BINNENLAND. BURGERLIJKE MARKTBERICHTEN. Barones Chazal, moeder van den kapitein adju dant-majoor Ernest Chazal, gesneuveld in het gevecht van Taoamburo. Meer dan 300 vrijwilligers hebben zich reeds aangeboden om hunne ongelukkige landgenooten te gaan wrekenin het noodlottig gevecht van Tacamburo gesneuveld. Eene menigte officieren zouden ook reeds bij den minister van oorlog aanvraag hebben gedaan om bij het Belgiseh- Mexicaansche legioen dienst te mogen gaan nemen. Dit getuigt dat ons leger dappere en ouver- sehrokkene mannen telt. ANTWERPEN 6 Junij. Een buitengewoon feit is overkomen aan het Italiaan eb schip E)nüi> Fc-rraro op zijnen overtocht van Buenos-Ayres naar Auiwerpen. Een zwaardvisch had zoo hard tegen de kiel van hel schip gestootcu dat deze alhoewel met koper hekleed geheel doorboord ■werd. Die visch zijnen hoorn of zijn zoogenaamd zwaard er niet hebbende kunnen uittrekken zoo is die gebroken eu in de kiel blijven steken. Met geweld der doorboring is zoo groot geweestdat de hoorn op bijua ecnen voet lengte van binnen in de klei uitkomt. ENGELAND. Een dagblad van Queensland bevat eene merk waardige beschrijving van een visch die aldaar eenigen tijd geleden gevangen werd. Het was een dier ongeveer zeven voet groot en ter zwaarte van 80 pond. Wat eVeuwel het meest de aandacht trok, was het aantal lekkernijen, die nog in zijn maag voorhanden waren namelijk twee gehrokene flesscheu een blikken bus een halve kookkelel een schaapskop een half doziju oeslerschalen eu fragmenten van een theologisch tijdschrift. SLUIS 15 Mei. Bij Zr. Ms. besluit is met den isten JtiIij a. s. onder anderen bevorderd tot kapitein-luitenant ter zeedo luitenant ter zee lste klasse J. J. II. de Jonge Oudraat. Z. M. heeft de bronzen medaille en een i'»fielijk getuigschrift verleend aan F. N. A. Collin, te Sluis, wegens het aldaar in tien avond van 7 Mei jl. met levensgevaar redden van eenen soldaat uit het kanaal. De leden der Eerste Kamer zijn bijeengeroepen tegen Donderdag 22 dezer. Het wetsontwerp tot afschaffing der plaatse lijke accijnzen is in de zitting der Tweede Kamer van den 29 Mei jl. met 47 tegen 25 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp houdende nadere hepalingeu omtrent den accijns op het gedistilleerd is in de zitting van de Tweede Kamer van den It) jl. met algemeene (46). sieminen aangenomen. Men zal zich herinneren dal dit outwerp strekt om den accijns voor het Rijk die bepaald was op vijf en dertig gulden per vattot vijftig gulden per vat te verheugen, en dat dit ontwerp een der equivalenten uitmaakt waarvan de afschaffing der plaatselijke accijnzen wordt verkregen. In de zit ting van de Tweede Kamer van jl. Maandag is de behandeling aangevangen van het wetsontwerp op de personele belasting. Daartegen wordt al gemeene opposdie sevoerd als zou het ontwerp onbillijk en te drukkend voor den landbouw zijn. Volgens de Amsterdamsclie Courant, is bij de Belgische regering van ouze regering bericht ontvangen dal het Waterïoo-kruis niet zal ge schonken worden aan dö Belgendie in 1815-17 in hel Nederlandse!)