BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. winlorsaizoen geopend. Volgens den staat en de iialans van het vorige jaar hcbhen er 53.556 personen hun intrek genomen waarvan eon vijf en twintigste gcdeollo uit zieken bestond. Niet minder dan 120,370 porliën brood zijn toen uil- gereikt. Eenige maanden geleden was er sprake van proefnemingen met eene uitvinding van Lectech tot beveiliging van schepen en wel door eene bekleeding met glas iu plaats van koper. Die proef is genomen met het schip Buffalo, hetwelk van zoodanig bekleedsel voorzien in zee is ge gaan. Na eene reis van drie maanden is dit schip onlangs te Deptfort binnengeloopeo alwaar bij naauwkeurig onderzoek door deskundigen is ge bleken dat het bekleedsel nog in denzelfdeu toestand verkeerde als hij de afvaart en dat daarin niet de minste incruslratie van zeeschelpen of iets van dien aard zichtbaar was. Een meisje, Emma Schmidt genaamd, oud 18 jaren, was sedert zes maanden in dienst van den heer en mevr. Wilkes wonende nabij Leomin ster. Laatstleden Maandag vond mevrouw Wilkes hare meid op hare slaapkamereen emmer zeepsop dragende. Mevr. Wilkes bood hare dienst aan om zelve den emmer naar heneden te brengen. Emma weigerde zoo stellig, dat hare meesteres kwado vermoedens kreeg den emmer afnam er mede naar beneden snelde en er haar echtge noot bijriep, die met een stok den emmer begon te onderzoeken. Eerst haalde hij een kinderarm hoven dan hel gausche lichaam vei volgens den armhet beeu en het lichaam van een tweede kind en eindelijk een derde wichtje. De drie kinderen waren dood. Emma Schmidt was van alle drie bevallenen had zich vooraf van een emmer water voorzien om er haar kind, want op drie rekende zij niet in te versmoren. Dit meisjo dat de achting harer meesters genoot is thans in de gevangenis. Een vrecsclijke storm heeft hot Grieksehe eiland Rhodus getroffen. Hij kondigde zich aan met een donderslag, die de bewoners aan de ontploffing van den kruidtoren in 1859 herinnerde. De lucht werd zoo sterk bewogen, dat iu vele huizen de deuren en vensters met groot geraas werden open geslagen en de meeste glasruiten brakeu. Op dien slag volgde een slagregen en orkaan. De groole mast van het quarantaine gebouw werd naar heneden geslingerd en brak. Het dak van een groot magazijn van het hospitaal werd weg geslagen. De grond was met puin overdekt. De bliksemstralen waren zoo vele en volgden elkan der zoo snel op, dat hel licht der beide vuurto rens er door verduisterd werd. Op verscheiden plaatsen sloeg de bliksem in. Den Ösleu werd te Marmariz (op dc kust van Klein-Azie. 20 mijlen van Rhodus) eene aardbeving waargenomen. De Revue Germanique leert ons hoe zonderling in sommige provinciën van Hindustan gehandeld wordt om processen spoedig te doen alloopeu. Wanneer erfgenamen onderling twisten over hun gelegateerde vaste goederen worden in het mid den van deu betwisten grond twee gaten gegra ven waarin alsdan de advocaten hunne voeten steken. Aldus tegenover elkander geplaatst, blij ven zij daarin, tot dal een hunner, geen weder stand "meer kunnende bieden aan de vermoeienis of liever aan het prikken der iuscctc-nweder hoven aarde komt. Deze verklaart zich alsdan overwonnen en laat zyn cliënt de interesten en onkosten betalen. De heer Sieves Gilbertte New-York heeft «ene nieuwe uitvinding gedaanbestaande in eene cavaleriesabel