BINNENLAND. Twee, of drie spuiten welke deu voortgang hoopten tegen te houdenmoesten voor het vuur de vlag strijken, toen wij eensklaps een machtigen helper zagen. Uit dc dikke cu zwarte massa aan den over- kaut kwam een zware waterstraal rechtvlak voor op het bedreigde schip neerhet was de groole spuit, die het juiste punt gevonden had. Men was na eenige oogenblikkeu het vuur wcêr meester; de vlam verminderde iels of wat; de boeg van hel schipdien wij eenen oogenblik van onder tol boven in vlammen hadden gezien verscheen wcêr voor ons oog zwart en dampend. De mannen konden weêr vooruit komenen er ging een vreugdekreet uit hel volk op, uu men den vijand teruggedreven zag. Men kou ook nu weêr langs andere kanten naderen, hoewel de brand nog altijd hevig was. Een brandende mast, die tot leiding van het vuur kon dienen en hel vuur op eeu vaartuig kou overbrengen, werd nu geweerd; het water was daarenboven aau 'l wassen en dat alleen kon ons van grooler ongelukken bewaren. Er kwam nu eene beweging in de vliet. Het volk op de schepen werd door de signaal-trompet opgeroepen er begon vlot te komeu en toen het eerste schip konde afzakken, was dc sluiliug van den brand zeker. Het beschermde vaartuig dat hoog tegen den kant lag eu dus iu het slijk stak kon niet afzak ken, en moest dus gedurig tegen het vuur be schermd worden. Het is dank aau de moedige hulp der pompiers, militairen en burgers dat de brand niet alles heeft vernield; met een weinig wind was de ver nieling zeker geweest. Ongeveer *2V2 ure des morgens had men het vuur gebluscht. Er dreven nog eenige vaten petroleum gelijk een vuurklompover het water. Eenige mannen namen plaats in eene boot en sloegen met de riemen naar het vuur, hetgeen eensklaps eene vlam deed opslaan, die ander maal tot hoven de huizen sloeg. Gelukkig is men dat kwaadaardig vuur ander maal meesier geworden en men heeH eene ver schrikkelijke proef gezien van wat de petroleum is. Iedereen is liet eens dat wat men den schip per heeft doen laden geeiie gezuiverde maar wel ruwe mineraal-olie is. Het lijk der tante is dezen morgen ten 7 ure opgehaald en naar het gasthuis gebracht; het lichaam miste een been en een deel van den arm, en was overigens verkoold. De vaten ruwe olie waren van Berchem naar de Vliet gevoerdwaar zij ceuigen tijd in de brandende zon hadden gelegen. Deze vaten wa semen altijd min of meer gasstof uit en zijn nooit dicht geslotenwat nog verergerd is door het lange vertoeven iu de zonnestralen, lu het ruim van het schip gevoerd, waar al de luiken geslo ten warenen alle toevoer van lucht was afge sneden is de olie aan het gisleu geraakten daar het ontsnappende gas geenen doortocht vond heelt er, door drukking legen de wanden nood zakelijk eene ontploffing plaats gehad. SLUIS, 29 Junij. .1. M. heeft o. a. op pensioen gesteld den kapitein 3. K. Peelers, van het wapen der maréchaussee, en hel bedrag daarvan respcc- livelijk bepaald op f 1033; en in zijne plaats be noemd tol kapitein, den lslen luit, A. J. Klup pel van het wapen. Maandag26 Junijhad alhier de eerste greole wedstrijd plaats van de Carrousel-vereeniging Oefening baart Kunst*1, waaraan door 27 perso- neu uit verschillende gemeenten werd deelgeno men. De eerste prijs, beslaande iu 6 zilveren lepels en vorken, isgewonneu, na een kampstrijd met zes andere mededingers, door Joh. Baas te Sluis, met één ring; de tweede, eeu Engelsch zadel en rij toom door P. de Muijnck van Sint Kruis, mei twee ringen; de derde, een zilveren saladclepel en vork, door A, II. Ramelijnck te Sluis, met twee ringen; en de vierde, eene