Algemeen Overzicht. BINNENLAND. oude vooroordeclei» tegen de praktijk der kanselarij nog de overhandwaarvan t gevolg was dat men zich gedurende een aantal jaren tot 't onvoldoende stelsel van de gewone middelen der costuumwet be perkte. De hoven van MassaclmsetsNew- Hampshire en Maine bezitten zelfs tot lieden doch alleen in zekere omschrevene gevallen de macht tot schikking. Het oude stelsel van graafschapshoven voor 't beslissen van kleine civile zaken en de Courts of Sessionszamengesteld uit de vrederechters van eik graafschapvoor 't verhoor van kleine misdrijven werd door alle Staten behoudeneven als 't stelsel van afzonderlijke rechtbanken voor de be krachtiging van uiterste willen, beheer der goederen van overledenen en voogdijschap van minderjarigenwelke methode was ingevoerd in den kolonialen tijd en gegrond was op de praktijk van de geestelijke recht banken in Engeland. De macht tot het toestaan van echtscheidingen bleef voor 't mecrendeel bij de rechterlijke macht doch bleef in sommige Staten aan hoven opgedragen. In hoogore kringen van Parijs spreekt men nu veel over eene toenadering lusscheu Frankrijk Rusland en Pruisen, die ten doelwit zou hebben eene algcmcene goede verstandhouding ter oplos sing der uog hangende groole vraagstukken bin nen en buiten Europa. Uit d e toenadering wil men besluiten dat de Fransche regering thans niet op den besten voet staat niet die van Oostenrijk, Evenwel is Prins Vou Mettornicb nooit beter iu de Tuilories onthaald geworden dan juist dezer dagen. Prins Napoleon was niet tegenwoordig bij de aanbieding van bel adres van den Senaat aan den Keizer. Zijne afwezigheid tracht men te verklaren door eene nieuwe botsing lusschen den Keizer en zijn Neef. Dezer dagen n.l. presideerde de Prins eene bij eenkomst van den bijzonderen raad waarbij ook de maarschalk Niel was verschenen die bij die gele genheid den II. Stoel in bescherming nam. Gij schijnt te vergeten, zeide de Prins, dat gij alles wat gij zijt den Keizer te danken hebt.11 De maarschalk antwoordde: „Alles wat ik ben, heb ik mijnen degen te danken", waarop de voorzit ter hernam, „uw degen kan niel beletten dat gij on uwen Paus Verloren zijt.'1 Deze laatste woorden kwamen den Keizer ter oore, die zoowel aan den Pi mus als aan den maarschalk zijn misnoegen over het gebeurde le kennen gaf. De minister van oorlog iu Pruisen heeft ronduit in de Kamer der Gedeputeerden tijdens de dis cussie over hel algemeen verslag van hel budjet verklaard, dat het gouvernement een beslissend belang hecht aan de stemming der Kamer. Indien do conclusion der commissie worden aan genomen dan zal het gouvernemeut weten, dat het doel van de pogingen der Kamer is het gezag van het parlement uit le strekken en dal der kroon te verminderen. „Men heeft ous aangeraden, zeide de minister, ons ontslag te nemen doch wij blijven door een gevoel van plicht en niel door heerschzucht. Gij wilt de ontbinding der Kamer. Wij weten, dat wijmet de tegenwoordige inrichting der partijen weinig kans hebben om le zegepralen. liet gouvernement heeft lot hiertoe de con stitutie geëerbiedigd en eerbiedigt haar nog. Het wenscht den toestand te horstellen weikeu het han gende geschil gestoord I eeft en om dien uilslag le bekomen moet gij aan hetzelve de hand lee- nen. Als gij dit niet doet, dan zal er geene kwestie van recht meer zijn maar wel eene kwes'.ie van beslaan. Ki«sl!" Dus eene ministeriële bedreiging legen de vertegenwoordigers des volksw L)e dagbladen maken nu schier alle gewag van eencu brief uit Rome, door le Monde afgekond gd, en waarin verhaald wordt dat de Fransche