?, leger gediend hebben maar, alleen aan de Nederlanders. Men schrijft uit Uostburg dat aldaar daags na de Landbouw-Tentoonslelling in die gemeente, op den 29 dezer te houden door de leden der 9de Afdeeliug van de Zeeuwscbe Maatschappij van Landbouw een Carrousel-ringstekiag zal plaats hebben om prijzen die daarvoor door het Gemeente-Bestuur zijn uitgeloofd. De leden die dit verlangen mogen oek een hunner zoons in hunne plaats daaraan iatcu deelnemen. De commissie lot regeling van dc verschillende aangelegenheden betrekkelijk liet feest, dat in deze maand te Leydcn zal worden gegeven ter eere van de strijders van 1813—1815 cu tot vie ring van het 50jarig bestaan der Militaire Wil lemsorde, heeft ter algemeene kennis gebracht: i°. dat op daartoe bekomen machtiging het bedoelde feest niet op den 25, maar op Dingsdag den 27 Junij a. s. zal plaats hebben; 2°. dat hoewel boven en behalve het Inva lidenhuis ook de kazerne aan de Witte Poort, de school aan het Elisahets-Gasthuis, de Diakonie- 5chool in de Haarlemmerstraat en de Baaihal be schikbaar zijn gesteld lot huisvesting der oud;e strijders die daartoe het verlangen hebben te kennen gegeven, het evenwel niet doenlijk is aan alleu die zulks verzocht hebben nachtverblijf te verschaffen 3°. dat als een gevolg van die omstandigheid, aan de oude strijders welke in de provincie Zuid- Ilolland alsmede, te Amsterdam te Haarlem eu te Utrecht te huis behooren en die gereedelijk. met de spoortrein eu op een en dcnzelden dag kuunen •aankomen en vertrekkengeen huisvesting zal worden verstrekten dezen gelijk ook de rid ders die het feest wenscheu bij te wonen, worden verzocht zich eerst op Dingsdag morgen den 27 Junij met de eerste morgenireinen naar Leydeu te hegeven, terwijl de overigen reeds op Maandag middag den 26 Junij aldaar worden verwacht, een en ander op de uren later bij het vast te stellen programma aan te wijzen 4°. dat. lot voorkoming van misverstand, op de toegangskaarten welke eerstdaags door tus- schenkomst der gemeentebesluren aan de belang hebbenden zullen worden uitgereikt, bepaaldelijk zal zijn aangewezen aan wie huisvesting zal kun nen worden verstrektwordende aan al de oude strijders die een toegangskaart ontvangen drin gend verzocht, dal bewijs mede te brengen en bij zich to houden dewijl geen oude strijder hetzij hij al dan niet huisvesting heeft verzocht, zal worden toegelaten zoo hij daarvan niet is voorzien. Men berekent thans het aantal oude strijders van 1813-1815, dat aan de feestviering op 25 Junij te Leijden zal deelnemenop 1500 en wij verne men dat reeds maatregelen genomen zijn om hel grootste deeldat op 's rijks kosten verlangt te worden gehuisvestbehoorlijke slaapplaatsen te kunnen bezorgen. De feestmaaltijd zal gele verd worden door in het vak vermaarde koks coufiseurs en restaurateurs, zoodat in dat opzicht, hoe aanzienlijk hel aantal gasten ook zij de ontvangst eu het onthaal niets te wcuscheu zul- leu overlaten. Bijzonder luisterrijk zal de eerste bijeenkomst van het kapittel der Militaire Wil lemsorde zijnmaar toch zal de feestviering hoofdzakelijk de strijders van 1813-1815 betreffeu want Z. M. de Koning moet daarmedo bijzonder ingenomen zijn, zoodat het feest van 25 Junij in luister al de feestelijkheden in de eerste helft van die maand binnen Leyden za! overtreffen. Het gemeentebestuur is door de regering uitue- noodigd om door mnzijkuitvoeringeu