HIHDEl TEGE5 l)E SMÏMTPT" Algemeen Overzicht. de Dag- en Weekbladschrijver gelijk stond met een iid der Napoleontische geheime politie en de overigens fatsoenlijke man zich bezoedelt met liet schrijven in een blad dat de grootste aristocraat tocii leest. Toch leest, of kennen we er soms geen die bladen lezen bladen waarvan zij zeggen dat hun raam niet over fatsoenlijke lippen mag komen? tin toch lezen ze die uit de tweede of derde hand I O die droog stoppels Wanneer we sedert eenige maanden dit ons Weekblad nagaandan komen wij lot do overtuiging dat ons veel ontbreektdat taal en stijl rijkdom en diepte van gedachten beter, dergelijker konden zijn; maar we smaken levens liet genoegen dat wc tevreden en gerust de toekomst mogen tegengaan daar we ons onthielden van aanvallen op personen wanneer die van zaken konden gescheiden worden wij streefden er naar en wij beroepen ons in dezen op 't algemeen gevoelen, om onze hoofdartikelen eene al gemeen nuttige strekking te doen hebben; wij •streefden er naar om het orgaan te zijn van een niet geheel verwerpelijk deel van den Neder- iandschen Staat; wij kwamen uit voor onze tra ditionele sympathien voor Nederland en Oranje, onzen eerbied voor wetenschap en korist, wij, leeken in alles; maar we verheffen ons ert slaan in dit geval terug wanneer we op ilit veld worden aangevallen, al komt die aanval van eencn Oud-Minister van Justitie, lladde de lieer Gohefhoi zich tot uitzonde ringen bepaaldw e hadden hij ons zeiven gezegd ieder verdedige zich zeiven en gezwegen rm de beschuldiging algemeen is, nemen o O li wij den handschoen voor de publieke pers op en verdedigen hare dienaren met de Krachten die wij bezitten want het vrije woord, de vrije pers in den vrijen Staat is ook onze leuze. Iels dat do noodlotligsle gevolgen heeft, is •voorzeker het misbruik v;tu den jenever. Hij dio aan (lien drank verslaafd is is om zoo le zeggen een verloren schepsel. Ten eerste doodt hij zijn vorstand, zijne geestvermogens en ein digi niet zelden met gansch zinneloos te worden. Daar enboven dompelt hij zich en vrouw en kinderen wetens en willens in armoede zonder dal hij do macht heeft zich en de zijnen aan dit rampzalig lot te onttrekken. Veel is er reeds tegen gesproken en geschreven; maar niets nog is iii het werk gesteld om die on gelukkige gewoonte uit het volk te verdrijven. Het is hier hij/ouder dat men eens ernstig zon moeten danken of er geene middelen te heramen zijn om dit droevig misbruik te keer le gaan. Daarom bet zou een groot geluk voor sommige huisgezinnen zijn. zoo daartegen een maatregel kon genomen worden Voorzeker zou bel een groot geluk zijn maar welke maatregel Wel bijvoorbeeld, zoo er eens een artikel van bestond dat zeidc dat geene hoegenaamde drank schuld voor de rechtbank zou erkend wor den. zelfs dat er eene boetebepaald is voor dengeno die jenever op krediet zal verknopen. Wij gelooven dat zulk eene wet een goed uitwerksel zou hebben want men moet in acht nemen dat den ambachtsman meest altijd, zonder geld zijnde, op krediet moet drinken ."wil hij aan zijne ongelukkige gewoonte kunnen voldoen; dat bij niet zelden op het einde der week de helft van' zijn loon moet naar het jeneverhuis dragen en dan nog een gedeelte van liet overige gold verdrinkt, terwijl zijne arme vrouw cu kinderen schier dood van honger, met angst op zijne tehuiskomst wachten. Dit zou een middel zijn, zoo dit mogt in het werk gesteld worden doch men vergeet (lat de grondwet zulks verbiedt dat de handel vrij is en moet zijn. Men zoekt een middel om het volk van die ziekte te genezen, maar men wil of schijnt niot te weten hoe en waardoor die