BINNENLAND. willigei'5 ontvangen die het onthaal schetsen dat 7.ij in Mexiko vonden; over het algemeen zijn zij té vreden en vol hoop inzonderheid brongen zi] lof aan do Keizerin die hen bij do wapenschou wing zeer minzaam bejegende. Belangrijk, is het bericht dat de Keizerin zich ijverig met de orga nisatie des lands bemoeit. Zelve heelt zij aan ver scheidene ministers geschreven om hnn inlich tingen te vragen Ier regeling van verschillende takken van den openbaren dienst.'" De vrees van den Koning kon wel eens bewaar heid worden en daarom des te meer is het af te keuren dat het Belgische gouvernement de hand in die ongelukkige Mexicaawsche expeditie gehad heeft. De vijandelijke inzichten van Amerika tegen den troon van den jongen Keizer zijn bekendze wer den zelfs in eene der kamerzittingen van de re publiek kenbaar gemaakt. Juarez, geholpen door de patriotten van het binnenland zal in de Ame- rikaansche bajonnetten eens oenen machtigen steun vinden. Wij hegrijpen heel goed dal de Koning persoon lijk 'belang* stelt in dien troon men is en blijft daarenboven vader, die met een zorgzaam oog het lot zijner kinderen nagaat; maar de volken zijn niet meer enkel en alleen om de persoonlijke belangen der kroondragers te dienen rlezer be langen en die des volks zijn niet zelden direct met elkaar in strijd. Belgieals onzijdig en grondwettig land, kan of mag die belangen niet haudhaven en onder steunen en als er Belgen zijn die deze belangen en eeuen troon, op het despotismus gegrond, wil len gaan verdedigen dan had dit moeten gebeu ren op zoodanige wijze dat niet de minste ach terdocht op het gouvórnemeut hadde kunnen vallen. Bovendien komen er nog particuliere brieven. De Gentsche bladen deelen eenen brief mede uit Mexico geschreven door den schoonzoon van ze keren de Bleeckere die den 14 October met de eerste afdeeiing uit Audenaerde vertrokken is, ver gezeld door zijne vrouw. De brief doet zien. dat in Mexico niet alles rozen en goud is; dal het geweld er meester is de doodstraf er tweemaal per week wordt toegepasten dat wij zegt de briefschrijver dusdal do Belgen aldaar de slrafuitYoerdcrs zijn! Wij zouden toch wel wen- schendat de Belgische kogels een eervoller doel hadden, dan den kop te verbrijzelen van mannen, die misschien enkel en alleen uit eenen geest van onafhankelijkheid en liefde voor hun geboorteland handelen I Ziehier overigens den brief, waarvan wij sprekon: Mexico don 10 Januarij 1805. Martinique is een eiland in Amerika het be hoort toe aan de Franschen en het is bewoond door zwarte mensehen die hun kost winnen met do visehvangst en handel in fruit. Daar hebben wjj voor de eerste maal oranjeboomen cilroen- hoomen, ananassen en veel audere fruilboonien met hunne vruchten gezien en er van geplukt zij verkochten daar de oranjeappelen 7 voor 5 een- timen en Mal bilde heeft er 600 gekocht die zij dan op het schip verkocht heeft voor "20 centiraen hel stuk. Den 4 November hebben wij weder zee ge kozen en den 12 kwamen wij in Vera-Cruz eerste stad van het Keizerrijk Mexico. Daar heb ben wij 3 dagen in do stad gebleven om onze wapens cn cartouchen te ontvangen en onzo ten ten voor de route naar Mexico te maken dal op eenen afstand van 98 uren van Vera-Cruz is; wij maakten 7 lot 8 uren te voet door de bergen, zon der huis of slaak te zien. „Als wij om 4 ure namiddag arriveerden, dan sloegen wij onze tenten op en ik cn mijn vrouwtje Mathilde deden van hetzelfde, cn wij begonnen onze frilio gereed te maken en 's anderendaags om 6 ure wederom op route; zoo hebben wij eene geheele maand gemarcheerd mat somwijlen 2 of 3 dagen rust om in Mexico te arriveren; mijne vrouw heeft dat gedaan gelijk de beste soldaat; als wij nog eenen afstand van G kilometers van