn de commissie» verzocht om vóór of uiterlijk op 12 Augustus e. k. aan de lioofd-commissie toe te zen den een nominilieve opgave van da leden die van dezen maaltijd wenschen gebruik te maken, met toezending tevensper, franco postwisselvan hel bedrag der te nemen couverts. Men leest in de Amstendamsche Courant: Op de jongste 50ste jaarlijksche algemeene ver gadering van het Fonds ter aanmoediging en ondersleuning van de gewapende dienst in de. Nederlanden zijn de volgende besluiten genomen 1. Al de deeigerecbligden blijven weder voor een jaar in het genot der gratificatie. 2. Dadelijk zoodra de aanspraak bewezen is zuilen als deel- gerechtigdcn worden opgenomena. de verminkten door den vijand waaronder de verwonden dooi den vijand met voortdurend lijden begrepen zijn b. al de oud-strijders rlic aan den slag van Wa terloo of wel aan den veldtocht van 1815 in Dra- bant cn Frankrijk hebben deelgenomenonver schillig of zij al dan niet in cn door de dienst infirm zijn geworden, of militair gagement genie ten. 3. Van de op de lijst van sollicitanten voor komende inlïrmen, als om lichaamsgebreken in en door de dienst ontslaan zijnde ontslagen zullen worden opgenomen: a. de blinden, met of zon der veldtochten; b. de infirmco van Belgie, voor zooverre zij gerechtigd zijn lot het dragen van het Metalen Kruis, 40 dienstjaren lellen, of wel versierd zijn met de zilveren medaille voor 24ja ren trouwe dienst. 4. Van de overige calegorien zullen ditmaal weder geen sollicitanten ia aan merking kunnen komen. Bijzonder belangrijk moet hel hierboven sub No. 24 vermelde besluit genoemd wordenomdat daai bij voor het eerst wordt afgeweken van het reeds gestelde vereischte van infirmileit in cn door de diens!. Dc oorsprong van het fonds in verband met het ÖOjarig juhiiê van den slag bij Waterloo, cn de te nier gelegenheid ingekomen buïtenwonc giften gaven aanleiding tot zoodanige afwijking. 'Jen gevolge daarvan zullen voortaan behaive de nngeblevenen van gesneuvelden eu de vele ver minkte en infirme krijgers van Waterloodie reeds in het fonds zijn opgenomen cn wier getal thans nog ongeveer 400 beloopt, ookalthans voor één jaar ondersteund worden de niet-infirme strij ders van Waterloo die ondersteuning vragen behoeven en waard zijn. Om inlusscken de uitgaven daarvan te bestrijden kan men met het oog op het. eventueel groot getal der zich aanmeldende oud-strijders veilig aannemen, dal het bedrag der buitengewone giften niet aanzienlijk genoeg is. Zeer zeker is dit. be drag ten eenenmale ontoereikend om de onder steuning duurzaam te doeu zijn. Het is daarom te wenschen dat het fondsdoor milde giften en d )or ruimere opbrengst der jaarlijksche collecte, bij voortduring in staat moge zijn om zonder gevaar te loopeu de belangen cler deelgerechtigden en sollicitanten van andere bestaande calegorien te schaden de ondersteuning van bedoelde oud strijders ten volgende jaren en daarna van jaar tot jaar zoolang de avond huns levens zal du ren te kunnen~beslcndigeu. De werken tot het leggen der spoorbaan van Gent op Temeuzen zijn reeds zoo ver gevorderd, dat de afdeeling van Gent naar Selzatc dit jaar aan "t gebruik zal worden afgeleverd. De Midd. Cour. meldt het volgende: Even als elders heerscht ook hier en bijna over geheel "Walcheren in meerdere of mindere mate eene typheuse ziekte onder de varkens algemeen ouder den