binnenla stan». marktberichten. moeijelijk. De Jnslilie zal misschien verhinderd, machteloos zijn door den legenwoordigen toestand onzör wetten. Voor drie jaar werd er wel eens gesproken over eene wet betrekkelijk de ministerieele ver antwoordelijkheidter gelegenheid van het con ti iet llayez Chazal, maar het ontwerp werd voorzichtig in de cartons gelegd waar het thans nog rust. Men ziet het, 'dat die voorzichtigheid zeer van pas komt, vermits zij M. Chazal waar schijnlijk nog eeas huilen het bereik der wellen stellen zal. „Terwijl eenige dagbladen afkondigen dat Ko ning Leopold een bezoek aan Keizer Napoleon zal geven alvorens in Belgie terug te keeren. zegt beden de International, een Fransch blad d l te Londen gedrukt, wordt, dat Z. jVI. Engeland ver laten en rechtstreeks naar Brussel zal lerugkee- ren. Ik weet niet aan welke dier heide tijdingen men de voorkeur geven moet, doch ik geloof niet dat de Koning reeds vroeg alhier verwacht wordt. Volgens men mij verzekerd heeft, zon zijne af wezigheid nog lang duren." In welk moeijelijk parket de Genlsche libera len geraken kan men uit de volgende mededee- liug zien. Over eenige jaren werd in de Genlsche dagbla den zeer dikwijls het subsidie besproken dat de raad gaf aan het volksbal op den Kouter en aan de paardenkoersen twee punten die destijds zeer hevig bestreden werden. 'Het eerste punt vooral werd ongenadig door Ie Jiien Public (clerieaal) gehekeld en door zijne tegenpartij1 de doctrinaire bladen, verdedigd. De ondervinding leert eu opent eindelijk de oogen. In eene der laatste zittingen van den gemeente raad hebben de meest geavanceerde liberale leden en de heer Laurent aan het hoofd, eindelijk die braspartij gebrandmerkt en tegen het hulpgeld ge- slemd dat er aau verleend werd. Men heeft erkend dat dit volksfeest eigenlijk maar diende tot het verdierlijken des werkmans. Niettegenstaande de brandraerking heeft de meerderheid van den raad van Gent hel hulpgeld behouden terwijl niemand het hal van den Kouter heeft durven verdedigen. De Genlsche ministeriee- len hebben daar een droevig bewijs van morali teit gegeven. De Raadsheer Guequier beschouwt de paarden koersen na het volkshalals do grootste onzede lijkheid cu ook ten dezen opzichte wilde men de t'oGgekende subsidie intrekken. Evenmin als met het volksbal is dit gelukt men heeft de subsidie voor hel onzedelijke volks bal alsook voor de halsbrekerij behouden maar, wij moeten rechtvaardig de waarheid zeggen men heeft andere besparingen gevondeu Zoo heeft men het subsidie van 5000 fr. inge trokken verleend om soep te geven aan de arme kinderen der vrije bewaarscholen. Het subsidie van 1200 fr. aan hel gesticht der boetvaardige docht.rs is insgelijks ingetrokken. De vergoeding aan den priester belast met de begrafenis der armen buiten de Brugsche poort (250 fr.) is insgelijks afgeschaft. Ons dunkt dat de liberalen (of opmerkelijk genoeg en zoo als ook de clericale pers aanmerkt de minislerielen] alzoo hunne eigene glazen inwerpen. Hel echt libera lisme vormt geene kohorte van libertijnen! DLTTSC11LAND. Te Kiel is de haat tegen Pruisen reeds zoo al gemeen dat de Pruisische soldalen genoodzaakt zijn met geladen geweer de wachten te betrek- kon. Jl. Dingsdag schoot een Pruisisch soldaat op een Sleeswijk-Holsleiueromdat hijde schild wacht voorbijgaande, op den grond spuwde. Ge lukkig ging h'ct schot niet af. Gelijke feiten her halen zich bij voortduring telkens door veelvul dige arrcstaliën gevolgd. Van die ongunstige stem ming des volks tegenover Pruisenleverde Kiel vooral op den geboortedag des Konings den 22sten Maart, de bedroevendste tooneelen op. Aan uitlatingen van de zijde der Pruisische officieren ontbrak het helaas daarbij niet. Onder «anderen werd een koopman die een vlag had uitgesto ken waarop de woorden stonden Hertog Frede- rik VIÜ, Hertog van Sleeswijk-Holstein, met geweld gedwongen haar in te halen, terwijl men het hem daarover zeer lastig maakte. Dergelijke han delingen verbitteren