Mexiko waren hebben wij daar den Keizer en de Keizerin Charlotte verwacht, waar zij ons in revue gepasseerd hebben op het roepen van Vive i'Emperenr! Vive rimpératricc Wij zijn sedert 8 dagen in Mexico. Wij heb ben op hél builenpaleis van den Keizer geweest, to Tacubaya, maar nu zijn wij bij het paleis te Mexico waar wij geplaatst zijn in de kazern en kantien houden gelijk in Audenaerde. Daar zijn dikwijls nog al troebels in het Keizerrijk: het vólk komt tegen den Keizer op, dan worden er aangehoudenen 3 dagen daarna moeten wij ze voor den kop schieten, on in Mexico is dit twee maal por week het gevalvan 10 tol 20 Mexika- nen die gepakt zijn met de wapens in de hand in de bergen. Mexico is eene zeer groote en extra schoono stad, daar zijn meer dan 3'J kerken en veel sehoone gebouwen men spreekt er de Spaansche taal en bijna geen Fransch wij kunnen niemand ver slaan, maar daar zijn toch al meer dan 50 Belgen die daar geplaatst zijn en koophandel doen." Ook de Moniteur die eindelijk hel beangstigend stilzwijgen over den toestand van zaken in Me xico verbroken heeft, geeft lijdingen, over Enge land den minister van oorlog toegekomen en ge- dagteekend uit Hacienda Blanco den 21en uit Vera-Cruz den 31 Januarij. Daarin wordt gezegd dat de maarschalk Bazaine, den 1G Januarij, in eerstgemelde plaats zijn hoofd kwartier had gelegd met inzicht de stad Oajaca le belegeren welke slechts twee mijlen van dat standpunt verwijderd is. Van den 17 waren zijne troepen reeds begonnen met dio stad te omsinge len en allen toevoer derwaarts af te snijden. Men voedde de hoop dal ton gevolge dier nieuwe insluiting Poririo Diazeen dér juaris- tischc generaalsmet zijne troepen die Oajaca bezetten in handen der Franschen zou vallen, on dat de ruiterij van dat legerhoofd welke den 8slen Januarij die stad verlaten had om den op tocht der Fransche koloones le belemmeren, niet meer daarin zou kunnen terug keeren. Alvorens echter den aanval te beginnen, wachtte de maar schalk de aankomst van het malerieel der genie, dat kolonel Doulreiaiiiö hem moest aanvoeren. Verder waren uit Puëbia nog verslerkingstroepen afgezonden. in Vera-Cruz namen de handelszaken dagelijks toe de ijzeren weg is schier niet voldoende voor het vervoer der goederen uil die havenstad naar "t binnenland. De gezondheidstoestand was uiter mate goed. De Indiana was den 39 Jannarij ter reede van Vera-Cruz ten anker genomen met hel vijfde con tingent van het Oostenrijksche legioen. De troe pen van dit corps en van het onlnags aan land gezette Belgische legioen waren reeds verzonden naar de voor hen bestemde garnizoenen. SLUIS, 9 Maart. JI. Vrijdag avond, te 10 ure, is het lijk van fl. M. de Koningin-Moeder gekist in tegenwoordigheid van de gansche Koninklijke familie. De doodkist van fl. M. de Koningin-Moeder is een meesterstuk van arbeid binnen twee dagen tijds geleverd door de heeren P. Moulon en Zoon alhier. Drie kisten sluiten in elkander. De bin nenste is van lood, aan de binnenwanden bedekt met geslikte matrassen van zwaar wil satijn cn hermetisch, door middel van soldering, gesloten met een deksel, dat gedeeltelijk aan het hoofden einde van glas is. Daarover heen sluit een eiken houten kist van buitengewone zwaarte en hlauk- heid, terwijl het buitenste omhulsel uit zwaar en prachtig mahonyhout is vervaardigd georneerd op het deksel met een gouden kruisomzet met edel gesteenten en paarlen terwijl zestien zware uit muntend bewerkte handvalsels, met dejzinneheel- den des doods voorzien, de vier buitenwanden be zetten. Het geheel rust op twaalf massief bewerkte leeuwenklaauwen en wordt door een groot lal ryk bearbeide zilveren schncven, in den vorm van doodshoofden gesloten. Op liet oogcnblik dat de treurige plechtigheid