BINNENLAND. li aangeboden worden ten dool hebbende de waar borgen der individuele vrijheid te vermeerderen. De eerste laat de voorloopige vrijstelling toe met of /onder borgtocht, zelfs in eene crimineele zaak; zij zal de strengheid der preventieve ge vangenis verminderen de tweede schaft den lijfs dwang af in burgerlijke en in handelszaken, eene schijnbare nieuwigheid die echter de hervatting is van een zeer oud grondbeginsel. In de eerste eetiweu van Rome had men heslistdal de for tuin en niet het lijf van den schuldenaar voor de schuld zou instaan. „Treden wij dus voort op den ingeslagen weg; laat ons builen het land in vrede leven met de verschillende mogendheden en laten wij Frank- rijks stem enkel voor recht en rechtvaardigheid doen hooren; Iaat ons. binnen het landde gods dienstige gedachten beschermen, zonder iets van de rechten des burgerlijken gezags af te staan verspreiden wij het onderwijs in al de klassen der zamenieviiigvereenvoudigen wijzonder hel te vernietigen ons bewonderenswaardig be- stuursfelsel geven wij aan de gemeente en aan het departement een onafhankelijker heslaan; wekken wij het individueel initiatief en den geest van vereeniging op; eindelijk, verheffen wij dcu geest en sterken wij het lichaam der natie. Maar terwijl wij ons lot vurige voorstanders der nuttige hervormingen makenlaat ons ook krachtdadig de grondslagen onzer constitutie hand- haveu. Verzetten wij ons tegen de «verdrevene strekking van hen die enkel veranderingen begeergn met het eeuig doelom ,le werpen wat wij gesticht hebben. De utopie staat tot het goede gelijk de be goocheling tot de waarheid en de vooruitgang ligt niet in de verwezenlijking cener meer of min schrandere theoriemaar in de toepassing van de uilkomsten der proevendoor den tijd bevestigd en door de openbare denkwijze aangenomen." Meu leest in den United-States Messenger: Men weet dat er in Amerika eene lersche maatschappij bestaat, welke gevormd is met het bekende doel om Ierland aan de Engelsche over- heersching te onttrekken, en die honderd dui zenden ingewijden in de Vereenigde-Staten teil. „Zij heeft den titel van Fenian Brotherhood" aangenomen en heeft te Cincinnati haar tweede congres, gehouden 't welk vertegenwoordigers lelde die niet alleen van al de gedeelten van het Ame- rikaanseh grondgebied waren aangekomen maar ook uit Canada. Engrland en Ierland. „Er werden hevige redevoeringen tegen Groot-Brit- tanje uilgesproken en de openbaringen, welke aan het licht kwamen, bewijzen de overgroote on'wikke- liug die de maatschappij genomen heeft en do macht van hare hulpraiddeleu in manschappen en geld. „Het schijnt, dat de maatschappij aanzienlijke geheime vertakkingen in Ierland heeft, welke ge reed zijn om met de moedermaatschappij te wer ken en de vergadering heeft besloten dat het aanstaande congres in Ierland zelve zal gehou den worden. Er kan dus binnen kort eene uit barsting plaats hebben en men moet zich niet verwonderenzoo Europa aan die zijde en op het oogenblik dat men er het minst op verdacht is ernstige gebeurtenissen ziet ontslaan." DUITSCHLAND. In den nacht van 4 Febr. jl. is in de nabijheid van Heidelberg in de gemeente Schleirbach Gen rotsmassa op den spoorweg nedergestort welke op 6000 kubiek voet wordt geschat. Ge lukkigerwijze had het ongeval plaats nadat de laatste avondlrein op 4 Febr. die plek had ee- passeerd. Toen men den volgenden ochtend be speurde hetgeen was geschied konden de ver- eischle maatregelen in hel werk worden gesteld om vérdere onheilen te verhoeden. frankrijk. De heer de Lesseps heeft aan de kamers van koop handel in eenige hoofdsteden van Europa eene circulaire gericht, waarin hij bericht dal de beide zeeën verbondeu zijn. Sedert den 1 Jan. is een dagelijksch verkeer met kleine hooien geopend