ver gulde pendule, door Jac. van de Plassche te Sluis, na herhaalde kamping met verschillende personen, met één ring. De médaille voor hel verslkomen werd aan J. F. Wijffels van Uzendijke toegekend die voor het grootste gelal leden uit dezelfde ge meente, aan de Aardenburgsche deeluemers. Na daarom onderling te hebben geredenwerd zij toegewezen aan Joh. de Muijnck Joh.z. van Aar denburg. Na deu afioop werdeu sérénades gebracht aan Heeren Burgemeester en Wethouders der stad, waarbij door den President en den Secre taris beurtelingsopenlijk de dank betuigd werd der Vereeniging, voor de ondersteuuing haar bewezeu. Het feest is in de beste orde afgeloopen. GROEOE 22 Junij. Den 19tlen dezer had alhier liet bij programma aaugekondigde feest plaatster herdenking aan den Slag bij Waterloo en het 2ojarig bestaan van het Muziekgezelschap Een- dragl maakl magt." Reeds zeer vroeg in den mor gen wapperde van verschillende gebouwen de na tionale driekleurhier en daar vergezeld van Oranjewimpels en ten 8 ure telde men 6.0 vlag gen. Door de bewoners der verschillende stralen «en buurten warendoor ieder in de zijnecere- hogen of poorten opgerigt, waarvan sommige uit- muutten door hunne kolossale zameustellingen die alle, de een meer, de ander minder, getuigden van goeden smaak. Al die hogen waren voorzien van opschriften, en drie hunner van klokkendie hij het doortrekken van don hierna te vermelden stoel, werden geluid. Wij zulleu die opschriften hier meêdeelen zooveel mogelijk in de orde die wij, hunne verhouding tol elkaar in aanmerking genomen dienen lo volgen Op den boog aan *t eind van de Molenstraat, met zeer veel smaak gebouwd las men bjj het inkomen van deu kant van Nieuwvliel: O Waterloo! Uw roem verduurt der jaren eeuwenlal; Der boudgenoolen heldenmoed En *t storten van Oranje's bloed Bragt hier 'l geweld ten val. en ter zijde daarvanWaterloo1' en 18 Junij 1813" terwijl aan den anderen kant hel opschrift luidde: „1813. Hulde aah de Helden van Wa terloo. 186>", en ter zijde: „Qualre bras'1, en „16 Junij 1815." Deze boog trok bijzonder de aandacht door de zon. die hoven in het front was aangebragl en geheel uil lijn latwerk was vervaardigd. De eerepoorl in de Noordstraatde kolossaalste van allen, had lol opsehrift: „De val van Na poleon, Is heden onze vreugdebron11terwijl op de zijstukken het votgende lè lezen stond „'t Geschiedboek van ons Vaderland Zal steeds met gouden letters melden Europa's dwingeland, Fraukrijks trots Vond 't eind zijns loopbaans iu de Walcrloosche velden." en: „Kent gij het land, waar eendragt woont, Waar liefde zeteltvrijheid troont Waar vriendschap is de echtste baud Kent gij het niet 't heel Nederland.'1 De Neêriandsche, Engelsche en Pruisische vlag gen in topen de Fransche vlag met gebroken slok, waren boven den boog aaugebragt. Iu de Schuilvlolslraat stonden twee bogen, een op den Grindweg naar Ooslburg. en een binnen in de straat. De laatste, met het beeld voor stellende Vrede eu Rust, hoven op den top, had de volgende opschriften: aan de eene zijde 1840. Eendragt maakt magt. 1863" aan de andere zijde „Naast Bliicher, Wellington, mag Willems n am ook prijken D'Oranje naam herdenkt thans ieder ronde Zeeuw De held van Waterloo deed Bonaparte wijken En Frankrijks Ad'laar vlood voor Hollands lieren J,ccuw. en de jaartallen 1813 en 1865. Op deu anderenhoewel eenvoudig, toch smaak vol. las men: op den buitenkant: Neériands Vrijheid Is onze blijheid" en de jaartallen 1813 en ?865. en op den binnenkant: D'eerste boog in deze straalIs gemaakt naar onzen staat." In de Slijkstraat was iu de boog het volgende opschrift geplaatst: Hoe waaijen toch de vlaggen zoo? T is heden 't feest van Waterloo Een dag van Neerlauds glorie; Hoe is men Joch zoo uiterst nel Hoe heelt men overal toch pret Wij vieren 's Lands Victorie.11 Op den boog, geplaatst aan den straatweg naar Breskens las men 1849. Eendragt maakt magt. 1863" en Waterloo 1813. 