Algemeen Overzicht. ■zwaard, de Nederlandsche handelaars, ze dringen door in die zelfde geweslcn om er ieder in den zijne lijden moeile verdriet ontberingen verachting en miskenning zelfs te trotseren om er liet woord van liefde en vredede beginselen der beschaving en de voordeden van handel en wereldwerken ieder in zijnen kring over te brengen en dat ze uitingen zijn van den algemeenen Volksgeest dat getuigen de begrootingen door de volksvertegenwoordigers gestemd de schatten door de maatschappijen bijeen gebracht de sommen op het altaar der menschenliefde met milde hand gebracht 'O't is moeijelijk de oritiek dier daden dier geestesuitingen uit het studeervertrek te leveren en feiten 'te veroordeelen en gebreken te ontsluijeren en wonden en zwakke plaatsen te sonderen en met ruwen vinger aan te raken; 't is moeijelijker die wonden te heelen die gebreken te verhel pen en te genezen die gapingen aan te vullen en dit tochdit in de eerste plaats vordert de Nederlandsche Volksgeest, de goede Nederlandsche Volksgeest als een rechtomdat Neérland nog hut land der vrijheid is en de natie getoond heeft hare grondwettige instellingen hare volksvrijhe den lief te hebben, ze Ie herinneren, te waai deren en te willen uitbreiden zelfs. De wording van ons Gemeenebest rustte niet op een droombeeld eener opper macht die zich trotschelijk het recht aanma tigde om zich de vertegenwoordigster der G idheid te noemen. Willeji de Zwijger droomde nooit van een Stadhou 'erschap Gods onder de natie. Honderden bewijzen zijn daar om te toonen (hoe vaak en waar ook zijne menschelijkheid boven het meer geestelijke zooals bij alle mensehen den boventoon nam) dat h:j zich echter be schouwde als „een needrig werktuijgh voor do verlossinghe deser gctroiildecrde landen en ellendige landsatcn De tolken der openbare mccning hebben dus in onze dagen cene heilige roeping te vervullen de leiding en aankweeking van den Nederlandschen Volksgeest. De wape nen die zij zich Ie kiezen hebben, dienen beproefd te zijn Want gevaar dreigt van beide kanten Terug terug naar liet verleden schreeuwt de cene en hij veroordeelt al het bestaande Vooruit, vooruit! altoos vooruit I is de kreet des anderen en zijne toomelooze vaart ontaardt in krankzinnig voorthollen op de haan vol hindernissen Neen niet (lat oude Stadhouderschapdie eerste dienaar der Hoog Mogende Heeren Statenniet die oligarchen met hunnen Almachtiger) Raads pensionaris en hun Nepotismeinaar ook geen zondige tirannie in den naam van liet Hoogste, Heilige Wezen! Niet het Keizerrijk der Gezars met zijnen vrede Niets van dal alles de Nederlandsche Volksgeest heeft het verbond lusschen Vorst en Volk lief! He grondwet bovenalDe Vorst, de uilvoerder en de beschermer der wetten onafhankelijk boven bet Ministerie in overeenstemming met de vertegenwoor digers des volkswaar bet de regeling van bet maatschappelijk en gemeenschappelijk belang geldtdut zijn de cenige ware in stellingen door Willem I (den Koning) beter gezien dan betracht ju maar toch gewild en hij alzoo de grondlegger onzer Constitutionele vrijheden. Laat ons rechtvaardig zijn. De geschiedenis (liet wereldgericht Ivertoont ons in de Republieken van Zuid-Aincrika en het Keizer rijk Brazilië wat er wordt van een volk dal zich op eens uit den slikzwarten nacht, zonder oyergangs-schemeringin het volle daglicht ziet geplaatst Willem 1 begon doch volvoerde niet; Willem II lollooide en ziet Willem Hl smaakt met zijn getrouw Nederlandsch Volk de vrucht in beproeving beurtelings regen beurte lings zonneschijn ook storm en ouweder gerijptEn deze vrucht zij is geworden door den Nederlandschen Volksgeest. De twee laatste redevoeriugen van den heer Thiers in den Franschen senaat gehouden over liet financiewezen in Frankrijk hebben een indruk gemaakt, zoo als aan zeer weinig redevoeringen te beurt valt. Elkeeu iu de hooge kringen van Parijs, die niet behoort tol de parvenus. en avon turiers spreewt met lof en enthousiasme over de beide redenen van tlenjieroemden spreker. Weldra zullen deze redevoeringen in druk verschijnen en men voorziet, dat de brochures bij duizendtallen zullen verslonden worden. Alen zegt uit goede bron, dat de beer Thiers vier maanden uitsluiteud besteed beeft aan bet bestuderen der Fransche budgetsen dat bij ten gevolge dezer studie bet vaste plan vormde, om zonder uitstel de regering en bet land te waarschuwenten einde den wis sen ondergang der financiën te verhoeden. Nog nooit moei het onvergelijkelijk talent van den heer Thiers, om niet nelheid eu duidelijkheid