DB MOORD VAN BES jpR LINCOLN. BINNENLAND. hel eerst te Londen mei den moord van I/ncoln hekend en het is vandaar dal de tijding zich in duizenden richtingen verspreidde, baar waarover naauwelijks eenige dagen vlaggen Ier eere der inneming van Richmond wapperden zag men wel haast rouw vaandels uitsteken. Nooit werden de dagbladen in dc city gretiger gezocht. De Times werd op de beurs tegen eene halve kroon verkocht, en nog kon men er geen enkel meer van beko men. Het portret van Lincoln werd insgelijks tot ongehoorde prijzen verkocht. Lincoln is de derde van de Presidenten der Yereenigde Stalen, welke in het uitoefenen hun- I ner- funktiën zijn overleden. Generaal Harrison, den 4 Maart 1811 in fuuklie getreden stierf eene maand later den 4 April. Tayloronder-president die afwezig was werd onmiddellijk geroepen en kwam den 6, te Was hington er had geeno verandering iu het gou vernement plaats. Generaal Zachary Taylor was den 5 Maart 1849 in funklie getreden hij stierf den 9 Julij 1850 De onder-president Fillmorete Washington aan wezig trad des anderendaags iu funklie en vormde ©en nieuw kabinet. Men spreekt vau de terugroeping van den lieer Adams Amerikaansch minister lo Londen. De voormalige Zuider-President Jefferson Davis ver klaartin eene proclamatie uil üanvile, 6 April, en dus vroeger dan de capitulatie van Lee, dat hij den oorlog zal voortzetten. Volgens de Patrio heeft de president van Grenada aan de Fransche detachementen, die zich over de landengte van Panama aan boord van het Fransche escader te Mazanllan wilden begeven den doortocht over het grondgebied der republiek geweigerd. Toen de Fransche vertegenwoordiger ie Bogota daarop vertoogeu hiertegen heelt inge bracht heeft de president zijn besluit gehandhaafd en geantwoord dat aan de troepen van alle natiën de passage over de landengte verboden zal wor den De Temps van Parijs kondigde dezer dagen dc volgende regelen of: „Wij vernemen, dat gedurende zijn verblijf in Engeland Koning Leopold een morganatisch huwelijk aangegaan heeft met Mevrouw de barones Mayer d1 Epiughove. M Hel ware ongepast, in de tegenwoordige om standigheden, hier commentariën bij te voegen. Ik zal voor 't oogenblik er mij too bepalen te zeggen, dat het feit door dan Temps aangekondigd ■alhier als waarheid wordt aangenomen. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft zich in hare zitting van Woensdag met de kwestie bezig gehouden betrekkelijk de verv Jging tegen de Heeren du Laat en C'oazal voor liet tweege vecht dal tusschea hen den 8 April heeft plaats gehad. Ziet hier den tekst van hel voorstel waarover de beraadslaging in de Kamer geloopen heeft zooais een Ylaamscli blad dien mededeelt: „Het is algemeen bekend dal er iu den morgen van den 8 dezer maand een duëi heeft plaats gehad tusschen eencu miuïsler en een lid der Kamer. Het tweegevecht, welke er ook de gevolgen van zijn en al bad het ook geen resultaat gehad woi dt gestraft door de wet van 8 Jannarij 1811 maar volgens artt. 90 en 134 der constitutie (schikkingen over welker zin en waarde de meest verschillende denkwijzen beslaan) schijnt hel dal aan dc Ka mer alieeu het recht toekomt eeuea minister te beschuldigen en liet hoi van kassatie alleen hem te oordeelen terwijl art. 45 der grondwet de ver volgingen regelt, die moeten ingespannen worden tegen een lid der Kamer iu zake van beteuge ling gedurende de sessie. Hel is noodig dat de kwesliën opgeworpen door het honger aangehaalde feitalsmede de voormelde artikels der grondwet, rijpelijk onderzocht worden, opdat de Kamer, na dat onderzoek eene beslissing zooals het be hoort kan nemen. Dientengevolge stellen de ■ondergeteekenden aan de Kamer de benoeming