1863." Aan den noor delijken uilgang van het dorp in de wandeling genoemd hel Biouwerijlje had eeu aldaar geplaatste boog tot opschrift: „Voor ons hier in de Brouwerij Een hoog geplant naar ons genoegen Hij is gemaakt door groot en kleiu En Waterloo er bij te voegen." en de woordenWaterloo. Eendragt maakt magt" in roodewitte en blaauwe letters. Terwijl men op een hoog, geplaatst aan den ingang van de Helle of Waleslraat het volgende las Hulde aan Willem H Als 't soms nog Neerland hang wordt Dan volgen wij dien grooten strijder na Eu op 't altaar van have en goed Zoo drijft men woeker met zijn bloed," Eindelijk trof men op het hek van de kerk der Roomsch Kalholijke gemeente hel volgende aan ,,'k Iieb vijftigmaal mijn hart in 't dankgebed ver heven Zoo vaak de Junijdag ten hoogen tempel riep, En thansGod des heils laat groeijeu bloeijen leven Den Koning en Zijn Huis, dat ons deez1 vreugde schiep." Voorts waren nog door verscheidene particulie ren opschriften voor deur of ramen gesteld, waarvan sommige 's avonds verlicht waren en de voor naamste luidden; Voor een huis in de Molenstraat Wie is hier thans niet wel Ic moede, Nu land- en Volkenfeesluur slaat En het Muziekgezelschap Groede Met eer eeu vierde Eeuw beslaat. Dit opschrift wordt door sommigen gehou den, een schimp te bevatten op de straat, waarin de boog is geplaatstomdat daarin geene enkele vlag woei; van onze zijde doelen wij echter mede, dat juist een tegenovergesteld gevoelen ons bijna heeft doen besluiten, het bedoelde opschrift aller eerst te vermeldenals woorden bevattend?, zeer toepasselijk op de in het gansche dorp heer- schende feestvreugde. 1 Voor een huisje in de Waleslraal Al is mijn boogje nog zoo klein Toch wil ik niel de minste zijn Sell ion andren meer zijn in vermogen. Verschoon dan toch mijn weinig pogen. Op de zeer net met groen belJeede tiavaiile van eene smederij in de NoordslraatHulde aan Groede's looukunslenareu" en Eere zij Water loo's Held Willem de Tweede." Op den sleenen molen, een transparant met de woordenHerdenking van den Slag hij Wa terloo." Voor aan den mond van den zoogenaamden Pa- rochieput was een soort van prieel gemaak t. waarin op den voorgrond planten en bloemen en op den achtergrond eene poort met de W eu daarboven de Koninklijke kroon waren aange- hragt door de poort heen zag men het water, zoodat het geheel een schoon gezigt opleverde vooral "s avonds toen de gansche achtergrond verlicht was. Verscholen in 'l groen van dit prieel was het volgende versje le lezen „De roos prijkt door haar zachte kleuren, De lelie door haar Majesteit De anjelier door zuivere geuren, 'l Viooltje door haar nedrigheid D' Oravjcbloemde bloem der Helden Heeft in ons oog de schoonste gloed Zij praalt iu Zeelands vruchtbre velden Als 't beeld van trouw beleid en moed. Overigens wareu vele particuliere gebouwen met groen en bloemen op allerlei wijze versierd. Thans gaan wij over lol de feestviering zelve Nadat te 11 ure de klokken waren geluid, be gaven zich ten 1 ure de Hoofdcommissie voorliet feest met de Directie van "t Muziekgezelschap en de Subcomraissien naar den molenberg aan den straatweg naar Nieuwvüetwaar zij door de zich daar bevindende krooners en kroouslers van den boog mei