Algemeen Overzicht. waarde van die verwijderde lauden werd zeer overdreven voorgesteld. De eischende Statendie 't oog hadden gevestigd op groote inkomstende spoedige voldoening van hunne schulden en de uitbreiding van hun bewoond grondgebiedhielden ijverig hun recht op jurisdictie en eigendom van den bodem vol, terwijl de Staten zon lei- land met een naijverig oog de toekomstig loeslroomende schatten en uitgebreide gren zen van hunne naburen beschouwden. Na vele beraadslagingen behaalden de eischende Staten de overwinning, door de inlassching van ceno bepaling in de artikelen van bond genootschap waarbij werd bepaalddat geen Staat (cn voordeele van de Vereenigde Staten vau grondgebied mocht worden be roofd eene bepalingwaaraan alle niet— eischende Staten, behalve Maryland, aar zelend hunne goedkeuring schonken. Die Staat bleef weigeren lot de Unie toe te treden zonder dat er een waarborg bestond, dat een gelijk recht der Unie op die wes telijke streken zou geëerbiedigd worden. New York, welks aanspraak 't meest vaag en ilaauw was gaf 't voorbeeld in Februarij 17S0 door zijne gedelegeerden in 't Congres met eene onbepaalde volmacht te bekleeden dat zij aan de Unie mochten afstaan dal deel van zijne aanspraken op 't Westen dat lag binnen eene lijn die door do wes telijke grens van 't meer Ontario werd getrokken. De andere eischende Staten kregen van 't Congres de dringende uitnoo- diging dat voorbeeld te volgen (6 Septem ber) onder den waarborgdat over de aldus afgestane landen ten nlgemeenen nutte kon worden beschikten daarvan wanneer zij bevolkt werdenrepublikeinsche Staten zouden worden gevormd die op gelijken voet als de andereleden van de Unie zouden worden. Aldus gedrongenbood Connecticut den tienden October aan, afstand te doen van zijne aanspraak op den bodem van 't grondgebied ten westen van Pensyl- vaniëdaarvan echter uitzonderende eene breede strook land ten zuiden van 't meer Erie en onmiddellijk grenzende aan l'ensyl- vanië, die sedert dien tijd onder den naam van Connecticut Reserve hekend is. De ongerustheid over den inval en de hoop dat de aanneming van de artikelen van confederatie de verzwakkende Unie met eenige kracht mocht bezielendeed de vergadering van Yirginië (31 December), juist vóór dat zij tengevolge van den aan tocht van Arnold naar Richmond adjour- neerdebesluiten tot den afstand aan de Vereenigde Staten van alle aanspraak op 't grondgebied ten noordwesten van de Ohiomaar die afstand werd belemmerd doordien Yirginië te gelijker lijd een waar borg eischic voor 't overig grondgebied ten oosten van de Mississippi en ten noorden op 350 30' N, B. Den eersten Maart 1781 deden de ge delegeerden van New York bij eene akte aan de Vereenigde Staten afstand van 't grondgebied ten westen van do lijn, waar van hierboven sprake was, zich echter 't recht van terugtreding voorbehoudende zoo de waarborgdien de andere Staten kregen niet aan New York werd gegeven. Nog op deuzelfden dag teekenden de gede legeerden van Maryland, als daarloc gevol machtigd door eene akte van de vergadering, die onmiddellijk na den afstand van Yirginië werd aangenomen de artikelen van confe deratie die voortaandaar zij door ai de Sinten waren geratificeerd do wet van de Unie werden. De kwestie aangaande do westelijke lan den bleef echter nog ongeregelddaar 't congres lot nog toe niet één van de voor gestelde afstanden had aangenomen. De parlementaire vacanlie in Frankrijk heeft voor eenieen lijd de politieke beweging opgeschorst. De eenige meldenswaardige lijding uil Parijs is die betrekkelijk de reis des Keizers naar Algiers, die nu deiinilief schijnt vastgesteld te zijn. Z. M. zal zich !c Toulon inschepen; de Keizer zal ver gezeld zijn door generaal Fleurv, zijnen aidc-de- camp zijnen bijzondere» geneesheer cenen an deren geneesheer en verscheidene officieren. Meu berekent dal de reis van Keizer Napoleon veertien dagen duren zal. De Keizerin zal gedu rende dien tijd de staatszaken besturen als Kei- zeriune ivgeute T bijgestaan door den geheimen raad. Het was oo-k hare Majesteit die de staats zaken bestuurde gedurende den oorlog in Italië, wanneer de Keizer het bevel over hel Frausch leger voerde. Wat de reden der reis betreft, men kan daar over niets anders dan zeer van elkauder verschillende gissingen maken. De eenen zeggen dat het ver blijf in Algiers den Keizer om reden zijner ge zondheid aangeraden is; anderen beweren dal de komst van Napoleon lil nuttig zou geoordeeld zijn geworden, om de bevrediging der kolonie te weeg te brengen volgens eene derde