BINNENLAND. BEL'GIE. BRUGGE1 April. Sedert ecnige dngen had rie beer Awonende in den Ouden- Genlweg alhier, in zijnen hof twee diepe putten doen graven, dn eerste voor het plaatsen van ecne pomp de tweede tot eene andera bestemming toen gisteren de werklieden, in dezen laalsten pul tot eeno reu/ondiepte gekomenn et meer voort konden graven. Benieuwd om te weten, welke stof de hardheid wel mocht zijn namen /.ij eene bijl cn ontdekten in tegenwoordigheid van den ge zegden heer eene kolenlang waaruit zij schoons steenkolen kapten. Men moest echter bij die ont dekking niet verwonderd zijn, want toen onlangs de winkelier Chcrlct niet ver van daar eene» die pen waterput groef, heeft hij er ook eene harde laag gevonden die men veronderstelde kolcu te zijn. Wellicht bevat do grond waarop onze stad ge bouwd is, rijke steenkoolmijnen, en indien men eens een onderzoen beproefde misschien zouden wij kunnen wedijveren met de koolmijnen van Bergen en Luik. liet Belgische schip de Zeeslang is gisteren mor gen alhier in liet Bassin aangekomen. Met vaar tuig was verleden jaar van Oslcnde vertrokken en na oenen hevigen storm op zee tot tegen de Sandwich-eilnnden geslagen zijnde, had liet te worstelen legen de wilden van dit eilanddie. zoo als men weetroodhuiden zijn. Na eenen he vigen strijd naderde ecne hooi met^ viei wilde roodmannen, die door de equipage der Zeeslang ge vangen weraen genomen. Gedurende den over tocht naar onze streek zijn er twee dier zonder linge wezens gestorven de heide anderen schij nen zich goed te houden ouder ons klimaat. Men meldt uit Beaumont van 19 Maart: Gisteren avond heeft er eene echte nienschen- slachiorij plaats gehad op eene hofstede te Lati- rirecies. Moordenaars waren er binnen gedron gen. De huisgenootenontwaakt door 'l geblaf van den hond kwamen heneden. Daar stonden zij tegenover eene gnnsehe- bende! Een gevecht ontstond, waarbij drie bewoners der hoeve doode- iijk worden getroffen. De vrouw kon intusschen ontsnappen cn om hulp roepen. Tv. ee der knech ten, die in de schuur sliepen, kwamen daarop toegesprongen beiden werden cveueens vermoord. De daders zijn niet bekt-nd. Twee gendarmen, die er voorhij kwamen, von- d-n op do baan het lijk van een meisje liggen cn op cenigc stappen van daar, yiak tegen den muur van ecu huis. bemerkten zij een ander vrou- wenlijk met talrijke wonden ov-rdekt. Te recht verbaasd, drongen zij, met de sabel in de hand, de woning binnen,'en daar zagen zij nog twee vrouwen, de moeder met hare dochter, ijsolijk verminkt en in doodstrijd ten gronde liggen. In den stal vonden /ij oenen man half uitgestrekt op eenen bos hooi liggen; zijn hoofd en aange zicht waren schrikkelijk verminkt en hij gaf enkel nog eonïge leekons van leven. Tien stappen ver der lag een iG of 16jarige jongeling, wiens her sens uit het bekkeneel hingen. Welhaast was er eene talrijke menigte ter plaatse. Doctor de Lespinasso bevochtigde het aangezicht van den vader deze kwam eensklaps recht op zitten wierp een verbijsterden blik om zich heen en viel dood De andere gekwetsten stierven allen achtereenvolgens, behalve de zuster van denman; zij is deecnige, welke de moorderij heeft overleefd. 'Gansch de bevolking, tien uren in het ronde; is in verslagenheid gedompeld. Men verliest zich in gissingen over dc oorzaak van dit schrikkelijk misdrijf. Al de wonden schijnen toegebracht te zijn met hetzelfde werktuig. 