NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELUK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. Nn. 27. Zesde jaargang. A" 1803. Miisrifiwiaiui du Weekblad verschijnt lederen Vrijdag. Prijs per dime Prijs der Adverlciltiëu, van 1-5 regels 0,73; elke reeel maanden voor hel voormalig Ado district van Zeeland 1,15; Vriirlio- 7 Tnlii daarboven f0.1-2'/s, behalve het zegel van 0,3voor iedere voor de overige plaatsen (les Rijks franco per post f l.'U lljlul^ A itltllj. plaatsing. Grooto letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. dio zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteutiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentie;!. Bg dit Nummer behoort de Verordening op het Berijden van den Grindweg Nieuwvliet-Sluis-Retranchement. Wanneer wij den strijd tegen voor oordeel, volksbijgeloof, volksovergeloof en volksongeloof moeten aanbindenmoge het telkens en telkens hervatten van dien strijd ons bij wijlen verdrieten, vervelen wanke len doet het ons nooitwijken willen we niet, strijden zullen we, zoolang onze vin gers eene pen kunnen omklemmen. Tegen geloovigen en ongeloovigentegen geleerden en ongeleerden houden we vol niemand behoeft ziek te zijn dat we ziek worden is een gevolg der ontaarding van het menschelijk geslachtis onze eigene schuld Die leer is hard we erkennen het men zal ons al weder aanvallen met wape nen die men in eenen weekbladstrijd niet steeds gevoegelijk bezigen kandoch zij die zulke wapenen wenschen te gebruiken zullen we ook hoorenze gelieven zich slechts tot ons te wenden. Er zijn er die zeggenik geloof niets wat ik niet zievoor dezulken hebben we slechts een medelijdend schouderophalen. Er zijn er die zeggenik geloof niets wat ik niet begrijpdezulken vragen we begrijpt ge u zetvenlevend raadsel vol tegenstrijdigheid en wederom overeenstem ming als ge zijt Er zijn er dangenoegZijn er ookdie wat ze zientastenvoelen waarnemen niet gelooven of heerscht bij velen nog eene schromelijke onkunde omtrent feiten Welnu voor deze laatsten vooral schreven we dit opstel neder en we roepen ze toe zie zelf en oordeel Het is bekendhoe in Zeeland de epide mie, of de door besmetting zich versprei dende rondgaande kinderziekte heerscht. 't Is bekendboe ze ook Zeeuwsch Vlaan deren hier nadertginds binnen getreden isen we merken met genoegen op hoe de Gemeentebesturen hier de Genees kunstoefenaren ginds doen wat ze kunnen, om dezen vreeselijken geesel af te wenden. Ze is verschrikkelijk dio kinderziekteze berooft u van het licht der oogeuof ver zwakt hetzij verstompt gedeeltelijk uw gevoel en beneemt het liefelijk reukorgaan deszelfs fijnheidzij overdekt uw gelaat en ligchaam met booze zwerenof ze laat er hare afschuwelijke sporen op achterzoo ze u niet in do armen van eenen akeligen dood werpt. De boste mensch ziet haar niet zonder sidderen naderen de min be schaafde beeft op liet hooren van haren naam en waar de Indiaansche krijgers haar als eene erfzonde van den blanken natuur genoot, tegelijk (treurige ervaring, helaas!) met een doel van zijne beschaving overnamen daar brengt ze den armen wilde in Vertwij feling als dol van uitzinnigheid verplettert hij de hoofden zijner kinderen tegen de rotsenwurgt zijne echtgenoote de koel dichtsteekt de hutten zijner vaderen in brand en stort zich met het jachtmes de borst zich openrijtendein deszelfs vlam men. Den Christen mogen zachtere denk beelden sterkenom te bukken voor den grooten vijand wij herhalen hethij beeft terug voor diens aanblik! En ziet, dat behoeft niet, dat is onge loof, dat is laffe vrees, want, wij herhalen hetzullen wij het den gemoedelijkeeen voudige min ontwikkel,le gereedelijkja volmondig toestemmen dat de kinderziekte eene zware bezoeking istoch roepen wij hem hem in de eerste plaatstoe waarom gijdie zoo rol geloofsvertrouwen zijtwaarom grijpt gij niet met beide handen naar het redmiddeldut u eene genadige Voorzienigheid zoo zichtbaar toe reikt? Kent ge 't niet? Wantrouwt ge zijne kracht Gelooft ge nietdat het een voorbehoedmiddel is? Verafschuw t gij