eu volksvor- makelijkhedeu ook de burgerij in de feestviering te doen deelen waartoe muzijkcorpseu zullen worden beschikbaar gesteld. Gemeentebestuur en ingezetenen zullen daaraan door het houden eeuer algemeene verlichting den uoodigeu luister bijzetten. Te Utrecht leeft eene vrouw die geboren is op het slagveld tusschen Quatre-bias en Waterloo den 18 Junij 1815. Haar vader was soldaat bij het 7de balaillon landmilitiedie met zijn vrouw den veldtocht maakte. Zij heet Frederika Louisa Wilheluiina van Beusekom. Naar wij vernemen is het leveren van de uicuw ingestelde Waterloo-medaille gegund aan den heer Pauwel le 's GraVènhage k f 3,10 per stuk. Men houdt zich in de fabriek van genoem den heer met dit werk druk bezig. Op Donderdag 6 Ju lij aanslaande zal helderde Algemeen Evangelisch Nationaal Zeudingsfeest gevierd worden te Maasbergeu op het privaat eigendom van deu heer A. du Bois, Te lü'/2 ure wordt de samenkomst met muziek én gezang geopend en houdt de predikaat Heldring eene korte openingsrede. Daarop wordeu de builenlaudsche afgevaardigden uilgenoodigd te spreken eu hunne toespraken vertolkt. Na de pauze houdcu acht sprekers op vier spreekplaatsen hunne toesprakengedurende welke de feestcollecle wordt gehouden. Wederom pauze. To 4 ure toespraken door vier sprekers op vier spreek plaatsen. Na de derde pauze te V/> ure houdt de predikant J. A. Schuurman Johzu. te 5'/> ure de slotrede. Over de zending onder Israël zullen spreken dr. A. Capadose en Sehlittzendeling; over do zending in AziëJava de heereu O. C. Voorhoevo predikant en F. W. II. van Straaleu O-L amb tenaar de Kareneu de heer H. J. van Lummel in Afr kaKaapland: de predikant P. A. "1. Roentgen; Sierra Leonede predikant S. V. Hogerzeilin Amerika Suriname C. de Bést zeudeling-ieeraar Vereenigde Slaten Ph. J. Hoedemakercandidaatin Australië, Nieuw- Zeciand de predikant C. 11. ten llarmsen van der Beek Sandwichs- en andere eilanden de heer M. T. Loman; in Europa: Laplanders: de predikanten J. A. Gerlh van Wijcken Turkije do predikant W. Koopman. Een paar jonggehuwden teRuinerwold ontdekten met niet weinig bevreêmdiug, dat hun bijna da gelijks eenig kindergoed van de bleek werd ont vreemd. Die gedurig herhaalde diefstallen kwamen hun te raadselachtiger voor, wijl voorwerpen van veel meer waarde bleven liggen zoodat het minder om de waardedan wel om het gemak van het gestoleue te doen scheen. Men besluit om 's nachts de waclat te houden eu nadat meu dit eenigen tijd beeft gedaan betrapt men einde lijk op heeterdcisd den vermelelen indriuger die niemand anders bleek le zijn dan een der ooije- vaars welke hun nest op het erf. hadden gebouwd. Op deze wijze hadden de ooij'evaars hun nest met het vermiste kindergoed belegd en daardoor zeer gemakkelijk en met weinig omslag huu jou- gen een zachte rustplaats bezorgd. De dieven waren te hooggeplaatst om voor den gewonen rechter geroepen te wordeu. BRESKENS 14 Junij. Deze plaats schijnt ook niet achterlijk te willen blijven om den gedenkwaardigen Slag bij Waterloo feestelijk te herdenken. Daar op die dagen de kermis hier invaltzullen tol opluistering van eon en ander op Dingsdag en Woensdag eeuige Volksspelen georganiseerd worden, als: Mast klimmennaai den ring- en