de mm. JNENI «ANI MARKTBERICHTEN. SPOORWEGEN. dcellcn van hel Keizerrijk heeft vertoond,eenezickle, uit Siberië overgekomen thans in Sanjmare aan de Wol gaeene der rijkste landstreken van het Russisch gebied, een hevige hongersnood heerscht blijkens het officieel orgaan van dat district, blijft de nood er nog dagelijks klimmen vooral in do districten Ruseiak en JNicol'ajew. Do schuren zijn doordien men het daarin aanwezige slroo voor er ledig en de boerenhutten van daken beroofd doordien men het daarin aanwezige stroo voor veevoeder heeft gebruikt. Volgens andere berichten is het gebrek, voort spruitende uit den mislukten oogst zoo erg dat zelfs het slroo er tot nooit gehoorde prijzen moet gekocht wordenterwijl veel boeren reeds in het begin van den winter hunne paarden hebben ge dood omdat de dieren anders toch van hon ger hadden moeten sterven. FRANKRIJK. Er zijn geruchten omtrent den gezondsheidtoe- sland van den Keizer in omloop, die onrustbarende zijn en wel dat hij aan fiaauwten onderhevig is. Voor een paar maanden moeten deze zich voor het eerst vertoond hebben en zich nu meerma len daags herhalen. Wat hiervan waar is, we ten wij niet, doch het schijnt officieel te zijndat Napoleon dezer dagen van zijn paard gevallen is; daarbij heeft hij geen letsel bekomen. Het ge rucht' dat Z. M. een uitstapje naar Algiers zal doen bevestigt zich. Tiet hof van assises van Aveyron heeft eene zaak behandeld, die uog al indruk heeft gemaakt. Een jong mensch uit den landbouwcuden stand heeft den verleider zijner zuster die weigerde haar te huwen doodgeschoten. Hij is na eene schitterende pleitrede van den advocaat Laehaud vrijgesproken. ENGELAND. Voor eenige dagen is te Port au Prince door onvoorzichtigheid bij het aansteken der lampen in den schouwburg brand ontstaan die zich weldra over het geheele gebouw uitstrekte en van daar op andere gebouwen overslaande zulk eene snelle uitbreiding verkreegdat eindelijk de schoonste wijken en straten der stad eene prooi der vlammen zijn geworden. Er zijn minslens 100 gebouwen vernield, gedeeltelijk ten gevolge van gebrek aan water tot blussching gedeeltelijk wegens het gemis van een genoegzaam aantal spuiten bij hét begin van den brand. In slechts zes uren tijds was die verwoesting voltooid. Do schade wordt begroot op 40 a 50 inillioen. BELG IE. BEAUMONT, 3 April. IJ el is zekere Jozef Ma- nesse die is aangehouden als de vermoedelijke dader van den zesvoudigen moord to Landrecies gepleegd (zie ons voorgaand nommer). Manesse 3S de schoonbroeder van Largillière, noofd van het vermoorde huisgezin. De dood van gansch dit buisgezin moest hem 15,000 fr. doen erven. NOORD-AMERIKA. Een dagblad van den staat Wisconsin bevat de Biographic van een man, Joseph Crele genaamd, die waarschijnlijk do oudste man is, op dit oogen- Blik in leven. Zijne dooppapïoren bewijzen, dat hij in Detroit geboren is en thans 139 jaren bereikt heeft. Hij huwde het eerst in New-Orleans, 109 jaren geleden. Nog slechts voor weinige jaren was hij getuige voor eene rechtbank in den slaat Wis consin aangaande den eigendom van zekere goe deren. ten einde te getuigen in zaken, ongevoer 80 jaren geleden; hij heeft eeno eeuw in dien staat gewoond. Van zijne gewoonlen en levens manier kan men niet veel te weten komen, dan ■dat hij een verbazend rooker is. Dit nieuwe levendat Uwe gunst mij gaf, Zij thans ten offer U en der deugd gewijd Dan voer, wanneer Ge op nieuw zult wenken „De Engel des Doods mij tot U o Vader I"" Zoo zong eens de man, na eenen zwaren val van het krankbed verrezen, wiens naam ten hoofde -van dit korte opstel is geplaatst. Die naam vei dient •eigenaardig eene plaats in een Zeeuwsch Vlaamsch Weekblad, om dal hij een der brgaadfste zonen wan Zeeuwsch-Vlaanderen is, bekend dooreenigo van studie getuigende proza-opsteilenen een paar dichtbundels, henevens een aantal schoono, In onze jaarboeken verspreide kunstjuweeltjes. Nedrig en bescheiden matigde hij zich op den jSTederlandschen zangberg geéiic eereplaats aan en ioch verdiende hij die, ja deed hij zich door die Bescheidenheid te" kort, in eene eeuw van drieste .