G. P. 110 OS. Algemeen Overzicht. ten spreken liet is niemand anders dan een Souverein: Jófian, Hertog van Bourgon- diëGraaf van Vlaanderen enz.die den 13 Mei 1406 die van Siependamme het recht verleende om door de Aardenburger Vesten en Havenhunne wateren naar zee te voeren. Een oogopslag op de plaatsbepalingen in het stuk voorkomende zal onze stelling voldingend bevestigen Na eerst het recht en beheer van die van Siependamme over de sluis en liet dorp van dien naam er kend te hebben het recht van aardhnling aarde wordt in tegenstelling van land in den zin van grond uitdrukkelijk genoemd) vastgesteld te hebben, mits vergoeding aan den grondeigenaarzegt de Hertog dat de loop van de versche wateren van de voors. (voorseide of voorsclirevene) inge landen (namelijk van de watering van Sie pendamme) te leggen ende haren Woter- ganck sal wesen ende loopen onder Sme- dekensbrugge ende van daer voort door de tweede veste van Ardenti. (arch) die men heet dc ui/terslc veste en van daer regt voort door de sluijs tot in de zee." (Dit stuk is te vinden in het Archief van den Beoostcr Eede Polder en bij afschrift N". 52 a in het oudo Aardenburger Ar chief.) De bewoordingen zijn zoo duidelijk dat een kind ze verstaan kan maar zooals we opmerkten er zijn hier drijfveren voor belangen in 't spel die we Wellicht later zullen karakteriseren. Intusschen verhuurt de Polder Bcoosler Eede de visschcrij in den Watergang doch zijn die van Siependamme in 't bezit van ettelijke bunders grond bodem en tragels des Walergangs die telken jare op de Belgische grenzen in 't openbaar voor hooi land worden verhuurd en aanzienlijke som men opbrengen, niettegenstaande de Polier lleooster Eede sinds die van Siependamme het contract van uitwatering met die van de Oostsluis opzeidendeze gronden be hoorden te bezitten. Eene procedure is daarover aanhangig geweest. Beooster Eede verhuurde openbaar die gronden Siepen damme protesteerde daartegenBeooster Eede beweerde door dit protest in het be zit gestoord te zijniets wat echter de Hechter niet aannam, en zoo duurt het status,juo voort. Yerre van ons het Bestuur van Beooster Eede te witten beschuldigen de schuld ligt bij de Ingelanden van dien Polder, en daarom hebben wij dubbelen lof voor ons Domeinbestuur en den Minis ter van Finantiën die de Aardenburgcr Haven in bezit namenverkochten en liet die van Siependamme lieten aanzien Een van beiden is waarof het Domeinbestuur heeft Slependamme's eigendommen ontno men of Siependamme is in 't bezit van gron den den Polder Beooster Eede in de Ge meente Aardenburg aankomende hier is geen middelweg. Om 't belang der zaak wordt, op ver zoek der Deductie dit artikel geteekend door den Steller Noodlottige geruchten waréo te Parijs in om loop cn verwekten groolen indruk ouder het pu bliek. Men sprak van samenzweringen te New- Yorkvan eeno omwenteling te Madrid, van eene uitbreiding van den opstand in Afrika van ver sterkingen, die men naar Gochrachina moes! zen den en van eenen nieuwen oorlog met China. Van al die geruchten is alleen waar, dat cr in de Ver- .,eoüigdc-Statenten gevolge der moordaanslagen, nog altijd eene groote opgewondenheid heerscht -efi.dat de toestand van 'Spaujc weinig voldoende is. *!Jct wetgevend 'lichaam van Frankrijk heeft do beraadslagingen aangevangen over het wetsont werp betrekkelijk het contingent van honderd dui zend man. Uitmuntende verklaringen zijn bij die gelegenheid door verscheidene sprekers gedaan voornamelijk door den heer Gariiier-Pagès lesen hel cijfer vau hel jaarlijkse!) contingent van Frank rijk wanneer al de andere mogendheden er zich op toeleggen om het effectief des legers te vermin deren, en wanneer niets in den politieleen toestand van Europa zulk een aanzienlijken krijgsstaat schijnt te rechtvaardigen. De heer Brame heeft eene vermindering van 10,000 man op het con tingent voorgesteld. Twee amendementen zijn door den heer Magnin voorgedragen geworden; zij heb ben ten doel: het eerste, otn ieder jaar door eene wet de vrijslellingspremie te bepalen; het tweede, om de betaling dier premie bij twaalfde gedeelten toe te laten. Koning Willem van Pruisen begeeft zich naar de Rijnprovinciën om de feesten van Aken en Keu len bij te wonen. Hij zal slechts vier dagen af wezig zijn. De kansen eener minnelijke schikking op den grondslag van het amendement Bonin tusschen den minister van oorlog en de Pruisische Kamer der afgevaardigden, schijnen le verdwijnen. De heer Forckeubeck heeft iu naam der progressistisehe partij verklaard, dat die partij zelfs zoodanig amen dement niet zou kunnen aanvaarden dat in den grond geene gedoogiug der