welks greep een zesloops revolver bevat, zoodat de cavalerist met één stuk geheel gewapend zal kunnen zijn en tegelijk met sabel en pistool zal kunnen vechten. Men leest in het Rraziliaansche hiad Once a weck De eigenaar eeuer koffijplantagögelegen in Brazilië, in eeue eenzame plaats, had de ge woonte reizen te doen naar Rio, latende zijne vrouw en zijne 10 kinderen over aan de gena-g zijner negers. Dezo besloten in opstand te komen en terwijl hun meester op deu weg van Rio was, stonden zij op en na den feüor (dryver) vermoord te hebben wendden zij zich naar het huis. Hunne meesteres, onmiddellijk van dit feit ver wittigd barricadeerde zich in hare woning, en, geholpen door eenige slaven die haar getrouw gebleven waren bood zij een geweldigen weder stand, dc wapens van haren man met krachtda digheid ladende cn herladende. Eindelijk word zij door het getal overweldigd. De negers braken het huis iu en doodden de moeder en de tien kinderen. Het kleinste dat nog aan de borst lag, werd letterlijk aan stukken gescheurd door ecu reus- adiligcu neger, de overste dier muiters. Alsdan werd het huis geplunderd en in brand gestoken. Toen de man de ijselijke tydiug ver nam werd hij zinneloos. Thans is hij in een gasthuis, ten prooi aan de hevigste krankzinnigheid. BELG1E. Er zijn in groolen getale valsche stukken van één frank in omloop dragende de welgelijkende IjecUenis van Napolcou HI on hel jaartal I860. Deze stukken zijn vervaardigd van geel koper en verzilverd, waaraan ze te herkennen zijn. De klank is bijna gelijk aan dien der echte franken. MECIIELEN 17 January. Een pachter begaf zich ten huize van mevrouw de K. alhier, om een jaar hofstcdepacht beloopcnde lot elf hon derd francste betalen. "Daar onze buitenman haastig scheen te zijn, ging mevrouw dadelijk naar hare kamer om de kwitantie te schrijven. Bij haar terugkomen en naauwelijk do deur van de kamer binnentredende, zeide de hoer, dal hij zich oupasselijk bevond en zou moeten overgc- veu. Mevrouw verschriktwilde plaats maken maar onze slimme man ontnam haarzoo men beweert, behendig de kwilautie en liep ras de deur uilzonder nog om te zien. SLUIS26 January. 'Dot voorzitter van den militieraad in deze provincie, voor de lichting der nat. militie van 1865, is benoemd mr. T. A. Lam- brechtsen lot plaatsvervangerde heer II. J. van Deinse lot lid, inr. M. Verbrugge en lot plaats vervanger de heer H. Rekker. Tot Hulponderwijzer te Biervliet is door den Gemeenteraad benoemd L. Boone, thans Hulp onderwijzer te Vlissiugen. Te Nieuwvliet zijn erin 1864 gehuwd 6, geboren 27, overleden 10, levenloos aangegeven 3. Trokken wij vroeger te velde tegen eene ver keerde opvatting der geschiedenis door het Vlissings Weekblad" het nummer van dat blad (104 van 21 Januari] 11.) heelt doorgaans onze sym pathie waar het 't volgende mededeelt Den jongsten kersdag heeft de goddeloosheid in Belgie's hoofdstad weder te baat genomenom hare helsche plannen te bevorderen en om het Christen volk dat in de eeuwen van geloof en ook nog in onze ongelukkige tijden op veie plaat sen op dien hoogen feestdag' gewoon was niet dan heilige liederen over de komst van den Hei land te hoorenmet een godslasterend gezang te verassen. In den vroegen morgen van dien dag toen het klokkengelui den achttien honderd vier en zestigsten verjaardag der geboorte van den gewenschten der natiën", van