Algemeen Overzicht, B1N\\E\Ï.A\S>. 1858 deze wet op onze Zondags «vet geleek dat is: in groote gemeenten niet, in kleine gemeenten slecht werd gehandhaafd, stier ven er weèr 6460 aan de pokken. Ja, de geschiedenis leertdat de pokken-regering plotseling eindigde, toen het grootste ge deelte der bevolking zich op nieuw had laten inenten. WelnuLezers I hoe ook uwe godsdien stige en zedelijke overtuiging zij wat zegt ge van dit alles Ziet ge in de vaccine nog een opstand tegen God Of dankt ge met ons de aanbiddelijke Voorzienigheid voor het weldadig tegengiftdat Zij naast het vergif in 't aanzijn riep? O vveest vroom weest godsdienstig weest het op uwe wijze, als Protestant, of als Katholiek, als Israëliet, of als Uni tariër dat alles moet gij zelve wetenmaar waar ge de waarheid hoort en zietkomt er daar, ter wille van u zeiven, niet tegen in opstand en zet er geen vooroordeel tegenover. De Heer der Natuur formeerde den bliksemdien ge soms voor een straf werktuig houdt, als hij uwe schuur in brand zet, of uw vee doodt. Diezelfde Heer der Natuur gaf het ijzer de kracht, om den bliksem tot zich te trekkenen het loodom dien af te voeren. Zult ge nu uit dwaze vreesden afleider verwer pen wiens krachten de Heer dor Natuur tot uw nut doet strekken Owe bidden udenkt naof ge in dezen niet meer zoudt misdoen dan ge vermoedten ver gelijkt het gerust met de vaccine En wilt ge weten hoe groot de schuld is, die Zeeland in dit opzicht op zich laadt, leest dan de Middelburgschc en Gocssche Couranten van 1864 eens na en ga die van 1865 vooral niet voorbij I Stelt iemand er belang in om te weten of de koepokinenting goed isdan koope hij het boekskedoor Ds. Gunning te Hil versum, in 1867, uitgegeven, waarin bij zal aangetoond en bewezen vindendat de inenting van GOD verordineerd is Dat gelooven ook wijen we wenschten dat menschen van alle richtingen tot de zelfde overtuiging kwamen. Zonderling is het, hoeveel uitecnloopende gevoelens er onder allerlei menschenvan allerlei richtingover de vaccine heerschen. De liberalen zeggen baat ze nietze schaadt nieten al naar hunne vrouw met den geneesheer staat, worden hunne kin deren gevaccineerd of niet gevaccineerd. De orthodoxen noemen het God verzoeken. De Katholiekenvooral van Vluamsche af komst peinzen er niet op", enz.enz. 't Spreekt van zelvedat we van deze drie richtingen die we nog met meer zou den kunnen aanvullen in 't algemeen spre ken. Gaarne erkennen wijdat we Predi kanten (liberalen en orthodoxen zelfs een der Chr. Afgesch.aantroffeneven als 11. K. Priesters die gunstig voor de vaccine gestemd waren. Mochten ze in onzen tijd met de Gemeentebesturen en Geneeskunst- oefenaren medewerken, om ze te bevorderen maar wat we bovenal wenschtenisde bij de Wet verplichte vaccinenaast de fichoolplichtigheid te zien invoeren. Dc Monitcur kondigt een decreet afmeldende de ontbinding der municipale raden in Frankrijk. De verkiezingen voor hunne vernieuwing zullen den 22 Julxj plaats hebben. De markies de Lavalette heeft eeno circulaire betrekkelijk de verkiezingen uitgevaardigd hij zegt in dezelve dat cr alleen plaatselijke kwestiëa in het spel zijn dus geene politiek. De minister van binnenïaiidsche zaken beveelt aan, de voor keur der kiezers te laten om zich vrijwillig uit te drukken en slechts tusschen beide te komen wan neer onvoorzichtige menschen zouden pogen den aard der verkiezing te verauderen, door