Algemeen Overzicht. en het overwicht van den beschaafden Anglo-Saksischen stam. Van 1607 dagtee- lieiit de eerste Britsche nederzettingtoen werd het Maagdenland (Virginië) gekoloni seerd en een grootere stoot gaf William Pens in 1682 met zijne ruim 2000 zielen tellende volgers meest allen Quakers in Pensylvanie (het woud van Penn) waar weldra Philadelphia (de stad der vrienden Quakers) verrees. Ook onze Nederlanders hadden in de vroegste tijden ruimschoots aandeel aan de bevolking van Amerika. In In 1609 ontdekte de ongelukkige Hudson (Engelschmantrouw in Nederlandsche dienst) de streken van Kaap Cod (Statenhoek) tot Kaap Hinlopen bezuiden de Zuidrivier (Delaware), waar langen tijd Niéuw-Holland, Texel, Lang-, Staten- en Adn Bloks-Eilanden in Nieuw-Nederland den Hollandschen naam ophielden ja waar deze nog in onze dagen voortleeft in Brooklyn (Breukelen)Long (Lang) Eiland Kenselaersville Oranje Countyenz. In 1014 werd Nieuw-Nederland gekolo niseerd, terwijl van 1631 tot 1636 zich in Kieuw-Zweden eenc menigte Zwecdsche en Finschc landverhuizers vestigdendie reeds eenige jaren later aan Nederland overgingen, tot eindelijk Nieuw-Nederland, in 1604 door de Engelschen veroverd zijnde, in 1007 bepaald werd afgestaan. Iu 1703 veroverde Engeland nog de meeste Fransehe bezittingen in Nieuw-Frankrijk en Louisiana, tot het op zijne beurt, door den oorlog van 17731783, in den vrijheidsoorlog deze koloniën verloor en tengevolge zijner onderdrukking, het moest aanzien, hoe deze zich lot een krachtig gemeenebest verhieven. In de volgende schets willen we aantoo- nenhoe trapsgewijzemaar zeker zich deze reuzenstam heelt gevormd Staten vóór den vrijheidsoorlog Delaware, Pensylvanie en New-Yersey, opgericht in 1787Georgia Connecticut Massasuchets Maryland Zuid-Carolina New-HampshireOost-Virginia en New- York, opgericht in 1788; Noord-Carolina in 1789 Rhode Island en het Bondsdistrict Columbiain 1790. Al deze schudden de een na den anderhet Britsche juk af. De Stalen na dien tijd ontstaan zijn Vermout, opgericht in 1791; Kentucky, in 1792 (door Daniel Boon een Virgiriiër van Ilollandsche afkomsteerst bevolkt) Tennesseein 1790Ohioin 1802 Louisiana, in 1812 (van Spanje gekocht); Indiana, in 1810; Missisippiin 1817; Illinois, in 1 SI8Alabama, in 1819; Maine, in 1820; Missouri, in 1821; Arkansas, in 1836; Michigan, in 1837; Florida (reeds in 1819 door Spanje als gebied afgestaan), Texas (Teyas, vroeger Mexikaansche pro vincie, in 1830 zelfstandige Republiek), en Iowa (Eiowee)in 1S45 Wisconsin in 1848; Californiein I860 (in 1848 door Mexico afgestaan)Oregon in 1867Min nesota in 1858 (na eerst in 1849 tot gebied verheven te zijn); Kansas, in 1861, en Kanawha (West-VirginSë)in 1862. Bij al deze Staten komen nog de volgende gebieden onder bet oppergezag der Unie zoolang zij nog gceno 60,000 inwoners tellen (provinciën grooter dan menig Euro- piscb Vorstendom), namelijk Nieuw-Mexico, in 184S door Mexiko afgestaan; Utah, waarin vóór 1847 nog geen blanke geweest wasis toen door de Mormonen gesticht Nebraska waarin onder bescherming der forten LarramieSint Vrain Bent en anderezoo ridderlijk-romantische namen des tegenwoordigen tijdste midden der gevaren van wilde menschen en dieren de Squatterde voorlooper der Europescbe beschavingin kleinen getalenaast God op zijne buks en revolver vertrouwende voortleeft en met bowicmes en bijl zich een weg door de wouden baantWashing ton in 1857 aangenomen en bestemd om do sleutels der Stille Zee met Oregon en de Columbia-rivier te deelen Colorado van 1861; Nevada, van hetzelfde jaar, Christenstaat naast dien der Mormonen Dacotaalmede van hetzelfde jaar en waar de blanke den wreeden Sioux verdringt eindelijk liet Indianengebiedvan 3600 vierkante mijlen nog niet georganiseerd doch waarin reeds Christendom en bescha ving onder de inlandschc