naam van „varkensziekte1* bekend. Slechts enkele dieren sterven ten gevolge dezer ziekte, daar het grootste gedeelte hij dc geringste ongesteldheid oogenblikkcliik wordt geslacht. De aan de ziekte gestorven of in hevige» graad aan getaste en gedoode dieren moeien onmiddelijk worden begraven. Het vleèsch der varkens die in den aanvang der ziekte geslacht zijnwordt over het aigemeen voor de consumlie nog geschikt verklaard. De uit noodzaak geslachte dieren ook bij andere ziekten heeft dit plaats worden volgens eene gewoonte, die in de meeste gemeenten van Walcheren heerschtnaar het dorps-slachthuis gebracht cn aldaar na voorafgegane bekendmaking publiek onder de landlieden verkocht. Over het algemeen wordt daarvoor goede prijs gemaakt. Slechts zelden wordt die gewoonte niet gevolgd maar het vleescli aan kleine handelaren verkocht, die op hunne beurt dan meermalen ook langs de huizen in do steden dagelijks v'eesch of spek tegen minderen prijs ten verkoop aanbieden. Het gebruik daarvan is dus niet zonder gevaar daar voldoende waarborgen omtrent de kennis en onafhankelijkheid der keurmeesters op de dorpen (daglooners en slachters) vaak ontbreken en bo vendien hoeveelheden beneden dc 10 Ned. pond bij invoer alhier niet aan keuring onderworpen moeten worden. De ziekte onder de varkens neemt meer en meer door het geheele land toe. la de omstreken van Leyden is er bijna geen plaats meer waar de boeren een gezond varken bezitten. Daar in de meeste gevallen de varkens niet beter worden sterven op sommige plaatsen geheele hokken uit. Een weesjongen, die door zijne zuster,een arme arbeidster, onderhouden werd, de vorige week langs dc dokzijde te Antwerpen wandelende, zag daar eene groote portefeuille liggen. Hij raapte ze op, opende ze en zag ze gevuld met een massa bankbil jetten maar vond ook op de eerste bladzijde den naam van den rechtmatige» eigenaar geschreven, zijnde de kapitein Buit Bremen. Binnen een halfuur wist hij den kapitein op te sporen, stelde hem de portefeuille ter hand,waarin zich de opbrengst van een door dezen in Holland verkocht schip be vond, ten bedrage van ongeveer 50,000 fr.zonder daarvoor eenige belooning te willen aannemen. Zondag morgen echter is voornoemde kapitein die weduwnaar en kinderloos is, den weesjongen en zijne zuster komen bezoeken heeft toén den eersten als zijn eigen kind aangenomen en zal hom eerstdaags medenemen naar Bremen ter wijl hij aan de zuster een jaarlijksch inkomen heeft verzekerd. Als een zeker middel om muizen te dooden geeft men op een mengsel van ongebluschte kalk met evenveel suiker. Een cn ander moet lot poeder gewreven en gestrooid worden op de plaats waar men gewoonlijk de muizen of ratten waarneemt. AARDENBURG 9 Augustus. Het jongste on- weder van Donderdagavond is buiten verwachting gezegend afgeloopen. De uit het Westen opge komen bui dreef over een smalle strook der gemeenten Heille, Aardenburgen Sint Kruis. De hagel viel in groote menigte doch bij weinigen wind had geoue sterke ijsvorming plaats, zoodat alleen zeer kleine en teedcre veld- en tuin vruchten hebben geleden. Bij deze gelegenheid is weer bewezen welke goede natuurlijke aflei ders onze populieren zijneen aantal dezer hoornen in de drie gemeenten ook nabij wonin gen en onzen bebouwden kring, zijn lievig ge- troifen. Den volgenden morgen trok wéér een vrij groote hoos over. EE DE 