NIEUWS - ER ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. PERU. N° 22 Zesde jaargang. A0 1863. SMIiSÏIISWI'MIILtll Dit Weekblad verschijnt iederen vitijdag.Prijs per d.iue Prii« iW Arivo»inr.<;xn "V- maanden voor hel voormalig 4de district van Zeeland 1,15; ~\T i O T di-irhovon ffH9i/ k regels 0,75; elke regel voor de overige plaatsen des Rijks franco per post f l.'JJ v l'IIClcl^ 2L J 111)11. nlailsino frnnfp lofforc ZkS? Van 0,3voor iedere Afzonderlijke Nummers 0.10. J J gif zij bespan getal gewone regels, Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteutiëu en gewone Berichten of JVlededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondeuliën. IF. Slot. Daarenboven bieden de verbazend groole wouden in het Oosten der Andesen de groote rivieren welke zich een weg bonen naar den Atlantischen Oceaaneen ruim veld aan den ondernemingsgeest. De on gelooflijke hulpmiddelen van dit land begin nen echter thans eerst recht bekend te worden nadat zich vóór ongeveer tien of twintig jaar de eerste sporen van een ont waakt handelsverkeer op den grooten Ama- zonenslroom e.i de nevenvloeden beeft ge openbaard. Sedert 1857 worden zij door acht stoombooten, die aan eene Braziliaansche maatschappij toebelio iren bevaren maar bet plan van de Peruaansche zijdeom eene aansluiting hooger de rivier op in bet leven te roepen, werd door de omwenteling van 1854 verijdeld. De beide in New Vork gebouwde kleine stoombooten bleven rustig in Nauta, twee duizend drie honderd mijlen van den mond der Amazoncnrivier liggen om nutteloos te verrotten. Nadat eindelijk in October 1838 eene overeenkomst tusschen Peru en Brazilië geteekend is waarbij onder zekere bepalin gen de vrije scheepvaart op de Amazonenri- vier gewaarborgd is, en nadat in Februarij 1800 de Braziliaansche stoomboot Tabatinga in Laguna, aan de Peruaansche rivier Hual- lagameer dan duizend uren gaans van den mond der Amazonenrivierwas aange komen beeft ook de Peruaansche Regering schepen doen aanbouwenen in het bin nenste des lands nieuwe wegen en middelen van gemeenschap laten aanleggen. In Junij 1860 verliet eene afdeeling van zestig man de stad Huanuco, om de uitgestrekte bosch- rijke vlakten, onder den naam van Pampas del Sacramento bekendin eene oostelijke richting te onderzoekenen in Julij was er reeds een begin gemaakt met den aan leg van een weg, om Huanuco met een honderd vijftig mijlen verwijderd bevaarbaar gedeelte van den Ucayali te verbinden. Eene kleine volkplanting van Duitschers heeft zich aan den Pozupu neêrgezet en andere maat regelen van denzelfden aard worden er voorbereid. De grootste bron van rijkdom van liet land en die tevens een eigenaardige!) invloed op bet (ïiianliestelsel beeft uitgeoefend is echter de guano of vogclmest op de dorre kusteilanden. De drie Chincha-eilanden in de Bocht van Pisco, bevallen in 1853 niet minder dan twaalf inilliocn drie honderd zes en zeventig duizend een honderd ton van deze kostbare inestsoorten dewijl er tot 1860 twee millioen acht honderd zeven en dertig duizend drie honderd vijf en zes tig ton uitgevoerd wasen in dat jaar vier honderd drie en dertig schepen van drie honderd acht en veertig duizend vijf honderd vier en vijftig tonnen waren bevracht zou ernaar dienzelfden maatstaf gerekend nog voor drie en twintig jaar voorraad zijn. Dit monopolie brengt jaarlijks veertien millioen acht honderd vijftig duizend dollars in de schatkist. In Peru zijn zelfs de dorre woestijnen bronnen van ontzachlijken rijkdom want even als de dorre Chincha-eilanden millioenen schats opbrengen, zoo levert de Pampa van Tamarugaliu de provincie Parapara sal peterzure soda en kalkborax. Volgens ge maakte berekeningen bedekt het eerste eene oppervlakte lands van vijftig vierkante mijlen neemt men nu aan dat elke vierkante el honderd pond oplevertdan verkrijgt men eene hoeveelheid van drie en zestig millioen ton waaraan mennaar