BINNENLAND. "MAR KT BERICHT EN. voorstellen welk eene verwarring en ontsteltenis dit bij de bevolking te weeg brachtmeer nog doordien vele ingezetenen in hunne verbijstering hunne meubelen en andere goederen zochten té redden, die ten laatste bij geheele hoopen op straat lagen Ic branden. Van de kantoren der voor naamste bankinstellingen is niets overgebleven terwijl de bureaux van drie dagbladen (de En quirer, Despatch en Examiner) even spoedig waren verwoest als het American-hötel, hel postkantoor, het slalenhuis, het gebouw van bel departement ven oorlog, hel Columbian hotel, bot Mechanic's institute, het groot laboratorium en hel arsenaal, die te gelijk met eenige blokken huizen lievig door het vuur werden geteisterd. Ofschoon het onmogelijk is, zelfs hij ruwe begrootiug, zich een denkbeeld van de daardoor veroorzaakte schade te vormenkan men zich toch wel voorstellen dat het verlies ontzettend moet zijn. Volgens de laatste berichten uit Amerika van 9 dezer, heeft de Zuidelijke generaal Lee, dien dag op de aan hem gestelde voorwaarden met den Noordelijken generaal Grant gecapituleerd. Het bevestigt zich volkomen, dat men geene regeling mag verwachten van liet geschil lus- schen den H. Stoel en Keizer Maximiliaan, om trent de gees lel ij ue bezittingen, op een grondslag door den laatstgenoemde vastgesteld. Zeker hoog geplaatst persoon die belast 'was het terrein voor de eerstdaags le Rome met den heer Velasquez de Leon te openen onderhandelingen voor le be reiden ontving van Pius IX ten antwoord dat hij geenerlei concessie zou doen en dat hij be sloten had Mgr. Meglia, Pauselijke*! ntinlius te Mexiko, onmiddellijk terug te roepen, indien Kei zer Maximiliaan mocht weigeren op-zijne onlangs genomen hesluiten terug te komen. ï-let zou zeer moeijelijk zijn de dagbladen le tellen die in Belgie de handelwijze van den voor zitter der Kamer, ten opzichte van den heer de Laat, afkeuren. Er zijn er weinigen die den lieer Van den Peerebooni gelijk geven. Ziehier on der anderen wat de Sanchschrijft over de par tijdigheid van den Gentschen gedeputeerde Indien wij op onze beurt onze gedachten moe ten zeggen over het soort van drama dat geluk kig geene noodlottige gevolgen heeft gehad voor beide strijders, alle twee vaders van huisgezinnen, zullen wij zeggen dat de gedienstigheid en de partijdigheid van den voorzitter der Kamer er de eenige oorzaak van is, gelijk hij ook alleen verantwoordelijk zou geweest zijn indien het noodlot, het toeval, gelijk n.en zal willen, eene weduwe en weezen hadde gemaakt. Als men de houding des heeren Van den Peerenboom ziet moet hel schijnen dal de minderheid huilen de wet, huilen het recht, huilen de parlementaire welvoégelijkheid is gesteld en dat zij dien Tur- kenkop verbeeldt, dien men op de kermissen ziet en waarop elkeen, voor éenen stuiver, de macht zijner vuist mag komen beproeven. Wij welen wel dat de clericalen zich hoogst vereerd moe ten loonen de klaauw der leeuwen van de lin kerzij op hun vel le voelen maar toch, toch zou men' de betamelijkheid voor het uiterlijke een weinig belmoren in acht le nemen, al ware het maar om aan de Cesarische dagbladen van gene zij aan Quievrain geene gelegenheid te geven om té zeggensprekende van ons en van onze par lementaire worstelingen„Gij ziet wal welvoe- gelijkheid er in onze Wetgevende Kamers heerscht en wat halle, wat parlementaire markt het ver tegenwoordigend gouvernement van onze buren is! Derha.ve zegent den gezondene der Voor zienigheid, die ons zulke schandalen spaart!1' Het Rrusselsch liberaal Weekblad la liberie is even streug ten opzichte van Van den Peerebooni. BELGIE. BERGEN, 19 April. Ju de