hem die de verwachting der eeuwen kwam vervullen, en wiens Naam alleen den roem heeft de lijden in twee doelen te scheiden, aankondigde, vonden Brussels ingezetenen, op do drempels hunner huizen en onder hunne deuren doorgeschoveu een blad papier, bevattende eeu dichterlijken zang in zeven strofen, welke alle eindigen'met eene godslastering tegen Jezus Christus De Christus, de Verlosser der wereld, het woord dat vlcesch geworden is, dat .on?e natuur heeft aan genomen om haar uit haren val te verheffen om met ons te lijden, oiu met ons te sterven het Lam Gods dat de zouden der wereld draagt, wordt daarin genoemd eenmonster De kerk, die uit zijn bloed geboren is, die de slavernij overwonnen de barbaren geLemd de Christelijke beschaving iu droefheid gebaard heelt, de kerk wordt er iu voorgesteld als een bloed zuiger die hel bloed der volkeren drinkt!" De hoofdwaarheden der goddelijke en der natuurwet, de verantwoordelijkheid van het geweten, de on sterfelijkheid der zielde rechtvaardigheid van God iu het toekomstig levende grondslagen bij gevolg van elke zedelijke en maatschappe lijke ordedat alles wordt in dat gezang ge loochend dat alles wordt er iu vervangen door de belijdenis „van het niet!" En aan het einde van dat godslaslerend lied leest men den ver- schrikkelijken kreeterger nog dan dien de Jo den lol Pilalus verhieven: Weg met Jezus Chris tus!" gevolgd door hel zevenmaal herhaald ge roep van moord" aan allo priesters. Eu dat lieddat blijkbaar gemaakt is door iemand die niet zonder letterkundige opvoeding en talent is, is niet alleen onder de deuren der inwoners doorgestoken1L is daarenboven nog met-'volle handen in de fabrieken, in do werk plaatsen iu de straten verspreid en rondgezaaid ja men heeft den verachlelijken moed gehad het op de lippen der arme kinderen te hechten. Men zou wellicht wanen dat wij omtrent het schandelijk stuk ons aan overdrijving schuldig maken. Maar men leze dan wat daarin tot hot genie van het katholicismus tot den geest der kerk gezegd wordt: Du faite des autels hate-loi de descendre. Va rcjoindre au néant Ie spectre des remords. Dis-luisi tu Ie vois qn'ici—bas tout est ccndro Depuis Pctre naissant jusqu-'a fame des morts. En wie ijst niet als men ziet, dal Christus, de God van het Evangelie, de Verlosser des mensch- domsals eeu monster uitgeroepen wordt. Wy laten die verzen hier volgen maar onze pen weigert te vertalen wal iu deze satanstaai uil- gebraakt wordt Monstreux rejelou d'un divin adullère, Toi dont le saint sépulcre a mis le monde en feu, Cesse do te draper dans un sanalant mystcre Chomme a-t-il pu jamais crucilier un Dien Dat is afgrijselijk Ziethier nog wat lot de kerk gezegd wordt, na haar als eenen bloedzuiger die het bloed der volkeren drinkt, voorgesteld te hebben: C'est pourquoi je te hais vil et sombre génie! Conrlisan des vaulourset fame des corbeaux Je te hais dans ton temple et dans ta simonie Je n'oso remuer les ccndrcs des tombeaux! Pendant que tu te incurs au Congres de Malines Ou le franc solidaire est traité de bandit Tu rales Vive Dieu qiTon couronno d'épïnes Je chaiile A bas ton Jésus-Christ De hel zou niet beter kunnen zeggen en het refrein is het overige waardigdoor de prac- tische conclusie dier met zoo veel godslasterin gen opgevulde leeringen: Faisons, vaillanls penscurs, pour yenger nos ancèlres' Le serment d'Annibal