'twelk men een steenhouwersharaer veronderstelt te zijn. Aange zien er mets gestolen is denkt men dat er hier eene ijsclijke wraak is uitgeoefend. Wal het zonderlingste is van de zaakis dat do vrouw welke de moorderij heeft overleefd hard nekkig weigert op de haar gedane vragen te ant woorden. Zij heeft echter beloofd tc spreken; doch later. In den stal moeten de vader cn de zoon legen hunne moordenaars geworsteld hebben want het paard zelve heeft eene zware wonde aan de bil bekomen. Het huis waar de misdaden gepleegd zijn is geene afgezonderde hoeve; het slaat in 'l midden van het dorp, op de markt, eenïgo stappen van de kerk. Recht over het huis. is eene herberg, waar op den oogenblik van het misdrijf 10 lot 15 personen aanwezig waren niemand hunner heeft iels gehoord. Men veronderstelt dat de moordenaars in het hosch van Mormal zich verborgen houden. Met heeft eene uitgestrektheid van 15 uren gaans. Men vindt er hutten in van klompenmakers en kolenbranders, bewoond door personen welke af gezonderd leven cn vreemd zijn aan alle maat schappelijke handen. Naar alle waarschijnlijkheid hehooren de moordenaars lot dit slag van mensehen. De Obscrvatèur van Avesnes zegt nog Wij ontvangen dn volgende dépêche uit Lan- drécies, 20 Maart10 uur 15 m. Hel lijk van Martial Largillièrc i3 in den stal gevonden; de moordenaar heeft hem gedood, door hem met een hamer een hevigen slag op het hoofd te geven. Zijn zoon, die ongetwijfeld ter zijner hulp is gekomen, onderging hetzelfde lol; zijn lichaam lag op dat zijns vaders; zijn hoofl was verbrijzeld. Rabianne, do dochter, werd getrofTen op den drempel der stallingwaar men haar vouddc vrouw van den ongelukkige kwam ins gelijks aangesneld zij ook viel het bekkeneel verbrijzeld; zij heeft daarenboven negentien mes steken ontvangen. Desniettegenstaande loeft ze nog. Het lichaam der zuster van Largilljère werd gevonden op een meter afslands van dat baars broeders. Dat barer dochter lag bloedend met liet gezicht ter aarde. Heden zijn de vijf slachtoffers hegraven on der grooten toeloop der dorpbewoners. De familie l.argillicre was in het kind algemeen geacht." Da Propagateur van Rijssel heeft ook de vol gende inlichtingen Vrijdag avond zijn verscheidene koolgravers met geweld hij de cchtgenoolen Largillièrc inge drongen kofftj eischendo. Largillièrc maakte hun cenigc opmerkingen, waaropzij antwoordden door te slaan met een stomp werktuig. „Vrouw Largillièrc en haar twee dochters snel den tor hulp maar vielen om niet meer op te staan. Ba hulpkreten der slachtoffers deden do zuster van Largillièrc en hare dochter "komen. „Op hel gezicht van d,t ijselij k tooneel poogden zij te vluchten maar (ie moordenaars lieten haar den tijd niet. Zij vielen als wilde dieren op de tweo zwakke vrouwen, die omgebracht werden. „Na die kanuihalendaad namen de hoeven de vlucht. Gisteren morgen is dc rechterlijke over heid van Avesnes Ier plaats geweest. l)c schul digen worden naarstig opgespoord. Hel hosch van Mormale, waarin men deukt, dal zij zich verschui len wordt door do troepen van hel Giste om singeld." Men schrijft verder uit Beaumont van 29 Maart De zuster van den vermoorden Largillièrc heeft besloten te spreken. Op dc inlichtingen welke zij gegeven heeft zijn er in do omstreken van Avèsncs twee aanhoudingen gedaan. Twee per sonen onder welke een van nog al gevorderden ouderdom werden verrast op den oogenblik dat zijover ecne gracht gebogen bezig waren met bebloed lijnwaad te wasschen. Vreemd aan dc streek zijnde, en zoo men zegt, geene voldoende verklaringen over het gebruik van hunnen lijd hebbende kunnen geven zijn zij naar de gevan genis gebracht. CLINGE, 27 Maart. Gisteren is hier een be treurenswaardig ongeval gebeurd. De brigadier der douanen had zijn karabijn genomen met hagel geladen, en wilde ze ouder zijnen mantel bergen om op dienst te gaan toen liet wapen uit zijne handen vielafging en ernstig zijnen zoon kwetste, oud 35 jaren, insgelijks douanenbediemle. die met vrouw en kind zijne ouders een bezoek was komen brengen. Met leven v ui het slachtoffer, dal de lading iu de linker zijde had ontvangen, is in gevaar. DEINZE3! Maart De eerste xRel gische sol daat die uit Mexico kornis is een jonge