ilEÜWS- El AOVERïEiTiEBLAD YAM WESTELIJK ZEEUVSCH - ViAASifREl IV. 2O. aargang. A° 8(53. Vrijdag 23 Jiniij. Publicatie. Miisrifiwukiui Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor hel voormalig ide district van Zeeland f 1.to voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f l.'JJ Afzonderlijke Nummers 0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75; elke re»el daarboven f0,i2y2, behalve bet zegel van f 0,35 voor iedere plaatsing. Groole. letters naar het getal gewone regels, die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredende, beuevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondentiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS- van SCHOOND/JKE maken bij degn bekend: Dat allen, die op de aanstaande KERMIS in die Gemeente, welke zal plaats hebben den 78 en 10 Julij eerstkomendeeene plaats verlangen voor een Kraam eene Tentof eenig an der voorwerp of getimmertezich uiterlijk twee dagen vóór den aanvang derzelve daar toe bij den Marktmeester zullen moeten aanmeldenonder opgave van lengte en breedte van hun getimmerte of voorwerp in Nederlandsche ellen. Sciiookdijke den l i Junij I860. Burgemeester eu Wethoudersvoornoemd, S. DE GRAAG, Voorzitter. 3. M. DE SM1DT, Secretaris. olksgeestBij de uiting der gedachte denkt natuurlijk ieder levens aan de afge- ioopen week met zijn volgens sommigen Waterloo-volgens anderen Oranje-ja volgens derden Konings-feesten en die gedachte is niet onnatuurlijk de feest vieringen waren de uitingen van den Volksgeest, 't Is waarer valt op deze stelling af te dingen niet overal verhief zich 't volk uit eigen beweging hier zag het om naar den man die het eerste tee- ken zou geven ginds naar een geliefd Spreker, daar naar een ijverig Voorstander van volksvermaken niet zelden keek liet wachtende volk met verlangen uit naar het Bestuur zijner Gemeente. Dan ook dit omzien dit verwachtendedit verlangende is eene der vele wijzen waarop de Volks geest zich uit en zij alleen maken inbreuk op de voldougenheid van de waarde onzer stelling die dag en uur aangrepen om de gelegenheid tot een feestje te hebben of zich te doen onderscheidendoor van zich te doen spreken in tegenstelling van hen wier misvormde aristocratie of wier schijn aristocratiehen belette tot het volk af- te dalen" der laatsten dwaasheid komt bij het bespreken van Volksgeest niet in aan merking omdat ze niet weten wat het volk is, en zij de kern der natie verwarren met de ruwe bastzonder zich bovendien nog rekenschap te geven van het feit dat en kern en omvieezing en bast zamen de vrucht uitmaken dat waar een deel slechts lijdt dus zoowel kern ais schilde geheele vrucht bedorven is Zij miskennen het volk en misdoen legen het volkde kern stooten ze voor 't hoofd de menigte ver nederen zij. Volksgeest Men moge zeggen wat men wil; men moge breken met het verleden; ontevreden met het heden, alies verwachten van de toekomst men kan echter niet ontkennen dat de Volksgeest in Nederland leeft en waakt. Wat is dus de plicht van den Nederlanrischen Staatsburger? wat anders dan den Volksgeest te helpen leiden en kweeken, te leiden vooral len goede, want wee! driewerf wee hein die ook dezen geest zou willen uitblusscheii Daarom hebben wij een woord van lof voor dieSchool-Commissiën en Onderwijzers, die op 19 Junij er naar streefden om onze kinderen liet gewicht van den gevierden Herinneringsdag onder t oog te brengen en door nuttig schrift of beeld levendig te houden en inel welgevallen rust ons oog op den Kleinen Kiclman met zijn Oranje- bandelier en zijn driekleurig vaantje die met fonkelend oog en lachend wezen zijn Willem II of Waterlooprent jubelend te huis brengt. Moge hij na vijftig jaarals man ze zijnen kinderen toonen als het aandenken dat hun vader ais knaap ontving op 't eerste half-eeuvv-fecst van Walcrloo 't Zou helpen om den Volksgeest levendig te houden Daarom hebben we een woord van lof voor dien leeraar, die zijn Eben-Haëzcr van toepassing deed zijn op de godsdienstige stemming zijner hoordersdaarom