eene zaak voor te stellen, geschitterd hebben als in deze redevoeringen. Al de behendigheid dan ook van den heer Yuilry en de kunslige welsprekend heid dan ook van den heer Rouher hebben moe ten zwijgen voor de welsprekende en duidelijke voordrachten van den redenaar Thiers. liet is dan ook uiet onopgemerkt gebieven, dat do kamer gestemd heeft tegen de verplaatsing van het hóle! der posterijenhierdoor zijn zes mil- lioeuen bezuinigd. Deze stemming is groolendecls hel gevolg van de redevoeringen des hecreu Thiers, waardoor men cr toegebracht is om «enigermate paal en perk te slelion aan het streven der rege ring, om uitgaaf op uitgaaf te stapelen. Na het budget voor het ministerie van financiën gestemd te hebben, heeft hel wetgeveude lichaam van Frankrijk het onderzoek des krediets begon nen voor het departement van oorlog. Er hebben geene belangrijke debatten plaats gehad de ka mer heeft de drie eerste seelien van het budget zouder oppositie aangenomen liet corps diplomatique is door den Keizer in de Tuilerien ontvangen, 0111 Z. JU. zijne geluk- wenschiugen ter gelegenheid zijner terugkomst uit Algiers, aanlehieden. Geen politiek verhandeld. Men melt dal Prins Napoleon geheel van zijnen gedanen val hersteld is. Zijne houdiug jegens den Keizer is aanhoudend het voorwerp der openbare nieuwsgierigheid. Volgens inlich'ingen uit Parijs zou de Prins aan allo de aandringingen weerstand hebben geboden, bij hem gedaan om zich in per soon bij den Keizer te begeven. Nochtans is zijn aide-de-campgeneraal Franconnièrenaar de Tuilerien gegaan en heeft eene langdurige on derhandeling met den Keizer gehad. Men kent er den uitslag niet van, maar men is algemeen van gevoelen dat de Prins niet lang meer zal wachten zich uit Parijs te verwijderen. Dij zou zich op zijn landgoed van Prangius, op de oevers van het meer van Geneve, gaan vestigen, lot nader orde 1 De heer Eloin. die door Keizer Napoleon op de Tuilerien ten gehoore werd ontvangen, heeft naar men verneemt de stellige verzekering der Keizers verkregendat nog in den loop dezer maand aanzienlijke versterkingen naar Mexico zullen worden gezonden. Het zenden van zes fregat ten en vijf transport vaartuigen naar Algerie toL in scheping van 30,IKK) man en voor de uitrusting van welke bodems te Brest de noodige bevelen zijn gegeven, beeft dan ook met dat doel plaats; 10,000 man zullen namelijk te Cherbourg aan boord van vier andere vaartuigen worden iuge- scheept. Ten einde echter de openbare meeuing niet te verontrusten, zal men zich voorloopig hij liet aangeduide cijfer bepalen, en door de officieuse bladen doen verklaren flat men uitsluitend hel aanvullen der kaders voor oogen heeftnu, zand is goedkoop Men leest in den Morning Post: „Ecu dagblad heeft onlangs gemeld, dal lord Palmerston eerlang liet publieke leven zou vaarwel zeggen. Deze tij ding, welke in eenige' kringen zou kunnen geloof vinden, is van allen grond ontbloot, en wij ho pen dat de dag nog verre af is dat liet noodig zijn zal eene dergelijke tijding af te kondigen." 'liet Engelschc Lagerhuis heeft de wet aange nomen waardoor de eed. aan de Katholieken opgelegd, wordt afgeschaft. Uc lory-parlij, welke zich als de verdedigster der anglikaansche kerk aanstelt, heeft in massa legen de wet gestemd; echter werd dezelve aangenomen met eene meer derheid \an 100 stemmen legen 117. Lc Pays kondigt aan dat er in de Spaansche stad Valencia een soldaten-opstand ontdekt en aanstonds beteugeld is geworden. De kolonel en drie [andere hoofdofficieren van] hel garni'.oen waren zelve dc hoofden van dat complot 'l welk i 1 den nacht van den Dden op den lüden dezer maand moest uitbarsten on door eenige burgers ondersteund zou worden. Do kapitein-generaarheeft dc belhamels doen aanhouden aangezien de aanhouding bewerk stelligd is geworden door officieren en onderolfi- cieren der bezetting mag men veronderstellen dat die samenzwering nog niet verre uitgebreid was. De heer Ruberio, burgerlijk gouverneur van Valencia, had da krijgsoverheden kennis ge geven van hot bestaan ecus complols welks eigenlijk doelwit lot heden nog niet bekcud is. Niettegenstaande de geruststellende verzekeringen van hel Spaansch ministerie is de toestand van Spanje zeer netelig. De samenzwering, te Va lencia mislukt, schijnt volgens anderen zeer eruslig geweest te zijn en volgens do gouvernomenleele dagbladen strekte die lol niets minder dan lot de vervallenverklaring der regerende dynastie en de uitroeping der staatkundige eenheid van hel schiereilaud onder het Vorstenhuis van Braganza. De