Algemeen Overzicht. dat dwangstèlseldoor de bepaling, dat niemand eerie kerkdienst behoefde bij te wonen of eenige gemeentebelasting tegen zijn wil te betalen. In de constitutie van Virginië werd geene melding aangaande de godsdienst gemaakt maar die kwestie werd in de eerste zitting van de vergadering ter tafel gebracht. Door den stroom van Schotsch-Iersche Presbyterianen en andere Dissenters, vooral Doopsgezinden in de bovengraafschappen waren de Episco'pnien de min. erheid ge worden. Maar z:j maakten toch nog de meerderheid uit in de vergadering, en eerst na warme discussion bewerkten Je. ferso.n en George Mason, in 177(3, de aanneming van eene wetwaarbij alle oude wellen betrekkelijk die kwestie vervallen verklaard alle wijzen van cercdienst wettig gemaakt de Dissenters van parochie-belastingen ont heven en de inzameling daarvan tot eene volgende zitting geschorst werdwelke schorsing in 1779 door eene opheffing werd vervangen en wel te eeromdat 't mee- réndecl van de geestelijken der Engelsche Kerk Tories was. Bij de akte van gods dienstvrijheid In 1785 werden alle parochie- belastingen afgeschaft en alle godsdienst eeden opgeheven. Die aktewelker aanneming door de krachtige pogingen van Jefferson en Madison gesteund door de Presbyteria nen Doopsgezinden en andere Dissenters van de gevestigde Kerktot stand kwam kwam hun des te noodzakelijker voor, omdat in 't vorige jaar eene poging was gedaan door Washington en Henry ondersteund en bijna met goeden uitslag bekroond, om eene wet te doen aannemen die overeen- vhwam met 't geestelijk stelsel van New 13ngland daar allen dan genoodzaakt zouden '-worden voor 't onderhoud van den geeste lijke bij te dragen. Ingevolge de constitution van New York. Delaware en Maryland mochten priesters -tl geestelijken van eenige godsdienst geene staatkundige betrekking bekleeden. In Georgië mochten zij geen leden van de vergadering zijn. Bij de constitutie van Maryland werd uitdrukkelijk verboden schenkingen te doen voor godvruchtige doeleindenbehalve ge schenken aan land doch niet grooter dan twee acres en grond voor kerken en kerkhoven. wen -woelig incidenL heeft do zitting van het welgeveu.de lichaam van Frankrijk dezer dagen gekenmerkt. De markies d'Havringcourl, een histo risch overzicht gevende van de verschillende re geringen in Frankrijk sinds Napoleon ideelde eenige vertrouwlijke g esp rekken mede lusscheu hem en den generaal Cavaiguac, gewezen voor zitter der Fransehe Republiek en gaf aanleiding tot eene interpellatie door den heer Picard over de gebeurtenissen van den 2 December. De mi nister Kouher daardoor gevoelig gekwetst, bestreed hevig de gezegden des hearen Picard en hierdoor ontstond een oribeschriifljk gewoel en gedruise,!i in do vergadering. De Napoleouislcn wilden den republikeinschen spreker dwingen zijne woorden in te trekken maar deze weigerde krachtdadig. i)e president Schneider heelt eindelijk de zaak in der minne gesust. Na dat do stilte hersteld washeeft de afge vaardigde der stad Rijssel, de heer Kolb-Bernard, eene uitgebreide redevoering uitgesproken over den biuueu-en buileulandsehen staatkundigen toe stand van Frankrijk. Do redenaar heeft vooral dien toestand uit een zedelijk oogpunt onderzocht en de zaak der vrijheid hierbij warm verdedigd, De zaak der laatste eneyclica besprekende, heelt de heer Kolb-Bernard betoogd dat die Pauselijke zendbrief niets anders bevat dan den korten in houd der vroegere Pauselijke onderrichtingen over de dogmatische geloofsstukken dei- Roomseli Ka tholieke kerk. De verbodbrief des Franschen ministers tegen de afkondiging dier eneyclica