-aanmatiging als de onze en hadden wij steeds ge- wenscht hem de plaats al3 rechthebbende te zien weroverendie de ware vriend van de muze ■den studiën hein steeds zal aanwijzen. „Uit „Neèrlands dicht en ondicht", van Pro cessor van Vloten deelen wij omlrent den ont slapene., die, het Amen" stamelende op boven staande (lichtregelen ons dezer dagen ontviel het volgende mede „Hij werd den 10 Februarïj 1805 in het stedeken Aardenbtirg geboren. Zijn vader, vroeger Kapitein- ter-Zee, had, tengevolge der gebeurtenissen van 1795, Lands dienst verlaten, en zieddaar, na zijn huwe- lijkgevestigd, Met de opvoeding van nog meer kin doren belast, kon hij 's dichters neiging voor do studie geen gehoor geven maar raakto deze op zijn twaalfde jaarhij eenen huisvriend die Rentmeester was van Polder- en andero Admi nistration. op 'L Kantoor. Vijfjaar later kwam hij, door aanbeveling van dien vriend, als Klerk op een naburig Kantoor van Registratie, vanwaar hij, in 1829, naar hel Hoofdbestuur in den Haag, gewezen werd, om daar, na langzamen bevordering, in 1858, zijn tegenwoordige rang van commie bij het Departement van Financien te erlangen. Als dichter trad hij in 1838 voor 'teerst met een bundeltje Gedichten ('s Gravenhage W. P. van Stockum) aan den dag, en liet dat sedert van verscheidenehier en daar verspreide meest rijmeloozc verzen volgen een dichttrant, waarin hij zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt." Wij voegon er bij dat hij in 1856, le zamen met zijnen vriend S. J. van den Bergh, het uit gebreide en schoone dichtstuk „Evangeline" van- den Amerikaanschen dichter Longfellow in onze taal overbracht, en dat ook de, helaas! te vroeg gestorven „Cadsandria" door hem een paar ma len op de meest welwillende wijze werd bedacht. Wij noemden hierboven Kanteq's gedichten, juwee- }en, en inderdaad dat zijn ze; ieder, wieii 't niet aan goeden smaak mangelt (vinde ook al de dus- genoemde metrische poëzij. een verheveu soort van zoogenaamd poëtisch-prozaonder de meer derheid weinig voorstanders), zal "t met ons in dezen ééns zijn. Zijn welgelijkende beeldtenis versiert do „Ver geel mij niet" Muzen-Almanak voor 1849. „Zoo rijst eenmaal de dag, schitterend van heerlijkheid „Die Uw vrienden, o Dengd! 'I Vaderland binnen voert." te treden lot het nemen van maatregelen tot be teugeling van den verkoop van sterke dranken eu openbare dronkenschap." SLUIS, 7 April. Gisteren hield de Weleerw. Heer 11. V. Hogerzeil, Predikant bij de Hervormde Gemeente alhier, Agent van de Vereeniging ter bevordering van Christelijk nationaal onderwijs, in het kerkgebouw de eersic van eene reeks volks voorlezingen over Christelijk onderwijs en opvoe ding. De spreker, zich grondende op dc rechten der kinderen en de plichten der ouders, vond zich gedrongen, mot het oog op de wet van 1857, op het lager onderwijs de bijzondere do Christelijk nationale school aan le bevelen en voor te staan tegenover de openbare, dc godsdiensllooze staats school, terwijl hij hoopte dat velen zoo door hunne gaven bij het verlaten van den tempel, als door hunne toetreding tot de Vereeniging (die, zoo we wèl onderricht zijn, hier een twintigtal leden telt) toouen zouden, dat ze hel bijzonder onderwijs op prijs stellen ea dal ze aanvankelijk willen mede werken om de kinderen van anderen zulk een onderricht te bezorgen, in de hoop dal de behoefte aan dit Christelijk onderwijs ook eenmaal in hun raidden zal vervuld worden. Daar het, voor zoover ons hekend is, do eerste maal is, dat in dit district het bijzonder, hel Christe lijk nationaal onderwijs op deze wijze tegenover het onderwijs in de staats choolwordt aanbevolen, hebben wc gemeend de lezers van dit Weekblad door dit eenvoudig bericht daarvan niet onkundig le mogen laten. SLUIS, 13 April. De Eerste Kamer zal waar schijnlijk kort ua Paschen bijeenkomen, ter behan deling van de onlangs door de Tweede Kamer aangenomen wetten, Naar men verneemt is bij den raad van stale een wetsontwerp aanhangig waarbij de doodstraf wordt afgeschaft. Dc heer Groen van Prinsterer heeft aan de Twee de kamer der Stalen Generaal kennis gegeven, dat hij om redenen van gezondheid zijn ontslag noemt als lid dier kamer Naar men verneemt bestaat het voornemen, om de epauletten der officieren bij het leger af Ie schaf fen cn to doen vervangen doer gouden sterren op do kraag, hel aantal naar gelang van den rang. Voorts zouden twee rijen knoopon op den wapen rok