stammen (Tsjiro- kezen reeds gemeld, vooral.') zichtbaar zijn. Nog een blik np de oudste nederzettingen, ten einde het ontstaan van liet Europisch clement te beter in 'l oog te doen vallen, vuile ons overzicht aanwant in ons Weekblad meer te schrijven dan een over zicht is uit den aard der zaak zelve niet doenlijk - ook niet oorbaar De oudslc nederzetting is die der Span jaarden in hel door Juan Ponce de Leon ontdekte Florida (dus genoemd omdat het op Palmzondagbebloemde Pasclieneerst gezien werd)de Spanjaarden slichtten al daar in 1505 de stad St. Augustin. De eerste nederzettingen der Engelschen ken merkten zich door de volgende stichtingen: 1607, Jamestown in Virginie1620, Ply mouth in Massasuchets; 1023, Dover in New-Hampshire; 1630, York in Maine; 1033, Windsor in Connecticut; 1636, Pro vidence in Rhode Island; 1050, Albemarle in Noord-Carolina; 1670, Port Royal in Zuid-Carolina 1682, Philadelphia in Pen sylvanie; 1725, Fort Dumtuer in Vermont; 1733, Savannah in Georgie, en 1737, Fort Loudon in Tennessee. I)e Nederlanders stichtten in 1614 Nieuw Amsterdam (New-York) en Fort Oranje (Albany) in Nieuw Nederland nu Nieuw York. De Denen, in 1624, Bergen in New-Yersey. De Zweden en Finnenin 1627, Cape Ilenlopeu in Delaware, De Fransclien die, weleer Canada en Louisiana bezittendetevens eigenaren waren van al liet land tussclién de Missisippi en de Oude Staten (Nieuw Engeland en Nieuw Nederland), hadden mede bun ruiin aandeel in deze nieuwe vestigingen: in 1070 stichtten zij Dótroit in Michigan, in 1083 Kaskassia in Illinois, in 1685 Arkansas Post in Arkansas, in 1090 Erncennes in Indiana en Iberville in Louisiana, in 1702 Mobile in Alabama, in 1716 Natchez in Missisippi en in 1703 St. Géiiéviève in Missouri (St. Louis en New Orleans zijn mede van ben afkomstig). Eindelijk om van lateren niet meer te ge wagen stichtte een nm de Nederlandsche afstammelingen der Virginiërsdo reeds genoemde Daniel Boone, in 1775 Boons- boro (Bootisbnrg) in Kentucky en werd Marietta in Ohio in 178S door eenige land verhuizers uit Nieuw Engeland aangelegd. In den verderen loop dezer schets zullen we nog op verschillende punten al deze volken ontmoetenwaarom wij bet bij deze vingerwijzing moeten laten. Alleen moeten wij nog de aanleiding tot de landverhuizing der Nederlanders vermelden te meer omdat wij vermeencndat de eerste land verhuizers uit den nieuwcren tijd en uit Ne derland, Kadzimleniiren en alzoo Zeeuwsch- Ylamingen en wel meer bepaaldland bouwers waren Bij dezen noodigen wij daarom ieder uit ons daaromtrent eenige inlichtingen te verschaffen, onwel bepaald, of de volgende ons ter kennis gekomene overlevering waarheid bevatnamelijk dat op liet laatst der vorige eeuwwaarschijnlijk tengevolge der overlieerscbing van ons land door de Franscheneenige leden der fa milie Betin naar Noord-Amcrika zijn ver trokken en wel bepaald óf naar het Westen van den Staat New-York, óf naar een der Westelijke Statenen zich aldaar gevestigd hebben in eene zóó dun bevolkte landstreek datblijkens hunne berichtende naaste buren vele uren van elkander verwijderd waren en men de dooden der familie in eene gemeenschappelijke begraafplaats (een pruimenboomgaard) bijzette, 't Spreekt van zelf, dat ons deze overlevering (en ze doet het voorzeker ook onzen Lezers) belan;^^, inboezemt. Daarom Is er na 1775 eene familie van dien naam vertrokken Was de onderneming van Daniel Boone bier spoe dig bekend Heeft zij aanleiding tot onze eerste landverhuizing gegeven Dit zijn de vragen wier beantwoording wij iederen belangstellende dringend aanbevelen. Daniel Boone overleed in 90jarigen ouderdom in het eerste vierendeel onzer eeuw. De vastenavond niet zijn gevolg houdt in vrij hoogere mate de aandacht van het P.irijsehe pu bliek bezig dan de inleiding der geschiedenis van Julius Caesar, gelijk