NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. N". 15. Zesde jaargang. A" 1805. AM$&1KA. Dit Weekblad verschijnt iederen Vhijdag. Prijs per duik Prijs der Advertentiën. van 1-5 regels 0,75; elke rei-rl maanden voor hel voormalig ide district van Zeeland 1,15; VriirllO' 1.4. A nril daarboven fOA2l/2, behalve bet zegel van 0,3 voor iedefe voor de overige plaatsen des Rijks franco per post ƒ1.IJ J O -lIJJIII. plaatsing. Groole letters naar liet getal gewone regels, Afzónderlijke Nummers ƒ0.10. die zij beslaan» Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredendebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mcdedeclingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekeude Correspondentiën. mscuSmuiuD VIII. In verscheidene Staten moesten de godsdiensteeden nog afgelegd worden en men vond de verplichting daartoe nog in verscheidene constitutiëndie unders tot de vrijzinnigsten behoorden. Het oude vooroordeel tegen de Katholieke godsdienst was niet gemakkelijk weg te krijgen. In New Hampshire, New Jersey, North Ca rolina South Carolina en Georgië moesten de hoofdbeambten tot de Protestantsche Kerk behooren. In Massachuscts en Mary land waren, alle beambten genoodzaakt de belijdenis af te leggen dot zij tot de Christelijke godsdienst behoorden in South Carolina moest men ook aan eene toekom stige wereld van belooning en straf geklo ven in North Carolina en PenSylvam'ë vorderde men de erkenning van de open haring van 't Oude en Nieuwe Verbond en in Delaware 't geloof van de leer der Drie eenheid. Ofschoon van 't godsdienstbijgeloof eenigszins de ruwe schors van vroegeren tijd was afgevallenwas de onverdraagzaam heid op dat punt nog niet geheel geweken. Het Fransche bondgenootschap had echter eene krachtige uitwerking op de verminde ring van de ingekankerde vooroordeelen tegen 't Katholicisme en Iihode Island gaf op dat punt in 1781 een voorbeeld van zijne liberaliteitdoor 't intrekken van do met haar charter zoo in strijd zijnde wet waarbij aan de Katholieken werd verboden te stemmen. De oude koloniale wetten aangaande de inachtneming van den Zondag bleven insgelijks in alle Stalen van kracht. Alleen de constitutiën van Pensylvanië North Carolina Massachusets en de tweede constitutie van New Hampshire maakten eenige -melding van 't onderwijs 't allerbelangrijkste onderwerp en de zinsneden dienaangaande in de constitutiën van Pensylvanië en North Cardiinawaarbij de wetgevende macht hare goedkeuring moest schenken tot 't vestigen wan scholen voor algemeen onder wijs bleven inderdaad eene doode letter. Daar 't icoliegie van Pensylvanië, dal in handen var. .de Ëpiscopalen wassterk ver dacht werd van Torvismewerden de eigendommen .en privilegiën van die instel ling hij eene akte van de vergadering opgedragen aan de universiteit van Pensyl vanië eene nieuwe corporatiewelke door do wetgeving opgericht en beschonken werd. Na de zegepraal van de anti-constitutionele, of, zoo als zij zich zelf noemde, de repu- hlikeinsche partij, werd die akte van over dracht ingetrokken en bleven heide instel lingen gedurende eenige jaren afzonderlijk beslaandoch in 1701 werden zij weêr vereenigd. liet college van Dickenson te Carlisle, werd in 1783, en het Franklvxs College, te Lancaster, in 1787 geïncorpo reerd. Het laatste bestaat niet meer. Jefferson bewerkte de afschaffing van twee professoraten in de godgeleerdheid en een derde voor 't Grieksch en Latijn aan 't College van William en Mary welke ecliter vervangen werden door de profes soraten in de anatomiemedicijnen en chemie, rechtsgeleerdheid en staatkunde, en moderne talen. Maar zijne pogingom een stelsel van algemeene scholen in te voerenmislukte geheel en al. In 1783 werd een opvoedingsgestichtmet verbeurd verklaarde landerijen begiftigd, in de land streek Kentucky opgericht, onder den naam van Transylvania Seminaryen in dat jaar ontving de Hampden Sidney Academy, in 1771 door de Presbyterianen opgericht, een charter als college' De constitutie van Massachuscts vereerde 't college van Cambridge met den titel van Universiteiten waarborgde zijne eigen dommen en privilegiën. In 1782 werd er eene school in de medicijnen bijgevoegd. Dezelfde