Nieuws - en 'Mebtcntieblad van westelijk 2eeuvsch - Vlaanderen. fflSCIEiDEfflDEl N". 28, Zesde jaargang. A0 1865. OOSTBURG. BELANGRIJKE S MIS H BMKBLAD Dit. Weekblad verschijnt ietleron Vrijdag. Prijs per drie" Prijs der Adverleatiën, van 1-5 regels 0,75; elke regel maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; Vriirïo o* lil Tnlsi daarboven f0A<2t/2, behalve het zegel van ƒ0,35 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijks franco per post 1.3J v I IJUd^ 1*± «HJllj. plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Nummers 0.10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve dc bekende Correspondenten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van OOSTBURG maken bekend dat op Maandag den 21 Julu 1865 alhier VEEMARKT zal gehouden worden. Oostburg, den 7 Julij 1865. Dc Burgemeester F. L. RENTE UN. Dc Secretaris L. THERI, Mz. De Regering heeft liet wetsontwerp betrekkelijk de Personele Belasting ingetrok ken,-nadat artikel 1 in de zitting der Tweede Kamer van 7 Julimet 35 tegen 29 stemmen was verworpen. Maandag (10 Juli) zal de Zegelwet in behandeling worden genomen. Wij verheugen ons over heide tijdingen die aan 't hoofd der Middelburgsche Courant ons Zaturdag gewerden en die wc waardig achten ook aan 't hoofd van ons Blad hare plaats in te nemen. Of we ons dan ver- hengen in eene Ministeriële nederlaag Volstrekt niet - wij zien er echter vol strekt gecne Ministeriële nederlaag in in tegendeel eene overwinning en wel op zich zeiven: de wets-voordracht was, wet geworden zijndeeen nieuwe last gelegd op de schouders van den plattelandsbewoner, daarover is bij ons maar eene stem Zoo dra dus artikel één verworpen waskon de Minister met eere op zijne stappen te- rugkeeren en dergelyken terugkeer noemen wij edelden grondwettigen Staatsdienaar waardigevenzoo als we 't hem tot eere rekenende afschaffing van hel Zegel (een zedelijk brandmerk) der dagbladen voor te stellen. Wij hopen dat de Vertegenwoor diging als een eenig man, aan die voor dracht hare goedkeuring zal hechtenen zich niet storen aan den roep der groote dagbladendie laat liet ons maar eerlijk erkennen het gewicht hunner stoffelijke overmacht, na de oplielfing van liet Zegel, minder op de kleinere dagbladen zullen kunnen doen drukken. Maar waarom wij ons bovenal verheugen is dat de Minister hoewel hij zich dapper hield om zijn voorstel te verdedigen zoo als liet lag en zooals hij meendein den geest der Kamerdie misschien zich zeiven in de verwerping wel niet gelijk bleef, dat de Minister, zeggen wij, na den val van artikel 1het ontwerp inlrok en tot liet ellendig middel van modderen en schipperen dc toevlucht niet nam dat is geene amendementen of subamendementen uitlokte de voordracht niet van achter naar vorenen op dergelijke wijzen deed be handelen. De afschaffing van het Zegel der dagbla den is een wets-voorsteleen vrijzinnig grondwettigNederlandsch Minister van Finantiën waardigde aanneming van der gelijk voorstel voegt de Vertegenwoordiging eener vrije natie. Zondigt de pers, straf liaar, maar druk niet schuldig en onschuldig door eene Zegelwet: dat misbruik van 's Rijks stempel geeft maar al te veel reden van klagen. Wij hebben nog een punt desbetrekkolijk in portefeuille, doeli we-hebben belangheb benden geraden eerst met hunne bezwaren lot de Administratie te gaanvertrouwend als wij doendat door dezer vrijzinnigheid ons schrijven overbodig zal worden als klacht en veelal in lof zal kunnen veronde- renwij bedoelen: de lustige formaliteit, voor ledig wederkeerende graanzakken uit Belgieop onze grenzen gehandhaafd Bij den Boekhandelaar A. J. Bronswijk, te Oostburgis dezer dagen verschenen en hij hem en overal elders verkrijgbaarvoor den billijken prijs vuil 20 Cents (voor 18 bladzijden in omslag), eene brochure van een onzer Provinciale Vertegenwoordigers den Heer II. G. Hammaciier te Grocde, get ïteld Nog iets over de Calamitcusc Polders. Dat „Nog iets" slaat terug op het door wrochte betoog van den Heer Mr. G. A. Fokker tot opschrift voerende Dc Cala- miteusc Polders in Zeeland en hel Koningli/k Besluit van Si September iSGiN°. 