Algemeen Overzicht. noodzakelijkheid van een verantwoordelijk hoold had ingezienhad langzamerhand 't oorspronkelijk aangenomen stelselwaarbij de uitvoerende administratie onder comités van leden werd verdeeldgewijzigd. Er warengelijk wij gezien hebbenraden van oorlog en finaiitien zamengesleld be slaande deels uit permanente gevolmach tigden die niet tot 't Congres behoorden. Er was in denzelfden geest cene resolutie goedgekeurd waarbij elk van de vier groote departementen on Ier een enkel hoofd werd geplaatstwelke verandering de staathuis houdkunde, verantwoordelijkheid en spoed vorderden. Wij hebben reeds gesproken van de aanstelling van Morris als minister van finantien. M'Dougall die in zijne jeugd zeeman was geweestwerd 't depar tement van marine aangebodenmaar daar hij zijne commissie bij 't leger niet gaarne wilde nederleggenwerd het beheer van de zeezaken den super-intendant van finan tien in September 1781, opgedragen. De zeemacht beteekende thans inderdaad weinig. Van de dertien fregatton die op last van 't Congres moesten worden ge bouwd waren er twee op de Hudson en drie op de Delaware vernieldzonder dat zij in zee waren geweest. De overige acht waren met 't meerendeel der aangekochte schepen cenigen te Charlestoneenigen to Penobscot en andoren op zeein banden van den vijand gevallen. De „America", een linieschip 't eenige dat, van degenen, die op last van 't gouvernement werden gebouwd, ooit werd voltooid, werd in 1782 den Koning van Frankrijk aangeboden ter vervanging van een dergelijk Fransch schip dat door een ongelukkig toeval in de haven van Boston was verloren. De dienst van 't hooren van appcllcn van Staatshoven bij prijsgemaakte schependie gedurende een aantal jaren door eene vaste .commissie uit 't Congres werd verricht, word eindelijk overgebracht (Mei 1780) naar een admiraliteitshof van appcllcn dat uit drie rechters bestond. De artikelen van confederatie verleenden insgelijks de macht tot 'I stichten van hoven voor 't verhoor van zeerooverijen en andere mis daden die op zee worden begaan. Die 'tak van de rechterlijke macht werd in den kolonialen tijd door ccne speciale commissie van do admiraliteit van Engeland geleid. Met Congres bracht die jurisdictie onder de Staatshoven. In 1781 werd eindelijk na lang opont houd 't departement van buitculandsche zaken toevertrouwd aan Robert li. Cevings- tom en dat van oorlog aan Generaol Lincoln. Sulivan en Schuyler waren voor 't laatste departement candidate!). Ziedaar Lezers voor een Weekblad u nog al uitvoerig do wording van dc groote Republiek der Vereenigde Staten geschetst. De toestand is weinig veranderd. De geschiedenis der laatste jaren was de gewone: oorlogen en geruchten van oorlo gen handelscrisis en bankroeten finanlicclc operation volgden elkandergelijk overal eldersopdoch de grootste slaghet lang voorspelde onweder was dc burger oorlog tussclien Noord en Zuid. In 't verleden ligt liet hedendeze uitspraak is ook in do geschiedenis van Amerika ruimschoots bevestigd. De kolonist voerde dc slavernij in de kinderen boeten vooi- de zonden der ouderen lot meer dan in het derde en vierde geslacht. liet Zuiden streefde naar nieuw landbezit in slaven staten bet Noorden opende t Westen voor vrije Stalen tot eindelijkin den strijd tussclien stof en geestliet evenwicht verloren gingen de broederoorlog wiens einde men wel hooptdoch op 't oogeuhlik niet voorziet, daar was I Dat dan de landverhuizer er henen stroome en er tot welstand gerake; maar dat hij nimmer smale op liet oude vader land en zijne instellingen, en den constitu- tioneel-monarclialen regeringsvorm, waar voor liet volk met iederen dag rijper v. ordtwaardeere Voor het oogenblik wordt bijna van niets an ders gesproken dan van de gruwelijke moorden, te Washington gepleegd. Het is in den schouwburg, in eene bijzondere loge te midden zijner vrien den aan de zijde zijner echlgeuoote, dat de groote en wijze Abraham Lincoln, de voorzitter der Ver- eenigde-Stalen, door den kogel van eenen moor denaar is getroffen. De nacht, die op hel schelm stuk volgde, is slechts voor den gekwetste eenen laugen doodstrijd geweesthij is gestorven zon der weder tot zijne kennis gekomen te zijn. Ten zelfden tijde drong een ander moordenaar, die men zeide een broeder van den eersten ie zijn onder een nietig voorwendsel lot aan het bed waarin ziek en machteloos de eerste staats secretaris lag. IS'iel te vreden met hem aan