constitutie belastte de wetgeving met de zorg voor de belangen van de let terkunde eri wetenschappenvooral de openbare scholen en taalscholen in de kleinere plaatsen. De laatste scholenCn dit was ook 't geval in New Hampshire en Connecticut cn in do graafschapsschulen van Maryland bleven op den ouden kolo nialen voet. Alleen in die Staten bestond eenig stelsel van openbaar onderwijsen vele jaren vervlogenvóór dat men hun voorbeeld volgde. liet plan voor een college in Maryland door den stand van dc publieke aangelegen- beden en geschillen lusschen de oostelijke en westelijke bevolkingaangaande de plaatsing vertraagd werd weldra ter hand genomen door de vergaderingdaar cr eene akte werd aangenomenwaarbij dc graafschnpsschool te Chesterin liet graaf schap Kentin Washington College werd veranderd ter eere en eeuwige herinnering van Zijne Excellentie generaal Washington, den dooriuchligen en deugdzamen opper bevelhebber van de legers der Vereenigde Staten. In 1784 werd aan dat college, hij eene aktejaarlijks bemaakt twaalf honderd vijftig pond sterling welke zouden worden betaald uit de opbrengst van hu welijksakten kroeghouders- en marskramers- patenten boeten cn verbeurdverklaringen die in 't oostelijk deel van den Staat moch ten vallen. Dij eene andere akte van dezelfde zitting werd eene bepaling gemaakt voor de vestiging van een ander college in 't westelijk deel, te Annapolis, dat den naam van St. John zou krijgen aan 't welk eene jaarlijksche gift van zeventien honderd vijftig pond sterling werd bemaakt, terwijl de beide colleges, te zatnen genomen, de universiteit van. Maryland moesten vormen. Het college St. John bestaat nog, dat van Washington is verdv/enen-, even als de eeuwigdurende gift van de vergadering. In 1787 nam de Vergadering van New Yorkdoor den invloed van Hamilton eene akte aanWaarbij een raa.l van een en twintig leden regenten van de univer siteit van den Staat New York geheeten werd opgericht, Aan dien raad werd op gedragen 't bezoeken van en opzicht houden over alle scholen en collegiënwelke in dien Staat opgericht waren of zouden wor den, Zulk een raad werd naderhand ook in Frankrijk opgericht cn bestaat thans nog, Weinige aangelegenheden van de muni cipale wet staan meer rechtstreeks iri ver band met de staatkunde, dan de erfenis van landerijen. De verschillende constitutiën van de Staten zwijgen daaroverbehalve de constitutie van Georgiëdieonder anderenvoor de gelijke verdeeling onder ai de kinieren of andere bloedverwanten in gelijken graad zorgdezoowel aangaande roerende als onroerende goederen Van de genen die zonder uitersten wil stierven. In New England New JerseyPensylvanië en Delaware gold volgens de wettijdens 't tijdperk van de omwenteling, de mozaïsche regelwaarbij voor de verdeeling onder de kinderen werd gezorgdmaar aan den oudsten zoon werd een dubbel deel toege wezen. In New Y'ork en de zuidelijke koloniën gold 't Engelsche stelsel van 'l recht der eerstgeboorte. North Carolina nam in 1781 't stelsel van gelijke verdeeling aan Yirginië volgde in 1785; New York cn Maryland in 17S6 en South Carolina in 1791. In 17S9 beroofden de wetgevingen van New Hampshire en Massachusets den oudsten zoon van zijn dubbel aandeelook Connecticut deed dit in 1792, Pensylvanië en Delaware in 1794 en Iihode Island in 1796. Overal werden dc entails afgeschaft, of de vernietiging daarvan gemakkelijk ge maakt. In de voormalige kroonkoloniën werden de koninklijke recognitiegelden afgeschaft. De Staten aanvaardden 't eigenaarschap van alle niet weggescbonkene landen, of, wan neer die landerijen door Indianen waren bezet't uitsluitend recht van opkoop. In Pensylvanië werdbij eene akte van de vergadering van 1779, de aanspraak op eigendommen van de Familie 1'enn op niet weggescbonkene landerijen of recognitie gelden gegeven aan den Staatwaarbij cellier aan de jongste eigenaars werd ge schonken al hun privaat eigendom waaraan bovendien nog eenige voordeden waren verbonden. De icrgaderiug gaf ookJitx eene manifestatie van hare libcralitoif en erkenning van den ondernemenden Agsfêt; die den stichter van Pensylvanië

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1