BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. INGEZONDEN STIKKEN. van C.uadelnpe, waarvan hel hoofd dos corps lot oflieier was benoemd. Alvorens zich over te geven hadden de vol- tigeurs al hunne munitiën uitgeput. Zij hadden 131 mannen van den vijand doen sneuvelen en 200 gekwetst. Het Belgisch bloed is heldhaftig gewroken. 't Is slechts na twaalf achtereenvolgende los brandingen dal de majoor eene wijkplaats geno men heeft in de kerk. De roemrijke wederstand der Belgen is niet door het vijandelijk lood. maar wel door den brand overwonnen geworden." De kiesbeweging in Engeland doet zich reeds sterk gevoelen. l)e meetings volgen elkander op. De heer Gladstone die tegenover het Lagerhuis over de verkiezingshervorming steeds het stil zwijgen wist te bewaren was minder terughou dend op dit punt tegenover de kiezers vau het graafschap Chester. De Kanselier der Schatkist heeft zijn oigen zoon als candidaal aanbevolen. Voor de kiezers zeide de heer GladstoneIk heb mijnen zoon den raad gegeven zich aan de kiezers voor te stellen protesterende tegen zijne gehechtheid aan de liberale begrippen en om in de toepassing dier begrippen eene zekere maat te houden. Door die begrippen versla ik het volk een vertrouwen in te boezemen, gematigd door de voorzichtigheidterwijl onze tegenpartij een wantrouwend beginsel tegen over bel volk stellen, geheel en al door de vrees ingeboezemd Zonderlinge woorden eeus Ministers! DU1TSCIILAND. Men vindt iu de Nurd-Dcuischc Zeitung een stuk, dat eene groote ruchtbaarheid bekomt; 'lis een besluit van de maatschappij der drukkersgezellen te Berlijn, tegen hel Zondagwerk. Mei luidt: „Ter gelegenheid van de herstelling des Zon- dagswerks in het meerendeel onzer drukkerijen, heeft de maatschappij der drukkersgezellen van Berlijn het volgende besluit geuomen Overwegende 1°. Dal de lichamelijke en geestelijke rust voor ieder werkman eene dringende behoefte is na een naarstig werk van zes dagen 2°. Dat eene werkzaamheidalleen door den nnodzakelijkslen slaap afgewisseld, do noodige kracht tol werken verzwakt, den werkman ver wijderd houdt vau. alle verhevener zedelijke neiging, eii hem er toe onbekwaam maakt; 3". Dal hel loon van zes dagen werkens moet voldoende zijn om den werkman te laten leven en dat de ondervinding leert, dat de toestand des werk mans niet beter is wanneer hij zeven dagen werkt; 4°. Dat de instelling van het zondagwerk, als middel vau concurrentie, volstrekt dient misprezeu te worden Dal de „vrije" weikman niet kan noch wil blijven beneden dé slaven der oude en hedeudaag- sche lijden Mitsdieu verklaart de maatschappij der druk kersgezellen van Berlijn dat hel zondagwerk een maatregel is, nadeelig voor den sloffelijken en zedelijken \oorspoed en dus volstrekt behoort vervangen te worden; en zich grondende op de pogingen vroeger in dezen zin gedaan noodigt zij al de welwillende bazen uit, dergelijke pro testen af te kondigen en zooveel zij maar eenigszins kunnen de rampzalige gewoonte van het zondagwerk legen te gaan." BELGIE. BRUGGE, 1 Junij. Een stoute diefstal is hier maandag-nacht gepleegd op de Bezemmarkt in de barakwaar men de Noord-riollandsche won derkoe aan do nieuwsgierigheid