de keel en aan da borst te treffen heeft hij nog zijne woede bot gevierd op den zoon van zijn slacht offer, toegesneld om zijnen vader te redden of te wreken. Doch daar ten minste heelt iiel schelm stuk niet al de vruchten gedragen die de daders er van hoopten. Indien al, wal niet zeker is de jonge Frederik Seward aan zijné wonden is be zweken tijdingen uil New-York van 15 April te Londen aangekomen melden dat dc staatsse cretaris niet gevaarlijk is gekwetst. Het is een straal van hope in de smartelijke beproevingen die het volk der Vereenigde-Stalen te doorwor stelen heeft. Be heer Seward was de vriend de gids de raadsman van den overledenen voorzit terhopen wij dat hij nog langen tijd die ge wichtige rol hij den toekomenden voorzitter zal luinuen vervullen. Volgens de bepalingen der grondwet van de Vereenigde Stalen gaat het uitvoerend gezag, in geval van overlijden van den voorzitter, lot aan ■de vervaging Van zijn mandaat, dus tot in 18(59, in handen over van den ondervoorzitter, Andrew Johnson. De mandio zich thans met zulk een hoog ambt bekleed ziet, is van zulk eene nederige af komst als zijn voorganger; vóór hij aan de open bare zaken kwam heeft hij legen de armoede en zijne eigene onwetendheid geworsteld. Op den ouderdom vau twintig jaren was hij kleermakers gezel en kon nog niet lezen. Naar de wetgeving van den slaat van Tennessee gezonden vervol gens naar het congres der Vereenigde-Stalen, alwaar hij noch door de fraaiheid zijner taal noch door de kieschheid zijner gewoonten schitterde, bezette hij ccnen zetel in den federalen senaat toen do opstand uilbarsle. Uit hel congres terug geroepen door zijnen staatdien do politieke lei ders in den opstand medesleeplen aarzelde hij geen oogenblik zich legen de scheiding te ver klaren hij wierp zich moedig in de worsteling eu trachtte zijne medeburgers in do Vereeniging terug te brengen. Gedurende vier jaren is zijn leven onophoudelijk in gevaar geweest. Aan zijne moedige pogingen heeft men de bevrediging vau Tennessee en zijnen terugkeer bij do Vereeniging te danken. In staatkundige zaken legt Johnson een aan houdend en vast besloten karakter aan den dag. Doch zal men in hem, even als in Abraham Lin coln bij eene groote krachtdadigheid die gema tigdheid, dien tact, dat gezond versland verecuigd vinden, dat vau dien staatsmanuit de volksklasse opgekomen een der waardigsten Ier voortzet ting van het werk van den grootcn "Washing ton maakten. Men is geneigd er aan te twijfe- felen zouder echter voor de toekomst te groote onrust op te vallen. De republieken worden niet als de monarchieu bestuurd, en al bad het nieuw opperhoofd der Vereenigde-Stalen al de hoeda nigheden zijns voorgangers niet, daarom behoeft men geene groote bekommering te hebben over de toekomst van een land welks lotbestemming nog meer afhangt vau zijne instellingen dan van de magistraten belast om die te doen werken. Men is nu zeker, dat twee moordenaars aan het gruwelijk schelmstuk hebben deel genomen. Wilkes Booth is de naam vau deugeue die den voorzitter gelroffeu heeft; de naam vau den an deren is nog niet bekend. Er blijkt uit eeuen brief, in den reiskoffer van Booth gevonden, dat de moord vóór den 4 Maart reeds besloten was doch dat de uilvoering er van was uitgesteld ge worden lol dc aankomst van lijdingen nit Richmond. Booth en zijn medeplichtigen hebben zich om zes uren des avonds bij een rijtuigverhuurder be geven om er paarden Ie nemen. Het schijut dat zij sedert verscheidene dagen eene gelegenheid zochten. Een vau beide is naar Baltimore ver trokken men heeft hel spoor vau den audere nog niet gevonden. Niet officiëele geruchten zeggen dat Booth, na liet schelmstuk gepleegd te hebben, uilgeroepen beeft: Sic semper lyrannis. Dc twee moordenaars hebben zich gered op paarden die hen stonden af te wachteneen dier paarden is op den weg nabij Washington gevonden. Men heeft het bewijs, dat Slanlon insgelijks door de moordenaars moest gelroffeu worden. De. moordenaar is in de loge van den voorzit ter gekomen onder voorwendsel dal hij brenger was van dépêches van generaal Grant. De man die den heer Seward heeft getroffen had gevraagd, dal men hem zijne kamer zou aanwijzen zeggende dat bij verklaringen moest geven over het gebruik van geneesmiddelen, die hij bij zich had. De volgende dépêches worden nog door de En- gelsche dagbladen medegedeeld: New-York 15 April's middags. Wilkes Boothde moordenaar van