ANNA PAULOWNA, PROGRAMMA GRATIS AANGEBODEN aan .do Geabonneerd on van liet SLUISCH WEEKBLAD, Nieuws-en Advertentieblad vaa Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. voor de plechtige Begrafenis van wijlen Hare Majesteit Mevrouwe KONINGIN-WEDUWE DER NEDERLANDEN g kboren gkoot vorstin van rus land, op Vrijdag, den i7 Maart 4865, des voormiddags ten tien ure. Eerste afdeeling. Betreffende de beschikkingen binnen 's Huis. A. Op den dagbestemd voor de begrafenis zal het Koninklijk lijk, behoorlijk gekist, slaan te Rustenburg op eeno estrade. Do dienst bij het Koninklijk lijk zal verricht worden door 1. Den opper-cerernoniemeester. De navolgende heeren bestemd tot het dra gen der slippen van het lijkkleed Baron van Tuyll van Serooskerkcngrootmeester van het Huis des Koningsals zoodanig dienst gedaan hebbende bij wijlen II. M. de Koningin-Weduwe. L. R. baron Taols van Amerongenkamerheer vaii wijlen Ilare Majesteit: als daartoe beide bij testa mentaire beschikking aangewezen; benevens twee groot-officieren. 3. Vier en twintig kamerheeron bestemd tot liet dragen van het lijkwaartoe in de eerste plaats in aanmerking komen de heeren mr. C. van dor Goes baron d'Yvoy van Mijdrechtou jonkheer Nep ven. 4. De dames du palais on de dames d'atour van wijlen Hare Majesteit. o. De eerste kamervrouw en verdere kamer vrouwen der overledene. Dezelve zullen zich in de volgende orde plaatsen: Do opper-ccremonie- meester op oen kleinen afstand vóór het lijk. De vier heeren belast met hel dragen der slippen aan de vier hoeken van het rouwkleed. De vier en twintig kamerheeron in twee rijen, twaalf aan elke zijde van het lijk. De datnes du palais en de dames d'atour aan het hoofdeinde van het lijk, daarachter de eerste kamervrouw en verdere ka mervrouwen der overledene. Op de nader aan te wijzen plaats zullen zijn: Vier en twintig on derofficieren der zee- en landmacht, die de ka merheeron zullen behulpzaam zijn bij het dragen van het lijk, gaande zij alsdan aan de binnen-, en de kamerheeren aan de buitenzijde. Tweede afdeeling. Betredende den trein. Een uur vóór den tijd. bestemd tol den optocht der begrafeniszullen alle personen lot denzel- ven behoorende zich bevinden te Buitenrust in do daartoe bestemde lokalen met uilzondering van degenen, die aangewezen zijn voor de dienst bij het lijk en welke zich daartoe in de kapel zullen bevinden. De groot-officieren en kamer heeren zullen aldaar voorzien worden van de noodige mantels en handschoenen. Aan de hof beambten en officianten zal worden bekend ge maakt, waar zij zich van het bovengenoemde zul len kunnen voorzien. De optocht zal zijn als volgt. a. Drie escadrons van het 2de regement dra gonders met den staf van het regement, tot ope ning van den trein de standaard hierbij tegen woordig. b. Een bataillon van do stedelijke schutterij der residentie, gevolgd door het lsle en 3de bataillon van het regement grenadiers en jagers, met den staf van hel regement en het vaandel. De Ilaagsche schutterij zal een deel uitmaken van den optocht tot hij de barrière op deu Rijswijkschen weg bij de stad Delft zal een gel ij k corps Delflsche schutterij zich op diezelfde plaats iu den stoet aansluiten. c. Eeu hoffourier en twee rijknechts te paard. d. Vier kamerjonkers te paard om als aide- cereinoniemcesters te fungeeren, ingevolge dena der hun daaitoe te geven bevelen. e. Do kamerheer-cci emoniemeester met den kamerheer-ceremoniemeester-titulair