BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. hel oogenblik dal de aartshertog Maximiliaan /ieh naar Vera-Cruz inscheept, op den meesl stclli- gen foou verklaart, dal hij de vestiging van het Mexikaansche Keizerrijk beschouwt als het resul taat van eene samenzwering legen do groote re publiek gevende Seward do verzekering, dat hij alle middelen die onder zijn bereik slaan, zal aanwenden, om de eenheid le herstellan in den regeringsvorm van alle Staten van Amerika, Het Fransche gouvernemenl heefl zich alzoo te haasten mei het terugroepen zijner troepen uit Mexico ten einde voor te komen dat zij gelijk hierboven gemeld is, door opstandelingen worden overrompeld of te eeuiger lijd in botsing komen met die der Unie. Bij hel sluiten van dezen brief, wordt verze kerd dal in een gehouden ministerraad spraak is geweest van de aangelegenheden van Mexico l)e ministers drongen er op aan dat onze troepen onverwijld van daar terug geroepen zouden wor den. De Keizer toonde zich daarover vergramd en verklaarde dat de oer van de Fransche Vlag met «le zaak gemoeid was en dat Keizer Maxirailiaan lol eiken prijs moest ondersteund worden."' SLUIS, li Maart. Volgens hel daarvan uitge geven officieel Programma (hetwelk voor onze Ge- abonneerden gratis hierbij wordt gevoegd) zal de plechtige ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot der Kon.nginnc-Moeder op den ITden dezer plaats hebben en het lijk te Delft worden bijgezet. Men meldt uit 's Gravenhage van 19 dezer: Heden namiddag ten twee ure vereenigden zich de leden van de Koninklijke Familie aan het pa leis van wijlen II. M. de Koningin-Moeder, ten eindo de treurige plechtigheid bij te wonen van do overbrenging van het lijk uit het paleis naar III), kapel, en welke ten half drie ure plaats had. Voor de lijkkist gingen de officianten, waarna de kist. die op een rolwagen geplaatst was volgde daarachter de Hofmaarschalk kamerheeren en dames van HD. Muis. Inmiddels hadden zich de Vorstelijke Personen mar de kapel begeven, al waar zich de generaal MansourofF, minister van Rusland, en de leden van het Russische gezant schap, de aalmoezenier enz., bevonden, om het lijk aldaar te ontvangen, waarhol in dc't in zwart gehulde kapel is bijgezet, tot den dag der ter aarde bestelling. Vele inwoners bevonden zich om en bij het paleis, om van hunne deelneming in deze treurige plechtigheid blijk te geveu. Men deelt ons mede. dat bij de ter aarde he-' stelling van II. M. de Koningin-Weduwe het N.- Ind., leger zal worden vertegenwoordigd door den kolonel-komuiandanl, een onderofficier, oen kor poraal en een invalide van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. (A. H.) De rouwwagen die het stoffelijk overschot van wijlen H. M. de Koningin-Weduwe naar de laat ste rustplaats..zal overbrengen is in de ateliers van den heer 11. Scholder, Koiiiuklijk zadel-en tuig- maker le 's Hage georneerd en gedrapeerd. De hoogte van den lijkwagen is 2% Ned. elin het lijstwerk zijn aan de voorzijden zilveren doods hoofden en andere zinnebeelden aangebracht, waarop zes zwarte pluimen inet witte panaches zijn gesteld. De gehecle wagon is omhangen mot zwart zij den fluweel omzoomd met, dubbel zilver galon met dito franje; van binnen bevindt zich een be kleedsel. even als het bovenkleed omzoomd; beide bekleedsels worden door zware zilveren koorden ombonden. De wagen zal worden voortgetrokken door 8 paarden, die met zwart zijden mnnnenkap- pen en klecdeu zullen worden omhangenoven als de bekleedsels met zilver gemonteerd. Deze wagenlevert in zijn geheel een indrukwekkend en statig gezicht op. SLUIS, 13 Maart. Tot directeur van het post kantoor te Veenendaal is benoemd de Heer II. W. 4e Ridder te Hulst. De Staats-Courant N°. 