gezant te Rome, in een tweede gehoor, den Paus keu nis had gegeveu dal de Fransche bezettingstroe pen bepaald Rome zullen verlaten. De Paus zou daarop geantwooid hebben met woorden, die zijn vast besluit schetsen; Pius IX zou geantwoord hebben: „Welnu! trek uwe troepen terug; doe hot morgenals ge wilten kom mij toch zoo dikwijls niel daarmede bedreigen. Doe maar aan stonds wat ge doen will!" T e Monde kau evenwel de echtheid van dit feit niet bevesligeu, omdat zijn correspondent te Rome het ook maar van hooien zeggen le weteu is ge komen. Lc Pays beweert dat de Paus nooit zulke woor den lot den Franschen go/.aut gesprokeo heeft. Men leest nog iu laatstgenoemd blad: Terwijl de Paus worstelt en bidt ziet men de talrijke aanzienlijke vreemdelingen, thans in Rome verblijvende, mét een deel van den Rome nschen adel, en vooral de vreemde diplomaten, ter vas- ser jicht op de uilgoslrekte vlakten der Campasna. Alen is benieuwd of dit soms ook een politieke vossenjacht is Volgens hetgeen men iu hoogere kringen te Parjs verhaalt, zou de Fransche generaal-opper- bevelhebber de Monlehelio verklaard hebben, dat zelfs slechts de gedeeltelijke verwijdering der Fran sche troepen uil Rouie het seiu zou wezen voor ernstige gebeurtenissen, en het eerste waarschijn lijk hiervan zal zijn, dat de Paus naur een vreemd grondgebied de wijk zal nemen. De Piemonlefeeche revolutie, door Napoleon III ondersteund heeft de Kerk reeds van een groot deel harer bezittingen beroofd. Welnu, Napoleon 111 wil de rest langzamerhand, op eene behendige diplomatische wijze, verbrokkelen, zeggen decle- ricalen en zij troosten zich met de gedachtedat waar de Paus zich ook moge bevinden, hjj is en blijft, in geestelijk opzicht, overal het zichtbaar opperhoofd der Kerk. Wat er dan ook moge gebeurende Katholie ken zien evenals hun geestelijk opperhoofd Pius IX, de toekomst, hoe donker ook voor hel oogen- blikmet vertrouwen le gemoet. Zij vereenigen hunne gebeden met die van den opperpriester, den Heiligen Vader. Er is toch een weinig gezond versland in geko men De Paus, zijn Rijk verliezende, kan geeste lijk hoofd blijven en zich bereiden lot den strijd niet den geest der eeuw die vooruit wil! Gedurende eenige wekeu spreekt meu in En geland veel over een aanstaanden oorlog met Ame rika. De Eugelschen die langen lijd niet heb ben willen gelooveu dat de Amerikanen vijandig tegen hen gezind waren, heginneu thans met grond iu te zien, dat er in Amerika, zoewel in Zuid als Noord, eene partij werkzaam is, welke een oorlog tegen Engeland voorbereidt. Er gaan in Engeland van mond tot mond geruchten over eene mogelijke, zelfs waarschijnlijke schikking tus- schen de oorlogvoerende partijen in Amerika, die ten gevolge zou hebben dat beiden 11a den ou derlingen twist uit den weg le hebben geruimd hunne vereenigde krachten zullen koeren tegen een tegen heide vijandigen slaat. Volgens die schikking, aldus luiden de geruchten, zou de onafhankelijkheid van het Zuiden door de Unie erkend worden de afschalfing der slavernij iu de Zuidelijke Stalen langzamerhand worden inge voerd, zou het Zuiden hulp bieden aan het Noor den om Canada te bemachtigen en zou de Unie vergoeding elders ontvangen voor het verlies van de Zuidelijke Staten. Deze geruchten schijnen niet zoo geheel uit de lucht gegrepen. Althans, dal men tot zelfs in het Engelsche parlement zich bevreesd maakt voor Canada, is een feit, en zeer druk wordt onder de leden van het parlement iu de laatste dagen de verdediging vau Canada be sproken. De krijgszuchtige taal door de lords gevoerd, is nog versclV in 't geheugen: „Canada, wal het kosten moge moet bijgestaan worden." Dok blijft het niet onopgemerkt, dat er buitenge woon geijverd wordt in allerlei krijgstoerustingen. Voor e nige dagen is een gepantserd fregat le water gelaten en met veel snelheid is men aan de bouwing van twee andere dergelijke fregatton begonnen. De geheele kavalerie wordt voorzien vau nieuwe getrokken karabijnen volgens de laatste vinding; met de wapening op gelijke wijze van de infanterie was men lc voren reeds bezig. Ge durende een paar weken is meu op vele plaatsen bezig met oefeningen in hel schieten. Niels van dit alles kan gericht zijn tegen Frankrijk op het oogenblikdat men iu Engelaud loebereidselon maakt, om in de aanslaande maand van J u ij ij den vijftigjarigen vrede te vieren tusscheu Engeland en Frankrijk. Meu zegt zelfs dal het voornemen beslaat, om den heer markies de Roissy uit Frank rijk ter medeviering van bedoeld feest uil le uoo- digen. Als wij bij dit alles in herinnering bren gen, dat er sedert lang reeds eene vereeuiging is opgericht onder de ontevredene Ieren, in Ierland en in Amerika gevestigd, eene vereeuiging, die vele leden lelt en ten doel schijnt le hebben, om gezamenlijk wanneer 't oogeublik guustig wordt geachtËngeland aan to grijpen dan krijgt het eeuigen grond van waarschijnlijkheid dat Enge land zich bereid houdt en wapent voor een oorlog legen Amerika. DLITSC11U AND. Bij den gemeenteraad van Weencn is het voor stel ingediend om -20,0;)0 11. beschikbaar te stel len lol het bouwen vaneen paardenslachthuis dewijl het gebruik van paardenvleesch tot voed sel sterk toeneemt. Een der leden van den raad, da heer Umlauftloonde met statistieke opgaven aan, hoe zeer hel vooroordeel tegen het nuttigen van dat voedsel in Europa verminderde, „hoewol. zeide hij men iu dat opzicht uoü zeer nuttige les sen zou kuunen verkrijgen in China, waar zeer algemeen öiet slechts paardeuvleesch raiar ook. honden- en kalteuvleesch wordt gcuulligd. Uil Brunswijk wordt het volgende gemeld „Onlangs vond een soldaat der 3de conipagn'e van hel regiment infanterie in de nabijheid der Bruchponrt eene brieventasch en stak ze vooreerst in zijnen zak zonder le zien wat er in was. „Pas was hij eenige stappen verder gegaan, toen hij een bediende bespeurde, die hom dadelijk vroeg of hij niets gevonden had. „De soldaat antwoordde dat hij een brieve n'asch van de straat had opgenomen, en vrnim toen van den bediende, dat d.e brieventasch hel i,'en- dom was van zijnen heer, die zich aun spoorweg- sta'ion bevond 0111 dc reis voort le zetten, en hem (bediende) gelaat had de brieventasch te zoeken, De soldaat verklaarde zich bereid aan den eigenaar het gevondene terug te geven wanneer de bediende hom bij dezen heer wilde brengen. Beiden begaven zich naar het station en trofTen daar een sierlijk gel leedeu passagier aan, die bij zonder verheugd was, toen de brieventasch hem werd overhandigd. „Hij doorliep haren inhoud, slak de brieven tasch bij zich haalde zijne beurs uit den zak en gaf den eerlijken vinder vijf thalers, met de vraag of hij met deze belooning te vreden was. ja antwoordde deze meesmuilend maar als gij er nog eene kleinigheid wilt opleggen heb ik er ook niets tegen." De onbekende heer lachtevroeg den soldaat naar zijnen naam en leekende dien op. „Men luidde lot hel vertrek van den trein, heer en knecht stoomden weg en de soldaat, blijde over het hem overkomen geluk keerde naar de kazern terug. Voor eenige dagen werd de soldaat opgeroe pen om bij den commissaris van politie te komen; nieuwsgierig wat deze hem le zeggen zou hebben begaf hij zich naar het politie-buraii. „Wie