NIEUWS- m AÖVEBTEIÏ1EBLAD VAI WESTELIJK X". 20. Zesde jaargang. A" 1883. Vrijdag 30 -jïuïïijr^ Publicatie liÊ AITIOXALITEIT M DE GELDSPHM XV ij hebben een zonderling motief, 't welk ons tot het schrijven van dit opstel noopte 't was de opmerking die ons van verschillende zijden werd gemaakt, dat in de programma's sommiger plaatsen de regelen voor het Waterloo-feest bevattende, de prijzen voor eenige volksspelen in franks waren uitgedruktmen vond er een con trast in met hel feest! suist Dit Weekblnd verschaal icderen Vrijdag.—Prijs per drie maanden voor hel voormalig 4de district van Zeeland Uö: voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f l.'JJ Afzonderlijke Mummers ƒ0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75; elke regel daarboven [ö.iV/.2t behalve het zegel van f 0,3 voor iedere plaatsing. Groole letters naar liet getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advcrteutiën eu gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten le bezorgen bij den Uitgever dezesalles franco, behalve de bekende Cörrespondentiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHOOF DUKE maken bij dezen bekend Dat allen die op de aanstaande KERMIS in die Gemeente, welke zal plaats hebben den 7 S en 10 Jul ij eerstkomendeeene plaats verlangen voor ee:i Kraam eene Tentof eenig an der voorwerp of getimmertezich uiterlijk twee dagen vóór den aanvang derzelve daar toe bij den Marktmeester zullen moeten aanmeldenonder opgave van lengte en breedte van hun getimmerte of voorwerp ju Nederlandschc ellen. Sciioosdijkeden 11 Jung, I860. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. DE GRAAG, Voorzitter. J. M. DE SMIDT, Secretaris. Wij ontvingen een paar schriftelijke en onderscheidene mondelinge opmerkingen deswege en onder die schriftelijke nog wel een uil eene Gemeente, waar de Waterloo ds! g onopgemerkt doorging en waar men zich anders nog al wat op beloonde vader landsliefde laat voorslaan Wij waren een weinig verstoord en dachten zoo onwille keurig aan het uitzuigen van muggen en het doorslikken van kemels, doch al spoedig kreeg ons goed humeur de overhand nog- lans er bleef iets schuilen en wij vonden gelegenheid om eene groole Zeeuvvsch- A'laamsche grieve ter sprake le brengen namelijkhet gemis van Nedcrlandsche geldspeciën dat zich vooral in de grens gemeenten doet gevoelen. Het ontlokt ons zelfs de vraagof ons landsgehl soms van te kostbaar gehalte is? Wij dachten aan den woeker met vreemd koper; aan de waarde der Fransche specien de frank eene eenheid tot 17 centen gereduceerd maar ook voor slechts 0-1 centimes in om loop. Is hieraan niets te doen Wij vestigen daarom de aandacht van het pu bliek en het bestuur, inzonderheid van het Departement van Finanlienop het nog maals herhaalde feit, dat we hier vinden: Fransche goudstukken van 3Ü0, 60, 10, 20, 10 en 5 franks, zilveren dito en Bel gische van 2Vé21 en 'A frank onder de Danken en dubbele franken do onderdeden der Italiaansche en Zvvitscrsehe munten maar wat erger isonder een stapeltje franken ontmoet men (en men is er vooral hij groole sommen of des avonds de dupe" van) Pruisische schellingen en Spaanschc zelfs .Ameriiaansche, Engelsche en l'oolsche munten. Van Napoleon en Muhat tot op ViCToa Emmanuel ja van de vroegere en latere Italiaansche Republieken en van de Beide Sicilien treft men ze aan onder de vij'-franken en mindere zilveren munten. In een stapel Nederlandsche guldens zijn dikwijls Beijersche., Saksische en Hessjsche munten vermengdterwijl ook Thaler- sïukken in omloop zijn. Daarbij komt nu eene circulatie van dui zenden guldens waarde aan stukken van 10, 5, 2 en 1 centime, waaronder Engelsche, Amerikaansche Luxemburgsciie Fransche en Belgische en daarenboven nog de Bel gische Nickelmunt van 20 10 en 5 centimes Nog eens: Is er niets aan te doen? Is het niet erg, dat men in de grensgemeen ten, wegens mogelijk geld- en tijdverlies, al die munt ontvangen moet en nog wel steeds draaijendo om den koers van den franka 17 cent berekend zoodat