als zooda nig dienst gedaan hebbende bij wijlen II. M. dc Koningin-Weduwe in eene hofkoets met twee paarden bcspanuen, gaande een lakkei naast elk portier. f. De hofbeambten en officianten van het Huis van Z. K. II. Prins Erederik der Nederlanden, van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden van Z. K. II. den Prins van Oranje, van Z. M. den Koning en die van wijlen H. M. de Koningin- Weduwe alsmede do liverei-bedienden van de overledene, allen in diepen rouw, met lamfers aan do hoeden gaando twee aan twee de jongsten io rang vooruit. g. Een heraut van wapenen te paard (Neder land) voorafgegaan door den wapendrager. A. Zes hofkoetsen, met twee paarden bespan nen, bestemd voor de kamerheeren, dragers van het lijk en eene hofkoets met vier paarden voor de dragers der slippeu van het rouwkleed, naast elk. portier een lakkei. i Do secretaris van wijlen II. M. de Koningin- Weduwe, alsmede de beer hofraad Cavin, biblio thecaris van wijlen II. M.en de heer Collard reutineester van het domein Soestdijkin eene hofkoets met twee paarden bespannengaande een lakkei naast elk portier. j. De opper-ceremoniemeestcr gezeten in eene hofkoets met vier paarden bespannengaande een lakkei naast elk portier. k. Een heraut van wapenen te paard (Rusland) voorafgegaan door den wapendrager. 1 J. De rouwwagen, bespauneu met acht paar den, behangen met rouwkleedca elk paard ge leid wordende door een koetsior. De Koninklijke kroougehecht op een rood lluweeleu kusseu benevens hel ordeteekeu van St. Catharinazul len door deu opper-kainerheer vóór het lijk uit gedragen, en op het rouwkleed, dekkende de kist, geplaatst en vastgehecht worden. De vier slippon van het rouwkleed gedragen door de heeren zoo als hierboven is aangewezen onder letter b iu de eerste afdeeling. De vier en twintig kamer heeren, dragers van het lijkmede als boven gaande aan beide zijden van den rouwwagen. Rechts vau den rouwwagen de chef van het mi litaire Huis des Kouiugs eu de luiteuauL-geueraal, waarnemend gouverneur der residentie. Links van den rouwwagen, de bevelhebber in de 3de militaire afdeeling allen te paard. m. Z. M. de Koning, 1111. KK. IIII. de Groot- Ilertog vau Saxeu-Weimar-Eiseuach de Prins van Oranje eu Prins Hendrik der Nederlanden gezeten in eene koets met zes paarden bespan nen gaande naast elk portier (Ine lakkeien. De dienstdoende adjudanten des Kouiugs, die van HH. KK. 1111. eu Zr. Ms. ordouuaiis-ollicieren, volgen 's Konings koels te paard. n. Z. K. 11. Prins Erederik der Nederlanden, en Z. D. li. Prins Herman van Saxeu-Weimar gezeten iu een hofkoets mot zes paarden bespan nen gaande drie lakkeien naast elk portier, en gevolgd door hoogstdorzelver adjudanten te paard o. Eene hofkoets met vier paarden bespannen met een lakkei naast elk portier, bestemd voor generaal Budberg adjudant-generaal van Z. M. den Keizer vau Rusland. Luiteuaut-generaal Al- veuslebeu, adjudant-generaal van Z. M. deu Koning van Pruisen. Baron do Millitzmaar schalk van het hof en kamerheer van Z. U. den Hertog van Nassau. Graaf L. do Perpöncher kamerheer vau II. M. de Koningin vau Pruiseu. p. De overige groot-officieren des Kouiugs iu twee hofkoetsen, ieder met vier paarden bespau neu, gaande uaast elk portier ecu lakkei. q. De hofmaarschalk van Z. K. 11. Prins lleu- drik der Nederlaudeuprofessor Everard lijfarts van de overledene, iu eeno hofkoets met twee paarden bespannen gaande naast