IIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. X". 12. Zesde jaargang. A° 1805. AMERIKA. Algemeen Overzicht. MiisciawiaiKi Dit Weekblad verschijnt iedercn Vrijdag.Prijs per drie Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75; elke regel maanden voor liet voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; Vrïiflio» ^4. lYTonrf daarboven 0,12 Vit behalve het zegel van 0,35 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijks franco per post f l.'Jü J O d-Tiadll. plaatsing. Groolo letters naar liet getal gewone regels, Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredendebenevens Advertentiën en gewone Berichteu of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondentiën. V. De geschiedenis ran het ontstaan der Noord-Amerikaansche Republiek is leerzaam voor alle koloniserende volken. Hier gold het niet het bestuur en onder 't juk hou den van eene inlandsche bevolking, zoo als in onze Oost-Indische bezittingen. Integen deel. Hier waren landskinderen en andere Europeërs gevestigd. Van den vadzigcn Spanjaard enden voor kolonisatie onge- schikten Franscliman die eerst een schouw burg en dan een raadhuis stichtzullen we nu maar niet gewagen. Het voornaamste volkselement waren de Anglo-Amerikanen (Yankees) der Staten van Nieuvv-Engcland ook menige Nederlandsche en Duitsche naam komt in die eerste geschiedenis voor. Groot-Brittanje had van de koloniale gewes ten eene soort van Overzeesclie Provinciën gemaaktdie ieder onder zijn charter öf privilegieöf octrooi van oprichtingals ten titel van stichtingsbriefde eene minder, de andere meer maatschappelijke voorrech ten genoten. In den regel had het koloniale volk zijne vertegenwoordigersdie over ontvangsten en uitgaven voornamelijk stem den. Zelfs hier en daar had men aandeel in de keuze der rechterlijke machten overal was de Kerkonder de weinige Episcopalen uitgezonderdvan den Staat gescheiden. De provincialen (want de Koning sprak van zijne provinciën van Nieuvv- Engeland) verlangdenzooveel mogelijk gelijke rechten met het moederland ver langden een deel hnnner opbrengsten ten eigen nutte aangewend te zien en de geheele scheiding van Kerk eri Staatleri einde ook vooral niet gehouden te zijn om eene uitgebreide, meestal voor den koloniaal nultelooze, bisschoppelijke geeste lijkheid te onderhouden. Engeland echter trachtte van de koloniënzooveel mogelijk voordeel te trekken en regelde daarom zijn belastingstelsel zoodat hetdoor het belemmeren van den vrijen handel naar builenden kolonist het zwaarste drukte. I)e meest gehate belastingen onder de laatste stuiptrekkingen der Engelsche over- hecrsching waren de zegel- en theebelasting. Het Parlement hief, op de hevige ver- toogen der kolonistende zegelbclasting op, doch hield die op de lliee in stand. In 1773 verbonden de Amerikanen zich een voudig om gcene thee meer te drinken zoodat zij niet meer behoefde aangevoerd te worden en wees de aanvoerende schepen af, verbrandde hunne thee of liet ze in vochtige kelders opslaan en bederven, 't Engelsche Parlement beantwoordde deze rebellie met het sluiten der haven van Boston het verplaatsen van den zetel der Regering uit die stad naar Salem en het verwijderen vari den vaderlandlievender! afgevaardigdenpostmeestcr-generaal Benjamin Franklin, het benoemen der rechters en gouverneurs door de kroonzonder goed keuring door de Staten der koloniën. De koloniën kwamen in opstand. Den 19 April 1775 had de slag bij Lexington plaats. De ongeregelde minulmeti (eene soort van te hoop geloopen landstorm) dreef de Brittenmet een verlies van 300 dooden en gekwetslen naar Boston terug en be legerden twee dagen later die stadonder het opperbevel van Putnam dieschoon reeds 60 jaren tellendeals een nieuwe Romein zijnen ploeg verliet, om den veld heerstaf te voeren. Den 15 Junij werd George Washington, met algemeene stem men aan 't hoofd van 't koloniale leger gesteld. De strijd duurde met onafgebrokene hevigheid voortnu eens ten nadeeledan vveèr ten voordeeie der Amerikanen. Wilde horden werden van weerszijden tegen elkander gewapend. Engeland verslerkle zijne legers door kracht van geld en men- schenhandel met den Vorst van Hessen. Amerika vond