Algemeen Overzicht. J Ook Jit behoort men bij bet beoonleelen 1 van Amerika's toestand op't oog te bouJen het Zuiden heeft dien toestand niet ge schapenhet is eene treurige, noodlottige, werkelijke erfzonde (geërfde-ionde) zijner voorouders. De inwoners van Nieuw-Ncder- land Kieuw-Zweden Nieuw-Engeland de strenge orthodoxen en puriteinen, hebben de slavernij geschapen door eerst gevangen Indianen als zoodanig te bezigenen toen van alle kanten dezer ongeschiktheiduit hunne jagers- en zwervende leefwijze voort komende en hunne gevaarlijke kracht, als zijnde die van krijgsliedenbleekkocht men op het voorbeeld va» anderen Afri- kaansche slaven, en Kederland en Engeland, de Protestantsche zoowel als Portugal Frankrijk en Spanje, de Katholieke Staten, bezoedelden zich met die schande der inenschheid en hadden hunne slavenkautoren en forten ons nog bekend als de vestigingen ter kuste van Guinea. Abraham Lincoln nu was de manop wiensedert de splitsing der Amerikanen in abolitionisten en non-abolitionisten (af schaffers en niet-afschaffers) der slavernij de eersten hunne keuze voor de Prcsidents- wnardigheidde hoogste betrekking in de Itepubliek vestigden en wiens mandaat wij door de groote meerderheid der noordelijke bevolking oidangs hebben zien bevestigen. l)antot dus verre genoegWij zullen cenige hoofdtrekken uit de geschiedenis mededeelen en ze trachten te vervolgen, ook wat de andere Staten betreft (Mexico, 1'eruLa Plata, enz.), waarvan wij in onzen lijd zooveel hooren. lïel belangrijkst bericht dal ons de dagbladen dezer dagen breneen is de tijding uit New-York dat er gunsligo uitzichten voor don vrede zijndo Zuidelijken zouden namelijk de afschaffing dor slavernij iu beginsel toegegeven h bbenzoodat ze alleen meer eene kwestie van lijd zou zijn: "wij wensehen niets vuriger dan weldra den broe deroorlog te zien eindigen.Niet minder gewichtig, ofschoon niet zoo streng beduidond is de troon rede niet welke Keizer Napoleon de wetgevende zitting der Fransche Kamers geopend heeft. Zoo als men voorzag, heeft dezelve over hel algemeen eeno vredelievende strekking: „Geven wij ons dan zonder onrust over aan de werken des ■vredes."' Maar dezelfde gedachte heeft Napoleon reeds uitgedrukt in zijne troonrede van 1863en nog- tans is, sedert dat tijdstip, gcene verandering in den politieken toestand van Europa gekomen, van dien aard om den vrede te verzekeren de mocijelijkhedeu blijven bestaan in Deuemarkens oude hertogdommen, alsook in Italië, in weerwil des verdrags van 15 September en van de ver plaatsing der hoofdstad naar Florence Over den strijd tusschen het staatsbestuur en de Fransche bisschoppen wordt licht heengestapt. De regering verleent aan de Katholieke gees telijkheid alle mogelijke bewijzen van achting en eerbied doch zij zal levens zorg dragen de rechten der burgerlijke macht te handhaven." l)e Fransche expedilietroppen zullen uit alle gewesten der wereld, waar ze zich bevinden, terug getrokken worden dus ook uit Uome want de Keizer heeft immers „te gelijkertijd het Itali aansche Koningrijk bevestigd on de onafhanke lijkheid van den Heiligen Stoel, en dat alles door het verdrag van den 15 SeptemberMaar hoe denkt men over dat verdrag ou de verplaat sing der Italiaansche hoofdstad in Turijn en el ders? Zal Victor Emmanuel do onafhankelijk heid van den Heiligen Stoel eerbiedigen eu de grenzen der Homeinsche Staten beschermen? Napoleon lil spreekt over de verbintenissen, door plechtig gesloten traclalen hem in Halio op gelegd. Maar wat is er geworden van de ver dragen van Villafranca en Zurich Een van Napoleon's persoonlijke vrienden dien hij jaarlijks ter