Algemeen Overzicht. liet vreemde geld ra! ons ouzo nationaliteit niet roovenze ware anders reeds tot 0 gereduceerd! Geld is een wereldburger, en dat een bakker geen guinea meer zou aannemen van een hongerigen Engelscliman voor een stuivers broodjeis in onzen tijd ondenkbaar. Een groot ongerief is liet bij dit allesdat onze nog bestaande beele en halve gouden Willcms geen vasten koers hebben. Waaromzonder bij- ol' aanmun ting deze niet tot de vaste waarde van ƒ10 en ƒ5 verheven? Doch, mogen wij oordeelendan gelooven wijdat bet best wareom door tractaten ook in dezen tot meer eenheid te komenof anders bet vreemde geld mede wettigen en vasten koers te geven door b. v. den Ihal'er op 1.50 den frank op 45 cent te stellenmaar ze daarentegen tot wettig Nederlandsch be taalmiddel te verhefTen en den omloop van vreemd koper- en nikkelgeld geheel te verbieden. Wij bevelen dit opstel aller overweging aan "e Parijsche dagbladen deelen het ontwerp van een senalus consult mede betrekkelijk Algiers. Dal ontwerp beantwoordt hoegenaamd niet aan de verwachting dergeuon die de inhuldiging verhoop ten van een gouverneraentaal stelseldat meer of min het grondwettelijk regime naderde; maar hel zal ten minsten het voordeel hebben een einde te stellen aan de onzekerheden, die de proclamatieu van den Keizer, tijdens zijn verblijf ia Algiers, «iel geheel hebben doen ophouden. In den senaat van Frankrijk heeft Ier gelegenheid van een verzoekschrift de heer Thayer gevraagd, dal men strenger zou te werk gaan togen de onzede lijkheid, die zich in de hoeken cti prenten, als mede in de schouwburgen en cafés-concerts opdoet. De heer Genleur, commissaris van het gouverne ment, heelt hierop geantwoord dat de overheid voor de strenge naleving der wet waakte en niets sneer dan dat doen kon. Het gezag heeft geheel het arsenaal der beteugelende maatregelen uitgeput. Indien men het verlangde doel niet heeft kunnen bereikendan is het dal liet eetiig krachtdadig middel legen de onzedelijkheid van letterkunde en sclvooue kunsten maar kan gezocht worden in de verzedelijking van het volk door het onderwijs en de vrijheid. De uieusclielijke geest wreekt zich over de hinderpalen aan zijne natuurlijke ont wikkeling gesteld. Wanneer hij zich niet bewegen kan op het gebied der zuivere denkbeelden eu die «iet toepasseu kan. dau werpt hij zich iu de stoffe lijke genietingen en wordt geheel materialist. Het vraagstuk vau den eed der bisschoppen in de oud Romeinsche provinciën, door Piemout over- lieerd is de eenige hinderpaal niet die thans de onderhandelingen lusschen het hof vau Rome en dat van Florence tegenhoudt. Dezelfde moeijelijk- heid doet zich voor aangaande de bisschoppen in de Napolitaausche provinciën in Tosknne en de kleinere hertogdommen, aangezien de Pauslijkc regering de wettelijkheid des ge/.ags van Viclor- Eminanuel maar erkent op de erflijke Stalen van Piemout en op Lombardicudoor liet verdrag van Zurich hem afgestaan. Of dit nu kousekwent is is de vraag. Daarenboven weigert de Paus de bisschoppen te verplaatsen, door de regering uit hunne diG- cezen verwijderd ter oorzake hunner vijandelijke gezindheid tegen de nieuwe orde van zaken en wier wederverschijning wellicht aanleiding zou kunnen geven lot openbare demonstratie». Drieven uit Rome van 91 Junij melden dat de onderhandelingen van Mgr. Vegezzi, afgevaardigde van Victor-Emmanuel opgeschort zijn tot do terugkomst vau zijnen secretaris naar Florence gezonden om zijne laatste bevelen te outvangen. Maar voorziende dat het antwoord negatief zal zijn, heeft Mgr. Vegezzi zich bereid gemaakt om te vertrekken. Meu is van meening dat hij door den Paus zal ontvangen worden. Een later bericht meldt