maar en doen slechts te meer de noodzakelijkheid er van uitkomen dat de voorloopige toestand van nu een einde neme. De oudste soldaat in gansch Europa bevindt zich waarschijnlijk bij het grens-regiment van Ogulin in Oostenrijk. Hij is 122 jaren oud heet J.'"van Rednlics en heeft ook den zevenjarigen oor log onder dc Hongaarsche soldalen meegemaakt. FRANKRIJK. Het 6jarig zoontje van een arbeider loManheit ■Seed geweldig aan kiespijn. De tandmeester werd gehaald, doch het kind verzette er zich tegen een tand te laten trekken tot dat het eindelijk toegaf, toen de dentist het paaide met een geld stuk dat de moeder hem in stilte had in han den gestopt. Een paar dagen hierna zat de moe der te huilen. Haar ontbrak bet geld om de huur te betalen. Hoe daaraan te komen? Eensklaps legt het kind zich voor de knieën zijner moeder, omhelst haar teëderlijk en zeide goede moe der, als gij om geld verlegen zijt, dan zal ik mij nogmaals ëcn land laten trekken, vindt gij dat goed?" BELGIE. BRUGGE, 11 April. Gisteren hebben een 100 lal arbeiders van verschillende ambachten onze stad verlaten om elders werk te gaan zoeken waaraan hier gebrek is. Sedert 20 maanden zijn er ongeveer 3'lüO werklieden naar den vreemde vertrokken. Dit is voorzeker geen bewijs van den voorspoed dezer stad. BRUGGE, 15 April. Men leest in VUnion Li bérale van Vcrviers van 10 dezer. Een ongeluk is gisteren op de spoorweglijn van Verviers haar Luik gebeurd. Een jong meisje van 14 jaren, in de gemeente Pepinster een huis in de nabijheid van den spoorweg bewonende over welken zij gaan moest om hare woning te kunnen bereiken, is door twee treinen verrast geworden die twee verschillende richtingen na men. Zij is door de locomotief van een der twee treinen omgeworpen. De dood volgde plplseiijk. HOE!10 April. Eene zware misdaad heeft de gemeente Hauneche ia opschudding gebracht. Gisteren onder de hoogmis ontstond er brand in het huis Pnuly. Op een oogwenk omzwachtelden de vlammen het strooijen dak. Bij toeval waren Pauly en zijne vrouw afwezig en hieven er niet te huis dan dc kinderen, waarvan het oudste een meisje van 25 jaar is. Deze, Virgin ie genaamd, poogde de vlammen te sluiten, maar zij bekwam niets dan brandwon den aan hoofd cn handen. Zinneloos liep zij hui ten naar hel huis De Bain. Deze kwam redde de kinderen cn leidde Virginie naar zijn huis terwij! al de inwoners weldra ter plaats waren om te blusschen. Een half uur later werd eene noodlottige mare verspreid er lag iemand in den waterput van hel huis De Bain. Men liep er heen en zag Vir ginie die zich krampachtig vast hield aan den ketting. Na hel vuur ontkomen te zijn had zij bijna het leven verloren in het water. Met groole moeite haalde men haar boven en alsdan beschul digde zij haren verleider Joz. 15. haar in de diepte geworpen Ie hebben. Hij'is aaugchouden. VïSft 9 April. Gisteren is in een kalkoven alhier ecu schrikkelijk ongeluk voorgevallen. De kalk was in volle kook; hel gebeurt nog al eens dat de werklieden om den arbeid te bespoedi gen, op hol bovendeel van den haard gaan staan, om van daar de kalk maar het lospunt te drijven. Een hunner bevond zich in die stelling, toen de korst die hem ondersteunde inzakte en hij in de gloeijende kalk werd begraven. Zijne hand stak er nog boven uit en een kameraad wilde hem daarmede ophalen maar hij trok niets op dan de huid der verbrande hand. Hel lijk werd later opgetrokken. SLUIS, 20 April. Als leden der Provinciale Staten zijn dit jaar met den eersten Dingsdag ia de maand Jul ij aan de beurt van aftreding: In het hoofdkiesdistrict Sluis, de heeren M. Mazure A. de Smidt en H. G. Hammacher Benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen: te Sluis, de lieer mr. W. Hemsing, thans te Sittard. Naar wij vernemen is door de Ingelanden van den Polder Bewesiercede-Benoorden eene som van Vijftienhonderd gulden toegestaan voor den aanleg van den Steenweg Lapschurc-Hcille. Sedert eenige dagen zijn nabij de zoogenaamde Oost-Sluis de