deze op den publiek en grond der politiek te brengen. Het wetgevend lichaam van Frankrijk heeft het wetsontwerp op dc voorloopig.e invrijheidstel ling beraadslaagd. Na oen kort debatis dit ontwerp met bijna eenparigheid van stemmen aangenomen geworden. Alles is geschikt voor het vertrek van het hof naar de verblijfplaats van Foalaiuebleau. Voor het feest van 15 Augustus zal het echter naar Parijs terugkeeren. Het grootste staalkundig nieuws uit Engeland is dat de hill voor de afschaffing van den eed van Oxford voor do Katholieken door do lordskamer is verworpen geworden met 84 stemmen legen 63, na door het Lagerhuis aangenomen te zijn geweest. Het is vooral ccne redevoering van lord Derby, welke lot dien uitslag heeft aanleiding gegeven. Die wet was echter goed door het land ontvangen eu niet die te verwerpen loopt de torypartij gevaar bij de aanstaande verkiezingen veel aanhangers te verliezen. Over de ministeriëele krisis in Oostenrijk heeft men lot heden nog niets dan tegenstrijdige ge ruchten vernomen. Als om zijn antwoord aan het kabinet van "Wee- nen kracht bij le zetten heeft het Pruisisch gouvernement een balaillon soldateu der vloot voor de haven van Kiel doen inschepen alwaar die troepen oumiddelijk bezit van Friederichsort hebben genomen. Ten zelfden tijde vallen de ministeriëele Pruisische dagbladen hevig op Oos tenrijk uiten verklarendat de oplossiug van het Sleeswijk-Holsleiusch vraagstuk onmogelijk is, zoolang Oostenrijk het streven der partij be gunstigt, die in de hertogdommen de bovenhand heeft. De lijdingen uit Spanje schetsen nog altijd den toestand onder de donkerste kleuren eu de toe komst als weinig geruststellend. Reeds ontmoet het ministerie ernstige moeijelijkheden en dit zal altijd zoo het geval bij al de ministeriën zijn, die het uitvloeisel niet zijn eeuer goed vastge stelde staalkundige noodzakelijkheid eu wanneer de samenstelling geeucu voldoenden waarborg voor de rechtzinnigheid van hun programma aan biedt. Men spreekt reeds over de mogelijkheid van eene nieuwe ministeriëele krisis. Wederom zijn er geruchten in omloop, volgens welke de Amerikaanscho minister van hinneu- landscho zaken Seward, eene dépêche aan het franscho gouvernement zou hebben gezonden waarin hij verklaart dat de Vereeuigdc Stalen voor het oogeublik geen voorstel kunuon ontvangen betreflendo de erkenning van Keizer Maximiïiaan eu dat er ook geene hoop voor die erkenning in de toekomst beslaat; dat de regering de leer van Monroe als hare staatkunde heeft aangenomen en dat zij voornemeus is van die staatkunde niet af te wijken. Ofschoon het gerucht eenigen schijn van waarheid heeft, slaat men er toch weinig geloof aan. De Senaat van België heeft mcêdeelingeu ont vangen van een wetsvoorstel betrekkelijk de pelicie der kerkhoven. Dit voorstel werd door een der onderteekenaars baron d'Auethan ont wikkeld. liet wetsontwerp moet dienen om den warboel te doeu ophouden, welke er in België met de begrafenissen plaats heeft. De toestand is niet meer hoübaar. Het gouvernement heeft aan zijne plichten te kort gedaan toea het de be staande wet aan de grillen van de meerderheid in de gemeenteraden overliet. Het voorstel is verzouden naar de commissie yüu biuneulandsche zaken en justicie. De Belgische Kamer der Volksvertegenwoordi gers moest beraadslagen over de artikels van het wetsontwerp lot instandhouding of liever herin voering der wet van 