worden gebracht, die verbonden zouden zijn voor klein tenue door zijden, voor groot tenue door gouden lussen of koorden. Er schijnt ook sprake te zijn om de chacols af te schaffen cn te vervangen door hoeden, veel overeenkomst heb- bendo met die van onze rijksveldwacht. Ook ver neemt men, en dit zal voor beiaughebbenden wel de aangenaamste lijding zijn, dat het voornemen bestaat om hel tracteraent der officieren, althans der luitenants le verhoogen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, le Amsterdam, heeft zich tot do Tweede Kamer der Staten- Generaal gewend, met verzoek „dat het haar mogo behagen, ter wille van den slofTelijkcn en zedelijken welstand van eigen laudgenoolcn voorai van de jeugd de hoop van 's lands toe komst, mei Zijner Majesteils rogering in overleg Te Rotterdam zal dc herdenkdag van den slag van Waterloo, op 18 Junij aanstaande, door ceu aantal personen uit de burgerklasse zeer feesto- 1 ijk worden gevierd door oen gecoslumeerden op tocht, voorstellende de Nederlandsche, Engelsche en Pruisische legers onder aanvoering der geno- raals: de Prins van Oranje, Wellington eu Blucher le paard. Iedere afdeeliug zal beslaan uit 120per sonen, ouder een krijgsbanier, terwijl de Neder landsche maagd met verdere omgeving den luister yau den stoet zal helpen Yerhoogen. Wij vernemen dat mevrouw van Calcar binnen kort gevolg hoopt te geyeu aan oen reeds lang door haar gekoesterd plan, namelijk om een school te openen, bestemd lot opleiding van meisjes uit alle'streken des lands'tot bewaarschool-onderwij zeressen naar de Fröbel-methode. De school zal te Leiden gevestigd worden. Naar de Brugsche dagbladen meldenzal de processie van hel Heilig Bloed dit jaar prachtiger zijn dan gewoonlijk, wijl hel de eerste maal is dat Zijno HoogdigwaarheidMgr. Faictdaar als zoodanig zal bijwonen. Het haart te Londen verwondering, dat de deel neming van Nederland in de tentoonstelling van Dublin zoo groot is, dat dezer dagen meer dan 300 collis in de Engelsche hoofdstad voor die ten toonstelling ontvangen werden. Wij golooven met betrekking tot de natuur lijke geschiedenis der vogels een gewichtige, d >cli weinig bekende bijdrage "te kunnen leveren; het is: het geslacht der kuikens met zekerheid le kun nen bepalen. Men heelt opgemerkt, dat de rondo 01 bijna ronde eijeren wijfjes en de ovale man netjes voortbrengen zoodat men bij het broeden van kippen, eenden, kanarievogels, enz. steeds, naar goedvindenmannetjes of wijfjes zal kunnen krijgen. AARDENBURG, 11 April. Op de gisteren al hier gehoudene veemarkt waren aangebracht 2 koeijeu, onverkocht; 1 rund, onverkocht; 75 biggen, verkocht van f 4 tot f 8weinig handel; 13 varkens verkocht van f 6 tot 18, weinig handel. GRAANMARKT TE AARDENBURG. Verkoopprijs per Mudde, Tarwe Rogge Win tergerst Zomergêrst Boekweit Haver Paardeboone Erwten DINGSDAG, DINGSDAG, 4 April 1865. 11 April 1865. LAAGSTE HOOGSTE LAAGSTE* HOOGSTE 7,00 f 7,40 f 7,00 f 7,5!) 5,10 5.20 5,00 5,10 4,90 5,00 4,50 4,80 4,10 4.20 4,00 4,15 0,00 0,00 0,00 0,00 3,10 3,25 3.20 3.30 5.40 5.60 5.3') 5.60 0,00 0,00 0,00 0,00 OOSTBTTRG-, 12 April. Bij ruimen aanvoer was de stemming voor gra nen zeer flaauw; er zijn bijzonder weinig ver knopen te noteren vooral ten gevolge der hooge vraagprijzen van houders. Jarige tarwe f 7,75 k 1 8.25, gewone dito fG.OO h f 7,25 rogge f 5,00 f 5,25, wintergerst f 4.50 a f 4,70, zomer dito f4,00 a f4,15, haver f2,75 a 1'3,5©., paardenbooneu (5,40 a fo,70, erwten f 0,00 a f0,00.. AXEL, 8 April. Tarwe f 7,10 a 7,65, rogge f5,25 f5.40, win tergerst f -4,75 a f 5.05 zomer dito f 3,90 a f 4.10, hoekweit f5,60 a f5,85, haver f3,15 a f3.55. witte erwten f6,05 a f6,55, groene dito f6.30 a f6,75, graauwc. dito f 0,00 a f 0,00 paardenboo- nen 1' 5,80 a f 6,05, hruineboenen f7,45 k f8,40, duivenboonen f6,55 af'6,75. van BRIG GE naar GENT langs EECLOO. Zomerdienst. 1 April 1865. Bio een kaartje vraagt van Brugge lot Gent zal met een kaartje van de 3de klasse in een rij tuig van de 2decn met een kaartje van de 2de klasse in een rijtuig van de 1ste worden toegelaten. Treinen, te Brugge aankomende vani Oostende: *7,32; 12,35; 6,35. Blankcnherghe*7,20; 9,55; *5,00. Rousselaarc, Kortrijk enz.12.20; *2,35.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3