gezang en een toespraak van een hun ner werden ontvangen. De overige deelnemers aan den optocht inlussehen daar ook aangekomen zijnde werd do stoel geregeld als volgi: Ee:;e afdeelipg Ringrijders met "ecu Commissarishet Muziekgezelschap de Hoofdcommissie met de Directie van 't muziekde Schoolkinderen de Subcommissieu een Ridder van de Militaire Willems Orde eu twee leden der Vereeniging van 'lMetalen Kruis, afdeeling Sluis.de deelnemers aan de volkspeleu, eene afdeeliug Ringrijders met een Commissaris. Ouder afwisselend muziek en gezang der Schoolkiuderen trok de trein door de Molenstraat, Zuidzijde vau den ring rond de kerk, Schuitvlolstraal, Waleslraat, Bleekerstraal, Noord slraat, Noord-, Oost-, en Zuidzijde van den ring, Molenstraat, Slijkstraat, Molenweg of Brouwerijtje Bleekerstraal, Noordstraat tot op hel marktplein. Aan iedere poort of hoog werd de stoel verwel komd door de vervaardigers der poorten die zich vervolgeus aan den trein aansloten. Op het marktplein aangekomen, begaf zich de Hoofdcom missie mol hel muziekgezelschap op de daar op- gersgle estrade, die in hel smaakvolle front de opschriften droegBoven: „Volksfeest Groede 18 Junij 1855' en ter zijde: Muziekvereeniging Eendragt maakt magt. 1840" Waterloo. 1815." Alsloen hief het mi z ek hel Neerlandsch Volks lied aan, waarna de Schoolkinderen van de Ge meente-, en van de bijzondere school eenige schoone leesiliederen zongendie deu indruk van het oogcuUik verhoogden. Thans namen de Volks spelen een aanvang welke bestonden in Ring- r ijdeo, MastklimmeuWil en ZwarlloopenZak- loopen, Papeten en stroop-likkcn. Van 5 tot 6 ure voerde hel Muziekgezelschap eenige schoone stukken uit op dc Estrade. Te 7 ure hieven ander maal de Schoolkinderen eenige liederen aan en to 8 ure werdeu onder het spelen van het muziek op de Estrade, een aantal van 17 oude armen, daartoe uitgeuoodigd iu het kerkportaal onthaald op brood ham tulband enz. en bier. Te half 9 werden door dc Hoofdcommissie en Subcommis- sien aan 43 deelnemers aan de Volksspelen de prijzen uitgereikt. Te 9 ure nam het Bal Cham- pèire een aanvang en begon de illuminatie. Prachtig was het Schouwspel, dat zich toen voor deed over eene uitgestrektheid van 283 ellen rond het park henevens rond en voor den paro- chieput en hier en daar in een boschje, brandden ongeveer 1390 lichten, zoo lantaarns als lampions; de Estrade of muziektempel vertoonde mede een zee van licht, terwijl eene kroon daarin geheel was verlicht met nationaal gekleurde glazen. De geheele illuminatie zoude misschien de helft min der effect gemaakt hebben zoo zij was aaugebragt geweest op een kaal marktveld of plein, doch hier met al het geboomte, waaronder statige treur wilgen en prachtige acasia's uitmuntenin het met smaak aangelegde park rond de grootekerk, leverde zij een niet le beschrijven Schouwspel op. Wendde men den blik in de' stralen dan ont waarde men mede aau iedere poort of hoog, ver lichting, die aan sommigen dezer een frappant voorkomen gaf door de bloemen die zich daarin verbonden en thans in het licht met gloeijende kleuren uitkwamen. Ook vele huizen wareu, hetzij met lampionshetzij a giorino, sommige zeer prachtig geïllumineerd, Te II ure werd een ge deelte van het vuurwerk begonnenvervolgens het Beugaalsch vuur, en ongeveer te half I ure het tweede gedeelte van het vuurwerk ontstoken ofschoon men dit nietzooals wel eenselders ge beurde of gebeurt, al is 't ook zoo niet, met den nam van groot vuurwerk kan bestempelen, is het och wel waard vermeld 'o wordpn.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3