BINNENLAND. LANDBOUW. MARKTBERICHTEN. ÏNGEZON1E~ST UKKEN.' le Barges (Henegouwen). Een werkman die met zijne handen de kraan niet kon omdraaijeu die het kokend water van den ketel tegenhieldbe proefde dit mot eenen hamer te doeu. Maar eens klaps schoot nu de kraan uit en de ongelukkige werkman werd met kokend water besproeid en bekwam zulke ernstige brandwondeu. dat hij des anderendaags te midden der schrikkelijkste pijnen is overleden. DESTEEBERG2 Februarij. Alhier is dezer dagen overleden Isabella de Somer, huisvrouw ■van Adriaan Van deü Broeck iu den ouderdom van 100 jaren8 maanden en 25 dagen. LUIK, 2 Februarij. Men verzekert dat een persoon dezer stad proeven heeft genomen met petroleum voor het genezen van verscheidene ziekten en dat die proefnemingen met den bes ten uitslag zijn bekroond geworden. Alzoo zou hij iemand 'genezen hebbenwelke hevig aan de rhumatiek leed, en een ander die door zenuw- smarten was aangedaan door met petroleum in- wrijvingen te doen. NEUFCHATEAU, 5 Februarij. Een ongeluk is hier voorgevallenwaaruit men nogmaals leert dat men met voorzichtigheid bij 't gebruik van petrolie moet te werk gaau.. Zekere Castaigne was bezig met petrolie te gie ten in eene brandende lamptoen de olie vuur vatte en eene ontploffing te weeg bracht. De vlam mende olie spatte op de kleóren van den onvoor zichtige en veroorzaakte hem zulke brandwonden dat hij den volgenden dag bezweek. Hij laat eene weduwe en vier minderjarige kinderen achter. SLUIS, 16 Februarij. Naar wij vernemen, is door de ingelanden van den Diomède-polder in eene op jl. Maandag gehouden vergadering be noemd lot dijkgraaf de heer A. Yan der Meulen te Heille, en lot ontvanger-griffierde beer Otto Risseeuw, te Oostburg. Op Maandag den 20 Februarij a. s., des avonds ten 61/, ure, zal er ten stadhuize alhier door eenige voorname liefhebbers der stad Brugge concert gegeven worden ten voordeele der algemeens ar men van Siuis. waarvan de entree is bepaald: voor een heer .75. eene dame 50 en kinderen beueden de 14 jaar 35 cent. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij den heer NVemaer. Vasté plaatsen te bespreken Maandag van 12 tot 2 ure, tegen 10 cent extra, aan hel lokaal. Men schrijft ons uit IJzendijke, 15 Februarij: Bij de opening van de stembus op heden, is ge bleken, dat lot lid van den gemeenteraad alhier ïs gekozen Joris van Ilijfte, met 77 stemmen, ter wijl J. Timmerman 4 en D. van He vele 1 stem had verkregen. Iu de Haarl. CL vraagt een gehuwd predikant, <lie de moderne rigling is toegedaan en zijne te genwoordige betrekking niet kan uederleggen gelijk hij wenscht, zonder zich en de zijnen vau ecu voornaam gedeelte van hun middel van be staan te berooven, gelegenheid om een ander mid del van bestaan te verkrijgen; zijnde hij nog in de kracht zijns levens en gezond van gestel. Hel Duitsche dagblad Cosmos geeft een zeker middel op, om den ouderdom van een paard te kennen, wanneer het meer dan acht jaren oud is. Het bestaat iu eenen rimpel, die zich aan hel bo vendeel van het oogscheel van het paaid vormt; snet ieder jaar komt er een nieuwe rimpel bij. Indien die ontdekking zich bevestigt, dan zal zij van voel nut zijn, want nu wordt men door de verkoopers dikwijls in den ouderdom van een paard bedrogen. Het volgende raiddel wordt medegedeeld om don onwil van paarden te overwinnen, dio zich niet willen laten beslaan: Men werpt het onwillige paard een dik dek over het hoofd, zoodat