NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH - VLAANDEREN. ANNA PAULOWNA. N\ 10. Zesde jaargang. A0 1865. Vrijdag 10 MaarL^— AMERIKA. SLIIMIIBMHMUII Dit Weekblad verschijnt iederen Vrijdag.l^cijs.ner drie maanden voor het voormalig -ide district vaivZ/e'êlaltwPf, 1,15: voor de overige plaatsen des Rijks franco per post f 1.3J Afzonderlijke Mummers f 0.10. Prijs der Advertentiën, van 1-5 rogels f 0,75; elke regel daarboven f 0.12/2, behalve het zegel van f 0,35 voor iedere ^plaatsing. Groole letters naar het getal gewone regels, 'die zij beslaan. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteutiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij de.n Uitgever dezes, alles franco, behalve de bekende Correspondentiën. De ongewone toonen der klokken van alle gezindtende doodsklok- toonen doen zich hooren onder ons en in geheel Nederland de Czarcn- Dochter Anna Paulowna Koningin- Moeder van Nederland de Echtgenoote van den ridderlijken Willem IIde Moeder van onzen geliefden Vorst Koning Willem III, de Zuster van w ijlen Alexander den gezegenden Keizer aller Russen is kalm en zachtom ringd van Hare geliefde betrekkingen Haren Doorluchtigen Gemaal in de onlzachlijke eeuwigheid, waar tussclien Vorst en slaaf, tussclien Regeerder en geregeerde geen verschil meer is gevolgd Zij was ons dierbaar, die Doorluchtige VorstinZe was ons geliefd als de Gade, die eens haren Echtgenoot het loon voor Waterloo bracht en Hem de trouwlooze toezeggingen van het staat kundig Albion deed vergeten. Zij was ons dierbaar die Koningindie zoo zeer overeenstemde met het vorstelijk weldadigheidsgcvoel van Oranje-Nassai', dat nogwaar ons zooveel ontviel het eigendom der Natie is Zij was ons dierbaar die Koninklijke Weduwe, die jaarlijks aan den voet des stand- beclds van Haar ontslapen Gemaal de stille hulde des harten Zijner nage dachtenis bracht, in de offerhande van een nederigen krans En nu Zij is niet meerZij rust bij de ontslapenen van een den vader- landc dierbaar vorstengeslachtVrede zij Harcr nagedachtenis! 1816. Den 21 Februarij werd te Petersburg zoo naar het Grieksche als naar het Hervormde kerkgebruik het Ilooge Huwelijk voltrokken tussclien Z. K. H. den Kroonprins der Neder landen en H. K. II. de Grootvorstin Anna Paulowna Zuster van Z. M. den Keizer aller Russen." Ziedaar de eenvoudige woordenmet welke de kronijkschrijver Haren levensloop onder ons aanvangt. Dat leven was op zich zelve niet schitterend door uitwendige grootheid maar het was grootsch en verheven door zelfopofferende liefde. Zij heeft veel lief gehad dat is Hare schoone geschiedenis Menig aan doenlijke trek heeft de geschiedschrijver van die liefde geboekt, onder anderen hoe zij kort na den strijd om Ant- werpens vijfhoek het hospitaal bezoe kende daar den fuselier Morre dien beide armen weggeschoten waren zelve van een bordje voeddeen niet schroomde, onder minzame toespraak den armen soldaat als eene teedere moeder te verplegen hoe Zij - dan genoegde geschiedenis heeft reeds Harezoo naauw met Haren Gemaal verwante geschiedenis opgetcekend en het was eene geschiedenis der liefde! Daarom ontvloeijen gecnc tranen aan onze oogen om Haar ver scheiden maar ons hart is zacht ge stemd bij de toonen van Haar doods- gelui Daarom verzuchten wij niet kommervol bij het verscheiden der dierbare Vorsten -Weduwe want wij staren Haar blijmoedig na de grijze Moeder, die na welvolbrachte taak is henengegaan om zich te stellen vóór het aangezicht van Haren Makerten einde rekenschap af te leggen van de zeventig levensjarendie Hij Haar vergundeVertrouwende op Zijne onuitsprekelijke goedheid en liefde oogen wij Haar blijmoedig na BURGEMEESTER en WETHOUDERS van OOSTBURG maken bekend, dat op Maandag den 27 Maart 1863alhier VEEMARKT zal gehouden worden. Oostburg, den 7 Maart, 1863. De Burgemeester F. I.. BENTEIJN. De Secretaris L. THERI, Mz. ui. Hebben we den blik gevestigd op den toestand van Amerika en wel op deszelfs hedendaagsch staatkundig en kerkelijk leven, zoo als zich dit ten goede en ten kwade uitmaar altoos met die eigenaardige ver schijnselen welke de eigenaardigheden van een betrekkelijk jong en nieuw gemeenebest ons vertoonen het is nu tijd dat we ons tot de geschiedenis van dat land wenden Het is eene erkende geschiedkundige dwa lingdie Columbus in 1192 den ontdekker van Amerika doet zijn. Wij mogen op de verdiensten des ontdekkers van West-lndiö en Terra Firma niets afdingen; eeuwig gedenkwaardig zal zijn nieuwe Argonau- tentoclitmet zijne armzalige caravellen door de groote onbekende zee ondernomen, voor de nakomelingschap blijvendoch wij moeten de waarheid huldigen en erkennen, dat de streken door Sebastiaan Cabot in 1497 hervonden, reeds eeuwen te voren door de Noormannen waren ontdektdoch welke ontdekkingtengevolge van de ver meerderende koude in die streken en eene veranderde zeevaarders-richting in liet Noor den verloren gegaan was. Groenland toch werd reeds in 879 door de Scandinaviërs ontdektin 986 zag de IJslander Bjarne Herjuleson reeds het tegenwoordige Mas- sasuchets (Vereenigde Staten) en Rhode Island. In 1647 handelden do Denen van Groenland nog met Nieuw-Schotland (Acadië) en die uit Bergen tot 1484. Engeland was de eerstedie het oog ter kolonisatie op het uitgebreide vasteland vestigdeen mis lukten al de nederzettingen van 1385 1387 en 1390, de latere waren blijveijda en haar zijn de Vereenigde Statenin^ver'- band met het godsdienstig geloof- hare hoofdbewoners en grondtrekken verschuldigd

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 1