koolmijn Belle— et-Bonne, te Quaregnon is eeu schrikwekkend ongeluk gebeurd. Er werden tien personen in den bak opgehaald, tol hij eensklaps, ter hoogte van i'/2 meter werd stilgehouden, men weetniet door welke oorzaak. Door den hevigen schok brak de koord en de hak viel neer. Zekere Palmyre Poig- nard oud 20 jaren werd het bekkeneel verbrij zeld en zij stierf eenige oogenblikken daarna twee andere werklieden bekwamen wonden en kneuzingeu. De zeven overige persone i hebben geen letsel bekomen. Hadde dit ongeluk moeten gebeuren toen de bak eene tamelijke hoogte bad bereikt, dan zouden ze waarschijnlijk allen het met den dood hebben moeten bekoopen. DINANT, 18 April. Uit Londen is een depu tatie van Engelschc oudheidkundigen le Diuant aangekomen om de grotten van Furfooz te be zoeken waar onlangs, zoo men zegt, het. bewijs gevonden is dat ons land vóór den Zondvloed was bewoond. DOUR 2C April. De opbrengst der inschrij vingen, ten voordeele der slachtoffers der mijn ramp te Dour zal ten minste twee honderd dui zend francs beloopen. Het comité van Dour heeft reeds 150 lol 160 duizend franks ontvangen, en Kei schijnt dat de inschrijvingen van hel Belgisch leger, waarvan de opbrengst eerstdaags zai in komen op 45,000 francs geschat wordt. Doel wel en ziet niet om onder de hooge bescher ming van Hare Majesteit de Koningin alhier be staande, welke gisten getuigen, dat deze inrichting bij voortduring in de bijzondere gunst van "l Vorste lijk Huis deelen mag. II. IC. H. Prinses Hendrik beschonk haar met eene som van vijftig gulden terwijl H. K. H. Prinses Fredcrik haar het dub bele dier som vereerde. SLUIS, 24 April. Bij vernieuwing hebben wij «en paar giften meê le deelen, gedaan aan de Stoninkljjke Kantwerkschool, onder de zinspreuk In eene den 24 dezer gehouden vergadering van ingelanden van den Oranjepolder, Gemeente Biervliet, is lot ontvanger-griffierin plaats van wijlen den Fleer A. B. Carpreau, benoemd de beer D. N. Benleijn te IJ/endijke. Vrijdag jl. is le Middelburg door het provinci aal bestuur aanbesteed: Het maken van eene buis van gegoten ijzer, ter vervanging van de voorma lige draai- thans vaste brug over de Aardenburg- sche haven met hare opruiming en aanvulling der ontstane opening. Dit werk is aangenomen door A. E. Slubbè, ie Sas van Geul, voor/" 1090. Sedert een paar dagen is men bezig aan het. gra ven der fondamenten voor de op de zeeduinen lusschen de villa van jhr. van Bnnikhorsl en het Vuurbaken op Le richten gedenknaald. Vrijdag jl. heeft zich le 's Hage ccn geval van hondsdolheid voorgedaan hetwelk voorden daarbij heirokken persoon ernstige gevolgen had kunnen na zich slepen. In de Wagenstraat schoot een doorloopende hond plotseling tegen eene vrouw op en had haar bijkans hij de keel gegrepen. Dadelijk kwamen eenige voorbijgangers de vrouw le hulp en zij hadden het geluk den hond van haar af le rukken. Ni et eenige wel toegebrachte slagen viel het dier bedwelmd neder en eenige policieagenlen die inmiddels waren toegeschoten, verdronken het in de gracht bij de Veerkade, Die aanval van hondsdolheid is naar men wil aan de thans heerschcnde buitengewone warmte toe le schrijven. Voor het aanstaande Walerloofeest organiseert men te Rotterdam thans een optocht van knapen, welke Nederlanders. Engelscheu en Duitscbers zullen voorstellen. Eene. kleine wekelijksche con tributie van enkele centen zal dienenom hun alsdan een uniform le, verschaffen. Vele knapen bekomen onder bekwame leiding instructie om dan als tamboers dienst le doen en dagelijks kan men op de voornaamste plaatsen in de stad vooral in den vroegen morgen hunne vorderingen op merken. Ook zullen daarbij