aanhoudingen te Valencia g8daan hebben niet enkel soldaten maar ook dagbladschrijvers getroffen. De kapitein-generaal is afgezet ge worden omdat hij geen bewijs genoeg van waak zaamheid en krachtdadigheid gegeveu heeft. Ter gelegenheid van hel feest van het ftaliaansche statuut hebben er Ie Venetie nieuwe demonstratie» plaats gehad. Er zijn duizenden exemplaren eener proclamatie en photographische portretten van Victor-Emmanuel en Garibaldi op de opeubare plaatsen uitgedeeld. Aan het hoofd van een gedeelte der proclama tion staat hel wapenschild van Savoye. Zij ma nen de Veneliancn aan geduld, eu vertrouwen op Vielor-Emmanuel te hebben welkegetrouw aan ziju programma (de llaliaansche éénheid) zal blijven en welhaast de bevrijding van Venetie zai pogen te bewerken. Andere proclamatien dragen den stempel van het Covniato Vencto of gingen van de Nverkingsparlij uil. Des aveuds werden er spriugbusseu ge worpen. Er werden twee perso^fi gekwetst. In de andere sleden der provincie WW)en er derge lijke manifestation plaats gehad. Te Udine werdén er zelfs Orsini-bomineu in de straten geworpen men heeft eenige aanhoudingen gedaan. Uil Belgie verneemt menHet verslag der centrale sectie over het kiesbedrog is in d a Kamer neergelegd; hetzelve is buiteng 'woon groot. liet doel van dit wels-ontwerp is, zoo ais men weet, den kiezer zijne viijheid wcèr te geven eu hem te onttrekken aan hei toezicht; beletten dat het geheim der stemming geschonden worde, door den kiezer een briefje op te dringen hetwelk op die manier geschreven is dat men weet voor w 0 de kiezer gestemd heeftde omkooperij en de schrikaanjaging tegengaan: alle vervalsching tijdens, ou wanorde gedurende de kiezïug. beletten. Om de veiligheid der stemming le verzekeren heeft men voorge-leld: 1". Men wil het stemrecht uitbreiden, door dit recht te geveniu de gemeenten aan allen die 5 fr. belasting belaleu en in do provincie die 10 fr. betalen ook beeft men voorgesteld om de opcenten, door de wet bepaald, iu den census te doen tellen. 2°. Den kiezer dichter bij de slembus le brengen en hem doen stemmen ten domïciiium, hetzij iu de gemeente, heizij in de kantonhoofdplaalshetzij per omschrijving van 40,000 zielen. 3°. Oi'wei men wil den \erafwo- nenden kiezer schadevergoeding geven, met of zonder verplichtende stemming verder wil men het kosteloos vervoer per ijzeren weg daar- stellen. Om de veiligheid der stemming te kekomen heeft men ook voorgesteld. 1". De kiezers le doen stemmen, door ze in alphabetische orde te verdoelen. 2°. Gen kiezer verplichten zijn stembriefje zelf te schrijven op het oogeublik der stemming, ofwel op de lijsten slechts kiezers aau te nemen die kunnen iezeu en schrijven. (Dit laatste ware overal een nobel denkbeeld.) 3". IIet gebruik invoeren van ge drukte bulletins, bevattende al de nameu van kandidaten, vooraf officieel bekendde kiezer zou maar moeten uilschrabhen die namenvoor welke hij niet wil stemmen. /i°. Het gebruik toelaten der gedrukte briefjes, gelijktijdig met de geschre- veu briefjes. De bulletins van alle de sectien iu eene algemeene. bus,mengen alvorens loUde stemopneming over te gaan. Er moet volgens Parijs, eene zoodanige span ning bestaan lusschen de kabinetten van Weenen en Pruisen dat daaruit waarschijnlijk eene ernstige oneeuigheid zal volgen. De oorzaak dier spanning is gelogen in hel vraagstuk der Klbe-herlogdom- men. Oostenrijk heefttot behoud van de goede verstandhouding met Pruisen, op alle onderge schikte punten aan laatstgenoemden staaf toege geven, nu evenwel het groole punt: aan wie zul len dc hertogdommen toehehooren, eene beslissing cischte, laat Pruisen duidelijk zien dat gecnc an dere oplossing mogelijk zal zijn dan döor eene inlijving van het op Denemarken veroverde grond gebied bij het Pruisische. Lichtelijk is het te be grijpen dat Oostenrijk hiermede nooit genoegen zal nemen. Het zal nu le bezien slaan of Prui sen zijn drijven naar uitbreiding van grondgebied legen'Oostenrijk en den Duilschcn bond zal dur ven doorzetten, en de onrechtvaardigheid volhouden. De tijdingen over den toestand van Mexico zijn zeer uileenfoopeud. De berichten uil Kngelaud schilderen den toestand van de Keizerlijke rege ling aldaar als zeer hachelijk en als zijwaarheid bevatten dan is Keizer Maximiliaan spoedig in Europa terug te verwachten. Wat daareu- iegen de Fransche bladen over Mexico zeggen is zeer geruststellend en stelt den toestand van Maximiliaan als veel verbeterd sedert de laatste dagen voor.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2