van het publiek vertoonde, staande thans op de foire te Eecloo. De eigenaar heeft verscheidene medailles met zijn wonderbeesl bij verschillende kampstrijden ge wonnen. Een dief is in de barak gelrongen, eu heeft er eene groote zilveren en twee vergulde medailles gestolen. De dief moet een rappe kerel zijn want in de barak bevindt zich den ganschen nacht een waker. De politie doet opzoekingen. Tc Brussel werd een persoon door het sterk in de bliksemstralen toren plotseling blind tot heden waren alle middelen der kunst vergeefsch om hem zijn gezicht terug te ge\eu. Men schrijft uit Leuven lieden (1 Junij) werd zekere Parent uit de gevangenis ontslagenwaar hij eene straf van drie maanden had ondergaan voor slagen en wonden aan zijne vrouw en dochter te hehbeu toegebracht. Toeu hij woensdag in zijne wo iig, Mechelschestraatterugkwam loste hij een pistoolschot op zijne vrouw, welke in den hals werd getroffen. Denkeude haar g-dood te hebben, loste hij een tweede schol in zijn mond en bleef op den slag dood. De wonden der vrouw ziju niet gevaarlijk^ EECLOO 3 Junij. Wij hebben gemelddat de Koning van Holland eene bijzondere decoratie heeft ingesteld voor de strijders die op 18 Junij 1815. onder het iNederlandsche leger deel namen aan den slag van Waterloo. In do meening, dat de Nederlandsche Belgen op die onderscheiding aanspraak mogen maken hebben een paar onzer stadgenooleubij request aan Koning Willem 111, hunne titels doen gelden. De Eed. LUIK, 30 Mei. In eene grot, in de omstreken van Esneux, zijn ontdekkingen gedaan, gelijk aan dié in de grotten van Diüant. Na eene dikke laag drof)sleenen doorgebroken Ie hebben, heeft men eene partij tamelijk goed bewaard menschelijk gebeente gevonden welke lot eene menschensoort schenen te hehoorengrooter dan wij. Men heeft er insgelijks geraamten van dieren ontdekt het onderzoek wordt voortgezet. SLUIS, 8 Junij. Z. M. heeft benoemd tol kan tonrechter te Kortgeue rnr. C. M. W. Schnell, thans griflier bij hel kantongerecht te llulsl, en tot griffier hij het kantongerecht te Hulst jlir. mr. L. van Cillers, thans griflier bij het kantongerecht te Korlgene. Bij het doorgraven van den wal, nabij de Oost- sluis waarvan we reeds vroeger melding maakten heeft men, onderandcre minbeduideude voorwer pen verleden Dingsdag eene zware zilveren vork ontgraven aan oud zilver ongeveer vier gulden waard en op den staart geteekend met de letters P. M. N. Zooals we reeds vroeger meldden hebben de laatste onweders onder Lapschure (West-Vlaan- deren) groote verwoestingen aangericht. De ha- gelsteenen, grooter dan duiveneijeren, hebben den te velde slaanden oogst, op bijna een halve mijl uitgestrektheid vernield. De velden leveren een droevig schouwspel op. De schade in die Gemeenie wordt geschal op 51000 franken en menig klein landbouwer zit in do grootste ellende. Als eene bijzonderheid schrijft men dat sedert 5 Julij 1857 aldaar geene hagelschade vernomen is en dat de jongste beschadigde landerijen nagenoeg dezelfde zijn als toen. Deze opmerking is elders meermalen gemaakt en moet juist den landbouwer in deze streken aansporen om zich tegen hagelschade te doen verzekeren. Even als met de stoomboot van Middelburg