voor eener commissiebeslaande uil haren voor zitter en zes leden, door het bureau aan te wijzen, ten einde deze kwesliën te onderzoeken en aan dc Kamer een verslag voor te legger, over alles dienaangaande. (Get.) de Rrouckere, de Theux, Dolez, Kervyn de Lellenhove, Rara en Dolcour". Dit voorstelzooals gezegd wordtis door d3 Kamer aangenomen. DUITSCIILAND. BERLIJN, 39 April. De Koning houdt zich reeds druk met de viering van hel iu de maand Junij plaats hebbend jubelfeest der groole veld slagen bij Ligny en la Belle Alliance bezig. Een bijzonder opmerkelijk deelnemer aan deze feesten zal de generaal der kavalerïe Nostiz zijn, die, in weerwil zijner 85 jaren nog altijd welvarende chef der huzaren van Bïucher is, en voortdurend 7.ijncn post als gencraal-adjudanl des Kouings be kleedt. Zoo als men weel, redde graaf Nostiz in het gevecht bij Ligny Vorst Blücher uit bet ge vaar van gedood of gevangen genomen te worden. Deenscho dagbladen behelzen mededeelingen wegens de vrijwillige bijdragen welke naar aanleiding van den jongs te u oorlog voor de ge kwetsten en de nagelaten betrekkingen der ge sneuvelden ingekomen zijn. Daarin komen En geland met 190,000, Noorwegen met 23,800, Zwe den met 19,700, Finland met 1000, Rusland met 5000, Nederland met 7300, Frankrijk niet 4700, Zwitserland met 4300, Hamburg met 2900 Rio ■do Janeiro met 9400, New-York met 0800, San I Fram ;iseo met 370J en Shanghae met 55'0 tha ler voor. Het binnenland bracht vrijwillig onge veer 300,00') thaler bijeen, dc West-Indische Ko loniën, IJsland Groenland cn de Faro-eilanden ongeveer 22,0 )0 llialer Groenland vier maal zoo veel als IJsland. FRANKRIJK. In Frankrijk is eene wel aanhangig gemaakt die den rechter van instructie in strafzaken vrij heid geeft den beschuldigde op vrije voeten te laten. Door tien leden van de oppositie zijn ter vervanging dier voordracht, bepalingen voor-' gesteld die de cphefling der preventieve gevan genis lot regel mak en volgens hun voorstel zou de rechter van instructie slechts in sommige be paalde gevallen aan den beschuldigde de persoon lijke vrijheid mogen ontnemen en dan zou in dien veroordeeling lot gevangenisstraf volgt, die straf zooveel korter moeten worden gesteld als de preventieve gevangenis heeft geduurd. Een telegrafisch bericht uit Marseille van 1 Mei meldt: Heden morgen ten acht ure is do Kei zer naar Algeric vertrokken, uil de forten begroet door kanonschoten. Bij het passeren der gepant serde vloot is op nieuw een. salvo gelost. Het schip Reine Jiortcnse werd gevolgd door de S •Ife- rino de fregatton CouronmXormandic. Gloire, Provence en Invincible. Het wéder was prachtig; er waaide een frische bries. Eene overgroote menigte woonde dit schouwspel bij. ENGELAND. Men schrijft uit London dat zich aldaar een comité gevormd heefttol oprichting eoi,«^r uit schreide verceuiging ten doel hebbende om in Palestina alle mogelijke nasporingen en onder zoekingen in bet werk to stellen, die slechts eenigszins van dienst kunnen zijn lol het verkrij gen van nadere ophelderingen omtrent den bij bel. De onderzoekingen zullen zich niet enkel bepalen lot het gebied der oudheidkunde maar ook lot dat der cultuur der geologie der flora der meteorologie des Heiligen lauds en al wat overigens eenigzins, uit een wetenschappelijk oogpunt voor do zaak als nul lig kan worden be schouwd. Hel comité bestaat uit mannen van invloed en van naam en men is bereids bezig om lijsten te laten circuleren lel liet bijeenbren gen van de noodige geldon. BELG IE. Dc Regering h eeft. besloten lot de oprichting van een gaden kleeken voor den vermaarden Philips van Marnïx, heer van Aidegondeen de ver vaardiging opgedragen aan den heer