Algemeen Overzicht. 17 - 8 zijner brochure vermeld, bevestigen dit alles ten volle. Maarzoo vervolgt de geachte schrijver, de Minister wil ook een zuinig beheer en oin daartoe te komen, wil hij, dat de Pro vinciale Staten de bevoegdheid zullen hebben de bijdragen der polders jaarlijks te ver- lioogen en men mag dus onderstellen dot zoodanig zuinig beheer ten aanzien van de Calamiteuse polders tegenwoordig plaats heeft. Ofschoon het weinigendie niet tot de administratie van den Waterstaat belmorengegeven is inzage te krijgen in dat beheer, zoo mag toch, naar hetgene daarvan naar buiten blijkt, veilig gezegd worden dat zuinigheid daarbij weinig be tracht wordt. Merkwaardig is het betoog van den Heer II. daaromtrent bladz. 9 en 10 gestaafd door de volgende cijfers Een goed denkbeeld des schrijvers voor cijfers heeft men in onzen tijd nog al eerbied Behalve het voorloopig herstel der schade waarvan de gezamenlijke kosten aan het publiek niet bekend zijn, en waarvan zelfs aan de Ingelanden dier polders niets is medegedeeldzijn in het openbaar aanbe steed verschillende werken zoo tot herstel uls tot verbeteringnamelijk in 1863, onder den naam van buitengewone werken, een bedrag van 85060,00 en in 1864 onder ge lijke benaming, verschil lende werkengezegd het vervolg van die, in 1863 aangevangenvoor een bedrag van f 66000,00 Zamen aan buitengewoon f 140000,00 en onder den naam van gewoon onderhoud in 1863voor een be drag van 39000,00 en in 1864 voor 24000,00 Zamen als gewoon 63000,00 Totaal voor de Cala miteuse polders Oud en Jong BreskensTwee hondeid drie duizend Culden, dusf 203000,00 onverminderd hetgene is verwerkt aan eenen achterliggendcn dijk, met het doel om dezen, in geval van onverhoopten doorbraak van den zeedijkbeter bestand te doen zijn tegen het geweld der zee, ten bedrage van/'6000, A f 7000, Terwijl de kosten tot herstel der door dezelfde stormen aan de Zeeweringen der vrije en dus niet Calamiteuse Watering Groede en Baanstpolder, volgens de polderrekeningen, hebben bedragen te weten ■a. in December 1862 voor voorloopige voorzieningen ten einde verdere schade ■te voorkomen aan dagloonen f 335,62 V4 aankoop van Sparren 143,45'/. Zamen in 1862 f 479,08 'b. en in 1863 zoo voor voorloopige voorzieningen als tot volkomen herstel en verbetering der be schadigde Zeeweringen f 22650,69 Totaal voor de niet Cala miteuse Watering Groede en Baanstpolder f 23130,04 Na deze opgavenaan wier juistheid niet te twijfelen valt, daar diebetrekkelijk de Calamiteuse Oud en Jong Breshens polders, zijn gegrond op den uitslag van openbare aanbestedingen en die, betreffende de vrije Watering Groede en Baanstpolderop de aan do Ingelanden gedane Rekening en VerantwoordingIaat ik aan het oordeel van iederen onpartijdige over te bepalen waar men meer streeft naar zuinig beheer, bij den Waterstaat of hij hot Bestuur eens polders; en welken invloed althans de macht der Staten van Zeeland om de dijk- gcschoten der Calamiteuse polders de Subsidiën der achterliggende polders en de opcenten op de directe belastingen te vcr- hoogenzal kunnen uitoefenen om het bestuur van den Waterstaat tol zuinig beheer te leiden. Vervolg in het volgend nommcr.J De fransche Moniteur spreekt op zijne beurt van de geruchten betrekkelijk een Èuropeesch congres, die nog steeds onder liet publiek in omloop blijven en logenstraft die volstrekt. Het oflicieel blad herinnert hel voorstelvroeger door Keizer Napoleon gedaan, om de hangende nioeje- lijkhedcu uiWdeu weg te ruimen, een voorstel waarvan de oor/ageen weinig daarna tusschen Duilschland en Denemarken uitgebarsten, de ge pastheid bcweésT „Maarzegt de fransche Moniteur, hét Keizerlijk gouvernement laat aan den tijd de zorg over nog op eene volledigere wijze den raad des Keizers te aanvaarden.