NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. ,V. 14. Zesde jaargang. A0 1803. Vrijdag 1 April. AMERIKA. shischImkmld Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.Prijs per drie maanden voor hel voormalig ide district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks franco per post f 1.3) Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels ƒ0,75; elke reyel daarboven 0.12Va, behalve het zegel'van 0,3» voor iedere plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondentiën. De oude vormen in akten en rechts zaken 't gezag van den Staat"de Republiek" of het Volk"hadden die van den Koning vervangen en bleef men in alle Staten behouden. Ten gevolge van eene zucht tot navolging hij de rechtsgeleerden werdenin vveérwil van de pogingen der wetgevingen om de rechtszaken eenvoudiger te doen behandelende vormen en de praktijk der hoven zelfs na de omwenteling, al meer en meer overeenkoms'.ig de En- gelsche vormen gemaakt. In Connecticut en Rhode Island werden de rechters jaarlijks door de vergadering aangesteld in Georgië werd de opperrechter door 't zelfde Staatslichaam benoemd terwijl de graafschapsiechters jaarlijks door 't volk werden gekozen. In New Jersey Delaware en l'ensylvanië werden de rechters door de vergaderingvoor den tijd van zeven jaren aangesteld. In de andere Staten mochten zij die betrekking bekleeden zoolang zij zich onberispelijk gedroegen terwijl in MassachusetsNew York en Maryland de gouverneur en de raad, en in de overige Staten de wetgeving de maclit van aanstelling bezaten. In Virginië behielden de vrederechters alle uitvoerende macht, waarmede zij in den kolonialen tijd bekleed warenen zij kregen bovendien nog 't prerogatief om kandidaten te benoemen en om vacante plaatsen in hun Staatslichaam te vervullen. De vrederechters schijnen in alle Staten behalve hunne criminele rechts pleging, aan de Engelsche praktijk ontleend, bekleed te zijn geweest met eene jurisdictie, welke in den kolonialen lijd en bijzon ier in Amerika ingevoerd wcr.lnamelijk die van rechters in eerste instantievoor de geringste soort van civiele gevallen. Ingevolge de constilulie van Georgië en de tweede constitutie van New Hampshire moesten de afgevaardigden bij 't Ameri- kaansche Congres door 't volk gekozen worden. In alle andere Staten werden zij door de wetgevingen aangesteld. Het kiesrechtvan welks inkrimping of uitbreiding de aard der gouvernementen zoo zeer afhangt, werd in New Hampshire PensylvaniëDelaware en South Carolina aan alle daar wonende en belasting betalende vrije lieden gegeven. In l'ensylvanië kon de oudste zoon van een vrijen leenbezitter, op een-en-twintigjarigen leeftijdzonder betaling van belastingzijne stem uitbren gen welke instelling aan Rhedo Island was ontleend, In de andere Stalen diende men ccne bepaalde hoeveelheid middelen te be zitten behalve in North Carolinawaar vrije lieden, die belasting opbrachtenhunne •tem voor leden van 't Huis der Gemeenten uitbrengen konden. In Virginië bleef 't oude koloniale stelsel van krachtdaar kon nie- «mand anders stemmen dan bezitters van %en vrij leen van vijftig acres of een strook land van 't plaatselijk grondgebied. In North Carolina moest men eigenaar van een dergelijk vrij leenbezit wezenom voor senaatsleden 't stemrecht te hebben. In New York kon niemand voor gouverneur of leden van den Senaat stemmen als hij niet in 't bezit was van een onbezwaard vrij leenbezit ter waarde van twee honderd vijftig dollarsom voor leden van de ver gadering te kunnen stemmenmoest men een vrij leenbezit van vijftig dollars hebben, of tien dollars aan huur opbrengen. In Rhode Island bleef de oude bepaling van krachtwaarbij alleen aan vrije leen bezitters die een ontgonnen stuk land ter waarde van honderd vier en dertig dollars bezaten of aan hunne oudste zonen 't stemrecht werd gegeven. In de andere Staten was roerend of onroerend eigendom ter waarde van drie en dertig of twee honderd dollars, voldoende om t stemrecht te verkrijgen maar al die bepalingen wor den thans voor t