BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. leven lang den Koning en het vaderland hebben gediend. Hoe is het bij ons builende overzeesche bezittin gen cn ook in deze met de pensioenen De minister van oorlog heeft bij het openen van een der zittingen het woord genomenom op de redevoeringen te antwoorden door de heeren Le Hardy de Beaulieu en Coomans tegen het budjet voor hel dapartement van ourlog, uit gesproken. ïlet antwoord van den minister heeft twee punten aangeraaktVooreerst de kwestie der bestendige legers uit het historisch en wijs- geerig oogpunt, vervolgens eene omstandige kri tiek die aan den minister gewerd, maar het ant woord van den heer Chazal is niet beslissend geweest. Dat de gemoederen aldaar niet rustig zijn getui gen vele woelingen onlangs le I.euven de kerk- schending door zich noemende liberalen, te Brus sel de schandverzennu weer schrijft men uit Luik, 27 Januari in den nacht Yan Zondag op Maandag heeft men alhier plakkaten aangeplakt, waarop stond A bas le gouvernement! Mort aux tyrans! Yivent les vrais libéraux Toen dit omstreeks middernacht werd opgemerkt, stelde de politie zich in beweging, en welhaast gelukte het de hand op den aanplakker le leg gen, welke zijne medeplichtigen kennen deed. liet zijn twee jonge wapeumakerswelke waarschijn lijk niet over de gevolgen van hunne gekke daad hebben nagedacht. Gelukkig bewijst dit alies niets legen het ware liberalisme: maar het moet den liberalen de oogan openen en doen toezien wie ze in hunne gelede ren opnemen. Zoodra de liberaal als radicaal her vormer. tijdig of onlydig wil optreden, zonder zich rekenschap zijner daden te vragendan vervalt hij in ceu ander uiterste en hij wordt een revolutionair tiran toch bedenke men Belgies toestand beoordeelënde hoe daar ook een partij alle licht en loven wil vernietigen doch daarom blijft het afkeurenswaardig hel gebouw, ter ver krijging van licht, in brand le steken! In het ander halfrond is het nieuws schaarsch doch zeer belangrijk behelst het bericht waar heiddan hebben de bewoners van het binnen land van Georgië met den Gouverneur aan 'thoofd zich voor het Noorden verklaard en is door de zen laatste de militie ontbonden en wat even belangrijk is de slavernij in Missouri is afge schaft. De vredesonderhandelingen duren flaauw voort. Generaal Hood is naar Corinthe afgetrokken en eene nieuwe expeditie tegen Wilmington is Yoor New-lnlet aangekomen. Walerbury, de stoutmoedige spiou der Zuidelijken do onbetaal bare handlanger van Lee is door een Noordetijk soldaat ontdekt en doodgeschoten hij bespiedde met zeldzame volharding en stoutmoedigheid meer dan een jaar lang Je Noordelijke liniën van de Jamesrivier tot Peterburg. In hel Nieuw Kei zerrijk Mexico, heeft Keizer Maxirniliaan afge kondigd dal de kerkelijke goederen Staatseigendom zijn: 'tis dus ook daar nood: breekt wet; intus- schen heeft de Pauselijke nuntius lakoniek ge noeg, verklaard daarvan niets le welen waar over de Keizer weêr zijne verwondering beloonde. Ecu groot gedeelte der Belgische lijfwacht is daarheen op reis of er bereids aangekomen om weldra tegen oyer de guerillas van Juarez en de gele koorts te strijden. De staat van zaken tusschen Peru en Spanje is nog niet bevredigend. Men leest in de Midd. Cour. van 31 Jan., in een der brieven uit Belgie, het volgende: Deze week bevond een mijner vriendeu zich in het theater de Ia Monnaie waar mad. Cabel in de Parijsche opéra op uitstekende wij/.e La fillö du regiment1' zong. In de entre-acle ontmoette hij den hekenden financier Langrand Dumonceau. die een gesprek met hem aanknoopte. Weinige