9 Augustus. De fleer Anlhonius van Qtiekelberghelid van den gemeenteraad eu wethouder alhier heeft, dezer dagen insgelijks liet ccreleeken voor 1813-15 ontvangen, Zijne latere reclame is de reden van deze latere uitreiking. GRÖEDE G Augustus. In den avond van Bon- derdag 3 dezer woedde ook, evenals op zoovele andere plaatsen, boven deze gemeente een on- wedcr dal, in hevigheid afwisselend af en toe nemende, ie half 11 ure een onrustbarend aanzien kreeg. Omstreeks dien lijd sloeg dau ook do bliksem in eene arbeiderswoning aan den straatweg naar Bres kens in deze gemeente door den schoorsteen in het vertrek gekomen, waar de bewoners te bedingen, werd de klok. tegen over den baard naast de bedstede hangende voor een groot deel vernield, waarna de bliksem boven langs de opening dor bedstede waarin de bewoners zich ter ruste begeven hadden heen ging en weer langs den/elfden vreg, dien zij gekomen was, de woning verliet zonder verder schade te berokkenen alleen een sterke stik lucht achterlatende. Meerdere onheilen zijn ge lukkig niet te betreuren. In onderscheidene dagbladen is melding gemaakt van den graswortn welke op zoo veie plaatsen groote verwoestingen heeft aangericht. Gok in de buurtschap Wezepe, gemeente Oist, in het land van een landbouwer aldaar hoeft hij zich buitengewoon doen zien. Het land ter grootte van ongeveer een bunder, was geheel kaal in het voorjaar en toonde niet den minsten grnswortol meer te bezitten. Hierop werd in het laatst der maand Meimet de mos-egge van mej. Lammsrts, op het buitengoed Boxbergen het land Ier deeg geëgd en wel met dat gevolg, dat de grasworm of rups spoedig losraakte en door de kraaien verslonden werd. Spoedig vertoonde zich het gras weder en tegenwoordig is dat gedeelte dat na de egging met gaswateris begierd, het schoonste van het geheele weilandterwijl datgene wat in het vorige jaar door den gras worm werd vernield cn waar niets aan gedaan werdnog geheel zonder liet minste groen of gras is. Het is dus raadzaam hoe eerder hoe beter den grasworm te verdrijven. OGSTBTTILG-9 Augustus. Bij kleinen aanvoer bestond lieden maar weinig vraag en konden alleen de puike monsters vori- gen prijs opbrengen. Afwijkende soorten niet elan lager te plaatsen. Koolzaad in puike soort f 13 h f 14, gewoon en minder 1'9 a f 12.50. Jarige tarwe f 7.00 a f 8.50, gewone dito f 7.00 h f 8.23, rogge f 5.50 a 5.80, winiergerst 1*4.75 a f 5.00, zomer dito f 4.25 a f4.80, haver f 3,00 a f 4.09, paardcboon.cn f6.25a f 6.50, koolzaad ('9.00 a f 14.09. GRAANMARKT te AARDENBUIiG. Verkoopprijs per ludde, DINGSDAG, DINGSDAG, 8 Aug. 1865. 1 Aug 1863. LAAGSTE HOOGSTE LAAGSTE HOOGSTE Tarwe f 8,20 f 8.40 f 8,00 f 8,10 Rogge 5,50 5.70 5,50 5,70 Winlergerst 5,00 5,10 4,70 4.90 Zomergerst 4,40 4.50 4,50 4,6!) Boekweit 0,00 0,00 0.00 0.00 Haver 3,93 4,00 4.03 4,00 Paardeboonen 6,30 6.50 6.50 6,60 Koolzaad 14,00 14,00 14,03 14,20 AXEL, 5 Augustus. Tarwe f7,83 a 8.40, rogge f5,60' a f5,93, win- tergerst 14,40 af 4,65. zomer dito f 4,10 a f 4,4.0, boekweit f 5,80 a f5,95, haver f3,55 a f4.00 witte erwten f6,33 a f6,55, groene dito f' 6.70 a 17,00, graauwe dito f 0,00 af0,00 paardenboo- nen f6,05 a f' 6.35, bminebóonen 10,00 af'0,0!), duiveboonen 1' 6,55 a f 6,75, koolzaad f' 00,00 a f 00,00. Mijnheel' de Redacteur Om den wille van waarheid enregten tol voorko ming van verder onaangenaam