dat Mgr. Vegezzi Rome verlaten zal zonder tot eene overeenkomst te kun nen geraken. De meeting die heden alhier plaats heeft gehad, heeft krachtdadig tegen alle onderhandeling met Rome geprotesteerd. De Koning van Pruisen is te Carlsblad aange komen eu aldaar begroet geworden in naam des Keizers van Oostenrijk, door graaf Belcredi, gouverneur van Bohcme cn door den veldmaar schalk baron Mellzen. De Pruisische minister Von Bismarck zal mede in Carlsbad komen. Uit Wee tl en meldt men dat cr te Carlsbad gceiie sa menkomst lusschen de beide Vorsten plaats zal hebben, maar wel later, iu de badplaats Gastei». Luidens inlichtingen, uit Berlijn overgezonden, heeft de commissie der syndics van de kroon niet aau Pruisen alleenmaar aan Pruisen eu Oos- (eurijk gelijke rechten toegekend, niet alleen op hel bezit maar ook op de souvereineteil over de Êibe-herlogdommeu iinmors lot zoolang er gee tie meer geldcnde iitols worden aangeboden. De afzon derlijke aanspraak op diesouvereineleit van 'thuis Ilohenzojlern is door de kroouadvocalen verworpen. Eene deputatie negers uit Kentucky heeft zich naar hel bureau der vrijgemaakten te Washington gericht, ten einde er raad en ondersteuning te vragen om werk eu bestaansmiddelen to beko men. Zij verklaren, dat de blanken van hunnen staat weigeren hen voor welk werk ook tegebrui- ken. Amerika is vrij. Gisteren hebben zij zich bij den president Johnson aangeboden en hem verzocht dat de krijgswet in Kentucky behouden worde en dat generaal Pal mer met de benoodigde volmacht zou hekleed worden om hen te beschermen. Men verzekert dal hij recht aan hun dubbel verzoek gedaan heeft De Tribune zegtdjii cr te Washington een uiterst kwaden wil legen de negers heerscht. Zij worden onder het onbeduidendste voorwendsel geslagen en gestampt. Van een anderen kant zijn de scholen voor de vrijgemaakten te Richmond geopend moeten gesloten wordenter oorzaak van de mishandelingen, welke de blanken de negers doen ondergaan. Men verzekertdat meer dan 200,000 inwoners van Virginiëblanken of kleurlingen, voor hun voedsel geheel van het gouvernement afhangen. Aan de bevolking van Richmond alleen worden er dagelijks niet minder dan 11,000 rantsoenen uitgedeeld. In Belgie heeft de Kamer der Volksvertegen woordigers bij het aanvangen barer zitting, zon der beraadslaging en met de eenparige stemmen der 69 tegenwoordig zijnde leden het wetsont werp aangenomen waarbij machtiging wordt ver leend om eeueu representant en eetien minister voor de vraag door den procureur-generaal bij het hof van cassatie gedaante mogen vervolgen. Ziet hier een Vlaamschen tekst dier beslissing De Kamer der Volksvertegenwoordigers. „Gezien den brief van den heer procureur-ge neraal bij het hof van cassatie, in dato van 21 Junij 1865, bij welken hij vraagt bemachtigd te worden, om den heer de Laet, lid vau de Kamer der Volksvertegenwoordigers, en den luileuaut- generaal baron Chazal, minister van oorlog, te mogen vervolgen beschuldigd van overtreding der wet van 8 Jan narij 1841;" Gezien het artikel 45 der grondwet en artikel 2 der wet van 49 Junij 1865: „Geeft de machtiging om de hoeren de Laet, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers eu den luitenant-generaal Chazal, minister van oorlog(e vervolgenonder beschuldiging van overtreding der wel van 8 Januarij 1841. De vergadering heeft na die beslissing de al- geineene beraadslaging hervat van het wetsont werp waarbij de wet op de in Belgie verblijvende vreemdelingen worJt verlengd. De minister heeft hel woord genomen eu heeft tot ondersleuning der voorgestelde verlenging eene merkwaardige redevoering uitgesproken, eu gezegd dat de wet van 1815 eene noodzakelijkheid is waai