Algemeen Overzicht. vernietigteene natuurbeschouwing louter stedelijk eene wereldbeschouwing en een levenlouter op eigenbelang gegrond die allen steken stoutelijk het hoofd op en zien met driesten overmoed op den bezadigden denker nederdie het wagen durfthunne heilige onfeilbaarheid aan te randenhun toe te roepen Sta even en laat ons onzen cours eens vergelijken De woorden dom kop duisterling anti-revolutionair en reac tionair waaijen hem met het anathema der volmaakt verlichten om de oorenop den ademtocht der koude liefdeloosheidof vindt men eenige humaniteit onder hen dun gewordt hem een medelijdende glimlach of schouderophalenen treft men er aan onder de modernen (wij herhalen het) waarlijk braaf en goeddan nog is hunne liefde eenzijdigen ontaardt alzoo in een bekrompen zielsgevoel Vervolg in 't volgend nommer.J De geschiedenis der encycliek is nog niet ge ëindigd de bisschoppen van Fréius en Toulon en Saint-Dié hebben het voorbeeld hunner mede broeders gevolgd en geprotesteerd tegen don ver- bodbricf van den minister Baroche ten opzichte der afkondiging der laatste encycliek. De eerst- gemeldc doet vooral de hatelijke partijdigheid des slantshestuurs uitkomen dat de ongodsdienstige dagbladen toelaat de onderrichtingen van den op perpriester der Katholieke kerk af te kondigen en te beknibbelen terwijl het den hoogst ge plaatsten zielenherders verboden zou zijn hunne onderhoorige geestelijkheid eu geloovigen daar mede bekend te maken. De bisschop van Frêjus en Toulon merkt ook te recht ophoe ongerijmd het isonder het beheer cener grondwet, die de volle vrijheid der ccrodiensten uitroeptden godsdienst der over- groote meerderheid te dwarsboomen in deszelfs vrije uitoefening. De polemiek tusschen do Fransche bisschoppen on hel staatsbestuur zal eerstdaags waarschijnlijk nog verlevendigd worden door een nieuw schrift, gevloeid uit de pen van Mgr. Dupanloup den geleerden en welsprekonden bisschop van Orleans. Die prelaat is in Parijs gekomen en heeft aan stonds ceu nog al uilgobreid handschrift aan de drukpers toevertrouwd. Men weet dat do bisschop van Orleans steeds ecu der moedigste verdedigers van hel wereldlijke gezag der Pausen en van de rechten des heili gen Stools is geweest maar levens ook een der standvastigste kampvechters voor de nieuwere vrijheid eu beschaving in dorzelver Christelijke beieekenis. Hij is dus wel do man om in deze zaak het ■woord to voerenen aan do tegenstrevers te be wijzen, dal de encycliek van Pius IX geenszins de gezonde en edelmoedige denkbeelden veroor deelt welke de grondslagen en het leven der nieuwe zamenleving zijn. De verschijning van het schrift van Mgr. Du panloup wordt met ecu brandend ongeduld te ge- nioet gezien men verwacht deszelfs uitgaaf biu- nen kort. De goede betrekkingen tusschen den hciligeu Stoel en "t gezantschap van Frankrijk schijnen door den nieuwen toestand, die do encycliek daargesteld hoeft niet to lijden. De daarover gewisselde verklaringen hebben kardinaal Anto- nclli niet belet uilnoodigingen voor dc feesten van het Fransch gezantschap te aanvaarden. Het hof van Rome heeft ook do tusscheukomst aangeno men van Frankrijk in de zaak der ruiling vau de Komeinsche en ltnliannsche gevangenen. Do krachtige aanspraak vau den heer vou Gra- bow bij het in bezitnemen vau den voorzitters- zclel dér Pruisische kamer vau de afgevaardig den was vau dien aard om een diepen indruk te verwekken, liet ministerie dat rechtstreeks in beschuldiging was gesteld hoeft gedacht te moeten protesteren, en heeft graaf Eulenburg aan den voorzitter het recht betwist tor gelegen heid