59 bevat eene kennisge ving vail den Minister van Oorlog, dal in de maand Julij aanstaande le Breda eon vergelijkend examen zal worden gehouden lussche» de aspi ranten voor eene plaatsing als kadet aan de Ko ninklijke Militaire Akadcmie. De ouders of voog den. die verlangen dat hunne zonen ot pupillen tot dat examen worden toegelaten behooren de aanvragen daartoe vóór 1 Mei aanslaande aan het Departement van Oorlog te zenden. De verzoe ken. welke na dat tijdstip worden gedaan, blijven builen aanmerking. Het volgende getal plaatsen van kadet is ter vervuiling opengesteld: Voor do dienst hier te lande, voor de inf. 20; knval. 2; art ill. 20; genie 3. Voordo dienst in Oost- Indiö, voor de inf. 17 kavall. 2; artill. 8; genie 1. Voor de dienst in de Wcsl-lridië, voor de inf. i en artill. 1. De verdere vereischten en voor waarden worden in die kennisgeving uitvoerig vermeld. - De openingsrede hij gelegenheid der 21ste alge- meene vergadering van het Nederlandsch onder wijzers genootschap in Junij a. s. le Zierikzee to houden zal worden uitgesproken door den heer A, M, KoUewiju Nz.onderwijzer le Amersfoort. Graaf Russell, Minister \an Ruileul. Zaken in Engeland, heeft zich vóór do afschaffing der dood straf verklaard. Nu deze afschaffing eene der kwestiën van den dag is kan het niet onbelangrijk geacht worden te welen in welke landen deze straf niet meer beslaat, met opgave van liet jaartal, waarin tot bedoelden maatregel besloten werd Finland 1826; Louisiana 183 eiland Tahiti 1849 Noord-Ame- rikaausche staat Michigan 1849; Nassau, 1819; Saksen Coburg 1849; Noord Amerikaansche slaat Rhode Island 1852; San Marino 1859; Toskane 1859: Moldavië en Wallachijo 1860; Saksen-Wei- mar 1852; Saksen Meiningen 1862; Zwilsersch kanton Neuchalel 1863; VcreeuigJe staten van Columbia 1864. Volgens een schrijven in een Amerikaansch blad, dat door en onder onze derwaarts verirokken laml- genooleu wordt uitgegeven beklagen deze zich zeer over het aantal personen dat zij voor do krijgsdienst moeten leveren. Onder vroegere op roepingen moesten zij, in een deel van Michigan, voor 330,000 slechts 32, en nu voor hetzelfde contingent reeds 49 man leveren. Zij deden allo moeite om dil aantal le verminderen'en de loting uitgesteld le krijgen. Men meldt uit Eminikhoven1 Maart: Giste ren is binnen deze gemeente in den ouderdom van 103 jaren en 2 maanden overleden Anneke van Silleren, dochter van Pieler en Anneke Lee ning; zij was gedoopt den 1 Janu.irij 1752, le Almkerk. Deze vrouw genoot bij haar leven de volmaaktste gezondheid. In den Jaalsten tijd be zocht zij hare kennissen in de naburige gemeen ten nog te voet. Bij de aanzienlijkste ingezetenen werd zij wél ontvangen, daar men haar gaarne hoorde spreken over vroegere dagen, wijl zij een sterk geheugen had. In het vorige jaar heeft mi en haar, dus op 102jneigen ouderdom, met de werk lieden op het veld nog vlas zien plukken. Tot op weinige oogenblikken voor haar sterven had zij nog haar volle verstand. Reeds vroeger is do >r verschillende.bladen mededecliug gedaan van An- nigje Kind, doch bovenstaande, ontleend aan het doopboek van Almkerk, is haar rechte naam. Jl. Donderdag werd in de kolonie Veenhuizen een kolonist ontslagen die van daar vertrok met ongeveer f 60. Deze som schijnt de hebzucht van een paar andere kolonisten le hebben opgewekt, althans zij deserteerden en vervolgden den ont slagen kolonist, die later door een rijksveldwach ter en een paar andere politie-agenten is