het Belgisch gou vernement zich niet aan kan onttrekken indien het ernstig de plichten wil vervullen die onze goede internationale betrekkingen ons opleggen. BELGIE. Het Staatsbestuur kent alle vijf jaren eene som toe van 5,090 franks aan den schr ,ver die binnen dit tijdvak de meeste en verdienstelijkste werken in het licht heeft gegeven. Naar een verspreid geruchtzou het daartoe benoemd jury aan den minister van binnenlandscho zaken hebben voor gesteld deze som toe te kennen aan Mevrouw Gourtmans, geboren Bcrchmaus gemeente-on derwijzeres te Maldegem. ANTWERPEN 24 Junij. Een verschrikkelijke brand is eergisteren in den Brouwersvliel uitge barsten aan boord van hel Hoilandsche tjalkschip Gezina met petroleum geladen. Eene donderende ontploffing gaf om zoo tc zeggen het leeken van het ongeluk. Door den slag werden dc ruiten iu de vensters der huizen aan de vliet grootendeels verbrijzeld. Niemand vermoedde wat er gebeurde en er heerschte eene ongelooflijke verwarring onder de bewoners de brand open baarde zich welhaast en van alle kanten liep men toe om het vuur te helpen hlusschen. liet was kwart na acht ure. De Hoilandsche schipper Wolvenga zat op zijn vaartuig de Gezina met zijn schoonbroeder zijn knecht als ook zijue oude tante van 74jaren te praten toen eensklaps de verschrikkelijke ont ploffing gehoord werd. Een deel der luiken werd opgeheven de schipper werd op de Leu- vensche boot geslagen die nevens hem lag de schoonbroeder sloeg over boord in bet slijk des vliets de knecht viel langs den anderen kant van het vaartuig eu de oude tante op zijde nabij de kajuit. Een verschrikkelijke damp steeg uit het binnenschip en de tweede slag volgde: 't was eene ontploffing vau de gevaarlijke petroleum. Do brand barstte inet een ongeloofelijk geweld los. Toen Wolvenga op zijn vaartuig terugkeerde hoorde hij „hulp, hulp!" roepen; 't was zijne vrouw die zich in de kajuit bevond. Daarheen snelde de schipper greep zijne jammerende vrouw en redde haar vau eeueu zekeren dood. Nauwelijks had hij haar op een der naast hem liggende beurtschepen overgebrachtof de schipper suelde terug om zijne oude tante te redden of schoon meu betwijfelde dat zij nog iu leven was. De brand was evenwel reeds te hevig gewordeu, cn de personen die waren toegesneld hielden Wolvenga tegen, die zich, niettegenstaande dit alles, in de vlammen wilde wagen. Van wal deedNmeu alle pogingen om de oude vrouw die men ter zijde der kajuit zag liggenop te halen. Men beproefde al wal men kon door middel van een langen stok met cenen haak voorzien. Welhaast had men do ongelukkige bij de kleê- ren vastgehaakten werd zij opgehaald. Men was op het punt haar te grijpen toen verschrik kelijk de kleederen afscheurden eu hel lijk of het*lichaam, in den vliet, lusschen den wal en het vaartuig terug vielMiddelerwijl was het vuur zoo hevig geworden dat aan geerie redding meer kon gedacht worden. Het is dan ook het eenige slachtoffer. Nog bevindt zich de meester knecht in het gasthuis op verschillende plaatsen aan het lichaam verbrand en met gebroken arm. Zoo haast het vuur zich openbaarde, kwamen de schippers wier vaartuigen in den vliet lagen toegeloopen om te redden wal er te redden viel. Alles is op de Gezina verbrand Wolvenga had aan boord 140 gulden iu specie en rekent zijn persooulijk verlies in goud eu wal dies meerop 400 gulden. Zijue lading petroleum was bestemd voor Hanover. Deze bestond uit 400 vatenwaarvan er reeds 311 geladen waren. Het tweede srhip dat in brand geraakte was de Twee. Gebroeders, schipper van der Meersch deze was nog ongeladen en er bevond zich nie mand aan boordtoen de brand begonnen is. Van der Meersch op het hooren van den slag kwam