ongelukkige ziekte onder het volk ontstaat, en dit is noglaus hetgeen tnen eerst zou moeten welen, wil men de zelve te keer gaan. Welnu, de eenige oorzaak is, dat de werkman, die den ganscheu dag in de opeue lucht werkt en van den morgen lot den avond zware» arbeid verrigleen daggeld wint dat hem nauwelijks toelaat zich halt le voeden, dat hom dwingt, wil hij niet onder den zwaren arbfcid be zwijken zijne toevlucht tot den jenever le nemen; lot den jenever! die hem inderdaad eene kracht scheukt oiu het slafelijke werk lot den avond vol to houden. Wcluu men raagt ecu middel om dit misbruik uil le roeijon verhoogt het dagloonlaat hem genoeg winnen om zich met vloesch cu krachtig voedsel le voe.den dan zal hij geen jenever noodig hebben en gij zult die rampzalige gewoonte onder het volk langzaam zien verdwijnen. 't Bovenstaande werd ons aangewezen als staande in het Weekblad de Ekster, met de vraag ol we dat nu niet mooi vonden. Met dit mooi bedoelde men misschien of men het van den Redacteur van den Ekster niet goed, niet braaf vond dal dit onderwerp in zijne ko lommen. op die wijze behandeld werd. Was dit eene uitdaging, omdat men onze beginselen in zake het drankgebruik kent? Wij laten dit in 't midden die beginselen toch schamen we ons niet. Wij erkennen volgaarne het vele goed) in 't aange haalde artikel wij erkennen dat er velen zijn die den jenever, de spiritus in 't algemeen, voor zoo opwekend houdendat dio zelfs het gebrek aan vleeschspijs vergoedtook een Medeeinuc- Docter heeft zulks openlijk geleerd; doch daar tegen over staat een boekske bevattende hon derden verklaringen van geneeskunstoefeuaren waaromier Doctoren en Hoogleeraren, die met die meening in lijnrechten strijd zijn niet alleen, maar eene geheel tegenovergestelde verklaring over het voedend vermogen van den alcohol afleggen en het Weekblad de Volksvriend hoeft maandelijks aan bet hoofd zijner kolommen eene verklaring betrekkelijk de schadelijkheid van den sterkeu drank door een goneeskunsloefenaar geteekeud eene schadelijkheid zeggen zo, die ook bij 't zoo genaamd matig gebruik bestaat. Wij zeggen ook verhoog hel dagloon, opdat de werkman vlecsch- spijzen kunne koopen. Maar wij ontkennen ten sterkste, dat de jenever den werkman oene kracht schenkt die hom hot slafelijk leven tot den avond doet volhouden. De vrucht die de werkman van den jenever ontvangt is opwinding en hel horlogie dat te sterk opgewonden wordt, staat stil: de veer springt Die aan den drank is zoo als men 't noemt is in alle standen ongelukkig: de klerk, de commies, de krijgsman, zo worden weggejaagd; de koopmande landman de nijverheidsman verarmt en veler deel wordt krankzinnigheid (het gevreesde delirium tremens of de jenever koorts bijna aan dolheid grenzende.) Dal men den jenever zoekt als een prikkel, als een hulpmiddel, 1t verwondert ons evenmin als dat men de geneesmiddelen der kwakzalvers koopt cn slikt! Dat men behoefte kan gevoelen aan dien prikkel verwondert ons eveumin als iedere verstandelijke dwalingmaar de zucht lot drinken wordt hartstocht, wordt behoefte en duurder dan \ieeschspijzen omdat den prikkel met icderen dag-nieuwe*krachtsinspanning wordt afgevorderd. Acht, veertien dagen lang leeft de jongeling in gelukkige oogenblikken door een opwekkend borreltje de volgende week 't niet meer helpt de onlust, de ouwelheid, de ledigheid worden grooter hij neemt er twee en gevoelt nieuw genot. Zoo gaat het voort lot eindelijk ook de fijnste vezelen des gevocls hunne krachten hebben verloren en wezenloosheid den .ongelukkigen drin ker overmeestert zoo hel delirium hom niet reeds vroeger heeft achterhaald