1835 op de vreemdelingen; maar in plaats van over artikels van het wetsontwerp heeft zij gediscuteerd over de artikels der gezegde wet waarvan het eerste aangenomen werdmet eene wijziging, voorgesteld door deu Heer Bara, volgens welk ieder Koninklijk besluit lot uitzet ting eens vreemdelingsmoet worden onderteekend door al de ministers. De minister van justicie had dit amendement overgenomen. De zes overige artikels dier wet zijn insgelijks goedgekeurd ua verwerping der amendementen welke op sommige derzelve waren voorgesteld door de Heeren Not- hombDebaats, Schollaartvan Overloop, de Liedekerke eu Thouissen. De wet van 1835 is vervolgens in haar geheel aangenomen, met 49 tegen 23 stommen en 3 onthoudiugeu. In de hooge kringen van de hoofdstad van Amerika werd voor eenigen tijd verzekerd dat de President Johnson eu zijne raadslieden er niet aan dachten om den generaal Lee gevangen te nemen. Thans evenwel is de generaal iu staat van beschuldiging gesteld door, de groote jury vau Norfolk. Er gaal iu vele plaatsen van Amerika en ook buiten een kreet van verontwaardiging op over deze handelwijze tegen den dapperen generaal, die op eervolle wijze zich met zijn leger heeft overgegeven. Het proces van den heer Jefferson Davis kan nog langen tijd duren, of liever, het moet nog eerst voor goed aanvangen. Over Mexico zijn de lijdingen zeer uiteenloopend. Dan komen er gunstige en dan weder ongunstige berichten. Onder de laatste tijdingen onder anderen werd bericht dat een machtige stam der Indianen, bij het vernemen van de inbezitneming van Sonora door de Franscheu gezanteu hebben gezonden aan Keizer Maximiïiaan om hunne onderwerping aan te bieden. Deze stam is de talrijkste en de dapperste der indianeneu heeft nimmer aan do voormalige regeringen willen onderworpen zijn en thans komt zij vrijwillig zich onderwerpen. Als dit bericht waar iskan deze aanwinst voor Keizer Maximiïiaan belangrijk genoemd worden. De aller laatste tijding uit Mexico langs New-Vork spreekt van het gerucht dal er liep, van eene groote nederlaag, welke de keizerlijke troepen zouden geleden hebben in do omstreken van Matamoras, De Juaristische generaal Gortinos zou de over winning behaald hebbeu. Abyssiuië een aloud Christen-Koningrijk, is thans een Keizerrijk onder eenen zwarten Christen- Keizer, Theodoor: de geschiedenis van Abysinië is zeer merkwaardig, hi.de laatste jaren" was het slechts iu schijn een Christenstaaten werd grooleudeels door de Gallaas eu andere Negervol ken overheerd. De Negus, of Keizer Theodoor, is een ware Hervormer eu wil met geweld de Turken cu Egyptenareu te lijf. Over dit onder werp schreef hij eigenhandige brieven aan den Keizer der Russen Koningin Victoria den Keizer der Franscheu eu verscheidene Duilsche Vorsten. Engeland en Frankrijk benoemden alleeu Consuls" voor handelszaken met last om zich van allen invloed op het inwendig bestuur des lands te onthouden. De Heer Cameron werd Consul van Engeland doch ging zijnen last te builen en werd op last van den Negus in de gevangenis geworpen omdat hel Eugelsch Gouvernement niet"" geantwoord had op des Keizers schrijven en dus Z. M. grovelijk had beleedigd' Volgens de laatste berichteu (op 't eind van Mei) smacht de ongelukkige Consul nog in ketenen doch met een weinig meer uit zicht op bevrijding. De Franschê Consul kwam er iets beter af, ook hij werd in ketenen geklonken. De Keizer der Franschen