oogenblikken later bracht een bediende aan den bankier eeno dépêche uit Amsterdam. Vluchtig zag hij ze in en zijn gelaat kleurde van welge vallen. Hij klopte mijn vriend op den schouder, „.ft Is een pleizier om te zien hoe grif die Hollan ders bijten" zei hy lachende. Waarom zouden Hollanders niet bijten Mr. I. P. P. baron van Zuylen van Nycvelt de graaf van Randwijck de graaf van ByJandt J. J. Rochussen; baron van Wassenaar; vau Aseh van Wijck, enz. enz. ter eenre: Jhr. "Sassen van IJsselt, mr. Borret, J. C. H. van der Kun etc. etc. ter andere. Zóó slapen er twee gelooven op één kussen. -Administrateur Yoor Nederland de heer Cramer; de patriot en de ziel van den Ultramontaanschen Tijd. Multaluli schrijft ergens in de vóórlaatste af levering van zijn Ideëndie wij ook hier lezen Bij zulke ondernemiegen (zoo als do Banque Générale pour favoriser l'agricuJlure et les tra- vaux publics er ook eene is) behooren dan „na men." De commissaris is commandeur vau de een of andere kroon. Een der directeuren is staatsraad in zekere of onzekere dienst. De raad van toezicht schittert van sterren en titels maar als later de geloovige geldschieter zich aan meldt bij een vau die heeren om dividentom rente. om inwisseling a pari zelfs, van het ver strekte dan blijkt er dat de heeren die de op roeping teekeuden de onderneming wel patron- neerden maar volstrekt niet garandeerden. Het antwoord licht voor de handai spreekt men "ft dan liever niet uit.'1 Ik voor mij kan dat die heeren zoo heel kwa lijk niet nemen. Als dikwerf, is Multatuli hier weer geheel waar, maar wat te scherp. Toch ben ik ft met hem eens sommige heeren moes ten aan sommige ondernemingen huune namen zoo heel spoedig niet leenen. En heeft zeker heer nog niet genoeg geleerd met de historie van zekere Zeister Brandwaar borgmaatschappij Onmiddellijk na ft publiceeren van *t prospectus der nieuwe bank Langrand Dumonceau heeft do minister Rogier aan de Belgische gezanten, geac crediteerd hij vreemde hoven eene circulaire gerichtwaarbij hij deze heeren aanschrijft dat hunne betrekking niet compatibel is met die van administrateur van financiële ol industriëela se- cieleiten. Zouden onze Zeeuwsch-Vlaamsche aandeelhou ders in schepen en eigenaren Yan akkers land in America niet goedvinden om ook hun pen ningske of Rijksdaaldertje aan Langrand Dumo i- ceau in bewaring te gaven Do heer'n nemen wel Hollandseh geld en men heeft onder an deren het voorbeeld van de heeren vin Zuylen van Wassenaervan Asch van Wijck. Nota Bene: een Wassenaar wou men Yoor on zen vertegenwoordigerEn hoe komt nu een Wassenaer en een van Asch van Wijck de ge schiedschrijver van hel Ambtsgebed in de Neder landen in gezelschap van Sasse van IJsselt en Borret? en dal onder de schuls van Kardinaal Aulonelli? Wel dat is zéér natuurlijk de uiler sten raken elkander en de ecredienst van het gouden kalf is immers verre verheven boven de orthodoxie en het Calholicisme. Nog eene vraag: men begiftigde ons mot Papó-Thorbcrkianen, hoo heelen nu de leden dézer vcrecniging SLUIS 2 February. Naar wij vernemen zal met toestemming van het Edel Achtbaar Bestuur dezer Gemeente het Toonce'.gezclschap Oefe ning Kweekt Kunst" op Donderdag den 8 Fe bruary zijne tweede voorstelling géven, ten voor- deole der algemeene armen. Heeft genoemd ge zelschap den eersten keer zich loffelijk van zijne taak gekweten en na bestrijdng der kosten dertig gulden aan den armen kunnen schenken wij hopen, dat ook nu genoemd gezelschap, even als vroeger met eene talrijke opkomst zal ver eerd worden. De aanvang is, in plaats van op 7, ure op 6 