op Rotterdam zal ook met de stoomboot Stad VlUsingèn en de dienst op de Wester-Schdde kosleloozen overtocht geschieden van de onver mogende oude krijgers, die aan het feesi te Leyden zullen deel nemen. Te 's Ilertogenboséh is men bezig gelden in te zamelen voor de oude krijgers die naar Leyden zullen vertrekken het bedrag daarvan was 1 tatst- leden Maandag reeds lot löOO geklommen. l)e verkregen som zal besteea worden om allen, die er schamel uitzien, te kleeden, ten eindo hen waardig te kunnen presenteren; aan alhn eene vrije heen- en terugreis te verschaffen, voor zoo ver dat noodig is, en allen vóór liuri vertrek een 'ïmaltijd' aan ie bieden in de Stads Korenbeurs. Eindelijk zal wat nog overschiet strekken voor volksfeesten én vuurwerk. Als èene zeldzaamheid kan gemeld wordendat in de Watergraafsmeer 4 broeders in leven zijn, die allen in de jaren 18f3-18I5 iii dienst waren en waarvan drie bij Waterloo gestreden hebben zij hebben zich hij het gemeentebestuur aange meld ter bijwoning der feesten te Leyden. Als eene zeldzaamheid wordt uil Zulphen gemeld, dat drie broeders te dier plaatse geboren en te zamen 225 jaren oud, waarvan zij met de veld tochten den lande !)7 jaren dienden het voorne men hebben gezamenlijk hel Waterlnofeest te gaan hijwonen. De oudste der broeders, thans gepensioneerd officier is als sergeant hij Waterloo met de M. W. O. 4de klasse gedecoreerd. EEDE 5 Junij. In deze gemeente bevindt zich een strijder van 1813-1815, de Polderbaas Pïelcr Johannes Marteijnlaatstelijk vrijwilliger en Sergeant hij de 17de Afdeeling. In 1813 bij 's Bosch van de Franschen krijgsgevangen gemaakt bleef hij nog eenige jaren iu Nederlandsche dienst en was ook tegenwoordig hij de Doopsbediening van Z. M. W Hem III te Brussel. Men verneemt dat hij zijne aanspraak op het eereleeken kan doen gelden. Jammer dat zijne om tandighoden den eenigen dezer Gemeente den tocht naar Leydeu niet vergunnen. GROLDE7 Junij. Op den 19 dezer zal blij kens daarv n uitgegeven Programma alhier een Volksfeest plaats hebben ter gedachtenis aan den slag hij Waterloo en het 25jarige bestaan van het Muzijkgezelschap„Eendragt maakt mngt" alhier. Dit feest zal bestaan uit OplogtenUitvoering van MuzijkstukkenVolksspelen, Illuminatie, enz.; indien men daaromtrent in omloop zijnde geruch ten gelooven mag. belooft de versiering en ver lichting van het dorp nog al waten zal *t feest een bezoek van inwoners uit andere gemeeuteu wel waard zijn. BOSCH-KAPELLE 5 Junij. Op het gehucht Kampen heerscht eene kwaadaardige keelziekte waaraan reeds zeven personen overleden zijn. (Hulst, bi.) Den 31 Mei is door een visscher te Nieuw-Namen (Clinge) in de Ansjovis-visseherij vóór den Pros- perpol 'er een Steur van 115 Ni derlandsche ponden gevangen. (Hulst. bl.J HULST, 5 Junij. Den 1*2, 13en 14 Junij wordt in deze gemeenie de Algemeene Vergadering en Tentoonstelling der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland gehouden waarvan het uitgebreid programma alom is uitgezet Ja nmer dat uit hoofde van ongenoegzame deelneming ..tot bestrijding der kosten het Festival niet zal kunn.eu doorgaan. COL1JNSPLAAT 3 Junij. De Heer J. M. Stroes Hoofdonderwijzer bij de openbare