Algemeen Overzicht. binnenland. Zwinpolder, John Knox weder opslaSpreek mij niel van die zwakke, zoetsappige mannen, met fijne manieren met zachtheid en keur van uitdrukkingenwij hebben een vurigen driftigen Knox noodig!" Spurgeor beeft met deze rede de Leer aars der gevestigde Kerkde l'useïslen en de Katholieken lot don strijd geroepen. Het regent dan ook brochures, leerreden, antwoorden opmerkingen enz. Wij hebben 't bovenstaande verhaald, zoo als wij 't vonden de toepassing make nu ook de Nederlandsche Lezerdie onze ker kelijke toestanden nagaat. Wij zelf hebben eene gevestigde overtui ging en noemen, rondweg, den Kerkedie- naar die tegen de leer zijner Kerk opkomen moet en toch in die Kerk blijften tegen bare leer blijft prediken en handelen rond weg oneerlijk Wij kunnen met name een' Jood noc- mon., die in ons bijzijn verklaarde, dat de wetten van Mozes slechts in Palestina geldig zijn. Wij kunnen mét name en toenaam twee Priesters noemen die ons zelf verklaarden dit en dat leerstuk der Katholieke Kerk .gelooven wij niet met ons verstandwij houden liet voor een symbool. Wij kunnen met den vinger aanwijzen onderscheidene Leeraarsdie tegen de symbolische schriften hunner Kerk of van bun genootschap prediken I Wij weten van die allendat ze van hun Kerkgenootschap geld aannemen en toch tegen deszelfs vorderingen en cischen handelen en dat noemen ook wij oneer lijk onzedelijkWij achten den man van beginselen al is zijne overtuiging niet de onze. Onze kennis strekt zich uit tot brave orthodoxen brave liberalen brave Israëli ten Protestanten en Katholiekenwij reiken ze als mensch de broederhand maar moeten wij die band niet weigeren aan huichelaars Bij de sluiting der zitting van hel Fransch wet gevend lichaam, heefl de voorzitter de heer Schnij- der, de afscheidsredevoering uitgesproken. Na aan gekondigd le hebben dat «Ie kamer waarschijnlijk in de eerste dagen van Januari aanslaande zal ver gaderen heeft hij hel belang doen uitkomen van (lio onderwerpen welke er gedurende den laatsleu zittijd zijn behandeld, alsook de vrijheid der dis cussion Hij voegde er hij De politieke geschillen hebben een groot deel in onze debatten genomen; ik hen verre van er mij over te beklagen dewijl zij beantwoorden aan gebeurtenissen van buiten en daai* zij de natie inlichten kunnen zij alleen dienen onl ceu gouvernement, gelijk dat van den Keizer, le versterken. (Zouden we Napoleon niet bewonderen !j Onze debatten hebben op de banken der ka mer, zoo vervolgt hij zoo wel als op die der mi nisters den vrijen loop gegeven aau de redevoe ringen van uitmuntende redenaarswier roem sinds lang reeds met volle recht gewaardeerd wordt. Maarter cere dezer vergadering, zult gij mij veroorloven, met groole voldoening, er bij te voe gen dat wij dit jaar hier talrijke en stevige talenten hebben zien opkomendie het vertrouwen des lands nog zullen versterken. „Als vrucht uwer beraadslagingen, biedt gij een geheel aan, van rijp bestudeerde wellen, die le- vendis bepleit werden en welker vrijzinnig cu vooruitstrevend karakter aan den weusch der open bare-denkwijze beantwoordt. Het wetgevend lichaam kan derhalve uiteen gaan met de overtuiging van krachtdadig gewerkt te hebben voor het. welzijn des lands. „Onder bedroevende omstandigheden heb ik dezen voorzittersloel beklommengij hebt mij aangemoedigd en door eene volhardende welwil lendheid ondersteunddit aandenken blijft mij dierbaar, en zal mijne staatkundige ioopbaau tot eer verstrekken. Jk dank 11 daarvoor uit den grond mijns harten." Die toespraak word daverend toegejuicht, cn de vergadering scheide onder de kreten f.eve de Keizer!'' zooals gewoonlijk. Keizer Napoleon heeft don zeeprefecl van Tou lon naar Parijs ontboden alwaar die slagoflicier zich thans bevindt. Deze ontbieding schijnt met de ontworpen ontmoeting lusschen de Brilsche en Fransche vloten in verband te staan, dio thans bepaald cn wel den 1'5 Augustus le bres! zal pla.lls hebben. Napoleon III verlangtnamelijk dat het gepantserde fregat SAferino hetwelk thans te Toulon wordt gerepareerd daaraan zal deelnemen, in hel begïu