lobbeljerijden zakloopen enz. al 'l welk een paar vrolijkeopgewekte dagen belooft. GROEDE14 Junij. Eene wijziging in het programma van het feest op 19 dézer bepaalt dat niet alleen Bengaalsch vuur maar ook ver schillend lraai vuurwerk zal worden ontstoken. Tevens is het bijna met zekerheid bekend dat de ingezetenen der verschillende stralen op on derscheidene punten, ieder in zijue straateere- pooileu zullen oprichten. Men is reeds druk bezig van wege de feest commissie om toebereidselen tot de versiering le maken. SLUIS. GEHUWD 19 April. C. L. van SVijusbergen, jm., en M. A. Buijsse,jd. 19 P. Vos,jm., en S. J. van Niwwegen. jd. BEVALLEN 7 April. T, Tilleman, geb. de Vos. z.- 17. K. Luie, geb. de Vries, z.- 16. M. T. Bórgigüou, z. OVERLEDEN 22 April. J. T. van deii Bérghe, wed. K. B. Claeijs, 70 j.- J. T. Bourgignoh, z.- 9 d. IJZE INDIJK! GEHUWD Ap'ü. P. F. Vercruijsse, 33 j., wedr. van M. S. Mulders, met D. J. van Hoeve. BEVALLEN April. V. J. de Waele, geb. de Bucks, z.- S. M Standaert, geb. Staenders, levenl. d.- A. Vermast, geb. Lombaard, tweel. d.- J. Haars, geb. Niëskeus, d.- R. M. HollësJteJle, .geb. Cammaert»z-G. Haars, geb. de Bruijne, z.- M. F. van Opdorp, geb. Deur waarder, z.- M. T. de Baerderaaïver. geb. de Haets, d.- H. van Pamelen. geb. Llamelyuc.k, z.- P. J. van Male, geb. Aeke, twee!, d. OVERLEDEN: April. A. van .de Bulke, 38 j.- geb. met J. S. Verheije, M. J. Waetjens, 81 j.-geh. met B. F. vaii Pemelèn, W. Tiersen', 5 w.- H. J. Landshecre, 5 j.- E. de Baerdemaker, 4 d.- J. de Roo, 23 j.- ongeh.- E. Deimewet 6 j. AXEL. GEHUWD April 6. C. clen Hamer, 27 j.. jm.- en A. de Jonge. 18 j., jd. BEVALLEN April. 2. C. van Tatenhove, gêb. Roöse, z.- 3. J. C. van der Welle geb. Deij, d.- 8. N. S. La- mailre geb. Lansen, d.- 18. M. dc Koeijer. geb. Wiemes. z.- 16. V. de Windt, geb. Schelfaut, d.- 17. C. de Visser, geb. de Fouw, d.- 22 R. L. van Raelst, geb. de Maesschalck, tl.- 27. J. Bakker, geb. van Oosten, z.- 28 A. G. van de Winkel, geb. Christoffeis d.- Bolleman geb. ilerrebout z. OVERLEDEN April 11. D. Maas, echtg. van. I. DieJenan, 49 j.- 11. M. Wij na. 8 m.- 24 C. de Feijler, wed. van lste huwelijk van P. Raraondt, eu laatst echtg. van Jansen, van Roseudaal, 54 j. SLUIS, 13 Junij. Tarwe f7,00 a f7,25, Rogge f 5,09 a f 5,39, Wintergerst f 4,50 a f 4,70, Zomérgerst f 3,90 a f 4,10, Haver f3,25 a f3,70, Paardenboouen t 6,09 a f 6,10, Erwten f 0,00 a f 0,00, Kanariezaad f 0,09. GRAANMARKT te AARDENBURG. Verkoopprijs per Ifudde. DINGSDAG, DINGSDAG, 13 Juuij 1865. 6 Junij 1865. LAAGSTE HOOGSTE- LAAGSTE. HOOGSTE Tarwe 7,00 f 7,15 f 6,90 f 7,00 Rogge 5,10 5.15 5,00 5,10 Wi'nlergërst 4,50 4,70 4,40 4,60 Zoinergerst 4,09 4,29 3,99 4,00 Boekweit 0,00 0,00 0,00 0,09 Haver 3,20 3,40 3.20 3,30 Paardeboonen 6,10 G.iO 6.00 6.10 Erwten 0,00 0,00 0,00 0,00 OOSTBÜRG, 14 Junij. Bij ruimen aanvoer bestond heden goede vraag en kouden de prijzen zich volkomen staande houden. Gerst en Boonen zeifs hooger verkocht. Jarige tarwo i 7.50 a f 8.00, gewoiiè dito f 6.00 a f 7.30, rogge f 5.00 a 5.25, wintergerst f4,5!» k f 4.70. zomer uito f 3.75 a f 4.25', haver f3.00 a f 3.70, paardebooncn f5.75 a 6.25, erwten f0.00 af0.00..

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3