Deinze- naar onder-officier hij hel Üelgisch-Mexieannseh legioen, ilij is thans te Gent. vergezeld door eenen Mcxicaanschen officier die met eene zen ding van den Keizer is aangekomen, Men verze kert ons dal deze jongeling piqunnte bijzonderhe den mededeeltdie wel zouden doen vermoeden dat er veel overdrijving beslaat In de verhalen die over het verblijf onzer landgenoolcn aldaar zijn gedaan. Men denkt dal hnnuc komst in verhaiul staat met de aanwerving van een tweede Bel- gisch-Mexicaanscli legioen twee duizend man sterk waaronder ditmaal een regiment ruiterij. Ju Frankrijk schijnt hetzelfde plan te bestaan. Men gaat zich bezig honden zegt de Putrie van Darijs, mei een corps van 40!) gendarmen en 28 officieren aan te werven, bestemd om de kern uit le maken der Mexicaansche gendarmerie, waarop Kei/er Maximiliaan veei rekent om de orde te herstellen en de roovcrij te beteugelen. GlIREL, 20 Maart. Men spreekt van een bui tengewoon huwelijk, dat alhier zal plaats nebben, liet paar, hetwelk zich in den echt gaat vereeni gen heeft geene armen en de bruidegom slechts één been! God verleene hun ovcrvloedigen ze gen op aarde OSTENDE, 27 Maart. Gisteren is er brand uit gebarsten in hel wapenhuis alhier. Alleen de zijmuren en het dakgewelf zijn daarbij staande ge- hieven Van binnen is alles de prooi* der vlam men'geworden. W at gered werd is onbeduidend en bepaalt zich tot eeiiigc ijzeren affuiten krui wagens enz. De vestiriggewcreu (en er .waren er vee!) ionten gansch hel arlilleriematerieeleeuc hoeveelheid pik, teer cn salpeter, dit alles zette aan de vlammen zooveel hevigheid bij, dat er aan geen blusschcn te denken viel. Men kent de oorzaak van die ramp niet; alleen weet men dat de brand in het bureau van den wacht-kapitein was begonnen. Men heeft de kel ders onder het gebouw, waarin salpeter, olie cn andere brandbare sloffen berustende waren ge heel met wafer gevuld; men zegt dat er in die kel ders ook oorlogsvoorraad is, die, indien hij ook door het vuur ware aangetast, een verschrikke lijk uitwerksel zou gehad hebben. Als door de Voorzienigheid geleid is de wind in 't geweldigste van den brand gekeerd, anders ware de wijk van het Hazengras geheel de prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt twee millioen francs. Bij het begin van den brand werd do aandacht der toeschouwers, die zich rondom het brandend gebouw verdrongen op twee duiven gevestigd die haar hok op de eerste verdieping hadden. Zoodra eenige ruiten gebroken waren vlogen zij half verstikt naar builen. Maar het schijnt dat zij een nest jongen binnen in het gebouw hadden gelaten. Het vaderlijk cn moederlijk instinct won het op hun eigen levensbehoud en tot drie malen toe vlogen zij in de vlammen om zich hij hare jongen te voegen. De derdemaal zag men zo niet terug. Zij waren omgekomen als slachtoffers van de ouderliefde. SLUIS G April. Op Vrijdag den 21 April aau- staande, des voormiddags te tien uren, /al door Hrl.Ged. Stalen van Zeeland, in bijzijn van den Ïioofd-Ingenieur in iiet lf de district van den Wa terstaat, worden aanbesteed: Het vervangen der voormalige Draai-, thans vaste brug over de Aar— denbnrgsche haven in den weg naar Sluis. door een ijzeren duiker, met ai den aankleve van dien. Volgens mededeeling van den Commissaris des Koning in Zeeland, in het Provinciaal blad no. 25 bedroeg de bevolking (lezer Provincie op 31 De cember 1861, met inbegrip der personen behooren- de lot de land-en zeemacht en de gevangenen, 86,366 mannen en 88,7i);> vrouwen, te zamen 175.036. Van het bovengenoemd totaal cijfer op 31 Decem ber 1854 telt bet voormalig 4e district 24,147waar van 15!) behooren lot de landmacht). De postverdragen tusschen Nederland en België zijn dezer dagen te Brussel gelcekeud. Daarbij is, naar men verzekert, het port van een gewo nen brief, dat