jacht eu feest uilnoodigt te Com- pièïiie, Emile de Girardin hoofdopsteller van la Pressezegt in dit blad, dal de troonrede des Keizers de balans in evenwicht tracht le houden zoowel ten opzichte der buiten als der binnenlandscho staatkunde dat Napo leon éven als ten jarc '1863 de oplossing van al de nog hangende geschillen en den nlgcinee- nen vrede wcnschl maar de schrijver Yreesl de zaken op den huidigen voet te zien voortduren, omdat de vólken alvorens zich zoo gerust aan de werken des vredes over te geven, eerst hel vertrouwen daarop moeten bezitten. SVat de bluiiönlaüdsche staatkundige gesteld heid van Frankrijk betreftzegt Emile de Gi rardin Beroofd van de vrijheiddie Engeland Belgie ILalie Zwitserland en zelfs Duitschland genie ten zal Frankrijk zich t« vreden stellen met ecnige verbeteringen van ondergeschikt belang, welke men het belooft?*' In 't kortde troonrede van Napoleon is nog maals een behendig, doch ditmaal zeer kleurloos en onbeduidend stukwaarin hij zich wacht zelfs een klein vraagstuk op le lossen, of zich, aan welke zijde ook de vingers le branden. Geen wouderdat ter beurze van Parijsde indruk daarvan zoo gering is geweest dat de koersen der Fransche reule maar 15 centimes, en die van het mobilipr krediet slecht 2'/2 franc gerezen zijn. Dan waartoe vorder uitgeweid; da troonrede spreke voor zich zei ven dus luidt hare vertaling Mijnheeren de senatoren Mijnheeren de afgevaardigden Op het tijdstip uwer laatste vereeniging hoopte ik door een congres do moeijelijkheden te zien vereffenendie de rust van Europa bedreigden het is anders geweest: ik betreur het. Want het zwaard hakt dikwijls de vraagstukken door zon der die op te lossen en de eeuige grondslag voor eeneu duurzamen vrede is de voldoening, gegeven door de overeenkomst der vorsten in de wezen lijke belangen der volkeren. Iii het geschilaan de Oostzee gerezenheeft mijn gouvernement, verdeeld tusschen zijne toe genegenheid voor Denemarken en zijn goeden wil voor Duitschland, de velstrektsle onzijdigheid in acht genomen. Op eene conferentie geroepen om zijn gevoelen le doen kennen heeft het zich bepaald het grondbeginsel der nationaliteiten en het recht der bevolkingen om over hun lot ge raadpleegd te worden te doen gelden. Onze taal, gelijk aan de houding, die wij wilden be waren is gematigd en vriendelijk jegens de beide partijen geweest. „In hel Zuiden vau Europa moest Frankrijk zich sterker doen gelden. Ik heb de oplossing van een moeijelijk problema wilicn mogelijk maken. De conventie vau 15 September, ontdaan van harts tochtelijke uitleggingeu bekrachtigt twee groote grondbeginselen: dc bevolking van het nieuwe Koningrijk Italië en de onafhankelijkheid vau d'-n Heiligen Stoel. De voorloopige en wanke lende toestand, die zoo veel onrust verwekte, zal verdwijnen. Hel zijn niet meer de verstrooide leden van het Italiaansche vaderland zoekende om zich door zwakke batideu aan eenen kleinen staat le hechten aan den voet dor Alpen gele gen het is een groot land datzich hoven de plaatselijke vooroordeelen verhellendc, en de on bedachte aanhitsingen versmadende, stoutmoedig in het hart van het schiereiland zijne hoofdstad verplaatst, en die to midden der Apenijnen brengt, als in eene oninncembare vesting. Door die vaderlandslievende daad richt Italië zich voor coed open verzoent zich ten zelfden tijde me! het Katholicisme, het verbindt zich de onafhan kelijkheid van den Heiligen Stoel le eerbiedigen, de grenzen van dc Boomsche Staten te bescher men en laat ons aldus toé onze troepen terug te trekken. Het Pauselijk grondgebied kracht dadig gewaarborgd, bevindt zich aldus geplaatst onder