krijgshervorming beval. De minister van oorlog verklaarde ook op zijne beurt, dat hel aan het gouvernement niet be hoorde een voorstel in aanmerking te nemen dat door de Kamer zelve verworpen was. De Sun van Londen kondigde een telegram af uit Queenstown volgens hetwelk Wilkes Booth de moordenaar van den voorzitter Lincoln, in die haven aangekomen aan boord van den stoomer Edmburg zou herkend cn aangehouden zijn ge worden, op het oogönblik dat hij aan land stapte. Eene briefwisseling uit Louden van den zelfden datumde Indépêndance toegezondenbeweert echter dat die aanhouding het gevolg van misver stand is geweest. Het feit behoeft dus nadere bevestiging. Omtrent eenen aanslag op hel leven van Na poleon 133 hebben de 'dagbladen mei een half woord de volgende correspondentie meegedeeld: Een paar dagen geleden was ik in staat u hel bericht to doen toekomen van eenen moordaan slag die le Lyon tegen het leven van Keizer Na poleon was beraamd en gelukkig werd verijdeld door de ontploffing van Orsinibommen in het huis waarin ze verborgen waren. Daar, zoo ver ik. weet, geen ander dagblad dit bericht heeft ver meld acht ik mij verplicht er met een enkel woord op terug te komen daar het anders den schijn zou hebben alsof het uit de lucht ware ge grepen. Ik kan u heden meiden dat mij het feit van ofliciëele zijde wordt bevestigd. Daar de zaak, welke moeite men zich'ook gegeven heeft haar geheim le houden toch ruchtbaar geworden is doet do politie liet thans voorkomen alsof alles neerkomt op eene verborgen vuurwerkfabriek die door onvoorzichligheid in de lucht is ge sprongen. Hot is evenwel aan geeuen twijfel on derhevig, of het geldt hier wel degelijk een nieu wen aanslag op hel leven van Keizer Napoleon. Een ander bericht luidt: In een onzer laatste nummers maakte onze Parijsehe correspondent melding van het gerucht, dat den Keizer te Lyon -eenige Orsinibommen wachtten. De Eöln Zei- tung meldt desaaugaande het volgende dat aan eene goede bron is ontleend. De tegenzin, welken de ministers tegen de reis des Keizers naar Algeria aan den dr.g legden, berustte minder op politieke grondeudan op de weleuschap dat le Lyon een complot was beraamd. De samengezworeüen (Ita lianen en eenige Polen naar men zegt), ongeveer 60 in getalwilden zich aan den engeri ingang van de Rue Bourbon plaatsen en daar het Kei zerlijk rijtuig overvallen. Eeri groot aantal hun ner werd gevangen genomen, waarop men meende dat do hinderpalen voor de komst des Keizers uit den weg waren geruimd. Men bewaart over deze zaak het stilzwijgen en zelfs de processen zullen niet in het openbaar worden gevoerd ook al had het complot vertakkingen in Frankrijk zoo als men vermoedt. Voorts wordt nog gezegd dat ia de Rue Madame eene ontploffing plaats greep. De man die daarbij gewond werd gaf voor vuurwerkmaker te zijn, en zijn onschuldig fabrie- kaat aan de kindereu op straat te verkoopen. Door onachtzaamheid zou alles iu de lucht ge vlogen zijn. De politie heeft aan deze verzeke ringen geen genoegzaam geloof geslagen en den man in hechtenis genomen/' De Belgischo Moniteur, van alle-kanten gedron gen over de geruchten vau een geheim huwelijk, aangegaan door den Koning met zekere weduwe, bevat dezer dagen do volgende regelen Verschillende- builmlandSché dagblad-in hebben ter gelegenheid van het laatste verblijf van den Ko ning m Engeland, geruchten verspreid die wij verkla ren teneenemaal van waarheid ontblootte zijn, \}'ij geven aan hunne beweringen, alsnok aan hetgeen er wordt bijgevoegd dc meest formele logenstraffing Deze logenstraffing is in Belgie met voldoening ontvangen. Naar wij vernemen zou de commissie van bet duel een ontwerp aan de Kamer voorleggeu 'waarin bepaald wordt dat het hof van cassatie alleen de ministers kan vonnissen zelfs voor mis drijven, buiten hunne function gepleegd als de procureur-generaal van de Kamer toelating voor die vervolging noodig acht cn hel openbaar ministerie niet, noemt tic Kamer commissarissen, om hel ambt van het openhaar ministerie lo ver vullen. Als een staaltje van de actie der clericalen ont- ieenen wij uit een Belgisch blad het volgende Twee feesten. Eere eere, driemaal eere aan de stad Gent! VYellic t nooit heeft onze stad een feest gevierd, zoo glansrijk, zoo prachtig, zoo hartelijk en zoo geestdriftig als dat waarvan wij Dingsdag ge tuigen geweest zijn. Onze verwachting onze lezers zullen 't zich herinneren was groot, maar volmondig bekennen wij dal die verre, bo ven male verre is overtroffen geworden. Waar waren ze Dingsdag, zij, die waanden dat door hunne vermetele en stoutmoedige uiltarLin- gen, door hunne goddelooze