lot dusverre 2.) cent Nederlandseh bedroeg, lol de helft verminderd. Wel is waar wordt Nederland volgens het traktaat in het ge meens recht van België opgenomen, en diensvol gens het wicht van den gewonen of eenvoudigen brief van 11 lol 10 grammes verminderd; doch daarentegen wordt bel poil. dat lot dusverre ge lijk was voor alle brieven uit België herkomstig en naar Nederland bestem en vice versa, op 5 cent Nederlandseh gebracht voor die brieven be stemd naar eene plaats, gelegen binnen een kring van 3 kilometers, te rekenen van hel bureau van expeditie. De niet-gefrankcer.le brieven hetalen eene vermeerdering van de helft van het normale port. De gedrukte werken zullen 2 ce-ut per blad blij ven betalen, gelijk lot dusverre het. geval was, mits evenwel hei. wicht van hot blad druks de 4 grammen niet te boven ga. De in Nederland be staande vergunning, om de gecorrigeerde proeven on zelfs de daarbij hehoorendo handschriften als gedrukte werken 18 verzenden, is ook voor Bel gië in deze regeling toegestaan Stalen zullen 5 cent per 40 grammen betalen. Eene andere verbetering is dc invoering van internationale postwissels. Het (laarbij te heffen recht zal één pet. bedragen. Het bedrag van die wissels is echter ten hoogste op 1 GO gulden of 200 irancs gesteld. De beide overeenkomsten bepalen, dat de be krachtiging er van zoo spoedig mogelijk zal ge schieden. Haagsche Cour.) Uit üverijsel meldt men aan het UtrechtDag blad Een op II. Maandag uit Noord-Amerika ont vangen schrijven heeft eene groote sensatie veroor zaakt onder de landverhuizers, dio het plan hadden althans vooreen gedeelte, heden op le vertrokken. Dit schrijven behelsde o. a. naeraliik niets minder dan (ie kennisgeving van eenige daar gevestigde vrienden. daL men zich van geboorte-extracten moest voorzien, daar alle mannelijke personen beneden (ie dertig of vijf en dertig jaren aan de loling voor den militairen stand mo-ten deelne men. Dit denkbeeld met al do gevolgen van dien brengt de arme landverhuizers in zulk een he- droevenden toestand, dal men ze inderdaad moet beklagen, wanneer men weet dal al bun have en goed hier reeds le gelde is gemaakt, het noodige voor reis en overtocht, zoomede kleedingstukken enz. is aangekocht en daarmede hel kleiner of grooter kapitaal is verslonden, liet treurige van die tijding maakte dan cok zulk een diepen in druk, dal vele ouders en kinderen aan den avond van dien dag wecnende bij elkander zalen, niet wetende hoe te moeten handelen. In ons vorig nommer deelden wij eeu bericht mede over de strenge vorst in hel jaar 1657. Uit eene to fJselslein aanwezige oorkonde van het jaar 1435 blijkt, dat in dat jaar de lente zeer, ja bovenmate koud is geweest. Die oorkonde luidt als volgt: „In "t jaar onzes Heeren, doen menschreef 1435, was dc wind omtrent half Fcbruarij veel Oost ofte N. O. ends des nasis was't klaar weder tot Ses of Seven uuren toe, ende des daags was't donker graauw weder tot 's avonds too, zeer koude tot Ses of Seeven uuren, ende beten regende niet, noch liet on doude niet inde Maart, noch in April, noch in Mey. Eu op St.Pancrasdag (den 12 Mey oude stijl) hadt het hardt ys gemaakt, dat er eene kraay op staan koude; cn do daar en wies Lover, noch Gras, noch Koren, noch Pruimcnboomen on bloeideu niet; noch Kersen, noch Appelen, noch Peren, noch Wijn gaarden was ontlaaien. Ende daar waren Men- schen die geen betrouwen op God! en hadden, en de keerden haar land anderwerf orame. en.Ie en hadden geen Vruchten. En andere Luiden zeid m met Joh, God gaf. God nain, ende, daar zy een hoedt Tarwe af plegen le hebben, daar kreegen zy vier hoedt af van die Zomer, Enrlo op St. Jan Baptiste dag (den *24 Juny) zalen de oude vrouwen met grote Koolpotten voorde Kerke, ende de men-

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3