het dier niet zien kan. Iemand plaatst zich daarop vóór het paard, en zoodra de hoefsmid den poot op licht om het te beslaan, geeft de vóór het paard staande persoon het dier met alle kracht twee kinnebakslagen en houdt de hand vastgedrukt tegen den aldus geraakten kinnebak. Het paard schrikt daardoor en laat zich beslaan. Indien op die wijze twee of driemalen met een paard wordt te werk gegaan, houdt het bieden van weerstand op. Dit eenvoudig middel, zoo zegt men, heelt hij paarden geholpen, hij welke men te vergeefs <lè lot nog toe gebruikelijke dwangmaatregelen had beproefd. EEDE 15 Februaaij. De Raad dezer Gemeente outving dezer dageu het verblijdend bericht dal <Ie Provinciale Staten een renteloos voorschot verleenden van f 4,209 ter bestrating van deu Dorpsweg van den steenweg hij sRijkskantoor tol aan de Herberg de Zwaan (Gemeente huls) aan welken weg de nieuw te slichten school en onderwijzers woning worden gesticht en die zeer onbruikbaar was des zomers door diep zand en das winters door moerassigheid. liet is te hopen <lat Z. M. even als reeds twee Polderbesturen deden «vimede eene bijdrage zal gelieven toe te staan, alzoo de Gemeente jaarlijks onder zware Sasten gebukt gaat en hooge lasten heffen moet, GROEDE15 Februarij, Heden avond, te 5 u, 30 min.vertoonde zich aan den noordelijken hemel een vuurbolter grootte van de avondsier, die zich met tamelijke snelheid van het Oosten naar het Westen bewoog en op een afstand van ongeveer 25° boven den horizon uiteenspatte. Ofschoon bij het heldere weder de schemering naauwelijks was aangebroken leverde de uiteen- barsting van den bol toch een prachtig verschijnsel op. Het hofsteedje, landen, erven en tuinen groot te zamen 8 b. 59 r. 94 e.gelegen in de gemeente Breskeus en den 9 Februarij 11. aldaar geveild, blijkens annonce in het noinmer van dit Week blad van 3 Februarij II., is toegewezen en ver kocht voor eene som van f 7885-,,, behalve de aeeessoiren en kosten. Weersgesteldheidwaargenomen te Groedc, gedurende de maand Januarij 1865. N.t.W. W.t.Z. Z.t.O. O.t.N. N. N.W. W. Z.W. Z. zo. O. N.O. z 5' CL, W.t.N. Z.t.W. O.t.Z, N.t.O. »a ra 1 3 13 5 5 31 Regen,13 Lucht onbewolkt, 1s middags,4 Vorst8 Wij achten hel volgende voor onze Landlieden die vaak met slachters en beesleukoopors te doeu hebben niet onbelangrijk. Een Fransch blad de Gazelle des Campagnes deelt hel volgende Engelsche middel mede om hel netto gewicht van een os koe of kalf, door me ting le berekeneu lste. Meet den omtrek van het beest over den schoft. 2de. Vermenigvuldig het verkregen getal dui men met zich zei ven. 3de. Vermenigvuldig het daardoor verkregen getal (product) met het aantal duimen der lengte van hel dier, gemeten van het voorste des schou- derblads tot aan de rechte lijn vau de dijen uit gaande. 4de. Noem van deze vermenigvuldiging h(t 12de gedeelte. 5de. Deel de uitkomst dier deeling {'juotienl) met 35,937. 6de. Vermenigvuldig de uilkomst dier deeling weer met 21. Het product dezer laatste bewerking geeft het aantal Nederlaudsche ponden op, die het dier kan geven. Men leest in de M'uldclburgsche Courant: „Sedert de vlasbouw in Walcheren in den I ïat- sleu lijd belangrijk toeneemt, komt men ook meer lot de overtuiging dat daarvan nog geenzins al de voordeelen getrokken worden welken bij aan de ingezetenen zou kunnen opleveren. De landbou wer verhuurt thans zijn grond aan personen uit naburige provinciën en is verplicht het