leerstellingen in con- ferentïen dagbladen cn vlugschriften verspreid, het volk eindelijk een afkeer had gekregen van den godsdienstwaarin het is opgevoed en dien het als heilig pand van zijn voorgeslacht had overgeërfd? Waar waren ze, de waanzinnigen die meenden dat de zoo lang hyprocrilisch be raamde vervolgingen, en de onlangs meer brutale en openbare aanrandingen, tegen hel Katholiek- dom, de goedkeuring, de bekrachtiging van de burgerij hadden bekomen, dal de religie, zoo als is geschreven geworden in het slijk en de mod der moest en zou versmacht worden; dat de gees telijkheid alleen oneer afkeer en verachting bij bet volk meer iuoogslte. Waar zij waren? Duidelijk is het nu geble ken: men heeft gezieu in hoe groot getal de on- gelukkigen zijndie den droevigeu moed heb ben de kerk met hunno haat en wraakzucht te ver volgen; elk heeft ze, met eenen enkelen oogslag kunnen tellen! De handelwijze van den burgemeester van Geut werd onder alle klassen der bevolking op de meest krachtdadige wijze geschandmerkt. Op zijn bevel is de klok der gemeente stom gebleven terwijl de gnnsche gemeente juichte en jubelde; en hij zelf, beschaamd en diep verle gen om zich voor het aanschijn der menigte te tooneuis naar Brussel vertrokkenonder voor wendsel de zitting der Kamer bij le wonenwaar hij zoo een ieder weetalleen bekwaam is de rol van doktrinaire jaknikker te vervullen! De les, die hij gd zijne twee of drie iublazers Dingsdag van honderdduizenden hebben ontvan gen is gestreng en verpletterend geweestgroot en klein rijk en arm allen hebben gewedijverd om de befooging ontzaggelijk temaken. De adel, do wezenlijke onverbasterde adeldie niet zarnen- spanl met die betaalde ellendelingen, welke, op zekere oogenblikkendronken van jenever, zich aan eene vigilante spannen om Baas Kimpe voort te trekken de goede oude Vlaamsche adel heeft gisteren op zijne beurt algemeen tegen het gedrag van dengene van hunnen stand geprotesteerd die tot de laatste prestige er van zou doen verloren gaan, en die op zulke beklagelijke wijze de al oude spreuknoblesse obligelot een leugen heeft gemaakt. Indien de heer de Kerckhove Delïmon nog eenig gevoel van schaamte over heeft, dan is hij na het gebeurde van Dingsdagzedelijker wijze gedwongen zijn ontslag te geven als burgemees ter der stad Gent. Beurzen-Courant. De burgemeester en de bevolking van Gent. De handelwijze van den zoogenaamden burgemeester van Gent, opzichtens de wijdingsfeesten van Mgr. Bracqen die onverklaarbaar zijn zou, indien het niet algemeen bij zijne vrienden, zoowel als bij zijne politieke iegenslreversgekend ware dat hij de bekwaamheid mist om zelfs burgemees ter van een klein gehucht te zijn wordt voort durend door de bevolking in krachtige bewoor dingen afgekeurd. Men moet, inderdaad van alle gezond versland beroofd en volslagen onbekwaam le zijn, om, als opperhoofd eener stad welker algemèene belan gen door hem voor alles moeten verzorgd wor den een godsdienstig feest le willen tegenwerken, en alzoo niet alleen de innigste gevoelens der gansche bevolking te kwetsen, maar daarenboven zich vijandig te tooneu aan het ontzachelijk ver teer vau duizenden en duizenden vreemdelingen binnen onze muren. Als het er op aankomt, de burgerij te kwellen met nieuwe lasten en contributien die van jaar tot jaar verhoogd worden, om de zotte en gansch nuttelooze uilgaven der regontie te dekken dan springt Bacs Kinvw te paard; als het er op aan komt de gewoonlijk geringe verkoop van onze winkeliersten gevolge der langdurige nijver heidscrisis nog te verminderen door vreemde üéballeursgedurende maanden en maanden te begunstigendie dan nog op eene schandelijke wijze in het geheim de stad verlaten dan is het fameuze opperhoofd der stad zeer gedienstig; maar als er kwestie is van honderd duizenden vreemdelingen naar de stad te lokken herber giers vleeschhouwersbakkers, winkeliers, en twintig andere stielen en ambachten le bevoordeeli- gen voor uitgaven die gedurende de twee af- -geioopen feestdagen minstens tot 200,000 francs moeten beloopen hebben dan versteekt zich de domheid achter een bespottelijk voorwendsel. enmen begeeft zich naar Brussel om geene getuige van zijne diepe vernedering te zijn: Heeft men ooit schandelijker schouwspel bijge woond Maar ook, de verontwaardiging der bevolking is buitengewoon hevig; wij gelooven vast, dat, hadde de heer De Kerchove Dingsdag namiddag durven iu stad blijven hij daar onloochenbare afdoende bewijzen zou van bekomen hebben. Evenwel, hetgeen hij niet gezien heeft, ij her» door zijne familie kunnen overgezegfi worden

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2