zijner optreding zijne denkwijze uil te drukken. Na eene korte wisseling van verklaringen heeft de minister van financiën het budjet van 1864 aangeboden» dat in ontvangsten on uitgaven tot 150 millioen thalers beloopt. De kamer der afgevaardigden schijnt geneigd met geen adres op de troonrede te antwoorden in strijd met do heerenkamerdie ceu adres aan den vorst zenden zal. Deze toestand van Pru sen trekt, in de buiten- ia udscho politiek, weer de aandacht lol zich en doet nieuwo botsingen voorzien tusschen de Ka mer eu het gouvernement. De meerderheid is nog altjjd even eischend als te voren; de partij vau von ltisinarck nog altijd even hardnekkig weigerend iu het erkennen der coustulioueolc rechten. Wij lezen in eene bijzondere correspondentie van iiel handelsblad uit Brussel, naar een Vlaamsch blad „De seclieu hebben reeds het onderzoek van het wetsontwerp betrekkelijk de kicshervorming begonnen. De eerste sectie heeft de algemcenc discussie geëindigd en die over de artikelen lot later verdaagd. De tweede sectie heeft reeds het onderzoek van artikel 1 begonnen. Te dier ge legenheid heeft de heer de Theux de vrees uit gedrukt dat dit artikel tot kwellende vervolgin gen zou aanleiding geven. Die denkwijze werd door don heer minister van hinncnlandsche zaken bestreden. De heer Nothomb stelde ver schillende maatregelen voor. Onder andereu de stemming in de gemeenten do vermindering van den kiescijns voor,"de gemeente- en provin ciale kiezingen doch die voorstellen werden da delijk verworpen. De derde sectie heelt zich uit sluitend met de algemeene discussie bezig go- houden de stemming in de gemeente, de ver goeding aan den kiezer te betalen, het gebruiken van gedrukte kiesbriefjes werden er besproken. In de vierde sectie werden er vele voorstellen ontwikkeld, die alle verworpen werden. De vijfde sectie heeft den wensch uitgedrukt dat de aandacht der middenscclie zou geroepen worden op het artikel 1 en te onderzoeken of een kiezer het recht niet hebben zou rechterlijke vervolgingen in te spannen in geval een kiezer yalsche verklarin gen deed. Ter gelegenheid vau het art. 2 werd de stemming de alphabetische orde besproken. Deze kwestie werd insgelijks naar de middeusectie verzonden. „In de zesde sectie heeft de heer Roycr de Behr het wetsontwerp vurig bestreden "omdat hetvolgens hem een overvloed van nultclooze voorzorgen inhoudt, eu die meest alle tegen strijdig zijn met ouzo vrijheden. Liever zag hij, dat in slede den kiezer overal eene soort van politie ontmoettetnen hem den toegang tot de slembus zou vergemakkelijken en het getal kie zers vermeerderen om tot de algemeene stemming te geraken. Deze voorstellen wcrdcu bestreden door den heer de Vriérc. De kopstukkeu der linkerzij hebben zich Donderdagavond vercenigd ten huize van den heer Jacquemyns, ten eindo zich te verslaan over het te houden gedrag in de beraadslaging over het budjet van oorlog. Dc voorzitter en de eerste ondervoorzitter der kamer, en andere leden die tot nu toe altijd tegen het budjet slemden hebben do verbintenis aangegaan ditmaal voor te stemmenomdatzoo zegt men, de clericaten van het budjet van oorlog eene partij-kwestie maken De plus fori en plus fortzoo ais ge ziet. „Veleu hebben zich verwonderd over het vol harden der ministeriële drukpers, om de ency cliek aan te vallen; do meeste der Katholieke dagbladen hebben zich in den strik die gespan nen werd laten vangen, Alle die aanvallen wa ren geveinsd, uitwerksel cener overeenkomst, van een gegeven mol d'ordreom de aandacht des publieks van het budjet van oorlog af te trekken. De heeren Frère-Chazal