was derhalve een overijlde maatregel. Waarom toch in het Ka tholieke Frankrijk, aan de Katholieken de vrijheid van 't woord betwist? zei de heer Kolb. .Men gedoogt do auli-Kalholieko dagbladen, brochures en boekendo honende spotprenten en tooueeislukkcnen men zoude bekendmaking der herderlijke brieven van den Paus willen be letten Uit alles heeft plaats om het godsdienstig ge voel uil het hart des volks weg ie- nemen en nogiaus was hal de groote en verlichte slaalsmau Benjamin Couslaud, die zeide dat liet tijdstipvan het verlies der religie altijd gevolgd wordt door de slavernij der volken en wanneer hel despotismus er \aa gebr.uik maakt, liet mcnschelijk geslacht overal zich iu 'L stof ueêrbukt voor de geweldige macht. lu Engeland licht de grondslag der politieke vrijheid iu dcu eerbeid eerbied voor de religie, voor den troon, voor de kerk, voor de nationale overleveringen. Het zell'-goüvernement is de eerste behoefte van den Engeischen burger, en dit beginsel is beier dan dat der Fransehe gelijkheid. Engeland maakt een matig gebruik van du politieke vrijheid, omdat men aldaar van oudsher de maatschappelijke vrijheden geuoleu h?-eU__die hunne wortels had den geschoten iu de antieke overleveringen van dut Katnofieismus. Nota bene Die maatschappelijke vrijheid is inderdaad de grondslag der overige vrijhedenontbreekt dezelve dan heeft de maatschappij geeu eigen leven. De revolutie heelt hut maaischappelijke loven uitge doofd. Zij kondigt zich aan als de bevrijdster der volken in personen; maar zij krenkt hel vaderlijke gezag cu het tamilie-leveu eu de plaatselijke vrij heden. Deze kwaal moet genezen worden dooi den terugkeer tot de ware beginselen, tbt de ware trijheid. (Natuurlijk volgens du kerk!) De Staat mag du helper niet zijn in den dwa zen oorlog tegen de kerk; de kerk heeft de ware vrijheid, hul ware gezag gesticht en deze rech ten door de plichten gewaaroorgd. Niettegenstaande zooveel ondankbaarheid zal de kerk du groote beschermster der vorsten en volkeren blijven. De negentiende eeuw heeft zich reeds bij hare geboorte gekenmeikt ais eene prolesiatiu tegen het ijdel, onzedig en goddeloos karakter der acht tiende eeuw, en wat men ook moge doen, zij zal aan die protestalie getrouw blijven. Ongetwij feld hijgt onze eeuw naar vrijheid, en Frankrijk, van den Katholieken geest doordrongen weel dat dio vrijheid huer toebehoort, zelfs uil een god delijk recht. Men ziel waar de schoen wringt: de Katholieke redenaar spreekt ju van vrijheid, maar zooals de kerk die schenkten zooveel zij die vergunt Zijn verdere ontboezeming laat zich uit dit oogpunt verklaren Moge de regering den Katholieken grond van Frankrijk bevruciueu door de ware vrij heid! Wij zeggen; amen! doch drukken op ware. Alsdan zal men zien dal tie klachten der Ka tholieken geene aanrandingen zijnDe tijd zou T leeren Het Engelsch Huw dor Gemeenten heeft, met eene zcer"gröole meerderheid (275 Legen 10 slem- men) aan hel gouvernement de gevraagde som van 50,990 ponden slerimg bewilligd, als eerste bijdrage lot iiel verheleren der verdedigingsmid delen van Canada, alen ontveinst zich in Enge- laud hel gewichtige van uat besluit nietdoor den Times en andere dagbladen was aan het par lement voorgehouden dat hul een klein begin van eene groote zaak zou zijn de eerste schrede op eenen weg, dio Engeland gewis lot belangrijke opofferingen van geld en lichtelijk tot opoffering van bloed en van welvaart zou leiden. Evenwel heeft hut beginsel om de betrekking met de kolomen in staiul te houdeu zoolang de koloniën zei ven daartoe gezind zijn de boven hand behoudenen dit is van