het tegenwoordig gebruik berekend nog voor dertien honderd drie en negentig jaren genoeg heeft. In 1840 bedroeg de uitvoer van salpeterzure soda uit de haven van Iquique een millioen drie honderd zeventig duizend twee honderd acht en veertig centenaarsen niettegen staande een regoriiigsverbod wordt er ook veel borax uitgevoerd. Eene verstandige regering zou nu bet guaiio-monopolie als eene buitengewone ont vangst hebben aangemerkten die gebruikt hebben om schulden te delgen of nuttige werken tot stand te brengen. Deze gelden zijn echter op eene onverantwoordelijke wijze verkwist. Wel zijn de intresten voor bui- tenlandsche Iceningen betaaldmaar liet overige wordt aan overdreven krijgstoerus tingen hooge salarissen en pensioenen uit gegeven. Duizenden huisgezinnen leven thaDS van den Staat, die tot armoede zullen ver vallen zoodra de guanoliandcl een einde neemt, want bijna alle belastingen, nismede de schattingen der Indianen, zijn opgeheven, en de inkomsten van den Slaat bepalen zich tot het bedrag van den guano, de in- en uitgaande rechten en het zegel. Aan liet congres wordt alle twee jaren eene begroo ting van uitgaven en inkomsten voorgelegd. Een blik op de begrooting van 1859, dat, wat de hoofdzaken betreftaan dat van vorige jaren gelijk is, zal den zonderlingen aard der inkomsten en uitgaven doen kennen. Inkomsten. Guano 15,875,352 dollars. Rechten enz. 5,079,439 Saldo van 1858 938,389 21,893,180 dollars. Uitgaven. Tafelgelden aan de Le den van't Congres 211,084 dollars. Leger en vloot met pen sioenen 9,744,432 Transporteren 9,955,516 dollars. 9,955,515 dollars. 2,129,904 63,296 718,124 332,471 92,807 1,576.004 3,218,700 407,146 2,151,777 1,247,435 21,893,180 dollars. Om de, in de jaren 1822'25, in Lon den gedane leening, tegen zes ten honderd waarvan tot 1849 geene intresten betaald werden te converteren of uit te betalen werd iu 1852 aldaar eene nieuwe leening van twee millioen zes honderd duizend pond sterling gesloten. De jaarlijksche intresten en het delgingsfonds daarvoor bedragen twee honderd zeven duizend en twee en tachtig duizend pond sterling, waarvan de aflossing verzekerd is door de in Engeland verkochte guano. Eveneens is hel met de Frunsche leening van acht honderd duizend pond sterling gesteld. De geheele schuld van Peru in het buitenland bedroeg in 1857 vier millioen vier honderd een en negentig duizend twee en veertig pond sterlingde schuld in liet land zelf aangegaanvier millioen acht honderd vijf en dertig duizend zeven honderd acht pond sterling. De in tresten daarvoor, alsmede de in 1836 toegestane schadeloosstellingen voor de op heffing der slavernij drukken echter minder zwaar op het land dan het onderhoud van een leger van vijftien duizend manmet meer dan twee duizend officieren, waarvan zelfs zij, die niet in werkelijke dienst zijn, volle soldij genieten. Zoo ziet men hier de gevolgen eener misvorming van den republikeinschen rege ringsvorm de President ontaardtdoor het volk gedrongen in eenen dwingeland. Door het volk gedrongenzeggen ween dit is waar. Wel toonde men bij 't afschud den van 't Spaansche juk veel geestkracht doch men kon zijne afkomst en zijne over levering niet vergeten men was gewoon bcheerscht en niet bestuurd te worden de ongekende vrijheid ontaardde iu losban digheid De Republiek Peru bevat 24,000 vierk. mijlen grond en 2,500,000 zielenwaarvan ieder dus ruim 104 mijlen zou kunnen bezitten onder deze telt men slechts 200^)00 Mestiezendie voor blanken doorgAan: In 1525 door Pizarro veroverd, was het tot 1S21 Spaansch eigendom toen Hot, zicli onafhankelijk verklaarde. In 1830;A.erdeelde Transport Burgerlijke dienst met pensioenen Geestelijkheid Openbare werken Opvoeding en weldadige gestichten Politie Schadeloosstelling voor slaven en inlundsche schuld Delging van schuld Diverse Intresten van allerlei soort Saldo

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1