gevon den zonder hoofd. Men had hem dit afge sneden en bij het lijk vond men een klomp. De politie-agenten vervolgden onmiddellijk de deser teurs en arresteerden beiden. Op de kleederen van den eencn werden bloedvlekken gevonden on de andere miste een klomp. SLUIS, 16 Maart. De laatste Polder-Vergade ring heden plaats gehad hebbendeom le beraad slagen over de door de Uilwaterings-Commissie v lorgestelde veranderde richting aan het algemeene Lilwalerings-Kanaal te geven en dus in plaats vau het 1 wnhonderd planhel Zwinplan le vol gen haasten wij ons den uilslag daarvan mede te deelen Door de Ingelanden van do Watering Ti ad zand en van de, door deze thans uilwaterende Polders, zijn uitgebracht 97 stemmen, als: vóór bet Zwin plan 79, legen hel Zwinplan 1 builen stemming om verschillende redenen 17. Door de Ingelanden van do overige Polders vroeger mede op hel Zwin uitgewaterd hebbende, 71 stemmen, als: vóór 59, legen geenebuilen stemming 12. Door 8 Polders op den Kapitalen Dam uilwate rende (rond Aardenburg) 132 stemmen als vóór 121. tegen gccnebuiten, stemming 11. Door 7 Polders mede op den Kapitalen Dam. uitwalerendc (rond IJzendijke) 79 stemmen, als: vóór 70, tegen 5, huiten stemming 4. Prins-Willems-Polder77 [stemmen; allen vóór Totaal456 stemmen als vóór 406, legen, 6 builen stemming 44. Hierbij valt op te merken dat de zich builen stemming gehouden hebbende Ingelanden groo- lendeelsja bijiui allen, als met het Zwinplan ingenomen beschouwd kunnen worden doch dat zij verklaarden vooralsnog geene stem uit te kunnen brengen, als rechten hij anderen kunnende doen gelden óf als nog niet genoegzaam op de heogle der zaak óf op het oogenblik van stem ming tijdelijk afwezig, of reeds vertrokken, zoo dat het getal der tegensiemmcnden werkelijk slechts 6 bedraagt. Waar de cijfers zoo krachtig spreken daar i3 het bijna overbodig te wijzen op den algemeenen hij va!waarop het nieuwe plan roemen mag. Dat het nu spoodig definitief vastgesteld en weldra hand aan het werk geslagen wordode is devu- rige wensch van een geheel landbouwend gewest. De Minister van Financiën heefl bij resolutie van 16 Februarij jl. aan de ambtenaren der in- en uitgaande rechten en accijnzen verboden hel op maken van requesten of andere stukken voor der den in zaken van in- en uitgaande rechten. Naar wij vernemen zal, uit hoofde van de be grafenis van II. Al. de Koningin-Weduwede feestviering van het 25 jarig bestaan van het De- part. Oostburg der Maatsch. lol Nut van 't Alge meen op Dondérdag 16 Maart geen plaatshebben, maar alsnu geschieden op Woensdag 22 Maart. AARDENBURG, 13 Maart. Heden had alhier de vereenigdc vergadering plaats van HH. Bestuur ders en Ingelanden der Polders Diomede, Sophia, Aardenburger Haven, Groolcn Boom, Goódsvliet, Kleinen Boom Beoosler Eede en lïoogeland vau Sint-Kruis en Isabella-Benoordan Aardeuburg. In de/.e vergadering is met vrije eenparigheid van stemmen besloten toe te treden tot het nieuw ontwerp van hel Uilwalerings-Kanaal (genaamd het Zwin-project) dat, zoo als men weel, eene be langrijke wijziging is van het zoogenaamd Tien- Honderd project. De vergadering heeft onder anderen eene clau sule aan het Proces-verbaal toegevoegd do be paling bevattende, dal zij zich voorneemt eene geld- ieeniug aan le gaan ten einde hare bijdrage in minstens dertig jaren voor het le volvoeren werk te kunnen voldoen. Deze laatste bepaling die, wij hopen dat zal kunnen uitgevoerd worden, is vooral oorzaak, dat liet plau zoo gewillig aangenomen is en de ondersteuning der Belgische grondeigenaren en derzelver pachters mocht erlangen. Der Belgische