I Algemeen Overzicht. scheiddeaan zijne erfgenamen en verte genwoordigersvoormalige eigenaars der landstreek, eene som van vijf honderd vier en twintig duizend dollarsbetaalbaar in termijnen die men een jaar na 't sluiten van den vrede zou beginnen af te lossen. De Pe.nns ontvingen insgelijksbehalve die somwelke aldus geschonken en trouw afgelost werd, eene grootc schadevergoeding van 't Engelsche gouvernement. De jeugdige eigenaar van Maryland Henry Harford was echter minder geluk kig, in zoover het de Amerikaansche schadevergoeding betrof. De wetgeving van dien Staat schafte in 1780 de recogni tiegelden af, verklaarde de landerijen van den eigenaar verbeurd en lette ook nooit op den eisch om schadevergoedingdie vroeger werd gedaan. De onwettige ge boorte van Harford en de omstandigheid dat hij alleen ingevolge den uitersten wil en niet door afkomst eigenaar was, maakte do Marylandcrs afkeerigom hem als den vertegenwoordiger van de calverts te be schouwen. l/o waarheid huldigende, waar wij dio ook vin den nemen wij met genoegen het volgoude uit liet Vlissingsch Weekbladover WATERLOO, 16 JUNIJ 8815. 'Groolö dag van vergelding! dag van diepe ver nedering, van vertwijfeling en machlelooze woede voor den man des bloeds dag van roem en glo rie voor do zonen van Nederland, die daaronder het schrootvuuronder den kogelregen en den sulfergloed van Quatro lira's, Hotiguemont, bij Ia Haye Sainte en Braino 1'Alleud het aandeel van hun bloed voor do naauwiijks horkregen en an dermaal met vernietiging bedreigde rechten des vaderlands, geestdriftvol ten offer brachten die daar, aangevoerd door Perponc-her, BylaudSak sen Weimar en Chassé, Oranje in al zijn helden grootheid bewonderden! Dag van smart en die— f»cn weemoed voor het ouderhartwaaraan de >emiudo zoon niet jubelend kon zinken daar hij in den schoot der met monschenvlcesch bemeste akkers van Papelotte en Plancenoit zwaar ver minkt of verpletterd te midden van zoo vele duizenden EngclschenScholten, Hannoveranen Pruisen, Nas&auwors, Brunswijkers en Franscheu, een graf vond. Maar ook dag van dankbaar heid aan den Almachtige die de met zoo veel menschenlevens betaalde zego aan de Nederland- sche vanon schonk cn de Nederlanders tot een vrij onafhankelijk en zelfstandig volk verhief hij erbarmde zich over het lijden der mensch- hêidhij zag dat ijsclijk mengsel van rookend bloed der volken, die overgCYulde grafkuilen van vorsclieurde vermorzelde en verbraude lichamen, *dio zielroerende tranen van wanhopende moeders, geduchte aanklagers voor zijn troon Napoleon was voor de rechtbank zijner almacht gedaagd zjjn val was door den Eeuwige besloten. Kan Nederland, kan het Nedei laiidsche volk dat ooit vergeten? In 1813 werden de ketenen, die de volken aan de bliksemende zegekar van Na poleon hielden vastgeklonkenop de met bloed doorweekte slagvelden van Dresden eu Leipzig voor altijd verbroken. Do adelaar, sinds 13 jaren gewoon met den gloriekrans der overwinning naar de zon te stijgen viel daar met verlamde slag pennen op de koude aarde neder. De groote veld heer op zijn 43ste jaar aan dio doodscho verbij stering ter prooi, welke, na zoo vele overwin ningen op eene verpletterende nederlaag volgt voerde te vergeefs zijno ontelbare legioenen naar de velden des doods! (iod had gesproken! Den bewoners der verwoeste dorpen werd verade ming geschonken de sleden werden op nieuw be volkt. Oranje bracht ons in 1813 vrede en ze geneu waar klopt een hart in Nederland dat die schoone dagen niet met liefdo en dankbaar heid jegens het beminde Vorstenhuis herdenkt? Maar het verlaten van Elba in Maart 1815 ver ving hel jubelen en bedreigde op nieuw onze vrijheid onze onafhankelijkheid onze nationa liteit. Napoleon was to Frejus ontscheepthet groote logci