uitlegging zou het doelwit des Keizers zijn, om zich zei ven re kening te doen van den sloffelijken en zedelijken toestand van het land en dc waarde der twee «■leisels, die zich tegenover elkander voordoen, het militaire en civiele stelsel te waarderen. Het is voor niemand een geheim, dat de toe stand van Algerie op dit oogenblik hoogst on gunstig geheelen mag wordeneen groot deel der machtigste volksstammen, zelfs een deel der Ka- hylendie. slechts door 't geweld onder 't juk gebracht, altijd met haat en tegenzin helFrausche bestuur dragen zijn van nieuws in vollen opstand en bieden onverschi okken't hoofd aau de Fransche troepen, die op verscheidene punten eene gevoe lige neerlaag hebben geleden. De dappere generaal Mac-Mahonmaarschalk van Magentadie in Algiers op zijn lauweren meende te zullen rustenziet zich nu eensklaps ia eene hoogst moeilijke gesleldhe d en alvorens tot groote maatregelen over te gaan wenscht hij dat de Keizer zich persoonlijk kome overtuigen van den toestand der zaken. Men kan derhalve eerlang de zending van nieuwe troepen naar Algerie en nieuwe bloedige loouec- len op die Afrikaansche kust te gemoel zien. Maar Frankrijk zal ook van langs zoo meer ondervin den hoeveel goed en bloed het kost, vreemde volkeren met geweld le willen onderwerpen, en zich met de inwendige zaken van andere landen te bemoeien alwaar men zijne hulp niet ingeroe pen heeft. Uit de laatste brieven en depêches van New- York blijkt, dat. dc locstaud der nog overblijvende Zuidelijke troepen wanhopend, onhoudbaar is. Dc onlknooping van hel bloedige drama, van een ramp zaligen broeder-oorlog nadert met rassche schre den en met een der eerst aankomende nieuwe pakelbooten verwachten wij de lijding der alge- heele verdelging cu verspreiding van het leger der afscheidenenen hel nog gelukkiger nieuws van een vredesverdrag. Er blijven nog twee slrijdrorpseR aan *t Zuiden over; het overschot van Lee's groot leger, door de laatste veldslagen en de onvermoeide hard nekkigheid van Sheridan nu machteloos gesla gen en het corps van Johnston door Sherman achtervolgd en op alle punten in zijne teruglrck- kings-lijnen bedreigd. Zes generaals van Ueo zijn krijgsgevangen ge maakt, en generaal Sheridan meldt, dal I,ee ge dwongen zal zijn zich over te geven. In New- York verzekerde men, dat er le Washington reeds nieuwe onderhandelingen voor het sluiten van den vrede zijn geopend. Ziedaar den toestand. Voor de nadere bijzon derheden der gebeurtenissen le Petersburg en Richmond, leze men verder dc bijzondere cor respondentie uit New-York, en de laatsto berich ten vau het oorlogstooneelhiernavolgende U t Amerika wordt dc volgende belangrijke bij zonderheid gemeldvolgens een bijzondere cor respondentie Wij hebben reeds de tijdingen medegedeeld over'de inneming vau Richmond cn Petersburg, thans laten wij hier over ditzelfde punt eene cor respondentie volgen, gcdagteckcnd uitNew-lork, 5 April Richmond is onsZiedaar het groote thema dat aller gemoederen bezig houdt. Ja, Richmond is gevallen de sterkte die gedurende vier jaren de macht der republiek weerstand bood, is be zweken en met haar vergaat het grootste ge deelte van het prestige dat de Zuidelijken tot he den gehad hebben. De worsteling tusschen Grant en Lee begon laatstleden Vrijdag en duurde drie volle dagen; heide legers muntten uit door on overtroffen dapperheid, zegt de minister van oor log Stanton. Voor het bemachtigen van Richmond b.nlroeg het aantal gevangenen, in Grants han den gevallen, 15000 met 50 stukken geschut. Wat ons verlies in deze dricdaagsche slachting geweest is, weten wij niet, maar het moet eveneens aan merkelijk zij». Grant won den palm door de over machtdie hem ten dienste stond: terwijl Lee ge noodzaakt was slag te leveren met niet meer dan zestig of zeventig duizend man, kon Giant aan zijnen linkervleugel honderd duizend man plaat sen die hij met zijne gewone hardnekkigheid le gen Lee's positie aan de Southside Railroad wierp. De even dappere als voortvarende Sheridan viel inlusscheu met zijne escadrons Lee in den rug, en ware het niet door hem geweest. Grant hadd© nog de zege niet behaald. Hij was hel die op het gevaarlijkste oogenblik de kans deed verkeeren en wat zeer naar eene nederlaag begon uit te zien in eene overwinning veranderde. Het was diezelfde areudsblikdie zijn eigen leger redde toen het bijna door Farly hij Winchester de neer laag bekwam. Zijne tijdige aankomst op dit Wa terloo der Zuidelijken gaf de reeds wijkende sol dalen nieuwen moed hij vormde zijne kolonnes op nieuw, ontnam het ccm