van Port Said naar Suez, en an Ismallia naar Za- gazig. Deze booten leggen bij alle tusschênstatiows aan. De heer de Lesseps heeft met een talrijk gezelschap de geheele lengte meermalen bereisd, en lateu constateren, dat het verkeer op alle plaatsen (mits met kleine booten) gemakkelijk plaats heeft. Op een bootdien een stoomboot van de maatschappij (een geschenk vau Prins Napoleon) op het sleeptouw neemt legt de heer do Lesseps den afstand van 150 kilometers lusschon beide zeeën in *24 uren af. De heer de Lesseps wijst er op. dat het nu wel de tijd zou zijn te onderzoekenin hoevere het 1,29 meter diepe en 15 meters breede kanaal thans reeds voor den handel dienstbaar kan zijn. Hij stelt voor üoor speciale agcuten deu stand der werkzaamheden te doen onderzoeken; deze zouden zich den 6 April te Alexandrie moeten bevinden. Een Parijsch blad behelsde onlangs het vol gende: „Wij ontvangen eenen brief uit Whydih, welke ons inlichtingen geeft over hel feest der nieitschelijke slachtoffers hetwelk den 6 Novem ber te Abomey, hoofdstad vail Dahomey, voor den Koning cu in tegenwoordigheid van het gansche hof en van de groote staatsdignitarisseu heeft plaats gehad. De verschrikkelijke tooneelen welke wij ganu aanhalen., zijn gebeurd in een laud, hetwelk aanhoudend in betrekkingen is met de Europeanen en in weerwil der aanhoudende prolestalien van Frankrijk, Engeland en verscheidene andere mo gendheden. Dahomey, gelegen op de Slavenkust, ten Oosten van hel Koningrijk Beninis een der uitgestrekts.le en rijkste staten van Afrika. De Fransehen, Eri- gelschen, Portugezen en verscheidene andere na tiën hebben er kantoren, welke bijna alle le Whvdah gevestigd zijndat ook de aanzienlijkste haven van het Koningrijk is. De Koning deed reeds den 28 October bet volk aankondigen, dat er binnen eenige dagen op de markt le Abomey veertig gevangenen oorspronkelijk van deu oproerigen volksstam der Akankas niet de gewoue plechtigheid zouden omgebracht worden om1 de schimmen van zijnen voorganger Agougaro cu van zijnen vader Gezo te vereeren. Drie dagen later besloot hij dal die bar- baarsche daad den 6 November, een uur voor zonne-opgang zou plaats hebben; Verscheidene Europeanen welke zich in de stad bevonden hadden een gehoor bij den vorst en smeekteu hem van die afschuwelijke slachting af le zien. De Koning verklaarde dat hij dit nationale feest n el kon afschaffen, doch dal hij, uil toegenegen heid voor de vreemdelingen, hel gelaldei slacht offers op 12 zou verminderen. Den .dag te voren begaf hij zich naar eenen hangarwaarin de veertig gevangenen aan pa len gebondeu waren. Hij deed er 28 ontbinden en bevalhen naar luinne gevangenis terug te brengen alstoen deed hij tot de twaalf anderen eene aanspraak waarin hij hun aankondigde dat hun des anderendaags het hoofd voor het verza melde volk zoude afgehouwen worden, om te boelen voor de schelmstukken door het opper hoofd van hunnen volks lam gepleegd, en om de schimmen van zijnen vader en zijnen voorgau- ger te bevredigen. De ongelukkigen luisterden met de grootste onverschilligheid naar de Konink lijke redevoering. De Koning voegde er bij, dat hij twee hunner met eigen hand zon afinaken, waarna hij zich verwijderde. „Kort daarna kwam Prins Bosu-Sanbroeder des Konings, ter plaats. Bij koos twee der ge vangenen uit en zeide hun dal zij aangeduid waren om door zjjnen broeder afgemaakt te wor dendoch dal, om lot eene dergelijke eer toege laten te worden, men hun lichaam moest zuive- j ren, hetwelk door de misdaad bevlekt was cu dat zij den nacht in den tempel, voor de afgoden ge knield zouden doorbrengen. Des anderendaags werden de gevangenen met de handen op deu rug gebonden, op de markt plaats gebracht; de Konug, op de ivoren troon gezeten, door zijn hof, -de groot-dignitarissen