bereiken hun doel de discussie over dit budjet werd aangevangen in tegenwoordigheid der algemeene oYersehillig- heid hunne (akliek is noginaals gelukt. „De algemeene discussie begon vandaagdo heer Jouret opende het vuur der vrijwilligers van den heer Chazal doch hij legde op het bureau een voorstel neer strekkende om den minister van oorlog de verbintenis te doen aangaan de vor ming des legers aan eene nieuwe studie te onder werpen, en zich te verzekeren, of door middel van zekere wijzigingen het niet mogelijk zou zijn de militaire uitgaven te verminderen.' RUSLAND. Wij ontleenen aan de Monde judiciaire de vol gende anecdote: Eeu officier der lijfwacht vau Keizer Nicolaas was smoorlijk verliefd geworden op eene jonge bekoorlijke Poolschc jufvrouwvan goeden adel, doch die weinig fortuin bezat. Ziende dat hij haar niet anders winnen kon dan door met haar te trouwen, bewerkte de Rus sische verliefde eeno schakinggevolgd üoor een valsch huwelijk. Een zijner vrienden, die ook officier was, diende hem lot handlaugcr in die zaak kleedde zich als een pope (Russisch priester) en zegende in de kapel van een dorp het huwelijk in der twee geliefden. llelaas! eenige dagen daarna was de liefde van den valsehen echtgenoot vervlogeneu hij ver liet do arme bedrogene. Gelukkig bad de belangwekkende Poolselie vrouw tot beschermster eene goede loovergodin, hare meter, de Keizerin aller itusseu. De C/aar was zeer verstoord over eene derge lijke schanddaad en wilde het kwaad herstellen door eene acte zijner almogendheid. Mijne lezers zullen waarschijnlijk denken dat hij den verleider beval zijn slachtoffer te huwen. l)ie- handelwijze ware zeer eenvoudig geweest, doch zij zou het kwaad niet genoegzaam hersteld hebben. De jonge Poolseho vrouw zou niettemin eenigeu tijd de minnares van haren bedrieger zijn geweest. Wat dan gedaan om de volledig vlek van het verledene uit te wisscheu Bij geluk heeft een C/.aar ukascn, die inde he- zwaarlijkste gevallen kunnen voorzien. Zijne Moscovischo Majesteit vaardigde een Keizerlijk decreet uit, waarbij de officier zijner lijfwacht, die het huwelijk had ingezegend lot popo werd gewijd aangezien hij daartoe zoovele geschikt heid* had: daarbij werd eene terugwerkende kracht aan de uitoefening van zijn i»opcschap gegeven Govolgclijk word hol door hom ingezegend hu welijk wettig verklaard cn in al zijne burgerlijke eu kerkelijke kracht behouden. DU1TSC11LAND. De Hamburgsche bladen vermelden een zeld zaam geval van milddadigheid. De rijke bankier Charles Heine heeft aan de Hoogduïtsche Israëli tische gemeente te Hamburg bekend gemaakt, dat hij zich belasten wil met het altijddurend onderhoud en de kosten, henoodigd voor hel gast huis dier gemeente. Tot dat einde heeft hij aan geboden een kapitaal van 300.000 mare, waarvan de renten zullen strekken lot voorschreven doel einde. WTe ook recht moge hebben, den „goeden ouden tijd" terug te wenschen. zeker niet de hcdendaagsche schooljeugd. Een bewijs voor deze stelling levert de „geschiedenis Yau 'het school wezen iu Bazel", door Fochter. Daaruit toch leert men o. a., dat er in 1589 eene verordening moest worden uitgevaardigd om den onderwij zers aan te hevelenzich te bedwiugen opdat zij de knapen niet meer op zóó barbaarsohe cn beulachlige wijzo" zouden toetakelen als tot dusver somtijds wa« geschied, waarbijzij do kin deren gaten in do hoofden sloegen, dé vingers kneusden, dat het bloed tusschen de nagels uil- spoot. of huu geheele bossen haar uitrukten, of zelfs hen onder de voelen traden met poken blaasbalgen ouz. afranselden enz. Eene eeuw la ter zag