hoornblazers worden geëngageerd, indien men daarvoor geene ge schikte knapen kan bekomen waartoe men echter nog steeds hel mogelijke blijft {beproeven Het geheel zal zeker eeu schoon militair schouwspel opleveren, eu het plan vindt vrij veel sympathie. Dal hel bijgeloof niet uit de wereld is, bewijst het navolgend curieuse geval. Onlangs kwam eene hoer,n in een apotheek te Zwolle en vroeg om een halve stuiver drek van den kwao man. Toen dc apotheker, die daar niets van begreep, haar vroeg waar voor het dienen moest, zeide de vrouw in vollen ernstdat de duivel zich in haar stal op hield en een kundig man haar had aangeraden den bedoelden drek in den stal te leggen en dat hij haar een papiertje had gegeven dat zij den apotheker maar moest laten lezen als hij haar niet verslond. Zij haalde daarop ccn stukje papier uit haar beu- gellasch le voorschijn, waarop met schrikbare letters geschreven stond asche voelewaarmede waarschijnlijk bedoeld werd asafoetida (duivelsdrek.) RETRANCflEMENT 23 April. Heden morgen had alhier de bevestiging van onzen nieuwen Loer- aar H. G. Witlebol plaats, door den W.E.Z.G. lieer Dijkstra, Fred, te Kadzand. met eene leer rede na.tr aanleiding van Hand. X vers 33tweede gedeelte. De oplegging der handen geschiedde, behalve door den Consulent, door de W. E. Hee ren van Riet, Krom eu Krol, Predikanten le Sint Kruis, Biervliet en Schoondijke. De leerrede werd voorafgegaan afgewisseld en besloten door het zingen van Psalm 138 vers Ps. 25 vs. 2, Gez. 77 vs. 4 terwijl na het uitspreken van liet Ja door den nieuwen Leeraar gezongen werd Ps. 134 vers 1 en 2, en bij de oplegging der handen Ps. 134 vs. 3. Des namiddags aanvaardde de ingezegende zijne bediening met eene leerrede, waaraan hij ten grond slag legde 2 Cor. V vers 20 tweede gedeelte spre kende hij naar aanleiding van dezen tekst, over: hel doel van de. Evangeliepredikingen de wijze waarop dit doel bereikt wurdt. Voor en na werden gezonnen Gez. 91 vs. 2 Gez. 56 vs. 1,2 en 7 Gez. 62 vs 1 en Ps. 66 vs. 10. Ouder de harte lijke toespraken welke de nieuwe leeraar tot verschillende personen richtte maakte vooral die lot zijnen grijzen vader een blijkbaren indruk op de in groolen getale, ook van elders toegesnelde hoorders. Ook do predikanten van Sluis', Zuid- zande Aardenburg Ooslburg Grr.ede, Hoofd plaat en Waterlandkerkje gaven door hunne op komst de bewijzen vau hunne belangstelling in eene plechtigheid, die, naar wij hopen voor deze beproefde- gemeente de dageraad zijn zal van eene betere toekomst. Moge onze hoop bevestigd wor den AXEL, 14. April. Heden middag ten drie ure, zijn in de zoogenaamde oude Stad binnen de kom dezer gemeenie zes arbeiderswoningen met rieten dakenen bijna al de zich daarin bevindende huismeubelen eene prooi der v,lammen geworden, waardoor 16 personen van huisvesting zijn beroofd. Men vermoedt dal de brand ontstaan is door liet vuur vallen van een polje terpentijn die bestemd was lot hel maken van boenscl. Door spoedig aangebrachte hulp van de brand spuit en de ijverige pogingen van hel brandper- soueel is men den brand spoedig meester ge worden. De schade wordt begroot op 500,,- a 690-,,. Niets is voor brandschade verzekerd. KRUIN ING EN 23 April. Te Bal.li heeft den 17 April, in den algeloopen Paaschnacht eene brutale poging tot diefstalvergezeld van poging tot tol moord plaats gehad en wel in den zooge- naamden Engelscheu Polder in het paviljoen of direcliehuisder maatschappij lot indijking van schor ren in Zuid-Beveland gelegen op eenige minuien afstand van het fort Bath. De vrouw van deu op zichter W. R. T.beneden rustig le bei liggende, terwijl alle mannelijke bewoners