Simonis, die ook hel ruiterstandbeeld van Godfried van Bouil lon heeft geleverd. Op de laatste veigadcring der maatschappij van Nederhmdsehe letterkunde de Taal is gansch het Volk", te Gent. is er spraak geweest, de n'lsta verjaring des veldslags van Waterloo, op 18 Junij aanstaande plechtig te vieren. Wij keuren die gedachte volkomen goed. De slag van Waterloo immers verloste on* van de Fransche dwinge landij en gaf aan Nederland zijn eigen beslaan terug. Eecl. De geschiedenis van Amerika heeft haren Bal- t ii as ait Gerards gevonden, gelijk ze in den Hoer Lincoln eenen tegenhanger vond van Oldexiur- neveld en <ie de Witten. Met eene zwarte kool is die bladzijde in "s lands roemvolle geschiedenis opgeteekend. Even als toen doen zich vragen voor. Op merkingen wel der overweging waardig1 ten zich maken. Abraham Lincoln, de man die zij nen steun vond in groote humane Christelijke beginselenvermoord door een voorstander van hst dierlijke stoffelijke Mechanismusbeginsel van het ijzereneeuws ruw heidendomin strijd mei den "/achten geest des Christendoms. Ziedaar we der een der slechte, doch maar al te veel voor komende, uitingen van den geest der eeuw! Philips, de Koninklijke moordenaar, zag de kroon van Nederland zich ontvallen want uil de asch des «rooien Zwijgers verrezen de helden Ma uit its en Fa ede rik Hendrik. Dit feit heeft de geschie denis geboekstaafd Welnu onze in Amerika belangstellende lezer make er de gevolgtrekking voor zich zeiven uil op. SLUIS, 4 Mei. Door liet provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot de bijwoning der Synode van dit jaar benoemd de Heeren: II. Q. Janssen, prc- pikanl te Sint Anna ter Muiden en mr. F. van Dein.se, advocaat cn Notaris te Hulst, en lot hunne plaatsvervangers, de Heeren: J. P. II. Reijcrs predikant te Brouwershaven, en dt\ G. T. Kal lenfels te Goes. Uit IJzendijke meldt men dat de onderstaande rautaliën in verschillende polderbesturen hebben plaats gehad Op zijn verzoek is de heer AS. Verplanke eervol ontslagen als dijkgraaf van den Yvilhelminapolder te Biervliet. Tot dijkgraaf te Biervliet is benoemd de beer W. Verplanke Wz., van den Wilhelminapolder de heer S. van der Hooft van den AmeJiapoldcr: te IJ/endijkede heer B. J. Bontevan den Maurilspölderde heer Ai. Alinekiuders van den Oranjepolder benoorden. Tot gezworen: te Biervliet, de heer A. B, Verschoorete IJzendijke: de heer A. J. van llonte, van den Mauriispofderde heer J. Dubois, van den Oranjepolder benoorden. Tot ontvanger-griffier te Biervliet van den Oranjepolder de heer D. N. Benleijn van den Wilhelminapolder en van den St. Pielerspolder de heer J. F. -Garpreaute IJzendijke: van den Groole Jonkvrouwpolder en van den Groot- en Klein Zuiddorpepolderde heer J. F. Garpreau. Onder do punten van behandeling, die in do k2lsle algemeeuo vergadering van het Nederlandse-li Onderwijzersgenootschap, welke van 12 lot 14 Julij aanslaande te Ziei'ikzee gehouden wordt, aan de orde gesteld zullen worden behoort o. a. een voorstel van het hoofdbestuur, dat de Ver gadering het wenschelijk verklare, dat de nieuwe spelling, volgens hel Woordenboek van te Win kel en de Vries, zoo spoedig mogelijk in alle lagere scholen des Rijks wordejingevoerddat zij liet hoofdbestuur machtige a. die verklaring on- onmiddcilijk ter kenuisse van de leden des Ge- nooischaps te brengen; b. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken cn de heeren inspecteurs en schoolopzieners van dit besluit kennis ie geven cn ben ui: te noodigen dc pogingen des Genoul- schaps ter bereiking van dit doel door hun zede- lijkeu invloed te ondersteunen c. aan de Ver ceuiging tol bevordering van de belangen des boek handels te verzoeken voortaan in alle uit te ge ven schoolboeken c-n herdrukken van reeds be staande boekwerkjes de nieuwe spelling te volgen. Omtrent de bij het departement van oorlog be slaande plannen (ol liet brengen vau verande i.ig in c!e uniform van sommige wapens bij ons leger, verneemt men nader dat dc officiers-epauletten zullen worden vervangen door kleine metalm schouderstukken in den vorm van wingsen de ouderscheidingsteekenen der verschillende ran gen zullen daarop aangebracht worden in zilver. Da infanterie zal gele. in plaats van wille uit monstering krijgen. Voor klein tenue wordt de chakot afgeschaft en vervangen door een pel, terwijl de chakot voor groot tenue zal werden gewijzigd. Eindelijk zal geen verschil meer zijn in liet model van den jas voor goed co klein teniie. Van verschillende zijden worden toebereidselen gemaakt tol eene waardige viering van het halve eeuwfeest ter bevestiging van 's Lands onafhanke lijkheid in dc Juuij-dagen van 1813 door den veld slag van Waterloo, wiens zegerijke uilkomst het lot der wereld voor lange bepaald heeft. Het is met genoegen dat men verneemt, dat o. a. den 25 Junij a. s. iu het Invalidenhuis le Leyden feest worden gevierd. Gepast vooral mag die herinnering aldaar genoemd worden, le midden van nog menig een die aan de ontzachlijkc krijgsgebeu:-lenis- Sen van 1815 heeft deel genomen en daarbij ver minkt of gekwetst werd. De Regering zalzoo men verneemt, alle oude krijgers, zonder on derscheid van rang of tegenwoordige maatschap pelijke positie die in den veldtocht van 18iozich iu de Nederlaadsehe gelederen bevonden, uitnoo- digen bij dal feest Le willen tegenwoordig zijn. Gewis zal het niet ontbreken aan oud-gedienden, die bij de verleve ndiging van de hoog gewichtige herinneringen na eene lalve eeuw, elkan Ier als oude kameraden weder de hand zullen drukken eii genoegen vinden in de bewijzen hoe na verloop van vijftig jaren betoonde dapperheid en opolï'e- ritig voor Vaderland en Oranje gepaslelijk wor den herdacht. Alen spreekt' er van dat bij die gelegenheid ook eene medaille aan de oude krij gers van 1815 zal worden uitgereikt. De ge meenteraad van Schiedam heeft met al gemeens stemmen beslo ten den slag bij Waterloo feestelijk le herdenken. De wijze waarop dit zal plaats hebben zal later worden geregeld. AARDEN BURG2 Mei. Dezer dagen (do da gen der Poldervergaderingen"; is door dc meeste Polders en Gemeenten in dezen omtrek ge weigerd deel le nemen aan een onlwerp-wcgs- verbeteriug van Sint-Kruis naar Ooslburg dooi de Appelstraat en van de Appelslraal naar Aar denburg. De Ingelanden van don kleinen Boom polder hebben echter in hunne vergadering een initiatief genomen dal de strekking heeft om de Gemeente. Sint-Kiuis met het net van kunstwe gen in dit gewest te verbinden, waarvan wij met eenigen grond beteren uitslag hopen. (De Redactie komt later op dit punt terug.) Dezer dagen werd alhier op de tra gel des zoo- genaamden Eeclooschen VValergangs een gouden munt gevonden, ter grootte van con vijf gulden stuk. Het is van Pihmps de Goede (regeerde vau 1428 tot 1467). Op de eene zijde ziet men een zitlenden leeuw met het randschrift Phs dei Gra. dux. Burg. Co. Hanonie op de keerzij de: hel wapenschild in zeven vakken verdeeld, met het omschriftSit. nomen, domini. benedictum. dat is Philips door Gods genade Hertog vau Rourgondie, Graaf van Henegouwen: de naam des Heeren zij gezegend. Het stukje is zeer goed bewaard. AXEL 26 April. Heden is door Or. L. Hoe- lands Janssen, onder eene toepasselijke aanspraak, de eerste steen gelegd aan den nieuw Le bouwen kerktoren der Hervormde genie an te alhier. Deze

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3