werkzaamheden aangevangen tot het aanleggen van den weg, die, ter breedte van zes en een halve el, van die Sluis over den Stads wal heen naar den Zuiddijk geieid wordt, waar door ook aan die zijde de gemeenschap met den Zwin polder voor paard en wagen openstaat. De Communicatie met dezen polder zoowel als met dc Diomèdezal weldra niets te wenschcn over laten. Dezer dagen had ten huize van een landbouwer te Baalden een groote familiepartij, kraamvisite, plaats. Den nacht daaraanvolgende werd daa- nog eene andere visite, nu echter van nietge- noodigde gasten gebracht, die, waarschijnlijk be lust op het overgeschotene een raam in de waschd kamer hebben verbroken en van daar onlvreem- een halve ham. een half nagelbout, 10 pond reu zel 5 pond boter en een pot met rijst en pruir men dit laatste hebben zij op korten afstand der woning verorberd en loon den pol stuk geslagen waarvan de stukken des morgens gevonden zijn.' Van bet overige is echter nog niets vernomen. SLUIS. GEHUWD 23 Maart. R. J. van Hooijdonk, jm., met M. T. Wemaer, wed. G. A. van Gheluwe. BEVALLEN Maart. 1. J. Beun, geb. Sanders, z.-3. T. össe- waarde, gel), de Pree. d.- 10. N. S. Beijaerl, geb. Cammaert, z.- 12. J. P. de Smit, geb. dc Bruijnc, z.- 27. S. M. Alexander, geb. Steinz, d. OVERLEDEN: Maart. 13. F. van de Piasscbe, echtg. van C. J. Schrier, 49 j.- 29. C. L. Houbeu, z., 2 m. IJZEN DUKE. BEVALLEN Maart. .1. M. de Buck, geb. Marseille, d.- M. Jansen, geb. 'de Gardeijn. z- P. A. Gruson, geb. de Caluwe, d.- S. M. Faro, geb. van der Meulen, d.- A. P. Mouton. geb. Oerboer, d.- A. van den Bosch, geb. Jansen, z.- J. P. Tiersen, geb. Jacobs, z.- C. Vermandei, geb. Malthijs, z.- S. Dupont, geb. Peelers, d.- R. de Keukelaere. geb. Bruijs- seel, S. M. de Winter, geb. Bourgonjon, z.- V. J. de Waele, geb. de Buckz.- J. F. de Roo, geb. van Hecke, z.- A. Vermast, geb. Lombaard, tweel. d. OVERLEDEN Maart. A. D. Marlijn, 3 j.~ J. F. de Broeck, 21 j.. ougeh.- J. van de Vijver, echtg. van J. de Kruijter, 51 j.- P. B. Vermandei, 1 d.- M. Dalton, 7 m - L. IL den Hollander, 1 j- S. van Pa- melen, echtg. van K. L. Staelens, 33 j. A K JÜ L. GEHUWD Maart. 9. P. Jansen, wedr. van E. Jelijt, 46 j., en S. van Dixhoorn, 34 j., jd.- A. Verhélst, jm., 30 j.. en M van Cadzand, 20 j., jd.- 30. M. den Engelsman, wedr. van D. de Fejj.ler, 44 j., en S. Freekenhorsl, 30 j„ jd. BEVALLEN Maart. 3. C. Goossen, geb. Dees, d.- 16. J. Roose, geb. Pladel, d.- S. Grebert, geb. van Dixhoorn, d. 26. N. de Fei'jler, geb. van den Berge, z.- 29. P. Goossen, geb. de Bruij'ne, d. OVERLEDEN Maart. 1. M. L. Claessens, echtg. van A. W. van de Bilt, 25 j - 4. M. A. Herwegh, 3 j.- J. Deij, 2 j.- 17. A. M. Leeuwe, 25 j. (ougeh.)- 20. M. Martin, 7 m.- 21. E. Verniel, 2 j - L. Joris, wedr, van 1°. C. Lignian, en 2°. J. Houg. 79 j.- 28. C. H. Jelijt, wed. van J. F. Meyer, 47 j. SLUIS, 18 April. Jarige Tarwe f 0,00 a f 0,00; Nieuwe dito f 6,75 a f 7,25; Rogge f 5,00 a f 5,10: Winlergerst f 4,50 a f 4.75; Zomer dito f 3.80 «5 f 4,15; Haver f 0.U0 a f 0,00; Paardenboonen f 5.60 a f 5,90; Erwten f 0,00 a f 0,00; Kanariezaad f 0.00. GRAANMARKT te AARDENBURG. Verkoopprijs per Mudde. DINGSDAG, DINGSDAG, 16 April 1865. 11 April 1865. LAAGSTE HOOGSTE. LAAGSTE HOOGSTE Tarwe 7,00 f 7.25 f 7,00 f 7,5!) Rogge 5,00 5.10 5,00 5.10 Winlergerst 4.60 4,70 4,50 4.8!) Zomergerst 4,00 4.00 4,00 4.15 Boekweit 0,00 0,00 000 0.00 Haver 3.10 3,30 3.20 3,30 Paardeboonen 5.4 0 5.60 5.30 5.60 Erwten 0,00 0,00 0,0') 0,00 OOSTBURG, 19 April. Bij ruimen aanvoer bestond heden weinig vraag voor Tarween was die niet dan merkelijk lager te verkoopen. Paardenboonen bleven omtrent in een doen. Doch Rogge en Winlergerst 10 cents en Zomer- gerst 20 cents lager afgegeven. Jarige tarwe f8,00 a f 7,75, gewone dito f7,00 a f 5,50 rogge f 5.00 a f 5,15, winlergerst f 4,50 ii f 4,60, zomer dito f'3,75 a f 4,00, haveF f2,75 a f3,50, paardenboonen f 5,50 èt f 5,70, erwten f 0,00 a f Q,Ü0.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3