bepaald in de groole zaal der kazerne. Naar wij vernemen heeft gisteren alhier eene conferentie plaats gehad tusschen Burgemeester en Schepenen van Lapschure en een Belgisch Commissaris voor de wegen niet ons Gemeente bestuur over den aanleg van, den steenweg Lap- schure Sluis, waarover we reeds met een enkel woord spraken. Zijn wij wel onderricht, dan moet men genegen zijn aan dat nuttige werk eene sub sidie van 3DÜG francs te verieenen, en lijdt het geen twijfel of de weg zal tot stand komen, wan neer de gemeente Hei lie (die zich nooit onbetuigd heeft gelaten en dit dus ook nu niet doen zal) en een paar belanghebbende polders evenzeer aan het werk eene subsidie willen toeslaan van hen hangt in de volsten zin grootendeels de aanleg van den weg af: wij hopen dus, dal zij ruimschoots het hunne zullen doen. Naar wij vorder vernemen moeten door hel Hooger Bestuur dezer dagen zeer gunstige be schikkingen genomen zijn betrekkelijk hel nieuwe uitwaleringskanaalbeschikkingen waardoor de M nisters van B. Z. en F. de grootste aanspraak hebben op den dank der belanghebbenden. Wij hopen er in het volgend nommer meer van le kunnen zeggen. Do Gazelle van Gent deelt het volgende mede. Daar het een zoo nieuw onderwerp behandelt raeenen wij op onze beurt, hel ook onzen lezers le moeten mededeelen De handels rechtbank van St. Nicolnas heefteen gewijsde gegeven dal de reizigers in de spoorweg- compagnien ten hoogste aanbelangt. Een veekoopman bevond zich in den loop der verledene maand Augustus ter statie van Dui zend-Appels" langs den Waasehen spoorweg, en nam er een kaartje lot Antwerpen waar hem dringende zaken riepen. Het bestuur had dien dag plei/ïertreinen inge richt en het gedrang der reizigers in de static Lo keren was zoo grootdat er geen enkele plaats in de rijtuigen meer overbleef. Het convooi hield dus niet te Duizend-Ap pels stil maar stoomde lot Antwerpen voort. De veekoopman even als an.lere personen die zich in zijn geval bevonden moest naar huis le- rugkcersn maar hij schikte zich niet in zijn lot cn spande een pioccs van schadevergoeding legen de compagnie in. De rechtbank gaf den ciseher gelijk de vcr- schoonende reden door de verwerende compagnie ingebracht verwerpende. Hel lang gemotiveerd vonnis besluit namelijk I". Dat de compagnie door de inrichting van pleiziertreinen de dienst der gewone treinen niets mag le kort doen. 2°. Dat zij het recht niet hoeft het vervoer des reizigers die zich in de standplaatsen op de vast gestelde uren aanbieden te weigeren liet pu bliek gerechtigd zijnde le eischcn dat de tusschen- staties cn halten altijd beduid worden [of dal do treinen uit een voldoend getal rijtuigen z na nge- steld zijn om in de gewone behoeften ues ver voor: te voorzien dal er bijgeval vergoodbnar feil beslaatwanneer die wettige behoeften mis kend worden door de inrichting van bijzondere treinen, als in het voorhanden geval. Dezer dagen overleed in het ziekenhuis te Keu len een elfjarige knaapdie eenige dagen le voren door een hondje in het gelaal was gelikt. Bij den hond bespeurde men daags daarna de watervrees, ten gevolge waarvan hij werd gedood. Het leed niet lang of bij den knaap werden de sporen dier vrees olijke ziekte ontdekt, welke hem kort daarna uit hel leven rukte. Eene vreeselijke gebeurtenis bracht onlangs de bewoners van hot dorp Villsneuve in groole on- steltenïs. Eene krachtvolle arbeider van 17 jaren, Prin genaamd, werd op hel laatst der maand October II. door een hond in het aangezicht ge beten. Ten gevolge van dezen boe', gevoelde hij in den heg nne wel eene lichte ontsteltenis aan hel