en de ministers omringd, zat de plechtigheid voor. Te midden der markt stond een groot zilveren bekken, bestemd om het^loed der slachtoffers le ontvangen. „Toen het uur gekomen was, naderde de Ko ning, nam een lijnen stalen sabel, en hieuw hel hoofd af van de twee gevangenen welke hij moest afmaken. Deze ongelukkigen hadden zich op het bun gegeven bevel op den rand geplaatst van het bekken bestemd om hun bloed ie onlvaugen. Ten gevolge dier eerste doodslrafuitvoeriug liet de volksmenigte luidruchtige toejuichingen hoorenwelke nog vijf minuten voortduurden nadat de Koning zijne plaats op den troon her nomen had. „Do tien andere gevangenen werden door den groot priester afgemaakt; deze nam na elke hals- rechting het hoofd van den schuldige om het aan het volk le toonen, hetwelk wilde kreten liet hooren. „Toen alles geëindigd was, wierp de bevolking zich op de lijken der ongelukkige slachtoffers welke /ij aan stukken sneed en waarvan zij het bloed dronk. „De koning verwijderde zich met groote pracht en deed de twaalf hoofden aan de muren van zijn paleis hangen. „Deze afschuwelijke tooneelen hebben jaar lijks drie of vier malen plaats, en dit gebeurt in de volle XIKe eeuw en in een land, hetwelk aanhoudende en zeer uitgestrekte handelsbetrek kingen met de andere mogendheden heeft. ENGELAND. Gedurende de laatste stormen iu het Noorden van Schotland zijn in de omstreken van Inverness meer dan 4000 hoornen omgewaaid, waaronder de ruim 200 jaren oude notenboom bij het kasteel Gleuquiochstukken ijs van zes duim dikte wer den uit de mecren hoog iu do lucht opgenomen en de boerenwoningen waren derwijze iu de sneeuw bedolven dat men geruimen tijd er in noch uit kon komenook vele schapen smoorden onder de sneeuw. ITALIË. Een dagblad van Catana heeft gemeld dat er zich op den Etna een nieuwe krater geopend heeft, en dat de lava, die over eene tweede naauwe- lijks koud gowordone laag stroomde vijf dorpen bedreigde. Men meldt uit Messina, dat a! de brandspuiten in rekwisitie zijn genomen, en dat er uit ver scheidene steden detachementen pompiers naar den voet van den Etna zijn gesneld. Zij waren in alle haast door den prefekt van Catana geroepen, om de putten en regenbakken der stad iedig te pompen. Do ondervinding heeft geleerd dal het verschrikkelijk uitwerksel van do aanraking dor lava mei het water iu naauwe plaat sen zeer te vreezen is. De Gazetta di Messina stelt hare lezers gerust, door te meldendat men zich gehaast heeft al de waterpullen van Riposte te ledigen omdat de lava, door er in te slroomen zou ontploffen indien die putten vol water waren. Latere berichten melden dat de uitbarsting van den Etna met geweld voortduurt, het vuur komt uil vier openingen Men meent dal de lava ter breedte vau 12 kilometers oyer de bebouwde lan den zal loopen en drie diepe valleijeu za! be dekken. De schade wordt op 1 millioen francs berekend. SLUIS, 21 Februarij. Gisteren avond had ten sladhuize het aangekondigde muziek- en zang- concert plaats, te geven, met medewerking van den weledelen heer E. Maertens alhier, door eenige Brugsche heeren en dames, ter gelegen heid der feestviering van den verjaardag van Z. M. onzen Koning, en ten voordeele van de algemeene armen der gemeente. Onder hoogst ongunstige vooruitzichten, daar storm cn sneeuwjacht, die den geheelen dag aanhielden, bijna allen lusl be namen, om tot hel concert op le gaan, ging inen den veelbelovenden feestavond Le gemoel. filet het oog op het ruwe weder en andere redenen, wier blootlegging we hier minder oorbaar achten moeten we zéggen, dat de opkomst onze verwach ting overtrof, daar eene uitgelezene schare van aanzienlijken was bijeengevloeid. En waarlijkzij heeft het zich niet beklaagd. Verwekte de sierlijk gedecoreerde zaal, waar de Nederlaudsehe