een aanvang nam looide H. K. H. Prinses Sophia het hoofdkussen, mede van wil satijn vervaardigd, met bloemen, alzno voor het hoofd Harer innig geliefde Moeder het zachtste rustbed spreidende dal kinderliefde haar schenken kon. Is de gedachte, die aan deze handeling ten grondslag lag, voor zeker aan de ingeving van hel kinderhart haar oorsprong verschuldigd, de vrome Vorstin, die haar ten uitvoer brachtzal daarmede ook een verheven beeldspraak bedoeld hebben, en Zij wilde in dat doodsleger van bloemen Hare verwachting vertolken, hoe de betreurde Moeder, als een ver kwijnde bloem uit den aardschon hof weggenomen in hooger en reiner bloeraengaard op nieuw en zooveel schooner ontloken is. De Slaats-Courant van 4 dezer deelt het vol gende mede Op last des Konings maakt de Opper-Ceremo- nicmeester bekend, dal de rouwwegens hel over lijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder zal worden aangenomen, te rekenen van Maan dag G Maart 18G5. Art. 1. A, Hofrouw zal gedragen worden door Zijne Majesteit den Koning, Hare Majesteit de Koningin, Hunne Koninklijke Hoogheden de Prinsen en Prinsessen van hel Koniuklijke Huis, de heeren cn dames, behoorende zoo tot hel Huis van Hunne Majesteiten als van die der Prinsen en Prinsessen. Ii. Door alle hofbeambten alsmede hofoffici- antcn huilen liverei zijnde, daaronder begrepen de kamervrouwen van Hare Majesteit en die der Prinsen. Art. 2. Deze rouw zal op de navolgende wijze verdeeld worden a. zes weken groote rouwb. zes weken halve rouw; c zes weken lichte rouw, Art. 3. De wijze van dragen wordt bepaald als volgt: A. Grooie rouw. De heeren Zwarte kleedingstukkenrouwband om den hoed lot op 4 duim van deu bovenrand. Zwarte handschoenen. De dames Zwarte stoffen zonder garnituren zwarte haudschoenen zwarte waaijers. De heeren van het civiele en militaire Huis in costuum of uniform zijnde, dragen om den linker arm een rouwband, twee duim onder de epaulet, breed zes duimvoorzien van eene rosette. De dragon wordt met zwart overtrokken. De heeren van het militaire Huis: witte haud schoenen, in uniform zijnde. li. Halve rouw. De Heeren: Zwarte kleedingstukkenlood kleurige of grijze handschoenen, rouwband om den hoed lot op de helft der hoogte. De dames Gelijk onder A. bepaald ook flu- weelen stoffen loodkleurige of grijze handschoe nen sieraden en waaijers zwart of wit. De heeren van het-civiele en militaire Huis in costuum of uniform zijnde, om clen linker arm een rouwband; eerstgeuoemdcu mogen deu blaau- wen rok dragen mits versierd van de uniform- knqopen. C. Lichte rouw. Do heeren: Zwarte rok en de overige kleeding stukken zwart, grijs of wit, witte handschoenen en verder zoo als onder B bepaald is. Dc dames: Zwarte kleêderen mei witte of ge kleurde sieraden ook witte en grijze kleederen zonder gckleerde sieraden. *s Gravenliage, den 4deu Maart, 1865. De Opper-Ceremoniemeester (get.) R. B O KEEL. In de Raadsvergadering van jl. Maandag is tot hulponderwijzer benoemd de Heer J. P. Leijsen- naar, oud-hulponderwijzer alhier. "Wegens het overlijden van fl. M. de Koningin- Moeder is de algeiaèeue vergadering van de Ka mer van Rethorica de öranjebloem, die in deze week alhier plaats zou hebben, lol eene volgende week uitgesteld. De bestuurders van de beide departementen van de maatschappij lot nut van 't algemeen", tc Am sterdam hebben een beroep gedaan op de wel dadige gezindheid der leden dezer vereeniging, en ook van allen, die nog niet lot deze maat schappij zijn toegetreden ten einde de noodige middelen bijeen te brengen tot het stichten van eene industrieschool voor de vrouwelijke jeugd. Sedert de laatste jaren is, naar luid van het deswegens bekend gemaakt verloog van de be hoefte aan eene instelling gebleken, waarin