den voor zitter Lincoln, is de broeder van Ewin Booth en is bekend als een razende afscheidingsgeziude. Volgcus de kaalste tijdingen is hij aangehouden geworden en is Frederic Seward overleden. New-York 15 April, 1 ure. Andrew Johnson heeft dezen morgen den eed als voorzitter afgelegd, in handen van den chef- juslilicraad Chase. De secretaris Mac Culloh de attorney generaal Speet en verscheidene an dere amhleuaren waren tegenwoordig. Johnson heeft gezegd„de plichten van den voorzitter zijn uu de raijue; ik zal die vervullen; de gevolgen zijn met God. Mijnheeren, ik zal mij op u steunen; ik weet dat ik uwe hulp zal noodig hebben. Ik gevoel diep de plechtigheid der omslaudigheid en de verantwoordelijkheid van het ambt, dat ik op mij lade. Johnson scheen eene goede gezondheid te ge nieten en zijne manieren hebben eenen uitmunten den indruk verwekt. Geheel de stad New-York is met zwart behan gen en geheel hel land is in rouw. Via Greencastle met de Nova Scotion: De moordenaar van den heer Lincoln is ont dekt geworden en men heeft de bewijzen dat de gepleegde schelmstukken het werk zijn eenerza- menzweriugdoor de opstandelingen gesmeed, onder voorwendsel om het Zuiden te wreken en zijne zaak te helpen. Men hoopt zich weldra meester tc maken van al degenen die in dit schrikkelijk treurspel hebben mede gemerkt. Men telegrafeert uit Londen, 27 April, des avonds: Volgens tijdingen uit New-York, van den 15, des avonds, is de heer Seward den dood ontko men door zich huiten Ij u bed te werpen. De geneeshceren stellen geeno verandering in zijnen toestand vastde zieke bevindt zich goed. De heer Frederik Seward bevindt zich in eenen be- denkelijken toestand. Do moordenaars zijn niet kunnen aangehouden worden. De heer William Hunter is tot staatssecretaris benoemd gedurende de ziekte van den heer Seward. De heor Johnson heeft geene kabinelsverande- ritig aangekondigd. De lieer Abraham Lincolu was geboren in Ken tucky. in Februarij 1809; hij was dus 59 jaar oud. Hij zelve heeft zijne fortuin gemaakt eerst was hij timmerman, dan kruidenierhij besteedde zijne vrije oogenhlikkeu aan de studie, en zijne volharding in het werken diende hem zoo goed dat hij weldra de rechtsgeleerdheid kon bestu deren en korten tijd later advocaat werden. In 1817 werd hij benoemd tot afgevaardigde van Illinois, en in 1869 gekozen lot president: bij hel vervallen van zijn mandaat verleden jaar werd hij herkozen met de bekende groote meer derheid. Do heer Seward is geboren te Florida, slaat New-York in 1804. Hij was eeu uitmuntend advocaat en maakte dikwijls deel van den senaatsedert 1830. Zijne redevoeringen tegen de slavernij en le gen hel Vrerhond van Missouri, zijne reizen, zijne politieke zendingen in den vreemde, zijne wetenschappelijke en staatkundige werken, de den hem in Amerika eenen grootcn roem als staatsman en geleerde verkrijgen. De overgaaf van Lee en het overblijfsel zijns legers brengt de Zuidelijke zaak in eenen geheel hopeloozen toestand. Grant zal zich nu onmiddel lijk koeren tegen Johnston, den eenigen generaal, die Jefferson Davis nog overblijft met een talrijk leger. Wij kennen echter Johnston als een man, "dio zelden vecht, maar altijd terugtrekt, in welke soort van strategie hij een volleerd meester schijnt tc zijn. Of het hem echter iels zal helpen j is de vraag. Van alle zijden dringen de overwinnende legers der Unie op hem aan. Grant, Sheridan, Slove nian, Thomas, allen zijn hem op de hielen of vooruit. Hij heeft Raleigh opgegeven en rukt zeker op in de richting van Danville, in welks nabijheid wij spoedig vaa een anderen slag zullen hooren of misschien van eeue herhaling eeue.i capitulatie op de wijze van Lee. Later is het ge rucht verspreid dat Geueraa! Johnston naar Grainsboro is vertrokken. Jefferson Davis is inmiddels op weg naar het westen waar wij spoedig van hem zullen verne men dat hij via Alexiko de reis naar Europa aanneemt. Sommigen meenen dat verscheidene detache menten zijner legers naar de andere zijde der Missisippi zullen oversteken en dat hij daarin de bergpassen en moerassen, het nog eenigen lijd zat trachten uit te boudeu. Dc leden van het Engelsche Parlement hebben zich hij het vernemen der tijding van den moord van Lincoln, vereenigd en een adres gestemd; hetzelve is aan den Amerikaanscheu minister- resident overhandigd. Het Amerikaansch bankierhuis Heady C°was

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2