de speculant, die vijftig Belgische centen in voert op icderen frank er drie verdient. En dat ze, ondanks het commiezen-leger op onze grenzen ingevoerd worden blijkt daaruitdat in de Belgische grensgemeenten gebrek aan koperen pasmunt heerseht iets wat wij zeiven meermalen ondervonden hebben, terwijl men ons, toen wij onze verwondering daarover te kennen gaven, lakoMck toevoegde onze centen gaan naar Holland!" Hoe komiek ook het vol gende feit zijhet is nogtans eene treurige bijdrage lot staving van onze grieve, namelijk: Sommigenen 't zijn niet altoos de Har- pagons of de hoogzuinigen onzer maat schappij sommigen bezoeken de grensge meenten en maken er eene vrij goede koslelooze verleringeen halfje klare of bitter kost 2'A cent, men geeft een huiven frank en krijgt 22I's cent terug, du anti- abolitionisten betalen dus hun spiritus slechts 1 .cent het halfjegeven ze echter een frankdan krijgen ze echter 47'/i cent terug en hebben dusmet het gratis drin ken van een halfje, nog ',2 cent verdiend. Eveneens Is hel met het biercvenzoo met den jongen die een halven stuiver knikkers kooptmaar eveneens kosten de Belgische producten van 1 of 2 (ranks, 3 of G cen ten minder dan eldersWij noemden dit feit komiekdoch de reeks der vertering een weinig latende oploopen wordt liet trngisch-koruisch en men kan don dronk aard van professie niet ten laste leggen, dat hij zijn geld verteert, die met drinken w inst doet. Dan er is meer Werkt deze handel de ulgemeene onzedelijkheid niet in de hand Worden de Gemeente- en Rijks ontvangers, Postdirecteuren en Brieven gaarders, of 20a niet zij zeiven, worden hunne onderhoorigen niet genoodzaakt om het beroep van ongepatenteerd wisselaar uit to oefenen Nog eensIs er dan niets aan le doen En is liet nu wel zoo dom of ergerlijkwanneer men franken als prijzen uitlooft, in franken bedeelt, of met franken handelt, len einde dp.or wis selen bijpassen enz.tijd en geld te be sparen Wij gelooven, dat hier nooddwang heerseht. Zal de hakker den arme een brood weigerenomdat hij met Belgische centen wil betalen Zal de Ontvanger den kleinen landman verjagen, die voor een vijftal guldens, die hij betalen moeten wil, omdat hij een paar vijf-frankenof een Napoleon aanbiedtdie hij voor zijne veldvruchten ontving? De koopman had niets anders en de paar muddon graan, die hij te leveren had konden hem weinig schelen Zal de Brievengaarder der arme weduwe den brief weigeren die zo van haren zoon ontvingdie in Oost of West de eer des vaderlands ophoudt, omdat ze geen 80 of DO Hollandsche centen bezit? •Of zal hij zeggen: „Sn vredesnaam, we zullen zelf maar Nedcrlandsche munt zien te zoeken Gesteld eens: een belastingschuldigedie f 50 of f CO moet betalen, hoeft geen Nederlandsch geld. 't Is mogelijk dot hij direct moet betalen men komt en neemt zijn inboedel in beslag men annonceert openbaren verkoophij zelf is meester om te bepalen wat hij eerst wil verkocht heb ben hij reikt den ambtenaardie met do executie belast is, een zak vijf-frankstukkeu over wat zal deze aanvangen Men gevoelt lietonze toestand is in dit opzicht moeijeiijk verre van belagchelijk soms maar si ie treurig nog eens: wat le doen? Wij zijn zeer aan onze nationaliteit ge hecht, doch onze aardrijkskundige ligging dwingt ons tot afhankelijkheid van den vreemde. Wij voeren onze veldgewassen hij voorkeur maar België uit, omdat we daar de hoogste markt makenzooveel hooger dan in Holland, dat, ook ondanks het verschil in munt, het eene dwaasheid zou zijnin dezen zijn voerdeel niet le behartigen, is er iets in ons gelddat den vreemden speculant aanleiding geeft om onze schooue munt op te kóppen Men vcrmdcre liet. Oordeelt men echter waarschuwing tegen het ontvangen genoeg; zegt men gij zelf neemt onwelCgu betaal middelen in ontvangst, wij anlwo nood dwingt e:i hebben even go 0111 verschoonende 01: verzachtend digheden in aanmerking ie zien voor dief en kindermoordéres. j betreft 't geld en de nationaliteit

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1