schreef echter aan Zijnen Zwarten Broe der en deze werd in zooverre verlecderd dat de Fransche Consul uit het land werd gebannen. Men ziet, het is geen gemakkelijk postje Ver tegenwoordiger van een Vorst bij Zijne Ahyssinische Majesteit te zijn en deze kan gerust de Eïiropescbo diplomatie uitlachen zijn bergland, door Alpen omringdbezit geene kusten en is ontoegankelijk alzao de wegen onbruikbaar en de steden meereii- deels puinhoopen zijn. Het Eugelsch Gouveruemeut kon om die reden ten behoeve zijns Consuls geene toevlucht tot de wapeneu nemen. SLUIS 6 Jujij. Het Hoofdbestuur vau het Fonds tot aanmoediging eu ondersteuning van de ge wapende dienst in de Nederlanden heeft bekend ge maakt, dat de buitengewone giften, geschonken ter gelegeuheid van het Waterloo-jubiléthans bereids bedragen de som van f 11,909,99'/,. Den 29 Junij heeft aan hel lokaal van de Staats spoorwegen te 's Hage plaats gehad de aanbeste ding van het maken van dues d'alven, meerpalen remmingwerken en verderebehoorende werken aan het kanaal door Zird-Bevelandhetwelk is aan genomen door deu heer A. Rinders te Breskeus voor eene som van f 148,698.00. AARDENBURG, 30 Juni. Heden werd alhier de ijzeren spilvan 60 Ned. pd. zwaarte met een sierlijk zinkwerk omgeven en van eene windvaan van gepaste afmetingen voorzieuals uiterste spits op den toren van het in aanbouw zijüde Raadhuis geplaatst. Wanneer wij de sa- mensteljing van het steigcrwerkdeszelfs lichtheid vooral, iu aanmerking nemen, dan verhengen we ons zeer over deu goeden afloop van dil werk lot dusverre voltooid zonder belangrijke onge lukken en wij brengen gaarne hulde aan den moed en tegenwoordigheid van geest van som migen hunner, die bijna aan roekelooze vermetel heid doet deuken. Heden 1 Juli, doorslaat de lichte spits gelukkig deu storm en legt alzoo zijne eerste proeve af. De spits heeft eenigszins den vorm eener sierlijke dubbele lelie en rust op een veelzijdig voetstuk. Spreken we van stormdo voorboden daarvan waren iu den namidda» en avond van 30 dezer hoosvorraingen, waarbij °zich nu en dan het bekende geruisch deed hóoren gelukkig hebben wij geene ongevallen te melden! Het Staatsblad N°. 67, bevat een Koninklijk besluit houdende nadere regeling van het pórt der brieven enz. die tusschen Nederland en Belgie gewisseld worden dat op heden in werkim" is gekomen. De voornaamste bepalingen daarvan laten wij hier volgen Het maximum gewicht van den enkelen brief tusschen Nederland en Belgie is bepaald op 10 wichtjes. Voor elke 10 wichtjes of gedeelte van 10 wichtjes daarenboven is een enkel port verschuldigd. Het port wegens brieven naar en uit Belgie be draagt 10 cents voor gefrankeerde en 15 cents voor ongefrankeerde brieven. Voor het geval echter dat de kantoren van af zending iu het eene en die van bestemming in het andere land, op een afstand van 30 Neder- landsche mijlen van elkander zijn verwijderd, wordt een enkel port geheven van 5 cents voor gefrau- keerde en 10 cents voor ongefrankeorde hrieveu. Tot die kantoren bchooreu behalven die voor 'ivijfde District, in N°. 9 van het Hulstcrblad opgenomen de volgende Aardónburg. Aellre, Assencde Blankenberghe, Bloemendaal Brugge, Eecloo Erlvelde,' Evergem, Gend Hansbeke, Landeghem, Mal- deghem Nevele, lluyselede, St. Laurens, Selzaete, Somergem, Tronchiennes (Drongen) WacrsclioolWesteapelleWyngene.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2