conlre ces faineants Que le dernier bovau du dernier de nos prctres Serve a pendreun beau jourle dernier des tyrans. Wij zeggen, de medcdeeling der gevoelens van het Weekblad zijn doorgaans in onzen geest; alleen eene vraag aan dc Redactie. Heeft eene verkeerde kerkelijke voorstelling der geschiede nis geen aanleiding gegeven aan het moderne ongeloof om zich aldus te uiten AXEL, 16 Januarij. In 1864 zijn in deze ge meente geboren 121 kinderen, als, 61 mann. en 60 vrouw.waaronder 4 mann. onecht' en 1 twee linggeboortelevenloos aangegeven 4 mann. en 2 vrouw. In de gemeente vestigden zich 83 mann. en 78 vrouw.; overleden 63 personen, als: 17 ougeh. mann., 22 ongeh. vrouw., 11 geh. mann., 7 geh. vrouw., 3 weduwenaars en 3 weduwen- Het getal personen die de gemeente verlaten hebben bedroeg 80 mann. en 65 vrouwe!. Er werden 38 huwelijken voltrokkenals 30 lusschen jongmans en jonge dochters 2 jongmans en we duwen 2 weduwenaars en jonge dochters en 4 weduwenaars en weduwen. De bevolking bestond op 31 December 1864 uit: 771 ongeh. mann. en 8)7 ongeh. vrouw., 453 geh. mann. en 451 geh. vrouw., 38weduwenaars en 130 weduwen; zamen 1262 maan. en 1388 vrouwel. Daaronder zijn 2179 Ned. Herv.2 Fransch- of Waalsch Herv. 1 Evnng. Luth.1 Doopsgez 162 Chr. Afg. en 305 R.-Kath.zamen 2650 zielen. SLUIS, 24 Januarij. De markt voortdurend flaauw gestemd het ver handelde bepaalde zich tot de puiksle partijen terwijl voor de Tarwe eenige meerdere vraag le bespeuren was. Jarige Tarwe f 0,00 a f 9,00; Nieuwe dito f 6,50 a f 7,25; Rogge f 5,00 af 5,15; Win ter gerst f 4.50 il f 4,75; Zomer dito f 4.20 a f 4,20; Haver f 3.00 a f 3,20; Paardenboonen 1 5,00 a f 5,30; Erwten f 7,00 a f 0,00Kanariezaad f 0,00. GRAANMARKT te AARDENBURG. Verkoopprijs per Miidde, DINGSDAG, DINGSDAG, 17 Jan. 1865. 24 Jan. 1865. LAAGSTE HOOGSTE- LAAGSTE" HOOGSTE Tarwe 6,25 f 7,50 f 6,25 f 7,50 Rogge 4,75 5.00 4,50 5,00 Gerst 4.50 5,00 4,50 5,00 Boekweit 0,00 0.00 0,00 0,00 liaver 2,8") 3,00 2,80 3,00 Paardeboouen 5,20 5.40 5.00 5.25 Erwten 0,00 0,00 00,00 00,00 Koolzaad CO,00 00,00 00,00 00,00 OOSTBURG-, 25 January. Bij ruimen aanvoer bestond heden zeer weinig vraag en konden alleen puike monsters vorigeu prijs opbrengen. Gewone en mindere soorten moest men lager afgeven. Jarige tarwe f7,60 a 1 8.0Önieuwe dito f5,50 k f 7,25 rogge f 5,00 a f 5,30. wintergerst f 4,50 a f 4,80, zomer dito 1' 4,00 a f4,25, haver f 2,35 a f 3,25, paardenboonen f5,00A f5,30, erwten fo,75a f7,00, koolzaad f 00,00. AXEL, 21 Jannarij. Tarwe f 6.75 a 7,95, rogge f 5,15 a f5,50, win tergerst f4,75 a f5,15, zomer dito f 4,10 a f4,30, boekweit f5,60 a f5.85, haver f3,05 a f3.45, witte erwten f6,05 a f6,55, groene dito f6,55 a fé,75, graauwc dito f 0,00 a f0,00, paardenboo nen f 5,35 a f 5,50 hruinehoonen f7.95 a f 8,65, duivenbooneu f 5,90 a I'6,25, koolzaad f 00,00 a (00,00. MEEKRAPPRIJZEN. Rotterdam, 23 Jan. Weinig aangeboden; vorige prijzen. NIEUWVLIET. GEHUWD: 1864. 28 Julij. AY. I. Catsman, wedr., en M. Du bois, jd.- 28 Sept. J. Luleijn, jm., en J. fiuijse, jd. 8 Dec. A. Iloeycnaar, jm., en J. Kelele, jd. BEVALLEN 1864. 16 Julij. P. Sonnevijlle, geh. Mabelis, z.- Aug. 4. N. Rookus, gel). Rutin, z.- 11. S. Voogdt, geh. Wagemakor, d.- 14. A. Houtkamp, geh. Lu- ciecr, z.- 19. N. Mabelis, d.- Sept. 1. S. J. Hoste,

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 3