schetst echter zijne verbazing, toen hera werd medegedeeld dal hij 200G thalers in ontvangst moest nemen, welke baron Rothschild uit Londeu had overgemaakt als belooning voor den eerlij ken vinder zijner brieventasch. Rothschild had, toen hij op reis naar Weenen door de stad Brunswijk wandelde, dat voorwerp verloren, en beloonde zoo ruim de eerlijkheid van den vinder." FRANKRIJK. Bij Rijssel woont een schoenmaker, die eene bij zaak maakt uit het daar gebruikelijke waken bij dooden. Onlangs werd hij geroepen om bjj iemand te waken, die gestorven was. Hij had hoog noo- dig een paar schoenen te maken en nam zijn werk mede. Midden in den nacht door het gebruik van een glaasje \rolijk geworden, begint, hjj naast de kist een vrolijk deuntje te zingen. Maar ziet daar heft zich de doode op en roept met eeue grafstem: „Als men hij dooden waakt, zingt men niet.'' De schoenmaker ziet om zonder den min sten schrik neemt zijn spanriem eu slaat daar mede duchtig los op den man die iu de kist ligt, antwoordende: „Als men dood is spreekt men niel." De uit den doode opgestane vroeg om ver geving cn bekende zjne grap. SLU S. 30 Maart. Door den minister van finan- tiën zijn dezer dagen een stel gewijzigde welsvoo:- drachten aangeboden. De plannen van de Rege ring komen thans hierop neder afschaffing van de gemeente-accijuzen heffing van den accijns op de wijnen en het gedistilleerd door en ten be hoeve van hot Rijk, zonder uitkeering aan de ge meenten en met verbod om opcenten te heffen Afsiand van vier-vijfde gedeelten (in plaats van de helft, zooals vroeger voorgest'ld was) van het personeel aan de gemeenten; hel welson'werp op hel personeel is tevens aanmerkelijk gewijzigd in vergelijking met vroegere voorstellen, zoodat de verhooging voor het plattelandwaartegen vele bezwaren waren geopperd teruggenomen is en als equivalent voor het Rijk wordt verder een verhoogd inkomend recht op thee voorgesteld terwijl eindelijk eene verhooging van den Rijks accijns op het geslacht in het verschiet wordt ge steld bij een eventueel te-kort in 's Rijks mid delen. Deze voorstellen zijn door een aantal Sta ten toegelicht. Te 's Hage ligt een adres aan de Tweede Ka mer ter teekening om de afschaffing van de dood straf te vragen. Ook le Amsterdam ligt sedert eenige dagen een dergelijk adres voor het publiek ter teekening. Bij den landbouwer IT. Nijmeijér, te Nyeveen heeft eene zeug 7 jongen geworpen waarvan zes ieder met zeven poolen en een met een omge keerden of verdraaiden kop. Als eene zeldzaamheid moet worden vermeld dat in de nabijheid van Delfzijlbij hel gebruik van mosselenonderscheidene paarlen zijn out- dekt van verschillende grootte. Men leest in de Am-terdamsehc Courant: De nieuwe felle vorst zoo laat in het saizoen heeft den bezitter van onderstaande dichtregelen, die gedrukt en met het Amsterdamsche wapen diarhoven als schilderijtje ineen lijstje gezet zijn, aanleiding gegeven ze ons ter openbaarmaking af 13 slaan. Om de overeenkomst der weêrsgesleld- heid van de Maartdagen in I860 met die van 1667, meenden wij den liefhebbers van herinneringen ul oude tijden geen ondienst te doen met de op name, cn betuigen tevens den inzender onzen dank In January seslien-honderd seven-en-sestig Doeu Vroosl en liet Snieuwde zeer heftig; Stijf ses Weeckeu stout de Yaerl geheel stil Drie weccken voer men weer geheel na wil Het voornaemste dat hier wrnrl genoleert, Is daltcr soo veel Ys quarn in de Meert. NOTA. De 16. Meert begon weer hart te Yriesen. Dc 17. moesten de Vïsschers de winst vérfiescn.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2