toegesneldhielp den knecht der Gezina redden eD toen hij aau zijn eigen vaartuig dacht, sloud dit reeds in vollen brand. Naar wij vernemen verliest van der Meersch 1300 franks in specie, alsook kleêren en voor raad. Gelukkig nog. wat meu niet zeggen kan van de Gezina was de Twee Gebroeders verzekerd voor 4000 fr. Men beweert dal de waarde 7000 fr. is. De brand ging nog altijd voort. De Zwaluw schipper Claessens (niet geladen)de Martha. Johanna schipper Muys van Temsche raakten iu brand. Verder de Vriendschapschipper Ver gutsvarende op Holland, werd sterk beschadigd, flet schip Desire van Leuven, schipper Bulens, was geladen met bloem waarvan een gedeelte gered en een gedeelte verbrand is het schip Hcrsiena schipper Devries sterk beschadigd doch ougeladen Louise schipper Jos. Dewil heeft het roer verbrand de schade beloopt 1500 fr,de Itosalie, schipper Daeu welke zwaar beschadigd is. Bijna geen van die schepen was gewaarborgd. Ongelukkig was het laag tij en lagen de sche pen bijna tegen ejka&rnog erger, het water ontbrak en met water is daarenboven niet veel aan eenen pelroleum-brand te doen. De vlammen sloegen uit de diepte des vliets nog boven de huizen uiteen verschrikkelijke zwarte rook golfde naar hoven en vormde over de stad eenen band,, die van vei re deed denken dal gansch het waterkwarlier in brand stond. Niet alleen de vliet was zoo helder verlicht als op klaren dag, maar tot op verren afstand kleurden de vlammen de gevelsdaken eu schoorsleenen met een sterk licht, oneindig ster ker dan het hevigste zonlicht. Wij bekennen nooit een schrikkelijker brand gezien te hebbente meer daar het uur van hoog lij nog verre af was en iedereen dacht, dat de gansche vliet zou zijn leeg gebranddie op dezen oogenblik van een aantal schuiten, tjalken, beurtschepen enz., voorzien was. Nu eens woedde de brand hevig, dan weder scheen men het vuur meester. Omtrent 1U ure was het eene verschrikkelijke vlam. Op dat oogenblik brandden er zeven vaartuigen. We hebben de werking bewonderd om een Holiandsch vaartuig, naar men zegtmei zeil doek geladen van hel vuur te bevrijden. De vlam van het pelroleum-schip sloeg legen den voorsteven in de hoogte en zengde hel vaar tuigde petroleum die uit het schip liep, brandde op het water en legen den romp van het binnen schip op. 't Was een stroom van het hevigste vuur. Niettegenstaande de verschrikkelijke hitte, hielden de blusschers pompiers en soldaten op de schepen stand, beschermden het binnenschip en weerden het vunr dat van alle kanten woedde. Op den overkant stonden de pompiers met natte dekens emhangen men wierp emmers water op het vaartuig dat men behouden wildeen schoppen zand op het brandende pelroleuraschip. Nooit hebben wij een akeliger gezicht gezien de loeijende vlam die door rood-zwarte wolken bekroond, iu de hoogte steeg; het licht dat in het rond op de gevels kaatstehet water dat in vuur veranderd was en tot in den top der mas ten liep; moedige mannen benedeneene koorts achtige beweging onder de werkers ten allen kant; het geschal der siguaal-trompetieneen ouuitlegbaar gedommelduizenden stemmen welke opstijgen en hulp hier, water daar, mannen ginder vragen.... Het vuur nam desniettegenstaande toe met dub bel geweld sloeg de vlam in de hoogte en tot het vaartuig overde vijand was meester. Urenlang had men de vlammen afgeslagen; uren lang alle mensehelijke moeite gedaan om den brand te stuiten. Er ging een jammerkreet van de duizenden en duizenden mensehen op, toen de moedige blusschers moesteu vluchten voor de nlammen. Na zooveel opoffering was het hard te moeien toegeven Ileï duurde echter maar eenige oogeablikk'en.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2