Algemeen Overzicht. zich zclvi'i)door zijne vertegenwoordigers, lïij zulk eene orde van zalven nu is afschei ding van een of nicer doelen van het geheel, zonder verandering der Constitutie onmogelijk, en vvien men ook zijn mede gevoel schenke, liet Noorden of het Zuiden, de onpartijdige beschouwer zal moeten erkennen dat de Zuidelijke Republiek niets anders is dan eene verzameling van tegen het geheel in opstand zijnde bijzondere Staten Wel mag men dit verschijnsel betreuren doch recht blijft rechtzoolang de Constitutie bestondhad niemand het rechtzich aan hare heerschappij te ont trekken. Van de slavernij nu is het niet uitgemaakt of zij al of niet constitutioneel zij. Gezwe gen van rede en godsdienstvan bijzonder of individueel recht dat niemand, al is zijne huidkleur bruin of zwart, ontroofd kan worden, komt liet ons voor, dat de slavernij in Amerika ongrondwettig is en als zoodanig slechts geduld werd als een gevolg van een aangetroffen toestand ecnigermate gewettigd door liet opnemen der slavcn-Slaleti in dien toestand in de Unie. Doch dit niet alleen maar omdat de zoogenaamde vrije Staten ook vroeger slaven hielden. Wel hadden ze feitelijk ook reeds vroeger de slavernij afgeschaftdie afschaffing hij de wet had echter eerst in den jongslen tijd plaats. Misschien hebben de Abolitionisten te veel op eens gewild; misschien hadden ze meer vertrouwen moeten stellen in den vooruitgang der Christelijke beschaving! Misschien dan, genoeg Eene ongelukkige transactie heeft (mocht liet een waarschuwend voorbeeld zijn voor Ministcrien en Gouvernementen!) hier veel bedorven de Noordelijke Staten erkenden door mede te werken aan slaven- wcltenb. v.de ongelukkige wet 0111 de vluchtelingen uit te leveren! in zeker op zicht liet recht der Zuidelijken op deze instelling. Hadde men dezen toestand iederen slam overgelaten en zich onderling nimmer met de shivenkv. eslie bemoeid, daarbij het verbod van Afiikaanschen slaven handel immer streng in stand houdende wij gelooven vastelijkdat Amerika van den vloek der slavernij zou verlost geweest zijn door gebrek aan slaven I Want de slaven, vooral de ontwikkelden (in dit opzicht is ook „de Negerhut" geen fabelI) hadden reeds lang hun Egyptisch diensthuis verlaten I Nog valt in dit verschijnsel van den nieu- weren tijd iels op Ie merken en le leeren le leeren ook voor den Nederlandschen en iederen Europescheu Minister; het is, namelijkhet toegeven aan de eisrhen doch niet luid geschreeuw uitgebrachte cisehencener minderheid in den Staat, ilet Zuiden had in Amerika de minderheid maar liet was eene liiidschrecuwendedoch eendrachtig aancengesiotene minderheid die door eendracht linre vorderingen kracht schonk. Hel Noorden gaf aan die eischcn lafhartig toe en pleegde niet zelden hel grootste onrecht. Arkansas, Kansas, Flo rida Georgië eischlen de verwijdering cener groole menigte inboorlingen van hunnen erfgrondvan de graven hunner vaderen en het Noorden bezondigde zich door lafhartige toegevendheid I De Seminolcnde Creeks, de Cherokczen en zoo vele duizenden slachtoffers van buskruid, brandewijn en ruw stoffelijk geweld zijn er de getuigen van. De vrcesclijkc hiiidbouger. iandarmocdcvoert don Amerikannselien planter van zijne uilgeputlc tabaks- en kalocnvclden en bij berooft den armen inboorling en vernietigt hem I Een belangwekkend verschijnsel zien wij in 't zoogenaamd Indianen-gebied eene menigte nam liet Christendom aan en daarmede de Europesclie beschaving. Talequah de hoofd stad der Clierokezen (Tsjirokezen)beeft eene kerk een raadhuis fraaije winkels en twee opVoedings-gestichten. Doch, wat zalkomt de vrede en koning katoen vveèr op den troon, bun lot zijn, als de katoen- velden Arkansas, Alabama, Georgië, enz., zullen uitgeput zijn Men bevestigt nu het bericht dat Mgr. Chigi de apostolische Nuntius aan den minister Drouyn de Lhuys eene nota overhandigd heeft van den Kardinaal Antoneili, minister van Pius IX. Dezo nota is het antwoord der lloineinsche regering op de Fransche dépêche van denSFebr.aangaande de brieven door de bisschoppen van Orleans en I'oitiers geschreven. Luidervs de verzekering van het Parijzer dagblad la France, is die not,a in eenen zeer verzoenenden zin opgesteld en zou zij voldoening geven aan de teergevoeligheid der Fransche regering. Kardinaal Antoneili zou aan den heer de Sarliges zijne be vreemding cn zijnen spijt hebben le kennen ge geven bij het vernemen van Ke'zer Napoleon's besluit 0111 de stad Rome zoo plotseliug door de Fransche troepen