product naar eene soms op aanzienlijken afstand van zijn land gelegen haven te vervoerenhetgeen hem veel lijd kost, soms juist op een oogenblik dat deze dubbele waarde voor hem heeft. Tol het bewer ken van het gewas te velde laat de huurder ar beiders van builen het eiland overkomenen zoodra de vrucht geoogst is wordt zij weggevoerd en zijn de ingezetenen verstoken van de voordee len welke uit de verdere bewerking zouden kun nen Yoorlvloejjen. De bewerking van het vlas heeft uit Jien hoofde dan ook van verscheideue zijden de aandacht ge trokken. Zooals we don 22 December 11. reeds mededeelden heeft de Nijverheids vereeniging. al hier tot het vestigen een er onderneming tot het aankweeken en bereiden van vlas beslotenen thans is te Serooskerke een naaealooze vennoot schap tot stand gekomen om hetzelfde doel te bevorderen. Het daartoe vereischte kapitaal van f 6900, verdeeld in aandeelen van ƒ100, was zeer spoedig volteekend en wel, op zeer enkele uit zonderingen na, geheel door landbouwers in ge noemde gemeente. Dit verdient te meer opmer king daar deze onderneming de eersLe uaamiooz.e vennootschap is die ep hel evehgenoemde plat teland iu Walcheren is tot stand gekomen. Wanneer men daarin een bewijs mag zien dat ook bij onze landbouwers de geest vau associatie tot hel oprichten vau nijverheidsonderuemingen begint door le dringen, dau is de oprichting de zer zaak zeker in dubbele mate verblijdend en zal zij wellicht een voorbeeld zijn om meerdere vereenigingen in het leven le roependie mits met verstand ondernomen en uitgevoerd tol de vermeerdering van de welvaart krachtig kunnen bijdragen." Wij mogen er bijvoegen dat West-Zeeuwsch- Vlaaiideren met name te Heille en Eede, de vlas- bouwiug voor eigen rekening, sterk gedreven wordt. De Heer Burgemeester van Sint Kruis doet dit reeds jarenen verschaft alzoo velen handen werk. Dit voorbeeld verdient navolging ook uit een oeconomiesch oogpunt en overtreft alle mo gelijke Soep- en Spijs- Gommissien iu,zedelijkheid en'nut. SLUIS, 14 Februarij. De omzet was heden uiterst beperktten ge volge van dè ingevallen vorstterwijl de prijzen van de verschillende graansoorten gelijk aan die iu de vorige week bedongen, kunnen geacht worden le zijn geweest. Jarige Tarwe f 6.50 a f 6.75; Nieuwe dito f 0,00 a f 0,60; Rogge f 5,00 a f 5.20: Wintergerst f 4.50 a f 4,75; Zomer dito f 3.80 a f 4,00; Haver f 2.60 a f 3,00; Paardetiboonen 1 5,20 a f 5,30; Erwten f 6,50 a f 7,00; Kanariezaad f 0.00. OOSTBURG, 15 Februarij. De aanvoeren van granen blijven steeds ruim terwijl de kooplust slechts inalig is en de prijzen steeds dalende zijn aan te merken. Heden kan men weder alles 15 Cent lager aannemen. Jarige tarwe f 7,50 a 1 7.80, nieuwe dito f5,50 a f 6,90 rogge f 4.70 a f 5,10, wintergerst f 4,50 a f 4,70, zomer dito I 3,75 a f 4,Of), haver f 2,35 a ('3,00, paardenbooneu (5,00a f5,30, erwten i'ü,00af0,00. AXEL, 11 Februarij. Tarwe f 6.70 a 7,75, rogge f5,05 h f5.40, win tergerst f 4,75 a f 5,05, zomer dito f 3,75 a f 3,95, boekweit f 5,60 a f 5.85, haver f 3,10 a f3.50, wilte erwten f6,05 a f6,55, groene dito f6,55 a f6,75, graauwe dito f 0,00 k f 0,00 paardenboo neu f 5.15 a f 5.6') bruineboonen f7,45 a f8.40 duivenbooneu f5,90af6,15, koolzaad f00,00 a f 00,00' Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling hebben velen, en wij met hen, uwe laatste Hoofdartikelen (over Onzs Be ginselen en on3 Doel) gelezen. Wij moeten hel bekennen, er