het er in dit opzicht nog uiot beter uit. Van een Zwaabsch onderwijzer uit dien lijdJo- hann Jacob Hiiberic, is gebleken, dat hij gedu rende zijne öüjarige ambtsvervulling een totaal van niet minder dan 2,392,894 slagenstooten klappen oorvegen enz. op de kur.stmaligste wijzo gevarieerd aan zijne scholieren had toegediend bij welke statistiek nog behoort, dat onder zijn schoolhowïud 777 knapen op erwten, 613 op een driehoekig blok hout moesten knielen50,000 den ezel dragen en 1707 de roede in de hoogte' houden moesten terwijl nog eenige buitengewone straffen, die deze schoolmonarch voorgevallen van nood iu petto hield, buiten rekening zijn gelaten. Op die manier, althans niet veel beter, werd de schoollucht tot op het einde der vorige eeuw gehandhaafd. Dio goede oude tyd! FRANKRIJK. Den 17 dezer maand is een groot hal op de Tuilerien gegeven. Bij die gelegenheid heeft do Keizerin voor het eerst eon kleed gedragen van eon spikspeldernieuwe slof. waarvan het staal dooreen fabrikant van Lyon herwaarts is gebraht en aan do Keizerin bij uitstek behaagd heeft- het is een soort van zilverlaken, met zijde bewerkt, en welks glancé-weerschijn zoo prachtig is dat men zich verbeeldt maneschijn op don watersp e- gel van een meer te zien. Deze stof, die ten hovo en in de daartoe behoorende kringen mode z il worden voor de wintcrbalsheet drap de Phatbé, Twee broedersverhaalt de Palrie van Parijs, leefden iu oncenighheid sedert een jaar hadden zij tegen elkander niet meer gesproken. Het géval of liever dc lust lot het schaatsenrijden ver- éeuigde hen op eene plaats waar eeiio gr< ote waterkom hare gladde oppervlakte den liefheb bers aanbood. De twee broeders maakten schaat senrijdende de zonderlingste teckeuingen op hot fjs, wanneer zich eensklaps een kreet hooren laat. Het ijs was gebroken en een der broeders verdween. De waterkom was diep. De andere broeder ijlt ter zijner hulp en brengt hem onge deerd aan wal. Ziende dat hij in bezwijming is, gelooft hij dat hij dood is. Hij roept hem wee- nend bij zijnen naam omhelst hem eu niets kan zijne vreugd uitdrukken wanneer hij bemerkt dat bij nog leeft. De drenkeling opent de oogen, herkent op zijne beurt zijnen broeder en werpt zich sprakeloos in zyuo armen. Ziedaar de macht der broederliefde! Een groot getal reizigers hebben de slechte gewoonte uit do waggons to stappen eer do tn iu stil staat. Die onvoorzichtigheid heeft deze week. in het station von Bayeux aan eene dame het leven gekost. Bij het uitspringen verloor zij hot evenwicht draaide rond en viel onder do wielen van den nog rijdeuden trein. Zy werd letterlijk in tweeën gesneden. Een Fransch dagblad verhaalt van eenen land bouwer die gewoon was om bet peetschap aan te nemen, zoo dikwijls dit hem aangeboden werd. Het gevolg hiervan wasdat op den laalsloii nieuwjaarsdag 21 peetkinderen hem kwamen ge- lukwenschen en dat hij die nevens zijne vijftien kinderen aan zijne tafel ontvangen moestiu gezelschap van al de moeders en zusters die zijne peetkinderen vergezelden. Een geheel varkeu en een ton bier waren voor zijne 80 gaston niet ge noeg en des avonds kwam hij wagens te kort om degenen die niet toopen konden naar huis lo bezorgen. ENGELAND. Onlangs is in Londen geopend de verblijfplaats voor hen, die 's nachts geen onderkomen heb ben. Voor vijf centen kan een ieder daar een nacht doorbrengen waarvoor nog bovendien wordt gegeven een stuk brood en een bed in eeno verwarmde zaalterwijl aan dc zieken ook geneeskundige hulp wordt toegediend. Deze in lichting wordt elk jarc bij bet naderen va» bet

Sluisch Weekblad | 1865 | | pagina 2