grondeigenaren eerslens omdat het hun geheel en al onverschillig is hoe het ka naal er komt, hunne pachters tweedeus, en vooral, omdat op dezen in den regel, de kosten zullen neerkomen daar de Belgische eigena ren in hunne huurcontracten de voorzichtige be paling hebben gemaakt dat alle Rijks- Gewes telijke- en Gemeentelasten boven de huursom voor de rekening der pachters komen, liet laat zich begrijpen, dat deze, wier pachten 7 a 9 ja ren duren, er legen opzagen in de bedoelde kos ten bij le dragen daar ze het moesten wagen of ze voor zich zeiven of voor hunne opvolgers zou den betalen. Door de bedoelde bepaling is dit bezwaar opgehouden en is hun rec'it gedaan daar alsnu hij zal betalen, die het genot van het kanaal heeft. Wij herhalen .helwij hopen dat doze rechtvaardige bepaling in de voorwaarden van daarslelling zal worden opgenomen. Zoo even vernemen wij dal ook in het Zwin plan weder eene wijziging gebracht is: er bestond namelijk uitzicht, dat de in den nieuwen Zwinpol der benoodigde gronden voor het kanaal zouden geschonken worden; bij den Minisler van Finan- tien zouden legen deze scheuking echter bezwa ren bestaan; doch, het gouvernement zou deze schenking vervangen door eene andere tegemoet koming. Wat hiervan zij het is ons vrij onverschillig mi's het gouvernement tegenover het voormalig wingewest, dat in onzen lijd voor het geheele Rijk een winst-gewest werd rechtvaardig zij IJZENDIJKE, 15 Maart. Nadat II. Maandag morgen de leerlingen der openbare school dezer gemeente in het gebouw voor lijdelijk ouderwijs ingericht waren vereenigd, werden zij, voorafgegaan door het alhier bestaande fanfaren muziekgezel schap, in plechtige» optocht naar het nieuw ge sticht schoolgebouw begeleid, dat vervolgens met de keurige, volgens het tegenwoordige stelsel in gerichte zithaukenfm gebruik werd gesteld. De na middag werd door de kinderen feestelijk doorge bracht en met eene looneelverlooning uit huil midden recht aangenaam besloten. In den namiddag van Maandag II. had in dozo gemeente "eene treffende gebeurtenis, plaats: do vrouw van den metselaar de K. gebruik inas keilde van een oogenblik dat zo alleen le hui- washeeft zica door in den regenbak te sprin gen, van het leven beroofd. De oorzaak van deze wanhopige daad is niet bekend. SLUIS. GEHUWD: 4 Jan. C. EHermans, jra., met F. L.Vervaeckc, jd. 2 Febr. F. N. A. Collin, jra., met A. A. Voileman, jd. BEVALLEN Jan. 3. J. de Roo, geb. Beerens, d - 16. P. M. Houben, z- 17. E. P. Timmerman, geb. van Wijk- huijze, z.~ 19. S. S. Westerweel, geb. de Smit, d. 25. C. G. A. Hogerzeil, geb. Voorhoeve, z.- 30. E. Koksma, geb. Blaukert, z.- Febr. 3. S. Durieux, gel). Elevens, d.- 12. C. van Wuijckhuijse, geb. Weslerweel z.- 17. S. F. Cammaert, 20. J. Cammaerl,: z.- 21. C. J. van Overbeeke, geb. lo Roij, d.- 23. D. Hengeveld, geb. Seegers, d. OVERLEDEN: Jan. 2. S. J. Delnat, vrouw van P. J. Daschot, 26 j.- 16. A. Abrahams, z.. 10 ra.- 23. L.Verschootc, wed. I. J. de Lobel, 77 j.- 25. P. J. Tilleman. 11 m.- 26. M. L. Lansen, wed. D. A. Lako, 61 j. 10 Febr. J. M. Pallooijs, d., 2 m. IJZENDIJKE. GEHUWD: Jan. A. J. de Wille, 23 jM ongeh., met R. F. Groosman, 23 j., ongeh.- P. van Hecke, 31 j., ongeil., met M. G. de Broeck, 21 j., ongeh.- Felir. J. F. Hoorebeke, jm„ 23 j., met R. F. Rosseel, jd.,23 j- BEVALLEN: Jan. J. du Bois. geb. Faroz.- J. C. van Noorwegen, geb. Oosterlinck. d.- S. Lagenhoek, geb. Engels, d.- J. W. van Tilburg, geb. Tellier, z.- N. de Zomer, geb. Engels, z.- J. A. Herman, geb. de Bals, d.- A.de Kraker, geb. Meulendijk, d

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3