liep tot don bcmiuden veldheer over. De Koningsstam der Bourbons sidderde en nam do vlucht naar Gend; eene rilling heving het hart der nationals do rollende donder daverde de kreet to wapen door dertig Vorstendommen. Die kreetdoor Oranje herhaaldvond weer klank in de harten van Nederlands mannen van Neèrlands jongelingschap. Napoleon verscheen bij Quatro Braszijn plan wordt een meesterstuk genoemd. Rechtstreeks op het centrum der vij andelijke slagorden aanrukken de linie doorbo ren haar in tweecn snijden, de Engelsche helft vermorzelen, do Pruisischo verpletten. Welling ton cn Blut-her tot machlelooze deelen maken Mont-Sainl-Jean overrompelen, Oranje verjagen, zich in Brussel werpen, de Duitschors in hun Rijn de EngeUchen in den Oceaan do Neder landers in hunne moerassen slingeren, ons land verwoesten op nieuw in kluisters slaan en tot eene Fransche provincie mak on. Ziedaar het mees terstuk des overweldigers verijdeld door de zelf opoffering der Nederlanders, daar generaal Chassó met do brigade Detmers en de batterij Krahmer ondersteund door de ruiterij van Trip en do Chigny des avonds ten 7 ure de carrés dor oude garde door Napoleon persoonlijk aangevoerd allerhe vigst met de bajonet aanviel verbrak en over hoop wierp, en in dit beslissende oogenbl k ten koste van het bloed van den dapperen gent raai Collaertden luitenant-kolonel van Thielen en een groot aantal onzer landgenooten de over winning voltooide. Kan Nederlandkan het Ne- derlandsche volk dat ooit vergeten Schrijver dezes was uaauwelijks 18 jaren oud, toen zijn va der, wiens eenig kind hij was, hem naar 's Gra- venhage brachtwaar hij hoe jeugdig ook als volontair in dienst trad en terstond werd ingelijfd bij het 2de balaillon infanterie van liniege- kommandeerd door luitenant-kolonel Speelman. Spoedig volgde de marsch naar Rouix, en ver volgens naar de voorposten te Fay, hij deelde in al de ontberingen in al het lijden in al de ge varen der oude soldaten ofschoon hij hel ou derlijke huÏ3 vroeger nooit verlaten geene mili taire opvoeding genoten en den vuurdoop nog niet ontvangen hebbende niet in bunno onver schrokkenheid in hunnen heldenmoed kon dee len. Hij zag bij la Haye Sainte velen zjjner ka meraden sneuvelen en verminken zijne dap pere officieren, den kapitein Veren, den lsten luitenant Akersloot van Houten gewond van het slagveld dragen den lsten luitenant van Has selt met verbrijzelde knie op den schouder van een tamboer steunende, zijno mauschap blij ven aanvoeren, zijnen kapitein, den onverschrok ken P. Roest en 'den jeugdigen en edelmoedige» baron van Bunoania Róngerszijnen 2dcn luite nant (rechterflank compagnie) met uitstekende dap perheid strijden en nu op acht en zesli«gjari gen leeftijd', klopt zijn hart nog met eerbied en bewonderig voor dio edele en brave mannen, dio hem het schoonste voorbeeld van zelfopofferende vaderlandsliefde en krijgsdeugd gaven. Alle natiën, die bij Waleilooaau deu verschrik kelijke» worstelstrijd tegen hot Franscho leger deelnamen ontvingen van het dankbaar vader land een onderscheidingsteeken van Waterloo, alleen de Nederlanders, wij zeggen het met diepe smart, kunnen slechts hfeune likleekeue» eu ver minkte ledematen toouenalleen do Nederlan ders die aan dooden en gewonden 4076 man op het slachlveld verloren (namelijk de weinigen, die nog in leven zijn) kiiuneu geene medaille aan hunne afstammelingen wijzen als een sprekende adelbrief., die na vijftig jaren den naneef toe roept: ik was daar!" Van waar dio onbegrijpe lijke miskenning Veie braven zijn mot die wond ih het hart reeds lang ten grave gedaald, en ve len die grafwaarts neigen,"vestigen bij het vijftigjarig jubelfeest van Waterloo, het oog op Z. M. deu Ko ning, den zoon van hem van wien Wellington zeide: „Ik vind geen lof groot genoeg voor den Prins van Oranje," den jeugdigen helddie daar, met onbeschrijfelijke» moed te midden der ko- geljicht vóór onze bajonetten rijdende, ons lachend toeriep.: „vooruit Hollandscho jongens! vooruit! wij zuilen overwinnen!" <iie, toen het inoor- ;dend lood zijn bloed deed slroomen geheel be zield door het eenige denkbeeld van een groot veldheer juichend uitriep wij hebben geen voet grouds verloren Kan Nederland kan hot Ne- derlandsche volk dat ooit vergelen Kan het vergeten dat zijne zonen bij Quatre Bras in de moorddadige gevechten bij Houguemont, la Haye Sainte, Braino l'AIeud en Plancenoit, bij gansclre rijen werden nedergeploftgekloofd verpletterd of verbrand? Kan het vergelen, dat zijne be volking na de met zoo veel Hollands bloed be taalde overwinning, God met ongekluisterdo han den en vrije harten voor hare verlossing kon danken Heeft men het jaar 1813 toen Oranje ons werd wedergegevenzoo waardiglijk met zoo veel liefde en geestdrift herdachtom 1815 om Waterloo met dat ontzettend bloedbad met die gruwelijke slachting een dankbare herinne ring te ontzeggen Om do weinigen die er nog van bestaan, en die men 53 jaren vergat, ook nu te vergeten? Neen! neen! een grootmoedig Ko ning eeu dankbaar volk van een door God ge zegend land zal de volksdeugd de dankbaar heid handhaven. Welk eene ontmoedigende en diepgrievende waarheid. Sommige Nederlanders dragen een medaille tot herinnering aan hem, die onder zijn schrikbewind de doopregisters in Ne derland lot moordregisters maakte: eene medaille van St. Helena!; maar geen enkel Neder lander die hij Waterloo voor Oranje cn do vrij heid van zijn land streed, of verminkt werd, mag zich in hel bezit verheugen eener ouderscheiding, die de kroon zijner grijsheid zou zijncn waarop andere natiën zich mei krijgsmans fierheid verhef fen. Landgenooten, en inzonderheid gij, dio uwo trouw, uwe dapperheid cn uwe liefde voor Ko ning eu Vaderland met het metalen kruis beloond zaagt is dat dankbaar is dat rechtvaardig? A. Rl'YSCH, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwbij besluit van Zijne Majesteit Wil lem Ivan 19 April 1837, begiftigd met de groote gouden Medaille van verdienste, pre sident van de Kamer van Koophandel cn Fa brieken cn Lid van den Gemeenteraad te Vlissinge n. Hot Journal d'Anvers deelt eene tijding mede, die al meer en meer bewijst, hoe Keizer Napoleon en Victor Emanuel over het Pauselijk grondge bied beschikken, builen het Pauselijk gouverne ment om. Volgens deze lijding zou er eene over eenkomst gesloten zijn lusschen den Franscheu bevelhebber van het bezeltingsleger te Rome en de Ilaliaansche bevelhebbers, om hunne Iroepeu toe te laten, de grenzen tusschen het gebied van den Paus en van Victor Emanuel le overschrijden ter vervolging der roovers. Het is genoeg hekend, dat Napoleon cn Victor Emanuël op onrechtvaar dige wijze de tijdelijke magt van den Paus zoeken te vernietigen, om hem hun onderdaan te maken; bij dit onrechtvaardige plan voegen zij dan wedei' eene nieuwe onrechtvaardigheid, om tegen hel recht van het Pauselijk gouvernement in, dat zij nog erkennen, weder eene overeenkomst te sluiten over eene zaak, die eigenlijk den Paus aangaat. Wel licht is het een van de middelen, door de revolu tie uitgedacht, om ouder het pak van Piëmontesche soldaten, handlangers, zonen en eedgenooten van Mazzini over de grenzen van het Pauselijk grond gebied binnen le smokkelen, die de bende zullen vormen, welke pogen zal het gebied des Pausen le slopen, als de Franschen mochten vertrekken. Mazzini bevindt zich op dit oogenblik in Londen, van waar hij aan zijne, h'ejsche vrienden in Na pels heeft geschreven welke gedragslijn zij to volgen hebben bij do aanstaande verkiezingen. Mij