behoort in onzen veelbewogen lijd moed toe, om zoo iu het openbaar rekenschap te geven van zijn geloof; en toch, het publiek, do lezers van uw blad hadden cenigermate regl om die rekenschap van u te vorderen, en velen dan ken er u voor dat gij die gegeven hebt. Één angst uogtans bekruipt ons: zal de steller van het stuk, dat n aanleiding gaf tot het schrijven uwer Hoofd artikelen, zich niet geroepen en geregtigd achten, ja zich niet verpligt gevoelen om het een en ander, zoo niet veel van het door u beweerde te bestrij den, le wederleggen? Zal dan een Weekblad, met beperkte ru tnte, zijue kolommen openstellen voor een strijd-,geschrijf over zaken waarin (hoe be langrijk ze ook zijn) niet allefi evenveel belang stellen, en die men ook het liefst niet in een Weekblad behandeld ziet, waarvoor een Weekblad (vergeef ons deze vrijmoedige opmerking) o. i. dan ook de ware plaats iiiel is T Is er"verre af, dat wij 'L iu alle opzichten met U eens zijn; dit ontneemt echter niets aan de achting welke wij der Redactie toedragenhij toch die voor zicb- zelveu overtuigd is dat het hem nooit gelukken zal volkomen DE waarheid te vinden zal een' ander er niet le minder om achten, zoo deze z. i. hier of daar dwaalt in dit of dal punt de waar heid nog niet gevouden heeft maar al zijn wi/ "t nu niet met u eens toch geiooven wij met het oog op de belangen van uw Weekblad, dal gij zeer verkeerd handelen zoudtzoo gij ons en allen die in een of ander opzieht van u verschil len de vrijheid verleenen wildelom in uw Weekblad uw geloof le bestrijden. Waar moest het dan heen Waarin zou dan het NlEUfVS- en Advertentieblad ontaarden Wij hopen Mijnheer de Redacteur, dal gij dit zult inzien: dat gij ons dus vooreerst niet onthalen zult op beschouwingen vóór of tegen de moderne theolo gie maar dat g:j even alt vroeger, kwesties be handelen zult'-, die óf in het insvendig. léven dezer landstreek ingrijpen, óf betrekking hebben op de politiek in of buiten Europa. Velen wenschten wel weder iets te hooren van Noord-Amerika en o. a. het standpunt te kennen waarop de beide partijen daar nu tegenover elkander staan; de middelen waarover zij beschikken kunnen enz. enz. Mogt gij aan dit verlangen het verlangen van velen kunnen voldoen gij zoudt verplichleu Uwe bestendige Lezers 29 Februarij 1865. X. Y. Z. I Den onderteekenaren van bovenstaand stuk cn het geachte publiek beiden zij bericht dal wij hij onze jongste Hoofdartikelen ceu punt gezet hebben: echter ze waren noodig; dit was onze overtuiging en die overtuiging noopte ons tot spre ken Er zullen dien tengevolge uoeh voor noch togen meer stukken worden opgenomen. De ge achte schrijver die ons aanleiding lot spreken gaf zal dit zelve begrijpen. De zaak behoort eigen lijk meer te huis in hiel Volksblad, de Fakkel en dergelijke orgausn. Echter behouden wij ons voor om ons recht van spreken te handhaven 1° Wau- neer wij zien dat op gedrochtelijke wijze gods dienst kerkgeloof en staatkunde worden ver mengd en 2°, wanneer men goed vindt onze be schouwingen als vruchten onzer overtuiging le bestrijden; en uog dit: de nieuwe richting (van moderne theologie eigenlijk was bij ous nimmer sprake, wel van haar invioed op hare betrek king tot het burgerlijk leven en de weten schap) veroordeelt vaak reed; zich-zelven cn dat we nogmaals niet alleen staan bewijzen we al weder uit het nummer vau den Nederlandseheu

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3