NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. §<Q>§TB§t§, Zesde jaargang. A0 I860. ■AMERIKA. N". 11. s m 1 m h Smkblad Dit Weekblad verschijnt iederen Vmjdag.Prijs pgr drie Prijs der Adverlentiën, van 1-5 regels 0,75; elke regel maanden, voor-het voormalig 3de district van Zeeland?/ Vriirlo o- 1 T lVTaarl daarboven fOA2l/2, behalve het zegel van ƒ0,35 voor iedere voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post 1.3J 1 IJUdg I 4 ITlctcti t. plaatsing. Groote letters naar het getal gewone regels, Afzonderlijke Nummers ƒ0.10. die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles francobehalve de bekende Correspondentiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van OOSTBURG maken bekenddat op Maandag, den 27 Ma uit I860, alhier VEEMARKT zal gehouden worden. Oostecrg den 7 Maart, 1863. De Burgemeester F. L. BENTEIJN. De Secretaris L. THERI, Mz. IV. Daar we deze artikelen voornamelijk nederschreven met het oog op het feit, datnamelijk een aantal Zeeuwsch-Vlamin gen hunnen gezegenden geboortegrond ver lieten om in Amerika te zoeken wat zij hier ('t zij dan waar of vermeend) niet vonden namelijk beter bestaan en vrijhei i vooral godsdienstvrijheidin verband veelal met meer staatkundige vrijheid moeten we beide toestanden nog even in oogenschouw nemen. Wij bestemmen dan vooral dit hoofdstuk voor diegenendie in hunne familieof onder hunne vrienden en beken den landverhuizers tellen of die zelf aan de landverhuizingkoorts lijden en slechts daarom om den vrede voor Amerika bidden, om er zich weldra in rust te kunnen nederzetten. Vooraf zetten wij hier een groot N.R. In Amerikadus sprak menvindt men geene staande legersergo de verfoeilijke ioting voor de nationale militiedie ver bloemde conscriptie is er onbekend. In Amerika betaalt men óf geene belastingen óf zeer geringe, en in ie ere gemeente, in ieder graafschap nog slechts bijna uit sluitend ten bijzonderen nuttezeldzaam voor 't algemeen. Dan ziet: In Amerika breekt de burgeroorlogde verschrikkelijkste van alleverschrikkelijker nog als gevoerd wordende om een waarachtig beginsel, uit: duizenden aan duizenden liggen gevallen en de oevers van den Potomac en Missisippi en de stranden van den Oceaan zijn bedekt met het wit gebleekt gebeente der omge komenen in den broederstrijd 1 Neen geene loting, geene vermomdemaar eenc werkelijke conscriptie! Sprak eens de trotsche Keizer: ik lieb u noodig te wapen de koningin- Republiek gebiedt eveneensen van 10 lot 40 jaren de kern der maatschappijwordt gedwongen tot den strijd! Niet, dat we een blaam willen werpen op dien strijd waren we Amerikanenwe zouden ons scharen onder Lincoln's sterrenvaan cn het grove materialisme der Zuidelijken niet mond en pen niet alleen ook met zwaard en musket helpen bestrijdenMaar we zien uit deze feilendat do vergelijking mank ging, dat men, om een oud woord te bezigenvleesch tot zijnen arm stelde en zooals de geiieele wereldgeschiedenis door geleerd wordt, bedrogen werd! Was er vrede, waren er jaren van rede en rust in de Vereenigde Staten, de oorlog, die op de rust volgdewas verschrikkelijk als de orkanen die de paradijzen der Bahamas en der Antillen verwoesten. Noodwendig volgt hieruit, dat ook de belastingen met reuzenschreden opwasten en de openbare schuld tot eene hoogte klom, dat men ginds Nederland niets meer, in dit opzicht, te wijten heeft, en welke schul Ials eens de vrede daar isnog beter bekend cn verzameld zal zijnten einde eenen rentelast te vragendie de maatschappij ginds nog jaren zal drukken en waarvoor men geene kerken geenè scholen zal houwen geene spoorwegen of kanalen zal aanleggen en geene geestelijk heid of onderwijzers zal betalen al hetwelk in dat gezegend land de burgervrijheid zelve heeft te bekostigen Na deze uitweiding moeten we tot het punt terugkeeren waar we ons vorig