le doen ontruimen, aangezien de Paus alras en lijd en middels zouden ontbre ken om zich eene behoorlijke legermacht aan le schaften. Wij laten aan het Parijzer blad de verantwoor delijkheid dier inlichtingen; wij gelooven vol gaarne dat de Paus in zijne nota in eenen ver zoenenden zin heeft gesprokendit mocht niet anders: zijne zending is het evangelie, de leer van den Christus, den vrede en cle verzoening over geheel den aardbol te doen verkondigen. Doch zal Pius IX geen enkel woord terugtrekken •van zijne laatste encycliek? W ij gelooven hel niet. Lu Pressc, de toezending dier nota aankondi gende, zegt daarover hel volgende „Wij vermelden dit feit zonder er groot be lang aan le hechten. Onzes inziens, is dit inci dent sinds lang reeds gesloten: van den dag, waarop de M,nitcur aankondigde dal Mgr. Ciiigi aan der, Keizer voldoende ophelderingen had ge geven die welwillend aanvaard waren, was het niet meer noodig, die zssk verder le bespreken." Garibaldi en Mazzini zijn weder op h 't tooncei verschenen: de eerste heeft aan de Sicilianen uit Caprera eenen brief geschrevenin welken hij de demonstratie» afkeurt, die verleden maand Ie Palermo hebben plaats gehad., en raadgevingen zendt aan de nationale garde en de studenten der universiteit. Mazzinido zich schuil en bui ten schol houdende volksleider, schreef ook. Rol manifest -van Mazzini heeft een ander ka rakter: het is een langdradige uitval tegen den Paus en het Cathoiicisme. De politieke zamen- zweerder maakt eenen logen!)lik plaats voor den verwaanden godsdiensligen hervormer; doch hij doet daarom geen afstand van zijne eerste rol. Meer dan ooit drukt hij hel vertrouwen uit in den goeden uitslag zijner revoluiionnaire aanhit singen aan het ltaüaansche Schiereiland^ Ret is thans zeker, dat de Fugelsehe regering wiet zonder vrees is, dat zij in moeije lijk heden zal geraken met Noord-Ainerika. Volgens eene verklaring door de regering in liet Hoogerhuïs afgelegdis zij voornemens 130,000 pond op liet budjet te schrijven ten behoeve van vestingwer ken' in Canada, liet is Engelands plicht ver klaarde lord Granvillemet alle mogelijke mid delen Canada te ondersteunen, daar deze kolonie naar do mate barer'krachten voorziet in hare ver dediging. Als men (leze woorden leest, dan is het alsof men tot de lijden is teruggekomen toen de burgeroorlog nog niet in Amerika was uitge barsten. Immers toen ook hoorde men steeds van dreigende eventualiteiten spreken. Het kabinet van Washington heelt namelijk eene diplomatieke correspondentie tusschcn den heer Seward en Amerika's gezant te Londen openbaargemaakt, waarin de laatste verklaart het gevoelen le zijn toegedaandat Amerika in oorlog zal geraken met Engeland cn zijne bondgenoten indien de oorlog in Amerika niet spoedig ten vnonleele van hel kabinet van Washington ruochl eindigen. Intus- schen weet men dat Engeland steeds blijf'! verklaren dat het strikt onzijdig denkt le blijven. Deze ver klaring vond men ook nog in de troonred Ret budjet van hel Engelsch leger is Vrijdag avond in het Lagerhuis voorgedragen. Rel biedt een totaalcijfer aan van bijna 180 millioencn guldens, doch wanneer men van dit cijfer de uitgaven voor order aftrekt, zijnde voor rekening der Indien, van het eiland Mauritius, van N.- Zealand enz., die ten laste der koloniën vallen, dan be loopt de totale uitgaaf lot 1-25 millioencn guldens. Het is eene vermindering van 12 millioencn op bel voorgaande budjet. De Times doet met reden opmerken dat het nog eene vermeerdering van 18 millioenen op het budjet van 1858 is doch men mag niet vergeten dat men in 1860 tot liet oul- zachlijk cijfer van 215 rn lliocnen gekomen was en dal de verminderingen moeilijk van de open bare besturen le bekomen zijn. wanneer die eens op dc parlementaire stalen gestaan hebben. In dien het budjet van hel zeewezen eeue bijna ge lijke vermindering aanboodwat zeer onwaar schijnlijk isdan zou dit stellig het ministerie in de volksgunst doen winnen. De bijzondere correspondent van den Times schrijft, uit New-York, den 1G dezer, dal volgens de officieel opgemaakte verslagen der verkiezin gen de heeren Lincoln en Johnston onlangs ge kozen zijn door 23 staten tegen 3. De president Lincoln heeft nu aan de Kamer verslag gegeven van zijn persoonlijk ouderlioud met den zuidelijken president (Jefferson Davis. De heer Lincoln w'l niet onderhandelen dan op de voorwaarden van herstel der Unie en algeheclo afschaffing u'er slavernij. Generaal Grant heeft bij eene voorwaarlscho