hoofd, inaar zulks belette hem niet zijn ge woon werk le verrichten. Op Woensdag cien 7 December herinnerde hij zich, dal hel toen juist zes weken was dal hij gebeten werd en met vreugde deelde hij nu aan hen mede d e hem omringden Ik ben thans gered de beet van den hond zal geene gevolgen hebben; doge- neesheer zeide mij destijds na verloop van li da gen bestond er geen gevaar voor mij." Intusschen voelde de jonge Prin, al werkende, hevige koorts- aanvall ;n en weigerde halstarrig le drinken. Zon dag daaraanvolgende verkeerde de arme jongen in geweldigen staat van razernij. Alen was ge noodzaakt hem in ketenen, in een zak te binden. Kortom alles moest worden gedaan om elke beweging tegen Le gaan e i hem alzoo in een rijlug plaatsen waarmede hij naar een genees kundig geslicht gebracht werd. Al de inwoners vau Vifteneuve waren ter prooi aan de innigste ontroering, toen zij den ongelukkige dus zagen vertrekken. Dos namiddags kwam hij in het ge sticht. De vlagen van krankzinnigheid volgden elkander met vreeselijke snelheid al meer cn meer op. Gedurende de weinige oogenblikken dat hij later lol bedaren kwam, schreeuwde hij met hart verscheurende slem: „O! indien men wist hoe ik lijd Hebt medelijden met mij Doodt mij bid ik u! Doodt mij spoedig!" Dïenzeilden avond Iaat gaf hij na een vreeselijk lijdenden laat- sleti snik. Bovenstaande tijding doelen wy niet mede om er eenige regelen nieuws mede te winnenwij wenden ze practisch aan. Ieder Gemeente Be stuur is zedelijk verplicht 1Eene verordening daar te stellen lot liet nemen van maatregelen ter voorkoming van het ontslaan en de verspreiding der hondsdolheid en 2". Tot eene ferme belasting op de honden van vermaak mot welker opbrengst bier en daar de accijhssn of hoofdelijke omslagen kunnen vermin derd worden. AARDENBüRG20 January. Heden had al hier heL aangekondigde concert, ten voordeele der algemeene armen dezer Gemeentein het wel willend afgestaan locaal der Sociëteit Spoor tot Vriendschap" plaats. De uitvoeringen op de viool van den Heer Du- mon. Zoon, van Brugge; hel pianospel des Hee ren I. W. van de Plassche alhier cn het fluitspel van den Heer Tnmsonuit Sluis, droegen den onverdeelden bijval weg van een talrijk opgeko men gemengd publiek. Deze opkomst getuigt dat deze weinig beoefende scboone kunst nogtans onder ons gewaardeerd wordt cn de fleer Dumon bovenal, van een muzikaal volk als hij is, moet het een slreelend genoegen zijn zijn meesterlijk, spel aldus gewaardeerd en begeerd te zien. De voordracht der komische coupletten niet mu zikale begeleiding, door de Heeren Vorsterman van Oijen en P. Barcndsen alhier en F. R. Nun- ninck le Eede uitgevoerd hadden onverdeeld den bijval; die ze, vooral zóó voorgedragennim mer nalaten in le oogsten. SLUIS, 31 Uannarij. /V\ij hadden lieden een ruimen aanvoer van granen daar vorige prijzen niet le bedingen wa ren moest men weder, uitgezonderd Tarwe en Paardenhooucn iels lager afgev-n. Jarige Tarwe f 0.00 a f 0.00; Nieuwe dito f 6,63 h f 7,25; Rogge f 4,80a f 5,10: YVintergerst f 4.40 a f 4,75; Zomer dito f 4.00 ii f 4,20; Haver f 3,00 a f 3,25; Paardei.boonen f 5.20 a f5,40; Erwten f 0,00 a 1*0,00; Kanariezaad f 0,00. GRAANMARKT te AARDEMWJIG. Verkoopprijs per Mudde. Tarwe Rogge Gerst Boekweit Haver Paardehoonen Erwten Koolzaad DINGSDAG DINGSDAG. 31 Jan 1865. 24 Jan. 1865. LAGSTf HOOGSTE' LAAGSTE' HOOGSTE 6,00 f 7,50 f 0,25 f 7,50 4,50 4.75 4,50 5.00 4.50 4,75 4,50 5,00 0,00 0.00 0,00 0.00 2.75 3,20 2 80 3,00 5,00 5.10 5.00 5,25 0,00 0,00 00.00 00,00 00,00 00,00 00,0) 00,00

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3