-" Die laatste zinsnede zal wel opgemerkt worden; zij schijnt nieuwe verwikkelingen te doen voorzien. Het Pruisisch staatsblad kondigt een Koninklijk besluit af, door al de ministers geleekendbe trekkelijk het bu dj el. Dit stuk is zonderling op gesteld.' Het gouvernement onthoudt zich zuiver en eenvoudig het budget tot wet te makendat de kamer der afgevaardigden geweigerd heeft in zijnen tegenwoordigen vorm te stemmen het beveelt enkel dat de staat der veronderstelde ontvangsten en uitgaven voor 1865 lot regel aan hel bestuur dicne. De leering van het gouver nement in zake van T budjet schijnt eene wijziging ondergaan le hebbenwant het voorgaande jaar heriep het zich op de goedgekeurde stemming der heerenkamer, waarvan in het tegenwoordig besluit geene melding gemaakt wordt. Hetzelfde besluit kent een crediet toe van een half miljoen Ihalers voor do wapening der vloot met kanonnen va:i zwaar caliber iu gegoten staal. Het besluit is gedagteekend uil Carlsbad 5 Juli; het heeft dus den tijd gehad 0111 rijpelijk over- wogen le worden. Hel is gevolgd van een verslag van het ministerie, det de beweegredenen uiteenzet, voor welke men de credielen behouden heeft, door de kamer geweigerd of verminderden de vermeerderingen heeft verworpen, dooi de kamer op zekere kapittelen van het budjet en namelijk voor hel zeewezenvoorgesteld. Het Pruisisch gouvernement heeft officieus uit spraak gedaan, door middel der Provinciale Cor respondentie, over hel banket der afgevaardigden Vau Keulen. Het ministerieel dagblad verklaart dit feest eene stoutmoedigheid en uitdagende po ging, door de democratie togen het gouvernement gericht. „De Koninklijke overheden zullen nicl aarzelen de moedwilligheid dier partij te beteu gelen en de bedreigde staalkundige orde te verdedigen, zich steunende op de grondwet en de wellen.1'1 Men is zeer verlangend om te welen welke houding Oostenrijks nieuw ministerie dat weldra voltallig zal wezen, aannemen zal jegens Pruisen. Dat ook ia andere opzichten eene veranderde staatkunde le gemoet mag gezien wor den onderstelt men op grond, dat de Heer Schmerling, de afgetreden minister, de eenige in den ministerraad mocht genoemd wordendie aan de constitutie, uitgevaardigd in Februari, werke lijk gehecht was en aan de ten uitvoerlegging dei- bepalingen daarin vervat de krachtige hand wilde houden. Het is bekend, dat de goede verslandhouding tus schen Oostenrijk en Pruisen van dag tot dagafneemt ten gevolge van heider verschil in zako de Eibe- hertogdommeu. Er zijn erdie de verkoeling tusschen beide rijken' zoo hoog opnemen dat daaruit lichtelijk openlijke vijandigheidoorlog zelfs, volgen kan. Men hechtte veel gowich'l aan hot gerucht, dat hel kabinet van Berlijn do sterkten van Silcsio ging wapenenen aan do bedreiging die de Börsenhalk laat hooren in do volgende woorden „het Oostcnrijksche gouver nement zalten einde zijne positie in Duilschland le verzekerenaan Pruisen beginnen te loonen dat het ernstig eene vermindering van bezettings troepen in de hertogdommen wil cn wanneer Pruisen ook iu dit punt met Oostenrijk overeen stemt., zal Oostenrijk niet langer zijne troepen in dc hertogdommen onder het commando laten van een Pruisisch opperbevelhebber, en daaren boven zal Oostenrijk dan zijn bezettingsleger zoodanig versterkendat liet zijn recht op het mede bezit van het veroverde land kan doen gelden." Meer algemeen wordt het er evenwel voor gehoudendat noch le Weenon noch te Berlijn het eerste signaal tot oorlog zal worden gegeven, zoodat alle deze geruchten zeïvo oorlog dat is verwarring zijn. Eene andere lijding waaraan evenwel niet veel geleof kan worden gegeven, meldt, dat hel kabinet van Berlijn dat van Weenen zou hebben nilge- noodigd om tegen den Franseher) Keizer Napoleon zaam le handelen ter verdediging van hel oude legitimiteits-lieginsel. Hieruit zou moeten worden opgemaakt, dat Pruisen in plaats van verwijde ring eerder toenadering tot Oostenrijk zócht. "Wel schijnt het le blijken, dat terwijl de Heer von Bismarck zich stout op den voorgrond plaatst tegenover Oostenrijk hel Koninklijke hof van Berlijn vreestom met Oostenrijk lè breken. Dat is waar dat Pruisen waar de Koning en zijn kabinet in een dobberenden toestand ver- keerenwaarin zij zoeken naar middelen om de inwendige verdeeldheden te heelco cn de partij en zaam le brengen lot nu toe nicl heeft mogen slagen. Pruisen moet meer bedacht zijn op hinncnlandsche maatregelen ter voorkoming van burgertwisten dan op verovering cn uitbreiding van grondgebied ten nadecle van Oostenrijk niet alleen maar ook van andere Stalen. De dépêche bij welke het Spaansch gouverne ment olliciëel de nieuwe llaliaansche monarchie erkent, is reeds tc Florence aangekomen. Die diplomatische acte is niet voorafgegaan