de bescherming van een verdrag dat plechtig de twee gouvernementen verbindt. De conventie is dus geen oorlogswapen, maar een werk van vrede en verzoening. In Mexico vestigt de nieuwo troon zich ste viger: het land komt lol vrede, zijne ontzachlijke hulpbronnen ontwikkeleu zichgelukkig uitwerk sel der dapperheid onzer soldalen van het ge zond verstand der Mexicaanschc bevolking van het vernuft en de krachtdadigheid vau den vorst! Iu Japan heeft ons zeewezen vereenigd met dat van Engeland Nederland en de Vereenigde Staten een nieuw bewijs geleverd van wat het kan en van wal het weel te doen. In Afrika is een schielijke opstand de vei ligheid onzer bezittingen komen storen en heeft getoond hoe zeer nog zékere volkstammen met onze kracht en goedgunstige inzichten onbe kend zijn. Met is op een oogenblik datdoor eenen geest van edelmoedige rechtvaardigheid Frankrijk den eigendom van den grond aan de Arabische bevolking verzekerde; dal, door vrij zinnige maatregelen wij aan dit misleide volk trachtten le doen hegrijpen, dat, in plaats van hét te willen verdrukken wij hel wilden de wel- dadeu der beschaving deelachtig maken het is op dit oogenblik, zeg ik. dal, door het gods dienstig fanatismus verblind do Arabieren uit de nabijheid der woestijn den standaard van den opstad hebben opgeheven. Niettegenstaande dè moeijelijkheden der plaat sen en dc guurheid van hel jaargetijde heeft ons lager goed aangevoerd weldra den opstand ten onder gebracht en na het gevecht heeft geene bloedige beteugeling, geene nuttelooze.geslrengheid zegepraal bezo'deld. De ijver van het onder- vindingrijk opperhoofd van Algerië, de herstelde eenheid van het bevelhebberschap de vaststel ling der edelmoedige inzichten van Frankrijk alles zal medewerken hoop ik om den terug keer van dergelijke wanorden voor te komen. Ook naderen al onze epexdilien hun einde onze landtroepen hebben China ontruimd het zeewezen is voldoende ter behouding onzer ge stichten in Cochinchinaons leger van Afrika zal verminderd worden dal van Mexico keert reeds in Frankrijk terug het garnizoen van Rome zal weldra terug keerencn bij hol sluiten van den tempel des oorlog zullen wij met fierheid op eenen nieuwen zegeboog deze woorden mogen schrijven Aan den roem der Fransche legers voor de zegepralen behaald in Europa, in AzieAfrika en Amerika. Geven wij ons dus zonder onrust aan de'Werk zaamheden des vredes over. De tussclieïitijd der zitting is gebruikt om de middelen op te zoekeu om het zedelijk en het stoffelijk welzijn van het Yolk te verbeterenen ieder nuttig en waar denkbeeld is zeker van door mij ontvangen en door u aanvaard te worden. Onderzoekeu wij dus gezamenlijk de middelen, geschikt om den voor spoed van het Keizerrijk te doen aaugroeijen. De godsdienst en het openhaar onderwijs zijn het voorwerp mijner aanhoudende bezorgdheid. Al dé eerediensten genieten eene gelijke vrijheid de Katholieke godsdienst oefentzeli's builen zijn ministerie, een wettigen invloed uitdoor de wet op het ouderwijs werkt zy mede tot de opvoeding der jeugd door de kieswet kan zij iu de open bare raden komendoor de groudwet zetelt zij in den senaat. Doch hoe meer wij de godsdienst omgeven mei ontzag eu eerbied, hoe meor wij er op rekenen, dat zij de groudwet van den staat eerbiedigeii zal. Het is mijn plicht ongeschonden de rechten van het burgerlijk gezag te behouden, die sedert den Heiligen Lodewijk geen Vorst iü Frankrijk ooit heeft opgegeven. De ontwikkeling Yan het openbaar onderwijs verdient uwe zorgen. In het land van algemeen stemrecht moet elk burger kunnen lezen eu schrijven. Een wetsontwerp zal u voorgedragen worden om hel