do vrouwelijke kinderen van een gezin de noo dige bekwaamheid kunnen erlangen omin drukkende omstandigheden, desnoods in hun eigen onderhoud le voorzien en wordt dit gebrek niet alleen gevoeld in den stand der gewone hand werkslieden maar ook bij de meer gegoeden waarvan de vader ten ontijdo aan het gezin ont valt, on uit dien hoofde door moeder en dochters dikwerf meer geleden wordtdan de meeste raenschen weten. De bedoeliug is het stichten eener industrie school voor de vrouwelijke jeugd ten einde aan onbemiddelde jonge vrouwen uil den middelstand door onderwijs de gelegenheid te openen een barer waardig en voor vrouwen geschikt vak Lot levensonderhoud le kunneu kiezen, en om de dochter van den handwei ksman en van den be hoeftige, door het aanleeren eener eerlijke brood winning, tegen physieke en morele ellende te be veiligen. Voor de eerste afdeeiing wordt hoofd zakelijk gedacht aan houtgraveren, fijue tapisserie werken, boekhouden on administratie, opleiding lol onderwijzeressen in bewaarscholen, en verder in al zoodanige vakken en kunstvakken, als blij ken zullen een beslaan voor meer beschaafde vrou wen le kunnen opleveren. Voor de tweede afdeeiing heeft men voornamelijk hel oog op het kleuren van prenten en landkaarten, leercu gebruik maken vau naaimachines, kant en Lulle vervaardigen schoen- en laarzenslikken stroovlochten eu andere takken van nijverheid, la ter daaraan toe te voegen, terwijl de belangen en de behoeften van den dienstbaren stand een voor naam onderwerp vau de zorg des bestuurs zouden uitmaken. De kosten der instelling worden voor hel eerste jaar, zoo tot oprichting der schoolals voor on derwijs gedureude dat tijdvak, geraamd op onge veer 9Ó90en de jaarlijks terugkomende uilga ven worden begroot op f 6000 of daaromtrent. De uitgaven zullen worden gedekt door schoolgelden renten en giften in eens ie voldoen, en jaarlijkscho bijdragen, door subsidie van de Amsterdamscho departementen, en zoo mogelijk van hel hoofdbe stuur, vau het rijk en van de gemeente; uit de opbrengst vau dc in de school vervaardigde voor werpen. Het schoolgeld wordt bepaald op f 40 's jail rs voor de eerste, en op f 5 's ja ars voor de tweede klasse. Donateuren en donatrices, welke ten minste f'ó 'sjaars contribueren, bekomen het recht om daarvoor een leerling in do tweede klasso le plaatsen. De school zou worden gevestigd le Amsterdam maar toegankelijk gesteld voor dc vrouwelijke jeugd uit verschillende deelen van Nederland ouder na der hekend le maken voorwaarden. De dagbladen geven sedert eenige dagen berich ten ovornieuwe uitbarstingen van den Vesuvius. Gaarne zullen onze lezers iels naders van dezen vuurberg weten De Vesuvius ligt op korten afstand van Napels cn Castellamare. Dc eerste uitbarsting, waarvan in de geschiedenis melding gemaakt wordt, had plaats den 25 Augustus van het jaar 79 en Pompei Herculanum werden onder regens van asch cn brandende steenen begravenmeer dan 250,000 personen verloren bij die verschrikkelijke ramp het leven. In het jaar 202 had er eene nieuwe uit barsting plaats en nog twee andere in 272 en 472. Den 28 September 1558 had cr eene zeer hevigo uitbarsting plaats. De grond van Pozzoii verhief zich in de ho'ogte en is sedert dien tijd in den- zelfden toestand gebleven. De uitbarsting van 16 December 1631 is eene van de opmerkenswaardigste der hedendaagsche tijdende vulkaan bedaarde slechts den 25. February 1632 en meer dan 3ÜU0 personen kwamen om. De eerste jaren der XVJIfde eeuw warden door verscheidene achtereenvolgende uitbarstingen ge kenmerkt. Die van 1757 duurde vijf dagen en de lava die uit den krater stroomde had eene breedte van 40 meters op eeno dikte van 2 meters

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3