eik portier eeu lakkei. r. Do hofmaarschalk van 'A. Iv. II. Pnns rre- derik der Nederlanden en baron de Zedliu, hof maarschalk van Z. D. 11. den Groot-ilerlog van Saksen-Weiroar-Eisenacir, iu eeu rijtuig met twee paarden bespauneu gaaude oeu lakkei naast elk portier. s. De heeren doctoren van der Grijp on Vink- huijzen. in een rijtuig, bespannen met twee paar den gaando naast elk portier eeu lakkei. t. De deputatiën van do marine, mariniers, ver schillende corpsen der landmacht eu vau het In dische leger, de deputatie van hel Metalen kruis (afdeeling 's Ha ge' deze laatste deputatie vei laat deu stoet bij de Rijswijksche barrière. u. Twee bataillous vau liet regement grena diers en jagerseen escadron van het -2de rege- mcut dragonders eu eene batterij rijdende artil lerie tot sluiting van den trein. Do trein zal den volgenden weg nemen Zee straat Noordeinde Hoogstraat Kleine Groen markt Veenestraat Wagenstraat Huy- gensplein Iluygensstraat naar deu Rijswijkschen weg. Aan de barrière gekomen zijnde, zullen de hee ren bestemd tot het dragen der slippeneu de kamerheeren bestemd tot het dragen van hel lijk, zich begeven in de voor hen bestemde koetsen. De trein gaat verder over den Delftschen weg. tot voor do stad Delftalwaar zich de deputatie van het Metalen kruis (afdeeling Delft) bij den trein voegt, volgende achter de deputatiën van do marine en het leger bij t genoemd. De heeren dragers der slippen en de kamerheereudragers van het lyk hernemen hunne plaatsen bij deu rouwwagen. De trein zal alsdan den volgenden weg nemen: Het oude Delft over dc Kerkbrug het oude Delft door de Nieuwstraatvoorbij de Hal achter hel Stadhuis om langs de hoofdwacht over de Groote Markt vóór de Nieuwe kerk. Aan de kerk gekomen, plaatst zich de militaire macht bij a en bIlde afdeeling genoemd, in bataille. Naarmate de trein aankomt zullen do personen, tol denzelven behoorendeuit hunne ryluigen treden, en zich in dezelfde orde, waarin zij bij den trein gerangschikt warenin de kerk bege ven. De oflicianteu zullen zich aldaar in tweo rijen rangschikken, de jongsten aan de kerkdeur, en zoo wijders naar het koor toedo officieren en groot-oïficieren scharen zich in dezelfde rich ting, makende dus twee rijen uit, tusscheu welke het lyk zal doorgaan. De herauten met hunne wapendragers plaatsen zich aan beide zijden b\j den ingang van het graf. De vier en twintig ka merheeren dragers van het lijk, bijgestaan door een gelijk getal onderofficieren zuilen hetzelve Daar den Koninklijken grafkelder dragen. Aan het graf gekomen zijndo, zal het lijk vóór hetzelve op eene daartoe bestemde lijkbaar wor den gesteldde kroon en het ordeteeken op een wenk van den opper-cerremoniemeester daar af genomen, en overgegeven worden aan den groot meester baron van Tuyll vau Serooskerken om later door den hofmaarschalk des Konings in be waring te worden genomen. Vervolgens wordt de kist vaa het rouwkleed ontdaan en het lijk in het graf geplaatst. Daarna zal Z. M. met HH. KK. HH. de kerk verlaten, ten welken einde de voor hoogst-dezel- ven bestemde rytuigen aan den ingang zullen ge reed staan. De kist zal vervolgens met hel groot zegel van het Rijk verzegeld worden door den minister van justitie, in het bijzijn van den grootmeester baron van Tuyll van Serooskerken, den opper-karner- heer eu den opper-ceremoniemeester. Genoemde minister zal zich lot dat einde vooraf naar de kerk begeven. Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar met hel rouwkleed daarover boven den ingang van hel graf gesteld worden waarna de heraut (N'cdorlaud) met luider stemme zal aankon digen dat de plechtige ter aarde.bestelling van het stoffelijk overblijfsel van II. M. Anna Pau- lowna Koningin-Weduwe der Nederlanden, ge boren Groot-Vorstin vau Rusland volbracht is. Van het oogenbük, waarop hel lijk uit de ka pel gedragen wordttot dat hetzelve iu het graf (geplaatst is, zal elke minuutte 's Gravenhage en te Delft, een kanonschot gelost worden. Derde afdeeling. Betreffende de algemecnc verordeningen. Allo rijtuigen, tot deu stoet behoorende, zullen op den Scheveningschen weg in hunne volgorde gerangschikt slaan, zoo als het.Programma zulks aangeeft, en zich daarheen begeven, langs het kanaal en de burgerlijke begraafplaats. De corpsen schutterij, infanterie eu cavallerie begeven zich mede op de hun in deu trein aan gewezene plaatsen. Alle klokken zullen zoo te 's Gravenhage'als te Delft geluid worden van des morgens negen uren, tot dat het lijk in het graf geplaatst zal ziju. Te Buitenrust zal eene eerewacht worden ge steld om de posten te bezetten, zoowel binnen als buiten het paleis, aan de kapel te Rustenburg en verder alwaar zulks noodig zal bevonden worden. Piketten cavallerie zullen iu de sleden en langs den weg, tot bewaring der goede orde me dewerken. De commissaris van het Koninklijk graf zal zorg dragen dat hetzelve geopend zij en na dat de begrafenis geschied is, wederom behoor- lyk gesloten worde. De hofraad Comp zal zich met den commissaris van het Koninklijk graf verstaan omtrent de voor bereidende maatregelen ter uederlatiug eu plaat sing van het lijk in het graf en zich daartoe in de kerk bevinden voor de aankomst van den stoet. Militaire wachten zullen aan de kerkdeur en bij het graf geplaatst werden van het oogenbük der opening tot na de sluiting van het graf. De zorg dat de kerk inwendig opgeruimd zij en dat iu dezelve behoorlijk orde heersche is aan het stedelijk bestuur vau Delft opgedragen. De stedelijke besturen van 's Gravenhage eu Delft zullen zorg dragen, dat de stralen en plaat sen langs welke de trein passeeren moet, onbe lemmerd blijven. Burgemeester en wethouders van 's Gravenhage zullen bij de barrière aan den Rijswijkschen weg den uittocht van het lijk en burgemeester en wethouders vau Delftaan den ingaug der stad de aankomst van hetzelve bijwonen. Do kamerheer-ceremoniemeester is met den hem toegevoegden aide-ceremonieraeesler beiast met de haudhaviug der goede orde. L>o stalmeester, adjudant des Konings, is be last met het formeereu in beweging stellen en doen ophouden van den trein waartoe hij zich zal kunnen begeven ter plaatse waar zijne tegen woordigheid wordt vereischt, en hem twee wacht meesters der cavallerie, als ordonauceu, zullen wor den toegevoegd. Do groot-officieren en officieren des Konings en der Koninklijke Prinsenbenevens de Staats-amb- tenaren zijn in groot costuum met zwarte pan talons, en de militaire officieren, in groot tenue, in den rouw, volgens de dienaangaande voor het leger gegeveue voorschriften. Alle livereibedienden zullen in gala gekleed zijn met een rouwband om den linkerarm. Aldus door Z. M. deu Koning gearresteerd, den 10 Maart 1863. 's Gravenhage den 11 Maart 1865. Dc opper-ceremoniemeester, R. Boreel. Ter Drukkerij van J. SCHANSMAN, te Sluis.

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 5