school alhier, heeft een beroep oulvangeu naar eene bijzondere school te Zuid-Beijerlaud en hetzelve aangenomen. DELFT 1 Junij. Onder de personen die Inci ter stede woonachtig zijn en die tegenwoordig waren bij den slag van Waterloo, behoort ook Johanna Kriek wed. van Nicolaas van den Ag- tersloot. Zij stond toen als marketentster hij de 3de comp. vau de 5de afd. inf. eu was op het slagveld tegenwoordig, terwijl hare andere be- roepsgenoofen zich naar Brussel hadden begeven. Haar echtgenoot nam als soldaat bij de/.elfde compagnie mede deel aan den slag en overleed kort na zijne terugkomst in het Vaderland. Deze vrouw heeft zich aangemeld ter bijwoning van het feest op den 25 Junij a. s. te Leyden. Daar do uilnoodiging echter alleen gericht is lot de „oud-soldaten" zal het te bezien staan of aan dit verzoek wel gevolg zal kunnen worden gegeven. Weersgesteldheid, gedurende de maand Mei waargenomen te Grocds. N.t.W. Z. l.W. Z.t.O. N.t.O. N. N.VV. W. Z.YV. z. Z.O. O. N.O. sr W.t.N. YV.l.Z. O.l.Z. .O.t.V ■v O 1 8 1 10 «2 4 1 4 31 Regen12 Onbewolkt, 1s middags,9 Hoogste thermometerstand, den2isten, 's mid dags te 5 u., 84° Fahr. -j-23° Réaumur. SLUIS, Q Junij. De markt was in eene willige stemming. Tarwe f 6,50 a f 7,20; Rogge f 5,00 a f 5,25; Winlergerst f 4,25 k f 4,60; Zomergerst f 3.75 a f 4,00; Haver f3,00 af 3,5C; Paardenboonen l 6,00 a f 6,15; Erwten f 0,00 af 0,00; Kanariezaad f 0,00. GRAANMARKT te AARDENBÜIiG. Verkoopprijs per DINGSDAG, 3) Mei 1863. Tarwe Rogge Wiutergerst Zomergerst Boekweit Haver Paardeboonen Erwten Mudde. DINGSDAG. 6 Junij 1863. LAAGSTE 6,50 5,00 4,40 3,90 O.OÜ 3.10 6,10 0,00 HOOGSTE.! LAAGSTE 7,00 5.00 4,60 4.00 0,00 3,30 6.10 0,00 6.90 5,00 4/i0 3,90 0,00 3 20 6 (t0 0,00 IÜÜGSTE 7,00 5,10 4,6 4.00 0.00 3,3 t 6.10 0,00 OOSTBUJEtG, 7 Junij. De aanvoer van granen was even als de vrang daarvoor niét groot. De prijzen waren dan ook voor de meeste ar tikelen lager behalve voor gerst, die als voren k<in worden geplaatst. Jarige tarwe f 7.50 <t f 8.00, gewone dito f 6.90 a f 7.40, rogge f 5.00 a 5.15, winlergerst f4.25 a t 4.60, zomer dito f 3.70 a f 4.10, haver f 2.35 a f 3.23, paardeboonen f 5.75 a 6.00, erwten f 0.00 a f 0.00. AXEL, 6 Juni]. Tarwe f 6,8') a 7,45, rogge f 5,03 a f5.30, win lergerst f4,40 a f 4,55, zomer dito f 3.45 a f 3,7% boekweit f5,80 a f5,95, haver f3,15 a f3.35. witte erwten f6,05 a ('6,35, groene dito f 6.05 a f 6,55 graauwe dito f 0,00 a f0,00, paardenboo nen f 5,50 a f 5.70 bruineboonen f 0,00 a f 0,00 duivenboonen f6,35af6,55. MEEKRAPPItlJZEH*. Rotterdam, 29 Mei. Goede kwaliteit tot vorige prijzen ferm. Hulst .29 Mei. 17 tot 19,50. Goes 33 Mei. tlooge vraagprijzendoch geen handel. Aan de RedactU van het Sluisch Weeltblad. Mijnb Herren! Met genoegen zag ik in uw blad van 2 dezer de aandacht gevestigd op de Maatschappij van Verzekering tegen Hagelschadede Vereenig,le Landbouwers, gevestigd te Kortrijk. Hartelijk hoop ik èn in het belang der Maatschappijèn in dat der Landbouwers, dat uw artikel moge leiden tot eene ruime deelneming. Ik verzoek UEd. echter bolcefdelijfi »w artikel te willen aanvullen, namelijk met de kennisgeving.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3