van September zal het Fransche eskaderonder hevel van don vice-ad- rairaal Bouet-Wilaumiezaan de Brilsche vloot iu eene der Engelsche havens een tegenbezoek biengen. Dit 1 atsle punt zal nog geregeld moeten wor den in eene conferentie, die weldra lusschen den chef van den staf des ministers van marine den sehoul-hij-nacht Ia Rouciére JeNonrry en de lords der admiraliteit plaats heeft. Bij die gelegenheid zullen tevens de sterkte der wederzijdsche eskaders, het feestprogramma, en/., worden vastgesteld. De bedoelde schout-bij-nacht begeeft zich met dal doel binnen cenige dagen vergezeld van de fre gatten Magenta en Flandrevan Cherbourg naar Engeland. Volgens den Moniteur heeft de heer Drouyn de Lhuys met de gezanten van Engeland Ne- derland en Belgiede bekrachtiging van het sni- kerlractaat van 8 November 1864 uitgewisseld, ilet traclaat, zal den i Augustus 186in werking komen. Koningin Isabella van Spanje heeft eeu eigen- handigeu brief van den Paus ontvangen over de ontworpen erkenning van hel Koningrijk Italië, de Paus heefl daar niets ongunstigs tegen maar drukt de hoop uil dal Spanje de belangen van het Katholicisme zal blijven behartigen en beschermen. In hoeverre Spanje nu acht dal die belangen met hel Koningrijk halie overeen kunnen gebracht worden, zal de tijd leeren, dit is zeker dal Spanje langzaamja maar des le zekerder door de Spanjaarden zelve zal gereformeerd worden cn den weg des vooruilgangs zal moeten bewandelen. Sedert de hedendaagschc letterkunde in de hoo- gere en middel- klassen van Spanje door dringt, sedert dezen den Bijbel in de landtaal weten machtig te worden is het pleit beslist en slechts de vooruitgang eene .kwestie van tijd. Beeds heeft men gezegddat de Unie eene vloot naar Europa zou zenden. Wij gelooven dit niet. Wij hopen zelfs, dat dc Veréenigde Staten hunne eischeu zullen beperken! ofschoon het ge weten bij de Engelsche en Fransche staatsl eden wel zal spreken, en zij, die zwakkeren dik wei f zoo groot onrecht dedenop hunne beurt wel eens de kracht vau sterkeren mochten gevoelen. De bloedigste strijd die er in eeuwen gevoerd is, en die stellig een 3 lal millioen mannen in de volle kracht des levens heelt doen sneven of ver minken (de regering der Noordelijke Stalen geeft het verlies aan dooden ais 325,0Ü0, aan gekwet sten als 1,110,000 personenXe zamen dus 1,425,000 uienschen op), heelt le veel wee verspreid, om niet viirig te bidden, dat de oorlogsrampen niet verder mogen worden gevoeld zooveel -slachtoffers zijn er gevallen ter wille van een groot beginsel'l welk moest zegevieren de vrijheid van (ien neger en de handhaving van 't gezag is wel duur gekocht. Lit de berichten blijkt inlusschcn, dat dc toestand der negers in Amerika nog veel te wenschen overlaat. Dit is wel le begrijpen. Een vooroor deel van eeuwen wordt niet in enkele maanden afgelegd met hoe goeden wil men ook moge be zield zijn. Belangrijk is dc volgende maatregeld or ge neraal Grant in Amerika genomen. Dagelijks wor den 8000 man uil de dienst ontslagen en de mees ten hunner hebben maanden soldij le ontvangen. Om nu le voorkomen dat die geldsommen ter stond in handen van kroeg- en bordeeJhuiiders overgaan is bevolendal waar en zoolang die gelden worden uitgekeerd, alle plaatsenwaar sterke drankeu verkocht worden moeten gesloten zijn, terwijl heimelijke verkoop bij ouldekkiug met zware boete wordt gestraft. De zittingen over dc moordenaars van den ede len Lincoln spoeden Ien einde. Hun beroemde advocaat verdedigt slechts zwak. Hij komt op tegen de bevoegdheid der rechtbank als zijnde volgens hem tegen de grondwet en tiranniek. De heer Sewardl weigert bepaald iets aau En geland toe le geven, en zal de voormalige kapers, der Zuidelijken onder welke vlag ook vurende als zeeschuimers doen aanhouden, opbrengen en ver beurd verklaren. Zouden deaclen van verkoop dier schepen aan derden, als geldig le erkennen zijn?! In Belgie gaau ac beraadslaging over het vvels ontwerp op hel kiesbedrog kalm voort. Behalve eene merkwaardige redevoering van den heer do Theux leverde de discussie weinig op. 