reeds eenigzins uit de dag bladen kan blijkeu. Geen dezer heeft daarvan nog eene beoordeeling geleverd, daar men toch zeker niet de onvoorwaardelijke loftuitingen van de Preste en den Constitutionnel met dien naam zal kunnen bestempelen. De aandacht der drukpers is veeleer gevestigd op de onhandige verklaring, dezer da gen door la France afgelegd dat aan de dagbla den de meest mogelijke speelruimte bij hunne be oordeelingen van het Keizerlijke werk zal worden gelaten. Schier al de onafhankelijke organen tot zelfs de Figaro hebben daarop geantwoord dal men Ciesar zeifs zonder verlof als schrijver mag beoor- deelenzoodra hij van don troon stijgt om den scepter legen de pen te verwisselen. Met orgaan van den heer de .Laguérnonièrc laat die opmer king onbeantwoord of liever het repliceert daarop zijdelings met de verklaring dat in dezen do Keizer slechts auteur is, en hel blad dus hel werk van Napoleon Hl op eerbiedige maar onpartijdige wijze zal onderzoeken. In de letterkundige kringen schijnt men zich eveneens het uitspreken van een bepaald oordeel te willen voorbehouden lol het boek het licht zal hebben gezien. De ministerraad en de leden van den bijzonde ren raad des Keizerrijks zijn vereenigd 'geweest in het palies der Tuilerion, onder voorzitting des Keizers. De Keizerin was in die vergadering te genwoordig. Tot heden is geen enkel woord uitgelekt over die onverwachte vereeniging van de twee hoogo raden des Keizerrijks. Inlussehen duurt de onrust voort, door de laatste ongunstige lijdingen uit Mexico te weeg gebracht. Men weet nu stellig da! de guerillas aldaar veel veld winnen en dat de houding der Vereenigdo Staten van Noord-Amerika tegenover het Keizer lijke bestuur in Mexico hoe langs zoo meer vijan delijk wordt, en de toekomst van dat Keizerrijk niet veel hoop op bestendigheid aanbiedt. De grooto vraag is nu natuurlijk of Frankrijk den troon van Maximiliaan zal steunen; want hij wankelt reeds. Het memorandum der regering'van Pruisen aan die van Oostcurijk betrekkelijk' de regering van den toestand der oud-Deeuschc hertogdommen heeft blijkbaar ten doelwit eene gedeeltelijke inlij ving of minstens de opslorping van het souverein gezag over dien nieuwen Slaat. Niettegenstaande zijne vurige begeerte om, min stens schijnbaar, mei Pruisen in goede verstand houding te blijven, zal de Ooslenrijksciic regering verplicht zijn het Pruisische programma te ver werpen. Maar wat zal er naderhand gebeuren Hel eenigste middel is den heer von Bismarck, legen te houden op den doorhem ingeslagen weg, en Pruisen's inlijvingsplauuen te verijdelen dooi de raadpleging der weuschen van dé bevolking van Sleeswijk en Holstein en dc verwezenlijking dier wenschen to doen ondersteunen door de Dnit- sclie middenstalen. Duitsche blatieu zeggen: dat Oostenrijk zich on beschroomd aan hun hoofd steile en in dien zin een ultimatum zeu.de, dan zal het Pruisische Staats bestuur eindelijk wel moeien wijken. De ministeriële correspondent van do Am.-t-rdam- sche Courant, te Brussel, deelt onder anderen het volgende mede, dat zijn belang heeft: Het voornaamste onderwerp, waarmede de Ko ning zich thans onledig houdt, is de Mexikaansche kwestie. Hij vreest voor deu troon zijns schoon zoons en de vijandige gezindheid der Vereenigde- Stalen, die, is de Yrede hersteldnaar hel schijnt partij voor Juarez zullen trekken. Leopold is hier over in drukke briefwisseling met zijne dochter, Keizerin Charlóllazoowel als met Napoleon 111 en Keizer Frans-Joseph. Onder de uit Mexico hier ontvangen curieuse documenten, bevindt zich een adres door duizen den vrouwen onderleekeixl en waarin den Keizer gesmeekt wordt zijn plan tot verbeurdverklaring der geestelijke goederen niet uil te voeren. Ook zijn hier vele brieven vanBelgische vrij-

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2