beweging, 1500 man verloren, doch heeft zijn eerste standpunt weder hernomen. Er heeft eeiio uitwisseling van krijgsgevangenen plaats gehad. Een talrijk leger zuidelijken, in Arkansas ver zameld, bereidt zich om in Tennessee te vallen. Het Giornale diRonia, de tijdingen door de vreemde dagbladen gegeven Terechtwijzende meldt, dat het Pauslijke gouvernementde gevangenissen van hel Romeinscho grondgebied willende ont lasten van veroordeeldenwelke grootendeels tot deRoiuagna, de Marken en Umbrië belmoren, bevelen heeft gegeven, opdat er 571 dier ver oordeelden naar de zuidelijke provinciën zouden overgevoerd worden. Hetzelfde blad voegt er bij dat^de Fransche overheden, in overeenstemming mé'F Kardinaal Antoneili de gevangenen uit de zuidelijke pro vinciën hebben aanvaard, welke in hunne handen waren overgeleverd, en dat zij dezen, de eenen te land en de andere ter zee overgevoerd hebben. Wij lezen in eene bijzondere briefwisseling uit Brussel het volgende. Rel mandement dal de aartsbisschop van Mechelen jaarlijkster gelegenheid van den vasten afkon digt, ligt ter pers en zal weldra het licht zien. Zij, die er kennis van konden nemen, spreken met veel lof over dit document en zeggendat het bestemd is om in ons land eene diepe opschud ding te weeg te brengen. Opschudding dal is het rechte woord De correspondent der Economie van Doornik houdt staande dat er voor den heer Van dei Stichelen kwestie geweest is van het ministerie te verlatenen beweert dat de onderhandelingen ten dien einde nog niet afgebroken zijn. Wij hebben de gelegenheid nog niet gehad le onderzoeken of die geruchten gegrond zijn. Doch zeker is het dat er uil Mexico zeer ernstige tijdingen gekomen zijn, en dat men deze zoo lang mogelijk bedekt houden zal." Eene Vlaamsche correspondentie schrijft iets dat we gisten, ja, wisten. Het schijnt in Mexico niet zoo roos- en goud kleurig te zijn als de bladen van Keizer Napoleon dit ons wel willen doen gelooven." Of de Moniteur spreekt of niet, we hopen toch de waarheid le weten als er in de Kamer over de petitiën van den heer Van den Kerckhove zal gesproken worden. Droevig wij voorzien het nog altijd zal die ongelukkige expeditie zijnzoo als haar aauvang, uit een Belgisch oogpunt gezien, droc- \ig geweest is wij willen zeggen ongrondweltig- ('ii strijdig met den geest onzer vrije en volks- lievende instellingen. Wat het gouvernement ook zegge, het kan zich op dit oogenbiik niet meer verontschuldigen dat het de hand in deze zaak niet zou gehad" en ze zelfs niet zou bevorderd hebben. In dat geval, zeide de heer Bara zelve, zou liet kabinet eene daad legen de groudwel en te gen liet strafwetboek hebben begaan en liet zou ouder een rechtvaardig discrediet moeten vallen doch, zeggen de clericalenhet kabinet is alver mogend; het handelt naar goeddunken en het doet door de gewillige meerderheid al stemmen wal het wil cn al heeft de meerderheid de overtuiging van die schending, dan nog zal zij aan liet mini sterie een bewijs van goed gedrag afleveren. Wij zien met belangstelling de discussie in de Kamer le gemoe!; het schijnt dat de lieer Coomans feilen voor den dag zal brengen, die duidelijk de medeplichtigheid van het gouvernement zullen bewijzen en in dit geval wordeu alzoo onze mi nisters dubbel schuldig. Niet alleen zijn z j schuldig tegenover de wellen van Belgie, maar tegenover de vrüwilligers en hunne familie, omdat zij niet behoorlijk zijn ingelicht geworden welke loeslaud hun ginds le wachleu stond. Wij zijn niet ingenomen legen het expeditie corps, ueen Maar liet doel waarmede men vrije Belgen naar een vreemd land gezonden heeft is hatelijk en wij zelve ebben bewijzen genoeg in onze geschiedenisdat wij ook geeue vreemde soldaten op onzen grond zouden verdragen hebben. Men moei aannemendat de Mexicanen zoo vaderlan 'sgezïnd zijn als wij. tijdens de overheer- scliing van Spanje, Öostenryk, Frankrijk of Rol land en zij zoo min als wij met een goed oog op den gewapende» vreemdeling neer zien die altijd een instrument van dwingelandij is of wor den kan. Ilet lot't welk men zegt dat reeds eenigen onzer landgenoolen ondergaan hebben, bedroeft ons, maar verwondert ons niet. Wat do Mexi caan doet aan den afgezonderden soldaat, werd ook door meer beschaafde volken gedaan in af wachting Yan eene algemeene vernieling. Het is, wij herhalen het, ons gouvernement, dat. in dit geval, dubbel schuldig, dubbel ver antwoordelijk is en hetwelk nogmaals door de

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2