prijzen wij dien pastoor die Waterloo wilde her dacht hebben door ruime werken van liefdadigheid aan de armen en onvermogeriden. Weldadigheid is nog de schoonste parel aan de kroon van het Nederlandsche volk en niet zelden ook in onze dagenopen baarde zij zich als eene uiting van den Nederlundscheri Volksgeest Wij hebben zelfs een woord desvredes en der instemming voor de uiting van het vrome gemoed, dat alles beschouwt uit het oogpunt van een Godsbestuur, dat anderen hekrompen moge voorkomenmaar op Hem weldadig terug werkt en Hem tot vertrouwen in de toekomst van Nederland en liet volk doet staren, omdat Hij ten minste aan dat volk en die toekomst gelooften wij wenschen eerder dat onze hand verlamdedan dat we in grievende spotternij zooals nog dezer dagen in een bekend tijdschrift geestig en scherp genoeg toen Flanor een huichelaar af strafte geschiedde doch dat ons eer eene uiting van eenen verdorven geest schijnt, dan dat het, in ons oog, destrekking heeft om to verbeteren. De uiting van den Volks geest op die wijze als de bespotte deed is te levend te kenmerkend te nationaal bij ons dan dat we met zulke wapenen zijne op dat punt ook mogelijke afdwaling, zouden mogen te keer gaan Wij herhalen het: straf den huichelaar, mits gij hem als zoodanig kent met dubbele slagen maar vergrijp u niet in trótschen overmoed uwer dartele luim aan den eenvoudig ge- I loovigedie er niet aan dacht u te belee- digen maar meende werkzaam te zijn aan de opwekking van den Nederiandscheii Volksgeest! Eindelijk wij hebben, met het oogop de gevierde feesten een woord van lof voor ja voor onze dichters eu poëtendie in verzen en rijmen hunne offers van den dag brachten. Al roeren ons niet altoos de gedichten en al meesmuilen wij vaak hij de rijmenwij zien er meer in op het hart en waar beoordeeiing uit een letterkundig oogpunt wordt gevraagd verwijzen wij de dichten naar de critici van professie en wenschten, dat nu den 19 Junij over de rijmen gezwegen werd -doch alles te zamen wenschen we in de portefeuilles van de verzamelaars der vlug schriften, om ze te bewaren als getuigen van den Volksgeest Maar als daar sprake is van Volksgeest dan mogen we niet nalaten, dien Volksgeest nader te beschouwen, om uit zijne kenmer kende eigenschappen te leeren of die geest ai of niet goed is. Hoedanig kenmerkt zich de Nederlandsche Volksgeest Wij aarzelen niet te antwoordendoor bezadigden voor uitgang. Nimmer was stilstand of achter uitgang het algemeen kenmerk van den Ne'derlandschën Volksgeest. De wording des Staats de Staatsinstellingen honderden uitvindingen van practisch nut en wetenschap handelsbepalingen en bedrijven een door gaands opgewekt godsdienstig leven, zijn zoovele bewijzen voor onze stelling. Wel verwijt men ons slaperigheid en overdreven flegmaomdat we niet verkiezen te hollen en uit te spattenzij het ook dat een deel des voiks zich hij wijlen daaraan schuldig maakte En wij noemen dien Volksgeest gelukkig ouder zijne werkingtengevolge zijnor veelvuldige uitingen zijn vve die we zijn. Met eere nemen we onze plaats in de rij der volken in van Waterloos oorlogsvelden ging de roem op van den jeugdigen moed (dien men allerminst vergelijken mag mot dien onzer veteranen onder Ciiassè of dei- gardes onzer bondgenoolen en tegenstan ders en dien we daarom jeugdig noemden) onzer Nederlandsche strijders en in den ongelukkigen kamp met België, in het wapenfeit op Antwerpens vijfhoek op de ranke kanonneerboot op de Schelde gaven Neêrlands zonen blijken dat ze den goeden geest der vaderen bezatenDanwat be hoeven we terug te zien Letten wezoo 't mogelijk is, op de daden onzer broederen in onze dagen, zien we Java, Borneo, Sumatra Suriname in de eeuwige wouden in de trotscho bergengtenonder de bjaiffTy; dende stralen eener keerkringszou wfttdfif heldenfeiten bedreven, die de vvereld ^iet:'i',- kent of ais ze ziet, zooals in de watcix'i» van Japan luide toejuicht en beloontde Nederlandsche zendeling zonder oorlogs-.ij

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1