eenen bondgenoot in Frank rijk en Lafayette streed voor de onafhan kelijkheid eener nieuwe wereld. Den 17 October 1781 gaf de Engelsche veldheer Cornwallïs zich met zijn leger van 7000 man aan Washington over en Amerika was vrij Thans moeten we ons eenigszins breed voerig bij de organisatie van het bevrijd gemeenebest bepalen zijne wetten en instel lingen verschillen hemelsbreed van de or,ze; de landverhuizer komt in eene nieuwe werelden wij zullen ziendat het ook daar niet al goud is wat zoo verleidelijk blinkt. De Staten van Amerika waren gedurende zeven jaar in een bloedigen angsligen en kostbaren strijd gewikkeld geweestin welken tijd elke Staat, beurtelings, behalve New-IIainpshirede zetel van den krijg en 't tooneel van verwoestingen waswelke dikwijls vreeselijk aangericht werden. Te midden van dien toenemenden strijd moest de bevolking nog eene meer gewichtige taak vervullen namelijk 't organiseren van een gouvernement voor eiken Stuat in t bijzonder en 't maken van voorwaarden voor bondgenootschap en unie. De vestiging van onafhankelijke gouver nementen in de Stalen en 't aannemen van geschreven constitution in 't nieerendeel daarvan is reeds medegedeeld. Ilct denk beeld van die constilutiën werd klaarblijkelijk ontleend aan de koninkijke charters, welke oorspronkelijk in allo koloniën en in ver scheidene tot aan de verklaring van onaf hankelijkheid de grondslag der koloniale administratie was. In MassasuchetsCon necticut en Rhode Island bleven ue charters, zelfs na die verklaring bestaan behoudens eenige wijzigingenom tot grondslag voor de gouvernementen dier Staten te dienen. De constilutiën van New-Iiampshire South- Carolina Virginië en New-Jerseydie juist vóór de verklaring van onafhankelijkheid in haast aangenomen waren, waren in zoo vele beraadslagingen gevormd en in vele opzich ten gebrekkig. De constitutie van Maryland en vooral die van New-York aan welker zamenstelling John Jay vooral deel namwaren met meer zorg en moeite zamengesteld. Sonlh- Carolina herzag en wijzigde zijne eerste constitutie van 1778. In 't zelfde jaar begon de Raad en 't Huis van Vertegenwoordigers van Massasuchetsdie onder een gewijzigd charter met de uitvoerende macht bekleed waren eene constitutie voor den Staat te ontwerpen maar toen zij aan de goedkeu ring der bevolking werd onderworpen, welk gebruik toen voor 't eerst werd ingevoerd, werd die constitutie verworpenvooral omdat daarin niet was opgenomen een Bill of Bighls en er geene speciale conventie was opgeroepen om haar te ontwerpen. Zulk eene speciale constitutionele conventie, welk gebruik toen voor 't eerst werd inge voerd kwam 't volgend jaar hijeen (Sep tember 1779). John Adams die juist van zijne zending tiaar Frankrijk was terugge keerden Samuel Adams, die zich daartoe van zijn zetel in 't congres had verwijderd waren leden. De heide Adams cnBowDoiN, die als eene onderafdeeling van de commissie werkzaam waren dienden in Januarij 1780 't ontwerp eener constitutie in, welke, nadat de conventie haar gewijzigd en aan genomen had en zij door 't volk wast goedgekeurd nog 't zelfde jaar in werking trad (Junij). In October werd John Hancock de eerste gouverneur onder die nieuwe constitutie. Zij diende in vele opzichten tot model aan eene conventiedie in 1783 in New-IIampshire bijeenkwamom eene nieuwe constitutie voor dien Slaat te ont werpen. Ofschoon al die oorspronkelijke stants-constitulicn door andere vervangen of buitengewoon gewijzigd zijnblijven de hoofdtrekken daarvan thans nog bewaard en eene schets van hare voornaamste be palingen vormt een wezenlijk deel van onze geschiedenis der omwenteling. Eene redevoering van den heer Rouland in eene der laatst gehoudene zittingen van den Senaat van Frankrijk, ten gunste der aan het concordaat van 1801 toegevoegde artikelen en ten bedwang der bisschoppen, heeft niet alleen te Parijs, raam* in geheel het Katholieke Frankrijk een sterken indruk to weeg gebracht, en blijft dan ook, rat de begrafenis van den hertog de JVlorny voornaamste onderwerp der algemeene gesprc' Men gelooft, dat die taal den oud-minis eeredienslen uit hoogere gewesten is in

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1