NIEUWS - EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. s 1 a b N'. 24. 3 jaargang. A0 1865. Vrijdag 16 Junij. Bij dit !V°. behoort een Bijvoegsel. O R D mi Een woord vooral voor onze Landbouwers. 8- fl S MIS C R SWMBLAD Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post f 1.3} Afzonderlijke Nummers 0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel daarboven 0.12Va» behalve het zegel van f 0,35 voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of JMededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. ii. Slot. Donr welwillende medewerking is stel ler dezes tot zijn genoegen in het bezit geraakt van een uittreksel uit het reglement van een musschengilde te Ovezan Ie (Zuid- Beveland) en van eene copij van het regle ment van het musschengilde te Oosterwijk in N.-Brabnnt (I). Hij meent, dat 't wellicht van grooten invloed kan zijn op den onder gang der werkelijk musschendoo lende mus- schengilden in ons land dien hij hartelijk gaarne hoe eer hoe beter wenscht als de bepalingen van die vereenigingen meer algemeen bekend worden dan wel 't geval schijnt te zijn. Om die reden doet hij de beide hem verstrekte stukken hier woordelijk volgen, alle besluiten, die er uit te maken zijn gerustelijk aan den Lezer overlatende Uittreksel uit het Reglement van het Musschengilde te Ovexande (Zuid-Beveland). Art. 3. Dit gilde heeft voornamelijk ten doel eene jaarlijksche opbrengst van een bepaald getal musschenof ook van die schadelijke gevogelten en gedierlenwelke hierna met dezelve gelijk gesteld worden. Art. 5. Niemand der leden zal musschen op de gebouwen of op de erven van een ander mogen vangen of roovendan met toestemming van den eigenaar. Art. 7. Diegenewelke het hoogste aantal musschen boven zijnen aanslag levert, zal Koning zijn en op de bijeenkomst ont slagen zijn van de bepaalde contributie terwijl hij die twee achtereenvolgende jaren de meeste heeft opgebrachtKeizer genoemd worden en als zoodanig van vvege en voor rekening van het gilde een schild ontvangen zal. Art. 8 (laatste gedeelte) zullende het in de kas aanwezige bedrag, voortgesproten uit de door ieder lid betaalde contribuliën en boeten, bestemd wórden tot goedmaking der verteerkosten op de algemeene vergadering. De ontbrekende art. behelzen besluurs- en huishoudelijke bepalingen van geen be lang voegt mijn berichtgever er bijen tevensdat dit gilde een zeer groot aantal leden telt. Hem werd verder verhaald dat eene groote boerenplaatswaarvan de eige- (1) De musschengilden te Oirschot. Hilvaren- lieek enz. zijn in verval, maar behalve te O., lyestaan er nog. naar ik verneem, te Waalwijk en le Terheijde. naar gedurende jaren Keiier was geweest, nu zoo anig van gevogelte ontbloot was dat de noodige contributie niet opgebracht kon worden. Het zou de moeite wellicht waardig zijn van deze boerderij eene rup senstatistiek op te maken. Uittreksel uit het Reglement van de Musschengilde te Oisterwgk. Art. 7. Elk lid dezer Gilde is gehouden vóór den lsten November van het Jaar aan het Bestuur in te leveren 10 stuks ou Ie musschenkoppenof 20 Jongen die nog niet uitgevlogen geweestzullende alzo twee Jongen voor Een ouden gerekend wordenen wel vijf stuks voor de Maand Meij. en de vijf overigen tusschen Meij en November, voor elke kop aan dit getal ontbrekende zal men verbeuren de boeten van vijf centen ten voordelen der kas. Art. 8. De inlevering der musschenkop pen kan slecht tweemaal Jaars geschieden en zullen dezelve door Keurmeesters in te genwoordigheid van het Bestuur worden verbrand of vernietigdt. Art. 10. Men zal drie Premiën uitreiken voor de inlevering der overkoppen, al wie de meeste musschenkoppen inleverd zal hier voor genieten voor de eerste prijs f 2.50 voor de tweede f 1 50 voor de derde f 1.00 zullende al de overkoppen in toegemaakte builen of zakjes geleverd worden en niet geopend voor dat zij allen zijn ingeleverd alsdan door het Bestuur nagezien en de prijzen aan de overwinnaars uitreiken. Art. 13. Een ieder is gehouden geene Musschen te schieten op die plaatsen van hem wie geen lid dezer gilde wil worden op verbeurten cener boeten van 25 cents. Art. 14. In bovenstaande art. wordt bedoeld Kerkhovenkleine Heijden enz. tenzij den dader daar eigendom heeft. Art. 17. Vermits den Burgemeester door den Commissaris des Konings is te kennen gegeven het musschenschieten op publieke wegen kan worden toegelatenmits niet te schieten met papieren proppen op het schotnog op slrooijen dakenof iets an ders dat gevaarlijk is brand te veroorzaken ook zal men de ingezetenen niet verontrus ten door al te digt of te na aan hunne woningen te schieten tenzij dezelve vooraf zijn gewaarschuwd verders behoedzaam zijn voor allen ongelukken voor te komen geene Leden beneden de 18 Jaarën zullen worden aangenomen. Oisterusijk,6Januarij 1857. De President, was get.) Dit reglement is zegt mijn bericht gever bovendien geteekend door zeven en zestig musschendoodersonder welke zich zelfs een lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant bevindtdie tevens lid is van de Provinciale Commissie van land bouw in dat gewest. In margine staat nog de volgende aan- teekening „Op de vergadering van den 18 Novem ber 1861 voorgesteld door het bestuur om de prijzen of primens die te verminderen door de Leden op dit voorstel voorgesteld, geen priemiszoo den uitslag gebleken heefd dit voorstel met 20 tegen 7 stem men gewonnen znodat er geen primis meer gegeven w'orden." Bij de toezending van het afschrift uit Oisterwijkis tevens gevoegd een billet dat de Burgemeester afgeeft om don mus- schenjagcr te vrijwaren voor vervolging wegens gebruik van schietgeweeren dat in het volgende zoo getrouw mogelijk is weèrgegeven ten einde er zich de aandacht van de Lezers van dit Blad bepaaldelijk op vestige. ^5 3 zr o -• 5 CD 0 a cn O t=J a fcö S" Cc De Lezer oordeele uit bovenstaand staal tje tot welke cathegorie van beschaafden de genoemde autoriteiten be.hooren vooral ook uit den stijl van het in margine staande Oosterwijksche schrift. Den Burgemeester van Oosterwijk is (zeker omdat alle Burge meesters beschaafd zijn Iook met zijne Wethoudersde laak van het plaatselijk schooltoezicht toevertrouwd I Tot welke inconsequentie leidt niet de consequentie 1

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1