wellicht gedood Zuo leert ons de opium-geschiedenis in China en Indsc de arak onder *t O. I. leger en op de vloot en de alcohol in Nederland Nog eens: geef een goed loon. Stelt goede bak kerijenslagerijen en brouwerijen daarzelfs door maatschappijen, en ge zult wel het „drinken" ver minderen doch go zult het niet geheel wegnemen; mxar dit zult go voor u zeiven gewonnen hebben dat niemand u meer zal kunnen beschuldigen don drinker zijne verkeerde mooning en handeling, le hebben bevorderd, want hij zal u niet meer kunnen tegenwerpen dat hij behoefte heeft aan eene» plaatsvervanger voor het te dure brood to duro vleesch Cu dan eerst zal uw spreken en getuigen onder den werkenden stand meer ingang vinden. heizcr Napoleon zal alleen door Foutainebleau reizen, alwaar hij de Keizerin geleiden zal, en zich rechtstreeks naar Rlorabioros begeven, alwaar hij een twintigtal (lagen zal verblijven. Men twijfelt er aan of het hof wel op het feest van 15 Augustus le Parijs zal tegenwoordig zijn, daar de Keizer het camp van Chalons bezoeken moet. Men ver zekert nog altijd dat de Keizer, tijdens zijn verblijf te Biarritz, hetwelk spoedig op dal van Plombièrès en Chalons volgen zaleene bijeenkomst met Koningin Isabella zal hebben. Do twee vorsten zouden ieder door een lid van het kabinet ver gezeld zijn. Tot op heden zijn de in Engeland bekende kie zingen gunstig voor de liberale partij. Deze zege praalt niet alleen in do hoofdstad, alwaar zij veel stemmen gewonnen heeftmaar zij heeft ook vooruitgang in de provinciën gemaakt. De lot op beden bekende uitslag stelt de verkiezing vast van 82 liberalen legen *26 conservatieven. Men vergete cehier niet, dat dit maar een ge deelte van den uitslag isder burchten dat is te zeggen der kieseollegien in welke do liberale gevoelens heerschondie tot hiertoe maar alleen gestemd hebben. De graafschappen zullen maar binnen ecuigo dagen hunne keus doenen daar men weet hot, beschikt de behoudende partij over oene onbetwistbare meerderheid. De Italia verzekert dat do vrijeslad Hamburg, die geen deel uitmaakt van het Diiitsch Zollvercin, de sluiting van ecu handelsverdrag met het ILa— liaaosche gouvernement gevraagd heeft. De stad Hamburg is de eerste handelplaats van Duitsch- landca haar voorbeeld zal de audere landen van den Duilschen bond aanmoedigen, om op .hunne gouvernementen eene drukking u t te oefenen zooals de Kamer van Wurtemberg reeds gedaan heelt. De Spaansche Cortes zijn bij Koninklijk decreet gesloten geworden. De senaat had met groole meerderheid het wetsontwerp aanvaard, waarbij de nieuwe douanen-tarieven worden goedgekeurd, lussehcu Fraukrijk eu Spanje vastgesteld, De vacanliotijd is in de politieke wereld begon nen het grootste deel der Europischc parlemen ten hebben hunne zittingen gesloten; de nog zo— lelcude zien hunne werkzaamheden ten einde loopen. Meest al do gekroonde hoofden zijn op reis naar hunne builenpaleizen of naar de bad steden in welke laalslcn zij gevolgd worden door de ministers cn diplomaten. De groole staatkunde geniet dus op dit oogenblik een tijdvak van rust en afgetrokkenheid wel geschikt voor een gron dig terugblik op de gebeurtenissen en tot een rijp overleg van handelingen voor de toekomst. Men géloove echter niet dat de diplomatie thans werkeloos is integendeel In de badsteden is zij dikwijls veel bedrijviger dan in de hoofdsteden. De Vorsten ontmoeten elkander aldaar, en ook de besturende ministers en de diplomaten vindeu er ruimschoots de gelegenheid om zonder offici- eelen omslag, ca op eene meer vrijmoedige wijze, elkander over hoogst gewichtige zaken te spre ken te peilen eu te raadplegen. Drie