te meer gewicht dewijl het thans eene kolonie betreftdie geene rechtslreeksehe en weinig zijdelingsche voordee- leu voor liet Moederland oplevert, die naar het oordeel van deskundigen bezwaarlijk tegen eenen aauv.al van do landzijde te verdedigen is, eu wier bezit Engeland in gevaar van eenen oorlog met de Vereeuigde-Slalen brengt. Het blijkt nu, dat die weinige staats- en volkshuishoudkundigen welke Engeland iaden zijne overzeesche bezittin gen te laten varen, bij de regering en bij de pu blieke opinie geenen bijval vïuden. In België is hel grootste feit de leening van 69 millioendoor dun minister van unantien aan de Belgische Kamer voorgesteld zie bier hare vcr- deoliug i°. Waterwerken in uitvoering. Verbetering van den Dender, fr. 2,590,0.90idem der Leije 250,000, vaart van Turnhout naar Antwerpen door St.—Jo!>-in—"t Goor, 1,000.000, bevaarbaarmaking der Mandei, l,ö.;0,()i)0; uitvoering der werken bespro ken in hot lracta.it van den 12 Mei 1863 met Ne derland, 699,000beschutliugswerken aan de ha ven van Ostendo en durzelvcr toegangen en aan do kunt tegen do werking der zee, 3 '0,0)0; vol trekking der schuilhaven van Blankenbergho 300,000; verhooging en versterking van don dijk van graaf Jan, 450,090. Tezamen, IV.6.400,000. Nieuwe waterwerken. Tussehenkoinsl van den staat in de gezondmaking der Senile, francs 3,090,900; werken aan dc .Maas, 2,009.000; werken legende overslroomiugen der Vesdreveranderingen aan deze rivier, enz., 3,250,000; vergrooiing van de strantlkom der vïschsloepon te Ostende, 550,000; verbetering der haven van Nieuwpoort, 1,909,000. ïe zamenfr. 0,809.000. 2°. Wegen. Wegen in het Luxomburgsche fr. 2,000,000. 3H. Burgerlijke gebouwen. Voortzetting der herslellings- en toeëigeningswerken van het pa leis van Luik400,000 Fr. 4°. lizerenwcg. Rcclitstreeksche ijzorenweg van Brussel naar Leuven, "2.800,000voltrekking van het tegenwoordig spoorwegnet, 8,000,090. Te zamen Ir. 19.800,000 Nieuwe werken. Verbinding der Noord- en Zuidorslalions van Brussel, 5.000.000; idem der Guillemiiis-en Vivegnisslations van Luik,5.000,01)0; instellatien voor den dienst der zeegestichten te Antwerpen. 4,000,000; omheinings-spoorweg te Gent,4.000,009; verbinding der station van Ostende met de nieuws stoombooleukaai600,000 za men voeging der wegen huiten de station van Ver- viers300.000. Te zamen fr. 8.100,000. Verlichting der Schelde, 500,000. fr. -- Bou— wing van een justitiepaleis tc Brussel. 3.000 000. Voortzetting der werken aan 's Konings paleis en voltrekking der stallen van het hertoglijk pa leis, 1,200,000 fr. subsidien voor werken van buurt wegen en openbare gezondheid, 2,000.000; sub sidien aan de gemeenten voor hel bouwen en meubileren van scholen, 5,000,090. Te zamen 8, 290,900 fr. AU. 3. machiigt hel gouvernement aan de maat schappij van den ij/.erenweg van Brugge naar Blankenberghe eene linie te vergunnen van Bian- kenberghe naar Heysl, op voorwaarde dat die jinie zal mogen gelegd worden op den graaf Jansdijk en dat voormelde maatschappij tevens zal gelast zijn, volgens het bestek des besLuurs op te maken binnen de palen des krediets ge bracht onder art. 1 8, de werken lot ophoog ng eu versterking van gemelden dijk. Overigens zijn de aanvallen op het Ministerie aan de orde van-den dag om de curieusheid doe len wij er een Vlaamschen medeon Ier den titel; Het miuisterieel Uithangbord.1* In onze. Kempen langs een der groote wegen, schre'ef^ee'n slimme herbergier op zijn uithang bord bij Petrus Van der Vliet; van daag voor geld en morgen voor niet een uithangbord dal veel effect maakte op de dorstige reizigers en wier zakken