lager ouderwijs meer eu meer te verspreiden. „Ik tracht elk jaar zoovéél mogelijk de hin derpalen te verminderen die zich sedert lang in Frankrijk verzetten tegen de vrije uiting Van liet individueel initiatief. Door de ten verleden jare gestemde wet op de zatneuspanningenhebbëü de werkerseven als degenen die laten werken geleerd om ouderling hunne geschillen bij te leggen zonder altoos te rekenen op de tusscheu- komst van het gouvernementdat onmachtig is om do zoo veranderlijke verhouding tusscheu het aanbod en de vraag te ordenen. Thans zullen nieuwe ontwerpen ten doel hebben eene ruimere vrijiieid aan de handelsvereenigingeu te geven en de alloos hersenschimmige verantwoordelijkheid van het bestuur buiten de zaak te stellen. Het was iminer mijn streven al de hinderpalen le vernietigen die zich verzetten togen de instelling van genootschappen om d&j toestand der wer kende standeu te verbeteren. Door de lot slaud- brenging vau zulke genootschappen toe le laten zonder verwaarléoziug der waarborgen voor de openbare veiligheid, zullen wy eeue nuttige proefneming vergemakkelijken. De staatsraad heeft zorgvuldig eene wet be studeerd strekkende om de gemeente- en al- gemeeiic radeu eenen ruimeren werkkring le geven. Zoo zullen de gemeenten en de departe menten geroepen worden om zelve le hatideleu "over hunne zaken, die, ter plaats beslist, spoe diger zullen opgelost zijn. Die hervorming zal het geheel der beschik kingen voltallig maken die ter vereenvoudiging of afschaffing van die reglementen die nutteloos de werken vau liet bestuur verwikkelen, genomen zijn. De handelsvrijheid door het verdrag met Engeland gehuldigdheeft zich uitgebreid tot onze betrekkingen met Duitschland Zwitserland en het veroeuigd Koningrijk Zweden-Noorwegen. De zelfde grondbeginselen zouden natuurlijk moe ten toegepast worden op de nyverheid dér zee transporten. Eene wet wordt opgemaakt om ter zee de concurrentie daar le steileu die alleen tot den vooruitgang aanspoort. Eindelijk de spoedige voltrekking onzer spoorbanen, kanalen en wegeuis de noodwen dige voltoöijing van vele verbeteringen. Wij zulïea dit jaar een deel onzer taak volbrengen door de uitlokking der bijzondere ouderuemiugenof door de hulpmiddelen van den staat aan de open bare werken te wijden, zonder dén goeden toe stand onzor fiuantien in gevaar le brengen en zonder de toevlucht te nemen tot het crediet Het gemak der gemeenschap zoo binucn als buiton hel land verlevendigt den ruilhandel spoort do nijverheid aau en verhoedt de le groote schaarschheid of deu te groolen overvloed der voortbrengselenuitwerkselen die beurtelings na- deelig ziju voor deu verbruiker eu den voort brenger. Hoe meer uitbreiding onze koopvaardyvaart neemt, hoe gemakkelijker do transporten zullen zijn, des te minder zal men le klagen hebben over die plotselinge veranderingen in de pryzen der ontbeerlijksle eetwaren. Op die wijze zullen wij den gedeeltelijk onguustigeu toestand kunnen te keer gaan, die thans den landbouw drukt. „Eenigen wijten dit tijdelijk lijden aan de af- schaffiug der schaal rechten zij vergeten dat in 1851 toen zij bestonden, de prijs der granen veel gevallen en dat jaar zelfs lager wasde uitvoer van graan verreweg den invoer te boven ging. „Integendeel: is het te danken aan crcne vrij zinnige wetgeving; aan de aansporing, aan al de bestanddeelen van den nationalen rijkdom gege ven dat onze buiteulandsche handel die in 1851 tot 2 milliards 614 millioen francs beliep, thans lol het verbazend cyfer van meer dan 7 milliards is geslegen. In cènc andere orde zullen nieuwe weiten

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2