groote dagbladen, uit Londen Berlijn en Keulen, vermelden eene zeer belangrijke tijding, indien zo officieel bevestigd wordt van 't hoogste gewicht. De Engelsche Pall-Mall-Gazctte zegt uit eene geloofwaardige bron vernomen te hebben dat do Keizer der Franschen in onderhandeling is met eenige der Europeesehe mogendheden voor de bij eenroeping van een Vorslon-congreswelks voor naamste doelwit zal beslaan iu de regeling en vereffening der nog hangende geschilpunten in ons werelddeelen ter overeenkomst voor eene algemceue ontwapening. De Prins van Witgen- stein zou reeds in Parijs aangekomen zijn als houder eens eigenhandigen brief des Keizers van Rusland, die zijne volle goedkeuring hecht aan 't voorstel van Napoleon 111. Pruisen Italië eu Spanje zouden zich ingsgciijks gunstig voor dat plan hebben uitgedrukt. Het Engelsche blad weet echter nog niet, of hel congres-ontwerp reeds op eene officiële wijze aan de regeringen van Oostenrijk eu Engelaud onderworpen is geworden doch gelooft dat do on derhandelingen deswege eerlang zullen beginnen. De Nord-Zcitunrjeen ministerie 1 dagblad van Berlijn meldt wegens die belangrijke zaak dat hoewel de tijding der oproeping voor een Europeesch congres nog niet officieel bevestigd is men toch gerustelijk daaraan geloof mag slaan, dewijl de staalkundige toestand ouzes wereld deels thans van dien aard is dat nooit een gunstiger oogenblik beslaan heeft voor de hervatting dier gedachte. De tegenkanting van Engeland en de kwade wil van Oostenrijk (Le het eerste plan der Vor- slen-vereeniging in duigen deden stortenzijn heden waarschijnlijk veel gew ijzigd. De thans hoerseheude goéde' verstandhouding tusschen En geland en Frankrijk zal'in het wederzijdsohe be zoek der zeevlotcn hare eerste officieele uitdruk king vinden. Oostenrijk zal zich niet daarbuiten durven houden, zonder zich bloot te stellen aan't gevaar eoner algeheele afzondering en uitsluiting. Wat Pruisen betreft, dit zal nog minder reuen hebban om niet mede te werken tot verwezenlij king van dat denkbeeld hetwelk in geval het gelukte, cenen ontzachelijkeu invloed zou hebben op de lotsbestemming der onderscheidene Euro peesehe landen. Hoezeer dat congresplan telkens op het tapijt koiut legen het tijdstip van het badsaizoen ge looven wij toch ook dat de Fransche Keizer thans meer dan ooit za! werken op zijnen reeds zoolang gekoesterden lievelingsdroom te verwezenlijken. Eens gerust gesteld over den inwendigeu toe stand der andere staten en over zijne internatio nale betrekkingen naar "t voorbeeld van Oosleu- k 't welk reeds in deszelfs Ilaliaausche bc- tiugcn er mede begonnen is zijne binneu- landschc legermacht kunnende verminderen zou hij de handen ruim hebben om niet alleen het Ilaliaausche vraagstuk, maar vooral de netelige zaken van Algerie eu Mexico meer op zijn gemak aan te vatten en op te lossen. In volle vriend schap met Europa en vooral met Engelandzou hij immers wel vermetel genoeg durven zijn om de groole republiek van Noord-Ainerika de wet te willen stellen en zijnen invloed ook over de Nieuwe Wereld uit te strekken. Doch vóór hel zoo verre is zal er nog Yeel water door Rijn en Donau vloeijcu. Intusschen voeden wij do vurige hoop op de bijeenkomst van een Europeesch congres, als het best geschikte middel om den oorlog af te wenden, vooral ook in ons land de nijverheid cn den koop- haudel te zien bloeijen. Op dezen wensch van een der vreemde bladen zeggen wij Amen doch zal de vrede in zoodanig congres voorzitten? Sedert eenige dagen wordt er weer veel over den gezondheids-toestand van de Koning der

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2