en de Belgische, driekleur vreedzaam en broederlijk eik ander de hand reikten, bij den bezoeker ai dade lijk eene blijde stemming, wat er te hooren viel verhoogde die niet weinig. Zoowel het gezang van mejufvrouw A. van Gneluwe als van den heer A. Popp, zoowel het bewonderenswaardig piano spel van mejufvrouw R de Latte, als de heerlijke toonen die de heeren Minne, BoussonRoos en Maertens aan harmonium, viool en violoncelle ontlokten, hielden beurtelings de hoorders opge togen en verwierven daverende en welverdienhe bijvalsbetuigingen. Eene quêle, ten voordeele van de algemeene armen gedaan door vier Sluisscde juffertjes, bracht 65 francs op; eene tweede quète, door den E. A. heer Burgemeester voorgesteld en aanbevolen ten behoeve van de ongelukkigen te Dour (België) leverde 56 francs 79 centimes. Alvorens tot de eerste inzameling werd overgegaan vergastte de heer Maertens de vergadering op de voordracht van Pic,card's dichtstuk Weldadigheid. Zoo sleet men een' genotvollen avond, en de Bur gemeester kon zich gorustelijk de tolk van al de aanwezigen noemen toen hij onze Zuiderlingen, die iu dit jaargetij, op zulk een1 feestdag, bij zulk een weder, en met zulk een doe. herwaarts kwa mendankte voor al het schoone waarop zij de opgekomene» vergast hadden. De heer Popp bracht den heer Burgemeester ten slotte zijn1 warmen dank toe voor de welwillende en hartelijke ontvangst, en gaf tevens de verzekering, dat die zoodanig was geweest, dal men der vergadering niet toe riep adieu! maar au rev Ar! Wij hopen, dat de verdienstelijke beoefenaars der toonkunst hun woord zullen houden; wij hopen, dal alsdan eene nog grootere schare zal zamenvloeijen om hen te hooren: eene schare, waarbij de gegoede burger en boerenstand beter vertegenwoordigd zullen zijn; wij hopen, dat alsdan de/elfde br lederlijkheid en welwillendheid in het midden der vergadering hecrsclien zal, die zich ook daarin openbaarde, dat het concert geopend werd met het Neder- landsche volkslied, waarna, op het iuiue verzoek der aanwezigen, ia Hrabangonne moest aangehe ven worden. Ten slotte moeten wij verklaren, dat do heeren Maertens, van Hooijdrmk cn We- ma er allen lof verdienen voor de wijze, waarop zij zich als leden van de commissie lot regeling van het concert van hunne taak hebben gekweten. Aan hel Journal de Bruges van heden, onllee- nen wij het volgende „Nous recevons aujourd'hni un troisiême don de rRcluse pour les malhcureux de Dour. L'ho- norable Bourgmeslrc de cello localilé a saisi l'oc- casion que lui oflïait un concert, qui avail réuni uu public choisi, le jour aunivcrsa'ire du roi des Pays-Bas, pour provoquer une collecte, doiil le produit devait avoir celte pieuse destination. De leis acles n'ont pas besoin d'etre Ioucs, mais nous pouvons dire, en remerciant le chef el les habi tants de la cilé Zélandaise, qu'iis sont de nature a resserrer les liens, qui unissent les deux nations." SLUIS, 23 Februarij. Op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 12 lot U Julij a. s.zal te Zierikzee de algemeene vergadering van het Nederlandse-li Onderwijzers-Genootschap gehouden worden. Naar wij vernemen zal men al het mogelijke aanwenden om hun, welke die vergadering zullen bijwonen, het verblijf aldaar zoo aangenaam mogelijk le maken. Reeds vroeger hebben wc medegedeeld dat een groot aantal Onderwijzers in dit School district plan maken om die vergadering le be zoeken daarom zal dan ook dit jaar de gewone algemeene vergadering der drie Onderwijzersge- zelschappen hier geen plaats hebben. Op Donderdag 16 Maart a. s. hoopt het Depar tement Oostburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gedachtenis te vieren van zijn ijl— en-hviuligjarig beslaan. De leden van dé beide

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3