misverstandver zoek ik UWEd. in hel eerstvolgend nomrner van het Sluisch Weekblad te willen verklaren dat de ondergeleekende ten eenenmale vreemd is aan de beide ingezonden stukken, voorkomende in Ne 26 en 27 dezer Courant eu geleekead: Jus et Veritas. UwWclEds. dw. Dr. Grof.de ,7 Aug. '63. F. EüHLER. [De Red. van het Sluisch Weekblad verklaart volgaarne, dat de Heer KÖkler noch de schrijver noch dn inzender is van de bovenbedoelde inge- zondenstukken.en dat zij de innige overtuiging heeft, dat hij er zelfs ten eenen male vreemd aan is. Red.] Axei, öea 9 Augustus 1853. Den SJeere Redacteur van het Sluisch Weekblad. Mijnheer Met onderstaande in UEds. veel gelezen blad op tc nemen zult UËd. zeer verplichten UEds. Dw. Dienaar M. J. VAN VESSEM. Antwoord aandien Hssr H. J. VATÜT DEIT BERGE te AXEL op zijne Advertentie ge plaatst in het Eieuws- en Advertentieblad van Zeeuwseh- Vlaanderen van den 9 Au gustus 11. .,l)ie den schoen past trekt hem ann'\ zegt het spreekwoord, maar een ander spreekwoord zegt: ,,r/?'c kaa'.sl moet den bal wachten."' Ofschoon ik mij van het vuilaardig geschrijf van den Heer van den Berge, vervat in zijne Adver tentie in het Nieuws- en Advertentieblad van Zceuwsch-Viaanderen van den 9 Augustus jl, niets aantrek, vind ik het noglans noodig (niet om mij tegen den onzin te verdedigen) om er op te ant woorden. Gij zegt: „ieder die mij kent, weef dat vleitaal, beioilen enz. verre van mij verwijderd zijn". „Ieder die mij kent," zegt gij. ik meen u te kennen, mijn waarde fleer, misschien béter dan een ia onze Gemeente, omdat ik langen lijd in de gele genheid geweest ben u te Ieeren kennen cn juist omdat ik u ken, vraag ik u, mijn beste Heer, weet gij ook wat een laaghartig Egoïst is. Hef smart u zeker van uwen glansrijken troon Ie zijn gebonsd. (Ofschoon uit uwe Advertentie niet duidelijk is, welke betrekking door 11 16 jaren is bekleed, begrijpt toch iedereen, dat gij uwe nu verloren betrekking als Lid van den Raad van Axel bedoelt.) Men behoeft u zeker niet fe'cennen om te weton, wat go voor vier|jaren in het werk hebt gesteld, om mijne herkiezing lot Lid van den Raad te verijdelen. Herinner u uw gezegde slechts op 18 Jnlij II. ten huize van den Heer Kruïsse. Hebt ge daar niet gezegd „Over vier jaren heb ik hem uit den Raad geknikkerd dat hij het nu mij doe? Hoe kondt gij dat zeggen zonder u aan helgene gij zoo verre afwerpt te hebben schuldig gemaakt? Ge spreekt van zelfstandige kiezers! Ook ik weet, hoe hoog gij die zelfstandigheid acht. Gij zijt toch immers nog niet vergelen, hoe ge nu vier jaar gele den ten huize van dén Heer Schdylendurg in vollen toorn uitriept dat ge den kiezer (den naam zal ik hier maar verzwijgen; die bij de herstemming tus- schen den Heer Krcïsse en den ondergeleekende voor laatstgenoemde had gestemd tot in den grond zoudt ruïneren; zijn dit uitdrukkingeneen lid Aan den Gemeenteraad waardig? Ieder oordeele of men die handelingen niet on der de gemeene kan rangschikken, welke hij zoo verre van zich afwerpt. Overigens meen ik dat die 68 kiezers die op 18 Julij II. hunne stem niet op u hebben uitge bracht, u uit voile overtuiging uit den Raad der Gemeente hebben geweerd, omdat het toch niet wel zamen gaat Lid dor Plaatselijke Schoolcom missie en President cener bijzondere christelijke 'school te zijn.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3