ineerendeel kwijtgescholden. De reglementen van die constitutiën aan gaande de godsdienst, verraden eene be langrijke worsteling lusschen 't oude bijge loof en de toenemende vrijzinnigheid. Rij 't uitbreiden van de omwenteling was 't congregationalisme nog de gevestigde gods dienst in MassachusetsNew Hampshire en Connecticut. De Kerk van Engeland vond eene gelijke civiele ondersteuning in alle zuidelijke koloniën en gedeeltelijk ook aldus in New Yrork en New Jersey. Alleen in Rhode Island l'ensylvanië en Delaware was de gelijkheid van alle Protestantsche secten erkend-eene gelijkheiddie in de beide laatste koloniën zich uitstrekte tot de Katholieke godsdienst, die in 't mce- rendeel van de andere Staten niet in 't openbaar mocht worden uitgeoefend terwijl Katholieke priesters in Massachusets en New Y'ork aan levenslange gevangenisstraf of doo l bloot stonden. De constilulie van Massachusels scheen volkomene vrijheid van godsdienstige opinion en gelijkheid van alle godsdienstsecten te waarborgenmaar de wetgeving was evenwel uitdrukkelijk ge machtigd en verplicht tot 't zorgen voor 't onderhoud van geestelijken en te noodzaken tot 't bijwonen van hunne godsdienstoefe ningen tegen welke bepaling de bevolking van Boston te vergeefs protesteerde en kampte. De wetgeving belastte zich ook met 't opleggen van zware boeten aan hen, die aan de algemeene denkbeelden aangaande den aardde attributen en functiën van de Godheid mochten twijfelen, of de goddelijke ingeving van eenig boek in 't Ou !c of Nieuwe Testament mochten in twijfel trek ken waardoor zij werkelijk de oude kolo niale wetten tegen godslastering weèr in 't leven riepen. Dergelijke wetten bleven in Connecticut van kracht en werden in New Hampshire weèr aangenomen, liet congregationalisme, door de wetgeving en nog meer door de - hoven begunstigd bleef in die drie Staten de prerogativen van eene gevestigde kerk genieten en werd ondersteund door belas tingen waaraan de Dissenters noch ge makkelijk ontsnappen noch bij mogelijkheid konden vrijkomendoor tot de eene of andere kerkwelker dienst zij geregeld bijwoonden, bij te dragen. De geestelijken behielden eens gekozen hunne betrekking levenslang en konden luin salaris zelfs in rechten vorderenzoo zij niet ontslagen waren om redenendie geldend waren verklaard door een raaddie uit de gees telijken en leden van de aangrenzende gemeenten bestond. De Engelsche Kerkwaarvan 't meeren- deel leden uit Loyalisten bestondverloor bij de omwenteling de vestigingdie zij reeds in de zuidelijke koloniën bezaten de officiëele houding en privilegiën die zij in New Y'ork en New Jersey had gekregen. Maar zij behield hare parsonage, kerklanden en andere schenkingendie in sommige Staten, en vooral in den Staat New Y'ork, in geenen deele onaanzienlijk waren. Ingevolge de tweede constitutie van South Carolinawerd de Christelijke Protestantsche godsdienst" tot de gevestigde godsdienst van dien Staat verklaard. Al degenendie één God erkenden en aan een toekomstig leven van belooning en straf geloofden zouden vrijelijk geduld worden wanneer zij bovendien 't Christendom voor de ware godsdienst en 't Oude en Nieuwe Testament als geopenbaard beschouwden dan mochten zij zeiven gemeenten vormen, die 't recht haddenals een deel van dé erkende gezindheden te worden beschouwd. Aan de gemeenten werd gewaarborgd de verkiezing van hare eigene geestelijken, die uit hare eigene fondsen en de vrijwillige bijdragen van hare leden zouden ondersteund worden. De constitutie van Maryland verleende aan de vergadering de bevoegdheid tot 't heffen van eene algemeene en gelijke be lasting ter ondersteuning van de Christelijko godsdienstwelke zou toegewezen worden aan den geestelijkedien de belastingbetaler opgaf, of als hij 't liever wilde, aan de ondersteuning van de armenmaar de vergadering van Maryland deed nooit pogingom van die bevoegdheid te maken. De constitutiën van New Jersey vanië Delaware North Carolina Carolina cn Georgia verwierpen uitdrulifc

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1