van het gebouw afwezig waren, werd omstreeks 1uur door het geblaf van een hond en andere beweging op de plaats van hel gebouw, in den slaap gestoord en bespeurde van uit baar slaapvertrek twee perso nen die langs den gevel van het huis heen en weder slopen. Onmiddellijk haar lied verlatende en zich nanuwelijks den tijd gunnende tol hel aan trekken van kleeding, begaf zij zich naar hare dienstmeid die op de bovenste verdieping des hui zes te bed lag om die te wekken en gemeen schappelijk le overleggen, wal haar te doen stond. Onderwijl vermeende men van tijd lot lijd buiten geiluisler, en daarna op eerie van binnen afge sloten kamergeritsel te hooren doch buiten alles slil schijnende h d de kloeke vrouw tien moed de huisdeur zachlkens te openen en le ontgrende len en zich alleen, daar de dienstmeid in doods angst verkeerde naar builen le begeven om le zien wat er gaande was en zoo mogelijk hulp in le roepen doch nanuwelijks was zij aan den hoek van hel gebouw gekomen of haar werd niet een hard voorwerp een lievige slag legen het voor hoofd toegebrachtdie haar een oogetiblik in be dwelming bracht, van welke omstandigheden een persoon gebruik maakte om haar aan le grijpen en onder hel toeroepen der wóórden als je blijft schreeuwen snij ik je den nek af", met een scherp werktuig van achteren in den hals te treffen. Gelukkig stuitte deze aanval af op oen los omge slagen halsdoek, eene streng hoofdhaar en ccn snoer koralen. De moedige vrouw wist zich met inspanning van alle krachten los le wringen, te ontsnappen en te ontvluchten naar eene over den dijk gelegene arbeiderswoning om hulp in le roepen van waar zij dan ook al spoedig ge volgd door 4 mannen is teruggekeerddoch bij de woning komende, hadden de booswichten het hazenpad gekozen. Do burgemeester le Bath die bereids van het voorgevallene was onderrichtwas met een veldwachter inmiddels op de plaats der misdaad tegenwoordig, ten einde locale inspectie le doen information in te winnen enz.doch men heeft hei spoor der daders niet ontdekt. Uit hel onderzoek is evenwel gebleken, dat men langs de leidingslallen van een legen den gevel van het huis groeijenden wijngaard door hel raam van hel kantoor des administrateurs van de maat- s:happij is binnengedrongen, denkelijk met het voornemen om de gelden die men daar aanwe zig waande te zijn, meè te pakken, doch waarin men door de sLoule houding der vrouw niet is ge slaagd. Tot heden is men de daders nog niet op het spoor. Donderdag 23 April heeft het gerecht van Goes zicli derwaarts begeven. SLUIS, 25 April. Jarige Tarwe f 7,0!) a f 7,10; Nieuwe dito f 6.75 a 1 7,25Rogge f 5,10 a f 0,00; Winlergerst I' 4,60 a f 4,70; Zomer dito f 4.00 a f 0,00; Haver f 0.00 a f 0,00; Paardenhoonen 1 5,60 a f 5,70; Erwten f 0,00 af 0,00; Kanariezaad f 0.00. GRAANMARKT te AAIWENBURG. "Verkoopprijs por Mud de. PINGSDAG DINGSDAG, 18 April 1865. 25 April 1865. LAAGSTE HOOGSTE. LAAGSTE HOOGSTE Tarwe f 7.00 f 7,25 f 7,00 f 7.20 Rogge 5,00 5.10 5.10 5,50 Winlergerst 4.63 4,70 4,45 4,60 Zomergerst 4,00 4.00 4,00 4,00 Boekweit 0,00 0,00 0.00 0,00 Haver 3,10 3,30 3.25 3.39 Paardehoonen 5,40 5.60 5.40 5.60 Erwten 0,00 0,00 0,09 0,00 OOSTBURG, 20 April. Bij ruimen aanvoer bestond heden weder weinig vraag voor Tarwedie meestal lager is afgegeven. De overige artikelen bleven meest als vorige week. Jarige tarwe f 7,50 h i 8.00, nieuwe dito fo,59 a f7,10, rogge f 4,75 a f5,?0, winlergerst f4,25 a f4,70, zomer dito f 3,75 a f4,00, haver 2,75 a f3,40, paardenboonen f 5,50 a f5,75, erwten f 0,00 a f 0,00. AXEL, 22 April. Tarwe 6,80 a 7,35. rogge f5,05 f5/30., win-

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3