hoofd stuk eindigdende eerste kolonisatie namelijk. Wc hebben gezien wie ze uitvoerden, doch we hebben tevens gezien hoena den onafhankelijkheids-oorlog, de reeds zoo reusachtige republiek zich heeft uitgebreid. Vestigen we 't oog op de nieuwere neder zettingen omdat ze ook onze toekomstige landverhuizers van zoo nabij betreffen. Nog in onzen leeftijd kon men zeer gevoegelijk eene lijn trekkendie de grenzen der be schaving in de Vereenigde Staten aanwees de Missisippi en eenige kleinere stroomen of liever eene rechte lijn van de Canadasche meren tot de Golf van Mexiko vormde deze grens; al wat ten Westen van dezelve lag, was, met uitzondering van eenige stippen in Texas, Californië en Oregon, het onbe kende Westendoor de zwervende lands kinderen bewoond. Handelbovenal in pellerijen (huiden of vellen van boeren zee- en rivier-ottersbovenal van den vreedzamen nijveren bevervan herten en antilopen, en den grijzen bewoner der prairie: van den ongetemden buffel) gaven den Europeeschen landaard aanleiding om zich buiten de grenzen der beschaving te wagen. De jager of strikker was de voorlooper hem volgde de gewapende koopmande stammen der Indianen hadden de vuurwa penen en den brandewijn, en levens, met de Mexikanen cn Ameriknnnsclie Russen de fabriek-goederen der Europisch-Ameri- kaansche nijverheid loeren kennen en uit die kennis behoefte aan dezelve geput. Gronte rivier-expeditiën of land-karavanen doorkruisten jaarlijks de prai.iën reuzen- weiden of grazige woestijnenmet de hier en daar verspreide eigenlijke woestijnen en barre bergketenen. De jager schiep beha gen in de romaneske levenswijze hij merkte eene liefelijke plaats op aan de eene of andere schoone rivier, waar hij zijne blok hut opsloegof wel hij verzwagerde zich met de Indianen en nam met gemak hunne zeden en gewoonten overof deelde hun iets van de zijne mede. Daaruit is een gemengd ras ontstaandat echter meer heeft van zwervende Bedouïiicndan van beschaafde blanken en niet zelden door winzucht gedreven óf de verklaarde vijand des handelaars, óf diens meest vertrouwde dienaar wordt. Op hen volgen de koop lieden 't zij compagnieschappen't zij eenzelvige personen die aan het hoofd eener karavaneóf met eene lage stoom boot óf in kano's en barges handel drijven met de stammen der binnenlanden en de voormalige volkplantingen. Honderden rui tersgoed gewapend, groote wagentreinen met ossen bespannen vergezeld van half- jagers half-krijgers legeren zich aan de stroomen der prairiën van het verre Westen en gaan te gastrondom hunne vuren gelegen met den vonkelenden sterrenhemel tot dakop het sappige bisonsvieesch onder hen merkten we in onzen tijd de ridderlijke Bgcts St. Trains Hallers Hunts cn Aymards op Zoowel tuk op avonturen als op jachtbuitzoowel op ver meerdering van kennis als op handelsvoor- deelen azendemerkten ze alles op wat de natuur voortbracht. De wilde wijnstok en de pruimenboomgaardende suikeresdoorn, de ijzermijnen de loodgroeven en de steen koolbeddingen de pijn- en de eikeboornen bet hert en de buffelniets ontging hunnen blik, en de namen hunner geslachten aan forten gegeven Lie bestemd zijn om steden te wordenaan rivieren geschonkentot waterwegen geschikt; op punten aangelegd, die het genie des krijgsmans eer aandoen zijn de eerste zegeteekenen der vooruittrek kende beschavingen weidra weergalmt het maagdelijk bosch van do slagen der beroemde Amerikaansche bijl en speelt de reusachtige zaag van den waterzaagmolen de eerste jubeltooncn van eene verrijzende gemeente want na den jager en den handelaar kwam de Squatter. Squatter is een eigenaardig Amerikaansch woordhet is afgeleid van het op de hurken zitten neerhurken (zoo als men in Zeeuwsch- Tlaanderen zegt, „op z'n nukken zitten Het duidt dus eene soort van waakzaamheid"

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1