van eene notificatie in den regel van het Ilaliaansch gouvernement, maar van officieuse onderhandelin gen die de geregelde internationale betrekkingen hebben voorbereid, door de dépêche van den lieer Bermudez de Castro nu geopend. Men bevestigt dat dc dépêche van het kabinet van Madrid noch beperkingen noch voorwaarden behelst. De langdurige onpasselijkheid die den voorzit ter der Vereenigde-Slateii had aangegrepen, heeft eindelijk opgehouden. Eene briefwisseling uit New-York meldt, dat de heer Johnson bijna gchoel hersteld is en hij den 8 Juli een kabinetsraad moest voorzitten de eerste die sedert zes weken heeft plaats gehad. De bevrediging van het Zuiden van Amerika wordt zonder verderen tegenstand voltrokken. De veiligheid voor dc toekomst is zoo groot, dat men van nieuwe verminderingen in het Noordelijk le ger spreekt. Generaal Wallace, een der leden van de krijgscomiaissiedie de medeplichtigen van Booth heeft geoordeeld heeft aan een wa pengezel nopens de ontwijking van vrijwilligers naar Mexico eenen brief geschreven waarïrj hij staande houdtdat noch de internationale wel', noch de voorzitter zich legen die expeditie ver zeilen zullen. De Noordelijke generaal beweert dat de zaak van Juarez die der Verecnïgde-Stalen is en men hem in zijne worsteling móet onder steunen eindelijk, dat een vreemde oorlog het beste middel zóu zijn om het Noorden mei het Zuiden te verzoenen. In de tegenwoordige omstandigheden is de brief van generaal Wallace niet zonder belang, vooral indien de hoer Seward volharden blijft óm in het belang zijner gezondheid af te treden en plaats Le laten aan eenen man meer aan de Monro e-leer verkleefd. - Uit New-York wordt dd. 8 jl. gemeld dat de president Johnson bijna geheel hersteld is hij heeft reeds eene zitting van den ministerraad hij- gewoond. Spanje heeft toegestemd in de teruggave vau het ramsloomschïp Stonewall. De gouverneur van Georgia heeft de slavernij voor altijd afge schaft. Een:groot aantal troepen door den gou verneur naar Texas gezondenis aldaar ontscheept; gedeeltelijk heeft dit plaats gehad nabij de mon ding der Bi,o Grande. Vier personen, die als schuldigen aan den moord op den heer Lincoln veroordeeld zijn, hebben op den 7den dezer hunne straf aan de galg ontvangen. De bloedige verdeeldheden die voor eenige we ken aldaar uilgebroken zijn tusschen blanken on zwarten worden mei den dag erger. Gedurig worden er botsingen medegedeeld tusschen hei den die aan menigeen het leven kosten en dio eindigen zullen als alle negers in de Vereenigde Staten zullen zijn uitgeroeid. Uit belangstelling en liefde voor de negers die geen slaven maar vrij en gelijkrechthebbend wezen moestenging de groole republiek ten oorlog tegen het Zuiden en vergoot het bloed van miljoenen pas is de oorlog geëindigd en het bloed opgedroogd van de ontelbaren die cr vielen of d"é jacht op de negers de slachting der zwarten nemen een aan vang. De arme negers zouden zoo doende veel liever in de slavernij wederkeerendan op den dag hunner zoogenaamde vrijheid le moeten sne ven. Intusschen zijn ook in dezen vele geruchten overdreven. Uit Palermo wordt geschreven, dat de verschil lende mobile colonnes die uitgetrokken waren om jacht le maken op verschillende benden die het land onveilig maken, wedergekeerd zijn zon der veel lo hebben kunnen uitrichten. De roovers vertoonden zich in le groote benden cn te paard. Kun getal neemt zoodanig toedat niet lang ge leden eene sterke patrouille van cavaleristen in de" vlakten van fïaïda eene zoo sterke bende roo ters ontmoette dat de cavaleristen moesten re tireren. Zekere Gale van Plymouth heeft een middel uitgevonden om buskruid geheel onontplofbaar to maken lot op het oogenblik dat men het gebruiken wil. De eerste proefneming, die dezer dagen iu tegenwoordigheid van een aantal lords, admiralen enz. plaats iiad heeft alle aanwezigen ten hoogste verbaasd. Hetgeen deze uitvinding bijzonder "be langrijk maakt, is dat vijf minuten voldoende zijn om een vaatje kruid onontplofbaar te maken terwijl men slechts do helft van dien tijd noodig heelt om hetzelve weêr lot zijn natuurlijken toe stand terug te brengen. Jongstleden zalurdag zijn cr. in het militaire kamp op nieuw proeven geno-

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2