voorbehoedmiddelen verstandige voorbe hoedmiddelenals vruchten van ongeloof Doet gij datdie de slaapwandelaarsters raadpleegt over uw ziek kindof haar een vuil, versleten hoofddeksel zendt, om Je kwaal en daartegen het geneesmiddel uws vaders te leeren kennen Gijdie met waterfleschjes bedevaarten doet naar een winstzoekend wijf (e Sint Laurens; naar den almachtigen mensch te Bruggeom het honderd en honderdmaal voorgeschreven recept voor alle kwalen te ontvangen. Gij, die naar Saflelaerc en Zelzalenaar Oosten en Westen trekt! Gij, die toch tegen de overstrooraing uwer velden dijken opwerpt cti als de lucht kouder wordtu warmer kleedt? Verafschuwt gijlieden voorbehoed middelen gij die de staf en de steun der Hongaarsche doctoors", zegge; oliekoopers, waart I Gijdie uw geld uitgeeft voor Hollowav- (niet beter dan peperkoek-) pillen voor Revalentain fraaije bussen doch duurder dan roggebloem of linzenmeel voor Abshaubin's geparfumeerde Watten wier grootste kracht in uwe verbeelding huistgij met uwe Brilmanspillcn Koorts- druppels en uw Malz-Extract Wat zegt gij van deze optelling dor feiten van deze lijst uwer voorbehoed- en geneesmiddelen die geene voorbehoed- of geneesmiddelen zijn, maar louter lancetten, waarmede men uwe beurs aderlaat? Maar, ciliate! we willen vrede met elkander sluitenwe maakten ons wat driftigen daar is 't on derwerp te ernstig voor. Eilieve I weest nu ook eens een oogeublik toegevend voor ons cn ziet onze cijfers ook eens even in. We hebben er eene reeks getuigen voor, van A. tot Z.van Dr. Allebé af tot Dt'. Zeeman toe, mannen van naam, daaronder volksmannen cn geleerdenprofessoren en eenvoudige geneesheeren, vreemdelingen cn inboorlingen, Christenen en -Israëlieten (a) allen bij name. Wij tellen er tot 12 tos. Waarborgt ons de deugdelijkheid van ons voorstel. Komtwo willen eenige jaren terugzienwe willen een uitstapje op het veld der geneeskundige geschiedenis maken, en dan stellen we u cijferswelsprekende cijfers cijfers waarvoor allo redelijke te genspraak moet verslommen voor oogen, We nemen ze bont door elkander, zoo maken zo le meer indruk: Stettin in l'ora- meren, (in 1828 met 27,000 in 1858 met S3,080 inwoners) had de koepokstof-inenting ingevoerd. Yan '1814 tot 1823 waren er de pokken onbekend Van 182G tot 1842 kwamen er weinig voor; van 1842 tot 1S4G kwamen de pokken en namen 1 van de 18 zieken weg; van 1S37 tot 1S59 ver toonden ze zich wederen nu stierven er van do 12 zieken 1. Hoe denkt men hier over wanneer men tevens verneemtdat in de twee laatste tijdperkenvooral na 1816de inenting der kinderen werd ver zuimd volwassenen slechts zelden heringe- ent werden cn de invloed van vroegere inenting van 1814 tot 1812 verdwenen was? Want de geneeskundige heeft geleerd, dat de invloed der koepokinenting niet blij vend is van daardat zein verband met de stofwisselingdat is met de bekende verandering van het groeiend menschelijk lichaam moet herhaald worden dat som migen deze verandering op zeven jaren stellenen dus meenen dat er om do 7 jaren op nieuw moet ingeënt worden is eene stellingdie is ze al niet waar ten minste geene zulke noodlottige uitkom sten geeft als de stellingdat men niet mag laten inenten. In 1821/23 was de sterfte te Koppen hagen (Denemarken) 0,76 van 100 gevac- cincerden en 22,15 van 100 ongevaccineerden Te Digne (Frankrijk) stierven aan de pokken in 1827 57,4 van de oningeenten en slechts 0,2 van de ingcenten. Het volgende jaar was dit te Marseille (Frankrijk) 2 van. de 100 gevaccineerden en daarentegen 18 van tie 100 niet-gevac- cineerden. In Engeland stierven van 1837 tot 1810, gemiddeld 12,000 personen 's jaars aan do pokken in 1840 tot 1853 (waarin on zekere tijden gratis ingeënt werdwas dit maar 5200 meer, en in 1S54 en 1835, nadat het inenten bij de wet verplichtend was gemaakt (verstandige maatregelbedroeg het maar 2666 meer, en ziet, toen/^^ fa} Do Lezer zal bespeuren dat wo tjrlifctri lijst vau medewerkers aan hel nuttig de Schat der Gezondheid ouder 't oog hebMrSu^jr.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1