'I is voor ieder zichtbaar, dat hel grootste getal loden ver moeid is Zij schijnen allen togen dauk le ze telen Dc discussie welke sedert maanden aangekondigd was als eene der belangrijkste welke Belgie nog bijwoonde, zal zich inoeijêlijk voort slepen. Het ministerie zal naar wensch voldaan worden. De vertegenwoordiger van Hasselt, heeft het rechtvaardige doen uitkomen der stemming iu de gemeente. 13ij bewees, dal dit het cenige mid del is om alle bodrog te doen ophouden. Wat liet wels-ontwerp aangaat dal zal vol gens hem, een afschrik zijn voor iedere» kiezer. De wet, zoo als zij nu opgesteld is, zal zonder twijfel een groot doel kiezers van de stembus ver wijderen omdat zij zich niel zullen willen bloot stellen aan al de vervolgingenwelke hun boven 't hoofd zullen hangen. En hoe rechtvaardig, hoe onpartijdig zullen die vervolgingen ingespannen worden? Immers zul len de plaatselijke overheden zich wel wachten de vrienden van den door den burgemeester on dersteunden kandidaat te vervolgencn de rech terlijke overheden zullen trachten dc vrienden van den procureur des Konings niet te moeten vervolgen. Dus van den eenen kant overmaat van gestrengheid van den anderen overmaat van toegevenheid. Hoe juist en billijk de overwegingen, door den heer de Theux ontwikkeld ook zijn inogen zij zullen niet in aanmerking genomen worden. Het ministerie wil dat hel wets-ontwerp zonder veranderingen gestemd worde en men weet zulks, dauk aan de schapen waarover hel beschikt, de ministeriële wil wordt altijd volbracht. De heer Vleminckx heeft de amendementen door den heer Oris voorgesteld, verdedigd cn de heer Macar heefl ten voordcele der stemming per alphabelische orde gepredikt. De heer Frcre zal hun waarschijnlijk antwoorden wat hij vroeger zeide; dit is nevens de kwestie! Men ziet clerikaal co liberaal houden den strijd vol. Een brief door een sergeant bij het Belgisch Mexicaansch legioen geschreven, zegt dal volgens de bcrekeuingeu vau dien briefschrijver er nog 600 Belgen in "t leven -zijn. Meer dan de helft van het legioen zijn gestorven door ziekte, ver moord of op het slagveld gesneuveld. Ziedaar de reden waarom men zoo laug wacht met de offi cio! e lijst der dooden af te kondigen. SLUIS. 13 Julij. Bij Kon. Besluit, is aan den kapitein J. JE. Timmerman van het 6e regiment infanteriepensioen verleend, teu bedrage van f 900 's jaars. Dingsdagjl. is alhier aangevangen de verkoop der Rijksgronden in den in 1864 bedijkten verdeeld in 58 Kavels. Heden is deze ver koop ten einde gebracht; de on lerscheidene Kavels hebben opgebracht, als volgt: kav. 1. 8. 3,8670 9. 10. 11. 2,5830 2,3580 4,1680 grootte. koopsom. koopers. 1,3480 bund, f 4.025, Désiré Bonwens, te Gent (Belgie). 2. 1,8130 5,623, Idem le Idem. 3. 2,5440 8,200, 1>. J. Buyck te Bede Sederland 4. 2,0930 6,850, E. van Outryve d'Ydeualle, te Brugge (Belgie). 5. 2,6140 8,500, Désiré Bouwens, te Geul Idem. 6. 3,8960 12,300, Idem te Idem. 7. 3,7880 12,930, 1). A. v. Mullem, te Maldeghem ld. 12,350, Désiré Bouwens, te Gent Idem. 8,000, Idem te Idem. 7,275, Idem te Idem. 12,800, Aug.de Laege de Man, le Bruggeld. 12. 4,6100 14,000, Angelus Dossche, le Waterland Oudeman ld. 13. 3,2360 9,300, Idem te Idem. 14. 1,8670 5,250, J. F. Huyghe.lc St. Laurens ld. 15. 2,7740 8,850, Angelus Dossche, le Waterland Oudeman ld. 2,8810 9,350, Idem te Idem. 1,9640 6,600, Idem te Idem. 2,5740 8,900, Abr. Itisseeuw, te Cadzand(Nederland). 2,7240 9,100, Idem te Idem. 2,7440 9,073, Aug. de Laege, te 11 rugge Belgie). 2,9880 8,325, Idem te Idem. 1,0730 5,000, J. C. Ilennequin, le Sluis (Ncderl.) 2,8080 9,800, Joh. Sanders, te te Heille (Idem.) 3,3450 13,025, van der Plancke, te Gent (Belgie.) 3,3780 11,450, J. C. Verhoeff, te Utrecht (Nederl.) 1,2900 3,275, J.v.d. Meulen, te Kudzand (Idem.) 1,5740 2,900, HubertusdeMey, te Lapschure (Belgie.) 1,0820 2,225, J. F.Almekinders, le Groede (Nederl.) 0,2330 0,575, Daniel de Smit, le Sluis (Nederl.) 4,4010 6,550, C. de Jaegher, le Watervliet (Belgie) 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 2S. 29. 30.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2