nando aan generaal War ren ir. het gezicht van ziju eigen corps en dat des vijauds en va wijken en besluiteloosheid werd het voorwaarts. Lee werd genoodzaakt af te trek ken en Richmond niet langer houdbaar zijnde, werd door hem verlaten. Generaal Weltzel aan het hoofd van het 25ste legercorps, hoofdzakelijk bestaande uit Negers, trok den 3 April 's mor geus ten 8 ure de gevallen hoofdstad der rebel len binnen. „Ten 10 ure had de telegraaf die belangrijko tijding naar alle hoeken der Unie overgebracht en de geestdrift was onbeschrijfelijk. De starren en strepen wapperden van ieder liuis. Ik bevond mij op dit oogenblik in Newark, waar het hijschen der vlaggen aau de zoogenaamde Libertypolcs het eerste sein gaf. Terugkeerende naar New-York was hel gezicht op die stad en de omliggende plaatsen groolsch en bekoorlijk. Vau uit den spoorwagen had men het oog op een der schoonste panoramas ter wereld en dat panorama was let terlijk overdekt met vlaggen. De schepen in de haven, de huizen, de publieke gebouwen, de torensalles loonde het nationale blazoen het was een schitterend vlaggenfeestdat nog ver hoogd werd door een zonnigen verjaarsdag. „In de stad was de opwekking algemeen. Oud en jong vierde feest, ieders gelaal droeg een glimlach. „Wat Lee nu doen zal, waar Jefferson Davis met zijn kabinet zal belanden, is slechts de kwes tie van het oogenblik. Wij zijn nu zeer nabij het einde, do groote revolutie is gebroken, dé mannen die aau het hoofd vau zeven millioen menschende wereld verbaasden door hunnen tegenstand, hunne worsteling met vijf-en-twintig millioen, die mannen die eene bloedige ver maardheid in de geschiedenis der wereld verwor ven hebben de Stonewalis de Lees en Jeffer son Davis, de Lougslreets, de Stuarts en de Hils, die mannen dalen nu van hunne reusachtige om trekken tot de nietswaardige grootte van verra ders. Hun voetstuk van onafhankelijkheid en vrijheid ligt verbrijzeld. De reuzenstrijd van een geheel volk die een vrijheidsoorlog zou zijn. wordt een opstandeen broedermoordeene misdaad van landverraad. Het is dc gewone les der ge schiedenis. Washington zelf ware als een opstan deling en een verrader behandeld, indien zijne revolutie legen Fngeland ware mislukt. Jefferson Davis, overwinnaar, ware een tweede Washington geweest; overwonnenwordt hij een misdadiger, naauwelijks goed genoeg voor den kogel of de gal»! „Nu echter is de tijd daar, dat Lincoln door het uitvaardigen van eene proclamatie, waarhij hij eene algeheele amnestie belooft, een einde aan verder bloedvergieten zal kunnen maken. Doet hij dit, dan verwerft hij zich den dank van alle volken. Het is bijna vier jaren geleden, dat de eerste kogel legen hel het fort Sumler werd ge schoten; de verjaardag van dien strijd (13 April) is het beste tijdstip om op de puinhoopen daarvan de banier van den vrede le plaatsen.*' Reuters Office heeft tijdingen uit New-York ont vangen van den 8 April: dezelve melden, dat Sheridan steeds Lee vervolgt; dal hij hem eene reeks gevechten heeft geleverd en dat er nabij Rurksville een zeer ernstige veldslag heeft plaats gehad. Lee werd op de vlucht geslagen. Ewell en vijf andere generaals werden krijgs gevangen genomen. Sheridan denkt, dal Lee zich zal overgeven. Sheridan is den 1 April begonnen met zich op weg le hegeven. Zijne ruiterij bevindt zich op vijf mijlen afstand van Mobile. De aanval is begonnen. De Herald meldtdat Campbell vredes-onder- handelingen met den president Lincoln heeft ge opend. Het agio op het goud is 50%. Een telegram van Philadelphia, uit Washington gezonden, den 7 April 'savonds, aan den agent der bondsschalkistmeldt hem als eene stellige lijdingdal geheel het leger vair Lee gecapitu leerd heeft. Rij de afreis der laatste postmaal uit New-York,, was de bovenstaande lijding nog niet hekend. Als eene bijzonderheid wordt gemeld (o hittere vrucht ook des oorlogs!) dat op dit oogenblik er zich to New-York 25,000 weduwen bevinden welke hunne echtgenooten in den oorlog verloren hebben! En dan dweept men nog met krijgsroem! Nog wordt gemeld dat bij' de ontruiming van Richmond, op last van de autoriteiten der Zuide lijken, verscheiden tabaksmagazijnen in braud waren gestoken, waarbij de vlam spoedig op an dere gehouwen oversloegzoodat de gelie9le stad in eene dikke rookwolk was gehuld en de passage langs verschillojde straten door het vuur werd belemmerd. In het geheel wordt het aantal ver brande woonhuizen en andere gebouwen begroot op ongeveer (DO. Men kan zich dus gemakkelijk

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2