alles behalve wel gevuld waren en dat door velen aan deze herberg de voorkeur deed geven boven veel anderen. Toen de morgen echter gekomen was, schudde de herbergier hel hoofd en wees op hel uithang bord het is niet van daag, 'lis morgen dat ik kosteloos de glazen boordevol schenk Dc reizi gers lazen nogmaals hel uithangbord en do schoone morgen van niel-botaien brak nooit aan. Nu zijn zij zóó gewoon geraakt aan altijd te veel te betalen, dal ze van den morgen uiot meer spreken. Dit belet niet dat hel uithangbord, hel program ma van den herbergier, nog altijd op zijne plaats hangt en de eslaminethouder nog gedurig vol houdt hoe grof hel bedrog dan ook z;jn moge dal die voor het publiek gelukkige morgen toch wel eens zal aanbreken j indien het geduld van wachten heeft. Handelt ons ministerie wel anders dan die Kem- pische herbergier Is zijn programma niet even badriegelijk als hot uithangbord van Vandór Vliet? En niettemin zijn er nog altijd brave en blinde mönscheu. die aan dal kwakzalvers uithangbord blijven gelooven, en dat de ministers eens goed koop zu len regerengelijk de herbergier eens gratis schenken zal. Wie herinnert zich niet welk schoon uithang bord de tegenwoordige minislerieelen in 1847u it- staken Zij beloofden een goedkoop gouverne ment, nuttige uitgaven vereenvoudiging in het bestuur, afschafiiug van de lasten die op hel volk drukken, rechtvaardiger verdeeling der imposten, vermindering van hot leger enz. Spaarzaam heid spaarzaamheid was de algemeene toeroep. Voor het oogenblik, 'tis waar, betaalde men nog; maar morgen morgen zou er, zoo niet eene totale afschaffing, dan toch eene kolossale ver mindering zijn, en het honger en dorst hebbende Belgisch voik zou op dien schoonen morgen iu den overvloed en do weelde zwemmen. Leve de hospessen der ministerieel© hotels te Brussel! Eilaas! 't Was niet anders dan het Kempische uithangbord, met dit verschil, dat het bedrog daar heel onnoozel was maar dat het bedrog van de heeren Frère eu compagnie niet anders geweest is dan eene schandelijke exploitatie van hel land ten voordeele der doctrinaire portefeuilles. De morgen is nog niet aangebrokenof zal nooit aanbreken zoolang die ministers te Brussel meester blijven spelen. ïn plaats van goedkooper te regeren, worden integendeel de lasten gedurig grooter en verpleUender maar toch, toch blijft het ministerie zijn bcdriegelijk uithangbord voor de kortzichtige»! en blinde ministoriëelen uitste ken, die ten minste den schijn hebben cr aan te gelooven omdat zij en hunne vriendennicht jes en neefjes er belang in vinden. Om een bewijs te geven van *t geen wij zeggen, behoeven wij sicchls aan te halen: In 1847 beliep de jaarlijksciie uitgave de som van 117 millioen zeker reeds een schoon rond cijfer. In 1865, dus negen jaar later, beloopt dat cijfer niet min der dan 159 millioen, twaalf duizend, zeven honderd negenlig frs. Ziedaar dus eene verhooging van 42 millioen, in plaats van eene vermindering, zoo plechtig op het ministerieel uithangbord be loofd. Vandaag voor geld, maar morgen voor niet; maar alvorens die morgen zal aanbreken, gaal men de lasten nog wat hooger doen klim men getuige de nieuwe leening van zestig millioen, 'waarvan de minister van finanlien reeds in de Kanier het wetsontwerp heeft neergelegd. Geduld maar, burgerij, geduld in afwachting, dat de goedkoope morgen aanbreekt, zult go wel zoo goed zijn, vooral ten gunste van twee doc trinaire steden want Luik en Brussel halen weèr den grootstcn brok uit den schotel voor 3 a 4 millioen meer belastingen Ie dragen

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2