53 geplaatst in dc Bijdragen tot de kennis van het Staats-Provinciaal- en Gemeenle- Bestuur in Nederland" lOd" Deel, 3'Jc en 4de Aflevering, uitgegeven in Februari 1865. Daar dit werk niet in aller handen is, achten wij t een gelukkig denkheel 1 en levens zeer navolgenswaardigdat de Heer Hammaciier deze levensvraag voor Zeeland ter sprake bracht en het zoo deeddat het voor allen toegankelijk is. Het is niet overbodighet is niet ver metel nog iels over dit onderwerp in 't midden te brengen al vreest de Heer Hammaciier, te bescheiden, daarvan schijn te geven, want, wij herhalen 't: de „Bij dragen" zijn niet in aller handen, en, zoo als de Heer Hammaciier terecht opmerkt het onderwerp is niet geheel uitgeput, en het kan voorzeker zijn nut hebbenliet nog eens van eene anderemeer practischc zijde te beschouwen. Dit laatste nu wordt door den lieer Hammaciier in zijue Brochure flink gedaan zóó reëel, zóó naakt en klaar, dat we gaarne voor zijne vrijmoedige en opene taal ons geheel medegevoel betuigen, 't Zaad zal wel niet alom in goeden grond vallen 't ploegijzer zal naar sommiger inzien wel te sterk scheuren te diep wroeten. Wij voor onswij mogen zulk realismezulke door en door vrijmoedige taal wel. AAnj willen op deze Brochure gaarne terugkomen en hopen dit in ons volgend nummer meer opzettelijk te doen vooral wanneer we eene deswege gevraagde inlichting zullen bekomen hebben doch we noodigen den Lezers van dit Weekblad en allen dringend uit, zich de Brochure vooraf aan Ie schaffen. Twin tig centen loch is geene opofferingen liet onderwerpbehandelt het niet eene der levensvragen van Zeeland in 't algemeen en waarin Zecuwsch Vlaanderen in 't bij zonder belang moet stellen? ele Engelsclie Predikantengeen vrede meer hebbende met de Litliurgie der Staals- Kerk hebben gewetenshalve deze Kerk verlaten. Vóór eenige maanden hield de bekende Volksleeraar Spcrgeon eene leer rede die nieuw leven aan de vraag naar revisie der Staals-Lilhurgie heeft bijgezet. Naonder anderen gezegd te hebben dat de Apostelen getrouw bleven aan den hen opgedragen last en dien nooit plooiden naai de neigingen en vooroordeelen der men- sclien vervolgt hij Maar men zal mij tegenwerpen dat. er in dc Anglikaansclie Kerk eene menigte van Leeraars iswelke niet aan zeker leer stuk geloovcn. Hierop is mijn antwoord gereedWaarom blijven zij dan in ceno Kerk, die dat leerbegrip uitdrukkelijk onder wijst? Zegt gij, dat zij tegen het leerbe grip hunner Kerk prediken Ja, dat weet ik, en ik verblijd mij over hun geloof, maar ik twijfelik twijfel zeer aan hunne zedelijkheid Een eed (belofte) af te leggen van gehechtheid aan eene leer, die ik niet geloof, is, dunkt mij, eene soort van mein eed zoo niet een ware meineed. Wat mij betreft, geld aan ie nemen, om Ie verdedigen wat ik niet geloofeen traclc- ment te ontvangen van eene Kerkwaar van ik vervolgensin mijne leerreden de duidelijkste leerbegrippen aantastik herhaal het: wat mij betreft, ja, voor elk eerlijk man is dit eene zoo verregaande afschuwelijkheid dat ik daardoor van alle oprechtheidvan do meest gewone eerlijk heid van de meest dngelijksche zedelijkheid als vervallen zoude beschouwen. Verder Ik weet nietsdat meer geschikt is om de openbare zedelijkheid te vernietigendan het gebrek aan eerlijkheid bij de kerkelijke Hij eindigt met de woorden De /Jtfifc is daar tot openlijk, duidelijk, kra<^U$^NN' sproken behoefte is het voor onsdat\sÉfr-->T' O

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1