heefL le kennen, dal het heil van Italië niet zal afhangen van de verkiezingen. Vooral raadt hij den zijnen dadelijk oorlog tegen Oosten rijk om Venelie." De tijdingen van opstand uit Ccchinchina zijn overdreven, de Franscheu vestigen zich meer en meer in die streken doch bevestigen tevens do uitspraak dat de groote natie juist geschikt is om der wereld le leeren hoe er niet gekoloniseerd moet worden. Brazilië heeft Uruguay (de Banda Oriental of Cisplatijnsche Republiek) overwonnen: Montevideo is zonder slag of sLoot overgegaan en generaal Flo- res beeft het opperbewind als president herno men. Thans wendt Brazilië zijne wapenen naar den ouden Slaat der Missiën: Paraguay, doch ?t zal ons niet verwonderen wanneer we weldra ver nemen dat het daarwaar de geest van Francia leeft, eene harde noot le kraken zal hébben. Uit Noord-Amerika zijn de laatste tijdingen eeni- germat'o gunstiger voor de Zuidelijken. Uit New- York namelijk wordt bericht, dat de Zuidelijke ge neraal Johnston den Noordelijken generaal Sher man bij Benloville heeft geslagen en drie kanon nen buit gemaakt. Sherman evenwel heeft zijno troepen weder kunnen verzamelen en eeno posi tie kunnen innemen tegenover Johnston. Daarcu- boven melden de dagbladen van het Zuiden nog, dat de generaal Hardee, den 16n Maart ll. eeno belangrijke overwinning heeft behaald op de Noor delijken, waarbij de laatsteu 3000 man verloren hebben. Er loopen te Washington verschillende geruchten over de^ beide groote legers van Lee en van Grant, dio to Petersburg tegenover elkander staan. Volgens sommigen maakt de generaal Loe zich ge reed, om aanvallenderwjjze te gaan handelen; vol gens anderen maakt de generaal Grant zich strijd vaardig, om hel Zuidelijke leger aan te vallen en op nieuw Petersburg te bombarderen. Nieuwe bat terijen zouden op bevel van Grant oo verschillen de punten bijgebouwd zijn, om het bombardement met alle kracht aan to vangen. Zeker is het, dat het Zuidelijke leger eiken dag geheime bewegingen maakt voorwaarts op de Noordelijken aan, en dat de generaal Robert Lee altijd meester blijft van de hoogten, die Petersburg beheersehen. Hierdoor is de generaal in eene allervoordeelïgste stelling. Daarbij heeft Lee do noodige militaire voorzorgen genomen, om zich le vrijwaren tegen eene bestor ming en middelerwijl wacht hij op versterking. De veldslag, die le wachten slaat, zal veel beslis sen. Als de Zuidelijken geslagen worden, zal hunne hoofdstad verloren zijn, maar indien Grant de ne derlaag krijgt, kan hij zijn veldtogt van verleden jaar op nieuw beginnen. Te Richmond houdt men zich druk bezig, met het organiseren der verster- kingslroepen voor Lee, en is men ijverig in de weer voor de wapensing der slaven. Deze laatste maatregel ontmoet geen tegenstand meer, en on der de soldaten Yooral wordt de wapening der zwarten met vreugde vernomen. Verscheidene regementen van het leger van Lee hebben zich bereid verklaard, om aan de zijde der zwarten voor de onafhankelijkheid le strijden. DUITSCIILAND. De FCöln. Zcilung bevat hot volgende verhaal Onder het hondengeslacht van Berlijn wordt een onverbeterlijke dronkaard gevonden. Eiken na middag verlaat hij met klokslag yan 4 ure de wo ning van zijnen meester op den „grooten Sand- kaul" en bezoekt geregeld een aantal bierhuizen, waar hij zeer behendig dc restantjes uit de gla zen weet te drinken en indien deze of gene niet nauwlettend toeziet, versmaadt de hond een vol glas niet dat voor een ander bestemd isl Om streeks 10 ure des avonds keert hij gansch be schonken of althans met een sterken roes naar het huis zyns meesters terug. In do ontvangen berichten uit Rusland wordt 7 gemeld, dat bij dc ziekte die zich in sommige ge-

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2